Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

ConanVJ

Spíš než horor, je to mysteriózní fantasy, protože krom jedné nebo dvou lekaček zde nic diváka nevyděsí. Na škodu to není, a vše zachraňuje povedený příběh, pěkná atmosféra, a herecké obsazení. Film má pěkné efekty a vylaďenou stylizaci. Za mě 85% :) ()

schizmo

Tak bohužel. Do super pohádkově-strašidelnýho vizuálu a ještě lepších kostýmů nacpaná těžce předvídatelná nuda. Toro se nám začíná docela opakovat, protože příběh s křivdou a bonzování duchů nepřináší rozhodně poprvé. Bohužel ani kudla bodnutá pod oko to nezachrání... ()

hous.enka

Crimson Peak je sladkobolná romance o veliké lásce, které nejsou okolnosti příliš nakloněny. Pak se ale kola osudu začnou rychle otáčet a najednou tu létají nože na dopisy, sekáčky, duchové, prokletí a fotky s rozmazanými obličejemi. Že jste o něčem takovém už slyšeli? Ano, Crimson Peak není nijak originální, ale prostředí starého domu, kde se za každým rohem skrývá tajemství, které musíte spolu s Miou Wasikowskou odhalit, je famózní. Vlastně možná až moc - doopravdy jim do vstupní haly padá sníh? - a to je asi problém tohohle filmu. Jde si za svým, tlačí na pilu a navíc mu zhruba v půlce dochází na chvíli dech (ach, ten věčný problém s přepálenou stopáží). Ale i tak se mi tenhle temný gotický snímek o podivných lidech s podivnými choutkami líbil. ()

kleopetra

Tomovi Hiddlestonovi to sluší a jeho hraní je uvěřitelné, tak o 1* více. Bylo to dost předvídatelné a moc jsem se nebála. ()

maddy

Guillermo del Toro svojho času hlásal, že natočil gotický horor. Nakoniec však natočil horor, ktorý vlastne ani nie je hororom, ale gotickou romancou. Každopádne prihliadnuc na gotické prvky z literatúry, gotická romanca by mala obsahovať pár hororových prvkov a gotický román by zase mal obsahovať nejakú tú romancu, takže vyčítať del Torovi, že jeho film nie je hororom v pravom slova zmysle nie je na mieste. Chápem, že si del Toro chcel natočiť úplne tradičný horor a vzdať poctu klasikám. Odstrániť pár trikových záberov, pustiť film čiernobielo a skutočne pôsobí ako „horor z päťdesiatich rokov“. Nakoľko mám toto obdobie rád, podobne ladený film mi imponuje. Problémom je, že celý tento mix romanci a hororu je možno až príliš nevyvážený. Atmosféra? Tá tu rozhodne je. Obrovský chátrajúci dom, studené chodby, tajomná pivnica, to všetko dotvára príjemne tajuplnú atmosféru a keby film ostal iba v rovine vŕzgajúcich podláh, samovoľne sa otvárajúcich dverí a pomalého putovania hlavnej postavy po tmavých chodbách domu osvietených iba plameňom sviečok bol by som nadmieru spokojný. No, del Toro celý tento staromódny koncept narúša scénami s digitálnymi duchmi. Tí by možno nevadili, keby s nimi mal film nejaký vyšší zámer, no pre samotný dej je táto línia úplne zbytočná ako sa ukáže v jeho záverečnej tretine a navyše je týchto scén veľmi málo (kompletne všetky boli v traileri!), nato aby sa dal Crimsom Peak označiť namiesto za staromódny za moderný horor. V závere navyše opäť narúša koncept staromódnosti a namiesto strhujúceho komorného finále sa celá precízne budovaná atmosféra z predošlých minút preklápa do zbytočného B-éčkového krváku, v ktorom sa ukazuje, že ten R-kový rating film vlastne ani nepotreboval. Vystrihnúť z neho nejaké dve, tri minúty brutálnejších scén a pokojne sa mohlo jednať o mládeži prístupný snímok s takmer rozprávkou atmosférou po vzore del Torovho Don't Be Afraid of the Dark. Crimson Peak je tak niekde na pol cesty medzi novým a starým. Napriek predošlým kritickejším vetám nie je Crimsom Peak v jadre zlý film, práve naopak, väčšinou odvádza poctivú prácu. Výprava je famózna, samotný dom dostatočne pútavý, vizuál pohrávajúci sa s rôznorodou paletou farbieb opäť neskutočne oku lahodiaci a takmer každý záber filmu je estetickým zážitkom samým o sebe. Silné herecké trio v hlavných úlohách hrá bez chybičky presne, hudba a tóny klavíra dokážu navodiť tie správne pocity, nevadí ani predvídateľný príbeh s neprekvapivým vyústením ktorý sa k takto tradičnému prístupu hodí. Akurát potenciál tu bol tisíc krát väčší. Vo výsledku je Crimson Peak síce pekná pocta dobám dávno minulým, ale zároveň v dosť nevyváženom pomere medzi „staromódnym“ a „novodobým“. Na novodobý horor priveľmi opatrné, predvídateľné a takmer vôbec nie strhujúce (čo mne osobne vôbec nevadí), na staromódny príspevok do žánru možno až príliš veľkolepé s nevhodným CGI kvôli ktorému sa z neho vytráca ten pocit starej, dobrej filmárčiny. Ďalší Faunov Labyrint z Crimsom Peak rozhodne nebude a skôr mi miestami pripomínal tento film, čo nie je tá najlepšia vizitka. Keby tentoraz ostal del Toro iba pri produkcii a k réžii si povolal napríklad takého Kennetha Branagha mohol vzniknúť zamýšľaný gotický horor. Takto síce vizuálne úchvatná staromilá pocta dávnej dobe, no zároveň často narúšaná zbytočnými modernými prvkami a výsledok tak asi nepoteší ani priaznivcov starej školy, ani fanúšikov moderných hororov. Jedna návšteva Purpurového vrchu síce stojí za to, ale vracať sa k nemu asi bude chcieť málokto. Škoda. CELKOVO: 3* (6/10) () (méně) (více)

