Ryba jménem Wanda

• Velká Británie A Fish Called Wanda (více)

Čtveřice lupičů – koktavý milovník zvířat Ken Pile, krásná Wanda, její údajný bratr Otto, který je ale ve skutečnosti její tajný milenec, a Georges, její oficiální milenec, spřádají plány na přepadení banky, kde jsou v sejfu uloženy drahé šperky a diamanty. Když loupež uskuteční, odhodí masky a ujíždějí do opuštěného skladu, kde chtějí lup schovat. Georgese si ale už předtím na ulici všimla stará dáma se třemi psy, která ho zahlédne znovu v odjíždějícím autě. Když lup uschovají, naoko se rozcházejí. Wanda s Ottou se za rohem zase sejdou, podezřívavý Georges se ale vrátí na místo a kameny přemístí ... Wanda s Ottou, kteří chtějí lup jen pro sebe, mezitím anonymně nahlásí na policii, že loupež provedl Georges Thomason a dají policistům jeho adresu. Georges je zadržen ... Když jedou Wanda s Ottou pro lup, v trezoru ho už nenajdou! Wanda spěchá na policii za Georgesem, chce z něj něco vytáhnout. Při odchodu si před budovou všimne jeho obhájce Archieho Leache, kterému Georges jistě řekne, kam lup schoval. Rozhodne se tedy ho svést a ihned s tím začne ... Ve vazbě navštěvuje Georgese i Ken, jemuž zadržený svěří malý klíček, neřekne ale, k čemu je a kde je lup schován. Ken ho ukryje do krabičky na dno akvária, kde má svou oblíbenou rybku jménem Wanda. Přistihne ho ale přitom Wanda, která při nejbližší příležitosti klíček sebere. Ví, že se Kenovi nezdá její vztah s údajným bratrem, proto Otto zahraje gaye a snaží se zděšeného Kena svést. Na policii pozná stará dáma s pejsky Georgese a identifikuje ho ... (TV Prima)

easaque

+3* když jsem tady objevil tento docela vysoce hodnocený titul už jsem si myslel, že jsem přišel o nějakou zásadní komedii. Autor scénáře i herecké obsazení vybízí k bláznivé jízdě, která by mohla navazovat na Monty Pythony. To druhé moc nečekejte a to první se u mě projevilo jen částečně. Před skoro 30 lety bych měl na ni jiný názor, ale teď na mě působila průměrně. Zrady mezi lupiči a vzájemné šarvátky už pro mě nemají takové kouzlo. Ale je vidět, že si to herci užívali a bude to bavit i většinu ostatních. A nejspíš ani chuť na zopakování ve mě nevzbudí, na to je dost jiných. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

U první poloviny jsem sice chápal, čemu že se tam mám vlastně smát, ale vtipné mi prostě nepřišlo, až na pár scén. Tak jsem čekal, kdy a jestli vůbec se to konečně zlomí a ačkoli jsem musel čekat docela dlouho až do druhé poloviny, nakonec se to právě na jejím začátku zlomilo a pak až jsem se do konce bavil docela solidně. To nakonec ty moje rozporuplné dojmy z první poloviny dost zachránilo, ale úplně nadšený z toho filmu být prostě nemůžu. I tak se mi to ale líbilo, pár scének a hlášek je naprosto skvělých, několik povedených nápadů to taky má, celkem se mi líbil i příběh a postavy, takže aspoň částečně spokojený jsem. Slabé 4* ()

balba

Velice úspěšná gangsterská komedie.Nepříliš originální zápletka , která je však obalena kvalitním anglickým černým humorem , napětím , svižným tempem a opírá se o výborné herecké výkony , hlavně Jamie Lee Curtis (kterou známe z hororu Halloween). ()

kaposlav

Film hodný 50-55%. Fakt nechápem, že to tu má 78%. Humor je premiešaný s trápnymi a nezmyselnými situáciami. Slabé 3* ()

cubajz

celkem pitomina, zbytečně dlouhá a nic moc vtipná - od Johna Cleese a Michael Palina jsem čekal víc, Palinovo kokta je úplně zbytečná a nevtipná postava a když se nad tím tak zamyslím, tak ani jedna z figurek mě nijak extra nebavila. ()

tomtomtoma

Velmi příjemně rozverná komedie. Trochu bláznivě rozmarná, trochu vášnivě křičící a všichni si to společně užívají. Loupež, zrada, nevěra, pátrání, svádění, zastrašování, pomsty. láska a vysvobozující společný útěk. Georges Thomason (Tom Georgeson), vůdce loupežného přepadení, je podvedený, zrazený a odstavený bezpečně za mříže. Wanda Gershwitz (Jamie Lee Curtis) používá nejraději své ženské zbraně ke svému lepšímu životu. Neváhá kdykoliv kohokoliv vyměnit za někoho více výhodnějšího. Má jen jednu slabost: zvlhne snad při každém mluveném slovu v cizí řeči. Otto (Kevin Kline), žárlivý nadutec, který s neuvěřitelnou zarputilostí hlídá svou Wandu. Jeho činy jsou rychlejší než jeho myšlenky, a tak má stále co omlouvat. Ken Pile (skvělý Michael Palin), koktavý milovník zvířat, který se omylem proměňuje v zabijáka yorkšírů a mstitele Georgesova uvěznění. Archie Leach (skvělý John Cleese), Georgesův obhájce, podlehne kouzlu Wandy, ale zároveň chytí šanci za pačesy a mizí s ní i lupem do Jižní Ameriky. Z usedlého manžela se proměňuje ve vášnivého muže, toužícího po jiném životě. Další zajímavé role: Archieho prudérní manželka Wendy (Maria Aitken) a paní Coady (Patricia Hayes), jejíž teriéři se stali objetí Kenovy pomsty. Svižné, vtipné, bláznivé, bouchající. Zkrátka velmi dobrá zábava. ()

