Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

laepus

Obecně mám zkrátka s Moorem (a Daltonem) trochu osobní problém a nejsou pro mě dobrými Bondy. Tady tu třetí hvězdu zachraňuje alespoň skvělá McCartneyho úvodní píseň. ()

Renfield

I když to v několika dalších filmech nebylo jiné, právě tady je příklon ke komedii na škodu nejvíce. Myslet to "vážně" a spojit vtip s voodoo? Něco takového rituálním scénám na atmosféře dvakrát nepřidá, vůbec když se v žánrech skáče podobně snadno jako v ději, kde jsou všichni také hned z ostrova na kontinentu. Ony rituální scény mají naštěstí jeden velký klad, tím je černošská verze Daniela Nekonečného Baron Samedi. Démonická a silná postava, ještě zajímavější než samotný záporák Kananga, který má též své kvality, ale jeho závěrečná nafoukanost dosahuje obřích rozměrů, což ovšem opět způsobuje ta komedie. Právě ona nakonec ničí i tu nejzajímavější scénu, ve velmi poutavých přírodních scenériích odehrávající se honičku v motorových člunech, kterou tak příšerně natahuje dění kolem zbytečného Šerifa Peppera. Prvotina ještě se hledajícího Rogera Moora by potřebovala řádně protřepat a hlavně tolik nemíchat, tak aspoň že Bond girl se tentokrát opravdu povedla. 50% ()

bobstock

Trochu mdlý Moore, který vstoupil do Bondova světa působil jakoby měl sám pár let do důchodu. Černošská variace a dnes již komicky vypadající strašáci voodoo. Pochvala za krásnou téměř k nepoznání Jane Seymour a sexy klín Glorie Hendry. 60%  song: Live and Let Die od Paula McCartneyho a Wings ()

Brejlil

Restart série se spoustou legračních věcí. Jinak se to popsat nedá. Střelné zbraně ve voodoo strašácích, pěkná honička po louisianských bayou, krokodýli. Příběh je sice poněkud nadsazený, ale docela dobře ukazuje cestu, kterou se Mooreho Bond vydá. Mírná sebeparodie. ()

maty39

Poprvé bez Conneryho a poprvé bez SPECTRE. Nastupující Roger Moore si musel najít nové nepřátele. Bohužel, v jeho první bondovce to zrovna neklaplo. Kananga je nevýrazný a jeho poskoci také nepatří mezi to nejlepší, co bondovská série nabízí. Možná proto, že jich je celkem hodně a tak dostávají málo prostoru. Samotný Roger Moore se své role zhostil o mnoho lépe. Nepokoušel se napodobovat Conneryho, ale šel si svou cestou. Mooreův Bond je spíše takový rošťák (s povolením zabíjet), neustále s připravenou hláškou a s ještě o něco větším apetitem na ženy, než měl Conneryho Bond. Live and Let Die začíná nevýraznou předtitulkovou sekvencí a pokračuje poměrně pozvolným a nijak neobjevným úvodem (celá zápletka působí až nedůstojně pro agenta Bondova kalibru). Když se děj přesune přes New York a San Monique do New Orleans, začne se konečně dít něco zajímavého. Vrcholem jsou samozřejmě aligátoři a krokodýli na farmě a pak honička na člunech, kde se představí i šerif JW Pepper (ne naposledy). I těm pomaleji chápavějším velmi rychle dojde, že nové bondovky neboudou jen o ironických hláškách, ale dočkáme se i komediálně laděnějších sekvencí. Já osobně za to dávám opatrně palec nahoru. Live and Let Die byl poměrně slušný start do nové éry (asi jako Dr. No pro Conneryho). PS: Nesmím zapomenout zmínit pěknou bondgirl v podání doktorky Quinnové. ()

Lilloos

Moore není Connery, ale své kouzlo má stejně jako parádní úvodní písnička. Dál už jen klasická bondovská zábava. ()

bolan

8 AFROAMERICAN - Moore nepůsobí narozdíl od Lazenbyho tak toporně, nicméně mám pocit, že s jeho nástupem 007 trochu zbéčkovatěl. BondGirl i titulky v naprostém pořádku. ()

Ulrich

Důvod proč Moore byl přijat lépe než Lazenby (kromě toho, že nekřepčil v skotské sukni, neoženil se etc.) byl ten, že pouze nekopíroval Conneryho, ale vnesl do Bonda něco svého. Conneryho a Moorův Bond jsou totiž dvě naprosto odlišné postavy. Jen to Moore pak začne přehánět s komičností a Bond se změní na frašku. Osobně bych byl nejraději kdyby Lazenby tehdy dostal ještě jednu šanci. Připadal mi mnohem "víc Bond" než Moore! Přesto ale jde o jednu z jeho lepších bondovek, která musela být trnem v oku všem afroameričanům. Co černoch, to záporák. ()

dawe787

První bondovka s R. Moorem a nezapomenutelnou honičkou na člunech. Dabing jsem si zde ještě neužíval, ale dalo se to přežít s výbornou hudbou od P. McCartneyho a tehdy ještě s neznámou J. Seymour. ()

