Non Plus Ultras

Scénář NON PLUS ULTRAS vychází ze skutečných událostí. Hlavní hrdinové žijí mezi námi, jen už se své oblíbené činnosti - fotbalovému chuligánství nevěnují s takovou vervou, jak tomu bylo v minulosti. Film je humorným pohledem na krátký časový výsek v životě dospělých chlapů, z nichž někteří zestárli předčasně a někteří naopak ještě nedospěli Tyčka, je jedno nedělní odpoledne před fotbalovým zápasem napaden dvěma sparťanskými fanoušky. Zachrání ho Bejčák, nepsaný vůdce několikačlenné party patřící k tvrdému sparťanskému jádru. Tyčka se ocitá v prostředí, které je pro. Osamělý muž středního věku, který později získá přezdívku něj nové a nezaujatě pozoruje partu stárnoucích fotbalových chuligánů. Každý tu má vlastní život, který se s tím fanouškovským více či méně prolíná. A není výjimkou, že v civilním životě mívají naši hrdinové tvář, v níž se odrážejí obyčejné sny, které zůstávají za branou stadionů. Během několika týdnů je život party konfrontován s řadou nečekaných událostí. Na návštěvu přijíždějí angličtí hooligans, kteří jsou pro některé členy party idolem, parta se vydá na dramatickou cestu na utkání s největším rivalem Sparty - Baníkem. (oficiální text distributora)

RockChick

Achich ouvej. Zase pláču nad pomníčkem české kinematografie. Tolik let po revoluci, a stejně je to pořád jedno a to samé, děs a bída: Buď si pořád hrajeme na tom svojem písečku tragikomiky, které nikde ve světě stejně nerozumí (i já jí už přestávám rozumět), nebo se topíme v neustálých variacích na komunistickou minulost, pořád omílané téma, které po Hřebejkových Pelíšcích stejně už nikdo nepřekoná, a naposledy se snažíme napodobovat zahraniční tvůrce, kterým však samozřejmě zatím nesaháme ani po paty. Non Plus Ultras je prezentován coby The Football Factory z českého prostředí (pokud jsem to tedy správně pochopila), pouličních bitek a vůbec fotbalového fandovství se však jen velice poskrovnu dočkáte. O tom však žádná, nikdo není taky pořád zvědavý na partu namachrovaných týpků, jejichž zálibou je rozbít všechny obličeje v zorném poli. Nemám žádné námitky na příběh, který má tohle všechno jenom jako skoro neviditelné pozadí a soustředí se spíše na životy samotných protagonistů, problém Non Plus Ultras je, že film však žádný PŘÍBĚH nemá. Pokud ano, tak je to jen jakási směska podivných portrétů, nesmyslných prvků, které ve filmu takřka postrádají motiv. Během sledování mi v mysli vytanula taková spousta otázek, na které mi však vůbec nikdo ani v závěru nedal odpověď (Co má hlavní hrdina za práci, když očividně příjem peněz mu nechybí? Kdo byla tajemná žena, kterou Kaiser v hospodě neváhal hned ojet? Kam se uchýlila rodina hrdinovi tety a strýce, poté co od nich odešli, když dům měli přece zatopený? Odkud se vlastně tak náhle vyjevil Tyčka? atd. atd.) Dále mi nedochází ta výměna vypravěčů na konci; závěr patří Tyčkovi, což by mohlo dávat zdání, že on je hlavním hrdinou filmu, ve filmu samotném má přitom jen pár štěků. Taky nechápu nesmyslný flashforward na začátku. Podle něj by se zase mohlo zdát, že hlavní jádrem filmu bude návštěva UK rowdies, to ovšem také není pravda, vždyť k toliko očekávánému výletu na fotbal s anglány ani nedojde! Samotní věhlasní rowdies jsou zde jenom karikaturou sami sebe; nejenom, že se českému divákovi představí coby polomyslící retardi, kteří chčijou, kde to jen jde, konečná scéna s nimi je tak trapná, jak jen trapná mohla závěrečná scéna s britskými hooligans být! Celkově samozřejmě chválím záměr tvůrců; jsem vděčná za každý nový film, který není o vztahu Vilhelmová - Geislerová - Macháček. U Non plus Ultras to u záměru však i končí. Snad příště... ()

velkyvezir

Hodnocení pod tři hvězdy není fér a než o filmu naznačuje spíš něco o hodnotícím. S tímto filmem je to totiž tak, že pokud jste nežili v tom, v čem postava Davida Novotného, bude vám smysl tohoto filmu pořád unikat. Takže zapšklým intelektuálům to vysvětlím: tento film je o tom, že do pětadvaceti se blbnout dá, ale když se vás to drží ještě ve třiceti a nedejbože i po třicítce, působíte poněkud směšně. Věřte, vím, o čem mluvím; taky jsem v podobné partičce byl a je skutečně "zábavné" sledovat, jak se někteří už patnáct let drží pořád toho svého. Gorefeeeeeeeeeeeest. Hrůůůůůůůůůůůůůůůza ()

Zagros

Hodně slabý snímek z prostředí, ze kterého by se daly vytáhnout mnohem mnohem silnější náměty. Bohužel tady byl stranou jak fotbal, tak i to fanouškovství. Byl to nevýrazný děj o partě neukotvených chlapů středního věku, kteří neví, jak naložit se životem. Hodinu a půl na sledování filmu raději využijte k něčemu smysluplnějšímu. Zajímavější je například zahraniční film Hooligans nebo pravděpodobně také TV seriál Hooligans, na který se teprve chystám. ()

Burdock

Jedna hvězdička za snahu, ale to je asi tak všechno. Možná sem udělal blbost, že sem od tohohle filmu i něco čekal. Takže rada: nečekejte od toho nic. A když to někde uvidíte, radši na nic vůbec nečekejte a mazejte pryč. ()

Kovaja

Takových filmů je jako šafránu.Rozhodně se tenhle film nedá srovnávat s filmem Proč?? ale rozhodně to není špatnej film.Při sledování sem se fakt vžil do kůzě těhle fandů.Fandění a to jejich zlobení prostě k fotbalu dnešní doby patří,tihle kluci jezdí po republice a sou ochotni za svůj klub při rvačkách s jinými fandy položit život ( kolikrát i rvačky s policajty ) ()

Castorr

Pro fotbalového fandu je to docela povedený, ale pro filmového fandu to není snímek pro několikanásobné podivání. Já jsem jsem na rozcestí, mám rád filmy a fotbal taky, takže pro mě je to jasný průměr. 50% ()

I.AM.NOT

Takhle nějak si to "pravé fandovství" mezi vymaštěnýma klukama, čímž nechci urazit všechny fanoušky Sparty, ale mají mezi sebou silnou základnu těchto jedinců, s eSkama na prsou představuju. Plus nečekaný konec. ()

Paity

Asi nějaký divný pokus Jakuba Sluka o restart filmu Proč. Ovšem i přes angažování zvučných hereckých jmen byl výsledek řekl bych dost zklamáním. ()

Haymar

Fotbal mě nikdy nezajímal - stejne tak jsem nikdy nepochopil dnešní "fanouškovství" typu: "Pojďme chlapi, vožerem se a pak pudem na fotbal a uděláme pořádnej bordel! Kurva jooo!"... I přesto (nebo možná právě proto) mě non-plus ultras nečekaně oslovil a hodně pobavil. Za posledních cca 10 let je to totiž konečně film, co tady chyběl, co si na nic nehraje a nesnaží se tvářit BUĎ jako intelektuální hořká (anti)komedie NEBO jako dementní výplach pro puber'táky... Sonda do krátkého časového úseku konkrétní společenské skupiny (s překvapivě dobrými hereckými výkony), brána s velkou nadsázkou - pohledem nezávislého pozorovatele... se povedla! ()

derryl

The Who: "Who are you?" Na to si asi režisér filmu před začátkem natáčení neodpověděl. Fotbalové chuligány pojednal jako v životě neukotvené jedince, kteří neví, co se sebou. I když se tvůrcům nedá upřít, že se snažili o realističnost a pravdivý pohled, výsledek je velmi rozpačitý a divák odchází z filmu s pocitem, že by to chtělo více pracovat na scénáři a lépe vykreslit hlavní hrdiny do plastičtějšího a životného tvaru, abychom se nedívali jen na "paka", co chodí na fotbal. ()

lukasd

Film, který je absolutně o ničem! U filmu se ani nepobavíte ani vás nedonutí k přemýšlení-prostě zbytečná ztráta času. ()

M.I.K.E.

Ježiš to bylo zase něco. Film ( jestli vůbec tenhle sranec jde takhle nazvat), který se přiblížil úrovni Kameňáků atd. Prostě oničem. Jednu hvězdu dávám pouze za ucházející bitku s baníkovcema a hlášku ,, všechno je na hovno, jen včely na med a i ten je na hovno " :-)) ()

Jacek

Základem filmu je scénář - a základem dobrého filmu je dobrý scénář. Pod obrázky se u vyprávějících snímků musí zkrátka skrývat literatura. Pokud ovšem literatura za celuloidem chybí, pak... je to na dvě hvězdičky. (Nechávám úplně stranou "výkon" anglických hochů.) ()

WinstonS

WTF aneb co to jako mělo bejt, tohleto? vo co komu de? absolutně jsem nepochopil, jaký film Sluka chtěl natočit. V podstatě to vypadá jako když pejsek a kočička vařili dort - naházeli do něho spoustu ingrediencí a doufali, že každý si najde svoje. Leda ho*no, dodávám spolu s Bejčákem. Pokud část věnovaná jemu a jeho bandě (tolik steretypů a šablonovitých klišé užitých při jejich vylíčení aby člověk pohledal i v podprůměrné telenovele) měla být humorná reflexe života českých fotbalových ultras, pak opravdu nemám slov. Jediné, co ve filmu stálo za to, byli dva výpitci z West Hamu, Kaiser s Lábusem a hudba. Ještě, že jsem to viděl večer, protože kdybych to viděl ráno, Ivánku, tak se z toho pose*u... ()

werus

Tak předně. Jsem fotbalová fanynka. A jsem sparťanka. A tohle... tohle.. když to řeknu slušně - tohle se mi vůbec nelíbilo. Zkoušela jsem se na to podívat ze dvou stran - buď to bylo natočený pro ty, co mají rádi fotbal, chodí na fotbal, fandí. Pak jim ale v průběhu filmu musely cukat koutky (těm veselejším povahám) nebo to muselo vyvolat tichý úžas. Vždyť takhle to přece vůbec není a fanoušci (obecně) nemusí být nutně vypatlaní dementi. Ani ultras. Druhá věc (a ta horší varianta), že mohlo jít o film pro širokou veřejnost, který "neználkům" dal možnost nahlédnout do prostředí tvrdého jádra. A to doufám že ne, co by si pak mohli o takových lidech myslet? Asi nic pěkného (pochybuju, že by to jedna charakterní postava zachránila). A dál se budou bát chodit na fotbal. Ale to už je na jinou diskuzi :). Zpět k filmu - nevím přesně proč byl natočen, příběh to nemá, rozhodně to není komedie (zasmála jsem se jednou), akorát to, dle mého názoru, chtělo udělat z ultras partu blbců (až na jednu světlou vyjímku), z těch zahraničních obzvlášť. Zkrátka a dobře - nic pro mě. Tu jednu hvězdičku jsem dala za to, že natočit film na tohle téma vůbec nebyl špatnej nápad. Škoda jen, že se ani trochu nepovedl. ()