C0r0ner

Na Wandu jsem měl excelentní reference a hodně jsem se těšil, zvlášť po Divokých stvořeních. A ano, byla to dobrá komedie, ale že bych podobných už neviděl desítky? Když má být komedie špičková, tak si z ní musím pamatovat několik skvělých fórů, což se tady bohužel nestalo. 70% ()

Wormboy

Vyborna sialena komedia, ktora nezaprie montypythonovske obsadenie. Niektore sceny a gagy su genialne a lepsiu scenu mucenia som asi nevidel :) Rovnako skvele aj na druhy krat. ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Jamie Lee Curtis, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - John Cleese ()

MarekT

"Unbe-fuck-lievable!" Úmrtí smíchem se sice nekonalo, i tak jsem se smál a smál a při neočekávané návštěvě v Cleesově letním bytě jsem se smál nepřetržitě asi pět minut (osobní rekord). Srovnání s Pythony se asi těžko vyhnu - podobné skeče (náhle zjevivší se Kline), navazující na tradice z předchozích filmů, sociální kritika a hlavně tu dva Pythonovci hrají. Co se třeba těch tradic týče, tento film mi přišel ještě ostřejší a co si budeme povídat, i brutálnější (psí placka) než o pět let starší Smysl života. Stejně tak satirizace společnosti je silnější než třeba v Hotýlku (právě Klineova postava je v tomto směru nejvýraznější), ale ono to je stále účinné a rozhodně mi toto podání vyhovuje více než třeba současný Borat. To vše korunují skvělé výkony zúčastněných - Curtis, Kline a Palin jsou ale ve stínu člena mé desítky oblíbených herců Johna Cleese, který dokázal, že kromě komedie umí zahrát i role charakternějšího směru, což v případě komiků vždy kvituji. Potěšilo mě také cameo Stephena Frye, někdejšího parťáka Hugha Laurieho a představitele Melchetta z Černé zmije. "Aristoteles nebyl Belgičan, základní idea buddhismu není "každý sám za sebe" a Londýnská podzemka není politický směr. To jsou všechno chyby, Otto." ()

sulimo

Kdepak čokoláda, ale Ruština!!!!.......nesmírně zábavná a svižná záležitost, která je k tomu všemu ještě nadmíru originální, výborně zahraná a do poslední chvíle nemáte tušení, jak to vlastně dopadne. ()

necisty

Docela nudilo a nebylo to tolik směšné jak jsem očekával, přitom zápletka o ničem a nelogické jednání postav i s ohledem na nadsázku celého filmu. Ultravtipné Kleopatro? Nominace na Oscary naprosto nechápu. ()

Juto

Vďaka svojim jedinečne výstredným postavám a príjemne absurdnému deju sa film stáva výbornou komédiou. 7/10 ()

Martrix

Jeden z těch filmů, který jsem viděl poprvé až dnes, takže k němu nemám nostalgickou vazbu, díky které bych nadšeně hýkal s ostatními. Ano nemálo dobrých momentů tam bylo a ano, obsazení bylo parádní. Všichni byli skvělí, celý film byl příjemně odlehčený a násilí se zde páchalo "jen" na zvířatech. Jenže na mě to bylo občas infantilní a přitroublé, což se mi u soft humoru děje často. Takže jsem se místy nudil, přestože se dění přelévalo tam a zpět. Hold jsem už asi otrlejší a cyničtější...abych se pobavil potřebuji něco vyhraněnějšího. A tím nemyslím nutně drsnějšího. Měl jsem velká očekávání, takže trochu zklamaný jsem... pro mě je Wanda jen o málo lepší, než třeba tohle. Slabé 4* ()

majo25

Po dlhom čase komédia, ktorá ma bavila, pri ktorej som sa pristihol, že sa príjemne bavím, resp. sa smejem nahlas. Najlepší bol John Cleese, ale veľmi nezaostávali ani Kline, Palin, či celkom zvodná Curtisová (hlavne pri taliančine a ruštine :), z ktorých každý mal 1 či 2 vtipné úchylky. Celkom kvalitný scenár, ktorý k záveru gradoval, mierne pripomínal Lietajúci cirkus MP. Akurát podpriemerný dabing RTVS mi to celé kazil, ale to samozrejme nie je vina filmu. Hodnotenie: 85% ()