El-Barto

Nejujetější bondovka, co jsem kdy viděl. Samý voodoo, Bond v Harlemu a pořád ho chce někdo komplikovaně zabít. Spíš mi to přijde k smíchu a k tomu to nijak zvlášť ani nebaví. A co tam dělal ten pošahanej šerif? ()

Bozvav

Nemohu si pomoci, ale tato Bondovka mne tolik nenadchla. pravda pár dobrých momentů v ní bylo, např. procházka po krokodýlech, honička ve člunech, ale jinak dost kýčovité, chyběla nějaká ta konspirace a humor místy vrzal jak staré dveře od vypálené stodoly. Roger Moore byl velmi důstojný nástupce Conneriho a v roli Bonda mi sedne dokonale.Také kvituji s povděkem vsuvku s buranským seržantem Pepprem, takové hovado vždy pobaví. Jako celek žádný zázrak. Za mne tři a púl hvězdy, tedy 70%. ()

vito_corle

Žít a nechat zemřít -osmá Bondovka a sní nový představitel 007 Roger Moore. Moore dokázal, že může hrdě pokračovat v Bondovkách, i když je jiný Connery. Nenosí klobouk, kouří doutníky a pije zásadně Whisky. Každý herec dal postavě Bonda něco nového. Moore je vtipný a pohybuje se v novém prostředí. Dr.Kananga se povedl, Jane Seymour jako Solitere byla celkem kost. Film byl napěchovaný akcí a to nesmí u Bondovek chybět. Úžasná honička na člunech a k tomu vtipné scény s šerifem Pepperem, který chrlí jednu hlášku za druhou. Směsná scéna byla Kanangova smrt u té sem se vážně celkem zasmál když se proměnil v nafukovacího panáka a odletěl ke stropu jeskyně a praskl. Já sem se skvěle bavil a Moore převzal po Connerym roli 007 se vší parádou. 5 hvězd. ()

zdeny99

Po sérii se Seanem Connerym, který nastavil vysokou laťku a jedné epizodě s Georgem Lazenbym tu máme třetího představitele Jamese Bonda. Roger Moore je jistě lepší než Lazenby coby James Bond. Ovšem do Connery má hodně daleko. A není to jen Moorem, nýbrž celým filmem. Ten příběh o karibském ostrově, který je ovládaný kultem Voodoo je oproti předchozím dílům nezáživný. Až po hodině se konečně něco děje, kdy v hangáru začne jezdit letadlo a honí se tam s autama. Podle mě je to druhá nejlepší scéna filmu hned po té, kdy James Bond přichází do svého bungalovu, ve kterém narazí na hada, připíchnuté štěnice a černošku se zbraní. Jestli tohle měla být bond girl anebo snad spíše až moc mladičká Jane Seymour (dr. Quinnová), tak ani jednom případě se obsazení nepovedlo. A tak ze všem postav z tohoto dílu mne zaujal jen ten černoch se železnou rukou a nůžkama. [6677. hodnocení, 360. komentář, 72%] ()

SkyCaptain

Výborný nástup Moora do série, ve filmu je spousta nápadů a vtipů, hlavní Bondgirl navíc vypadá velmi dobře a scény s "pohřby" jsou naprosto geniální... ()

bobrux

Nejednotnost a roztříštěnost děje sráží celý film na kolena. Hlavně honička na motorových člunech s několika oddíly americké policie mi připadala docela dost "mimo mísu". Pár světlých momentů se přeci jen najde, ale výsledek je oproti předchozím bondovkám dost podprůměrný. ()

strikeman

Jako pubescent jsem nedal dopustit na "sira Jamese Bonda Conneryho", jenž byl pro mne jediným pravým 007. Dnes po letech (zvláště když představitelů tak přibylo) to ale vnímám jinak. Roger Moore je v roli také vynikající, a i když je jeho pojetí trochu odlišné, v základních parametrech, které dělají Bonda Bondem, neselhává, naopak - důstojně navazuje a obohacuje roli o nové prvky. Ve snímcích s Moorem pak především přibývá odlehčeného humoru a skrytých parodických narážek na jinou filmovou tvorbu, což je příjemným osvěžením série.................... Připojuji můj osobní žebříček oblíbenosti filmových představitelů agenta 007: 1. Connery 2. Moore a Brosnan 3. Dalton a Craig 4. Lazenby ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto