rozpocet $65 million celosvetovo $217,663,246 milion. dostala ma nádherná atmosféra hudba a scénka zo šakalmy.(27.3.2006)

"Poznal si ho?" -"Nie." - "Tak prečo si ho zabil?" - "Mal by som zabíjať len tých, ktorých poznám?" COLLATERALU chýba niečo dôležité (srdce? Ťažko povedať...), ale i napriek tomu nám režisér Mann (POSLEDNÝ MOHYKÁN, HORÚČAVA) naservíroval výživný atmosférický pokrm, okorenený silným hereckým obsadením. Chladnokrvný, tajomne filozofujúci zabijak Tom Cruise v etude na "mŕtvy chlapík sa šesť hodín vozil v metre, kým si ho niekto všimol" a tvárny Jamie Foxx ako muž, ktorý si doteraz myslel, že robí taxikára dočasne. Režisér sa nikam neponáhľa, na prvom mieste stojí džezová atmosféra veľkomesta, potápajúceho sa do dusnej tmy. Šéfmi výroby tohto vlčieho trileru boli Frank Darabont (ZELENÁ MÍĽA) a Chuck Russell (LIKVIDÁTOR).(19.5.2005)

Jedna >noc na zemi< - pardon - v L.A. - mohla Maxovi hodit sedm stovek, ale na tomhle ritu se hned zpočátku cosi domotalo a Max prožije nejbizarnější šichtu své dročkařské kariéry... Dlužno přiznat, že Tom Cruis hraje svoji roli bezcitného nájemného zabijáka Vincenta opravdu impozantně, byť svým filozofováním je poněkud občas otravný. Ale to už tak asi musí být, tyhle berličky v mainstreamových amerických klišoidních akčních thrillerech... Jen tak si zacituji: "...zkřížený osudy, kosmická náhoda..." ...blablabla blablabla... Jojo, těch křížení a náhod je ke konci už nějak zbytečně moc, film ztrácí na dechu a předchozí >uvěřitelnosti< a věrohodnosti děje. Jakoby režisér za každou cenu chtěl už tuhle akci ukončit a mohl se pustit do další stamilionové rutinní práce... Škoda. Nebýt té poslední zhruba pětiny, mohlo to být snad i za pět hvězd...(12.3.2006)

Collateral disponuje jednou ohromnou silou, která vždy rozdrtí časoprostorovou bariéru, a do filmu mě prostě vcucne. Mluvím o soundtracku. Sotvaže zazní první tóny ušního hyperbalzámu s názvem Hands of Time, rázem se ocitám na zadní sedačce žlutého taxíku, který si to poklidně sviští noční městskou magistrálou. Vedle mě sedí Annie a příjemným hlasem rozmlouvá s Maxem. S nasazeným poloúsměvem hledím nepřítomně z okénka, hlavu mi nadnáší ta bavlnková melodie a cítím se jako ve stavu beztíže. Podobně jsem na tom i při Ready Steady Go. Jakmile do toho Paul Oakenfold kopne, stojím uprostřed zaplněného tanečního parketu. A tu se kolem mě prožene šedovlasý uragán Vincent. A támhle vidím opět Maxe. Soundtrack doslova zbožňuju!... Film toho však nabízí mnohem více: herci hrají přesvědčivě a minimálně Cruise coby Vincenta si budu za zevnějšek, profil a občasná blesková představení pamatovat hodně dlouho. Moc se mi líbilo prostředí, stylizace, kontrasty, jenom ty náhody se mi příliš nepozdávaly a Mann pak navíc vytlačil pouze obyčejný závěr. Ale to, co se mnou provádí zdejší písně v kompozici s prostředím, či právě probíhající situací, to jsem snad nikdy nezažil. A scéna s vlkem je boží! 90% 65 miliónů dolarů(rozpočet)/218 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/44 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(15.5.2006)

Nemíním na tomhle filmu hledat nějaké nedokonalosti. Po velmi sympatickém začátku seznamování Maxe s advokátkou přijde neuvěřitelný rozjezd, skvělá akce, napětí, vynikající rozhovory a Maxova proměna je naprosto úžasná. Tom Cruise byl výborný zabiják a nakonec i trochu sympatická postava (Max potřeboval slyšet krutou pravdu o svém životě), Jamie Foxx se do role Maxe ohromně hodil.Je to jedna z nejsympatičtějších filmových postav. Nemám žádné výtky, bylo to prostě dobré.(21.8.2005)

• - V počátcích vzniku filmu se o hudební stránku měl postarat Hans Zimmer, který však kvůli zaplněnému diáři nakonec odmítl. (imro)

• - Ve scéně, kdy jede Max (Jamie Foxx) výtahem v budově, ve které pracuje Annie (Jada Pinkett Smith), je možné si na displeji všimnout, že budova nemá 13. patro. V USA se patra s neštastným číslem 13 v číslování vynechávájí. (Ištván87)

• - Píseň, která zní během traileru uváděného v kinech je „Man in the Box“ od Alice in Chains. (imro)