SaNcHeZ_cz

Naprosto skvělá temná fantasy stránka a působivý a místy až impozantní hudební doprovod na jedné stráně, avšak také rutina, nulová invence a předvídatelnost příběhové stránky na straně druhé. Guillermo del Toro natočil audiovizuálně působivý snímek, který však výrazně zklamává po příběhové stránce. Pokud vám však nevadí jen variace stokrát viděného, směle dále. [60%] ()

Alqarin

Del Torovi jde pořád nejlíp to, co mu jde nejlíp. Piplat se umí mistrovsky, propriety a vrstvy oblečení se vrší a romance je cítit prvojakostní zatuchlinou. Nulové ambice by se skoro nechtělo vyčítat, i když trošku hlubší zápletka by neuškodila. Tak či tak, Vrch je pravověrná deltorovina a přinejmenším fandové si smlsnou. ()

Korbitch

Neskutečně nedotažené, polovičaté až povrchní. Hloupoučká zápletka, nijaký zvrat nebo napětí, duchové k smíchu. Torro je prostě patlal.... ()

MartinezZ

Klasická lekačka, pár CGI duchů a hlavně to nejdůležitější na hororech - hlavně hodně krve, KRRRRRVVEEEEEE. Tedy pěkná nuda, navíc neuvěřitelně dlouhá. Nevím proč bych měl být u hororů zhnusen namísto toho, abych se bál. ()

Tayen

Nádherný vizuál, atmosféra a parádní herci, přesto je tento film prost veškerého napětí i promyšlenějšího příběhu. Spousta promarněného potenciálu. Del Toro nám servíruje čistou žánrovku v té nejjednodušší a nejméně originální podobě, i když s úžasnými kulisami a kostýmy. ()

Praxis

Jakkoliv se to tváří jako děsný horor, kde v bubu baráku budou poletovat duchové a levnými lekačkami strašit nebohé diváky, opak je tvrdou pravdou. Po úvodní půl hodině se přesuneme do velmi šíleného a divného domu, kterému šéfuje pěkně vostrá Jessica. Ti duchové tam jsou vlastně jen jako taková okrasa. Klidně by se to bez nich obešlo a tahle duchařská linka tady jaksi nefunguje. Co funguje, je naopak ta děsivá dramatická a vlastně i pěkně krvavá složka o jedné lásce. Potěší skvělá výprava, vizuál i krváky, Mia je romatická duše, Hiddleston potěší a Chastain je pekelně démonická. Torro uspokojil tak napůl. 60% ()

Sidonka

Rozhodně to není romantický horor, který by mě nechal chladným. Kdo viděl upoutávku či ukázky z filmu a teď se diví že je tam (záměrně!!!) mnoho klišé, které snímek devalvují, ten si snad, promiňte mi to rozhořčení, nevidí ani na špičku nosu. I přes zjevné malé nedostatky tuto působivou poctu komerční gotice ženskému publiku jedině doporučuji. Upřímně řečeno, nečekala jsem (kromě vizuálního pokoukáníčka) mnoho a tak jsem teď jedině příjemně překvapená. Dokonce se dostane i na mé oblíbené načrtnutí psychologie "psycho" postav, takže spokojenost na mé straně. - Poznámka: Charismatický Thomas se ještě může rozhodnout, kým se v životě stane a jakou cestou se vydá, má možnosti volby. Thomas má zcela jiné možnosti a nadějnější vyhlídky do budoucna než jeho vášnivá sestra Lucille, která svojí budoucnost může svým problematičtějším chováním, horšími vlohy, vrozeným temperamentem a osobnostní strukturou jen jednostranně, násilně a ne napořád ovlivňovat. Instinktivně se obává samoty a ztráty kontroly nad bratrem, protože ví, že sama si svojí novou rodinu a jiného partnera najít nedokáže. Silnou lásku od jiné ženy mu nechce dopřát. Jednou by se od ní "až příliš silně milovaný" bratr s pravděpodobností vzdálil a ona vzdálenou, poloodsunutou tetičkou zjevně být nechce. Protože příliš dobrého i kvůli špatné výchově nepoznala, umí se pohybovat jen ve svém temném, nelaskavém, panovačném, autoritativním světě plném zášti a zvláštností. Nedokáže se chopit jiné příležitosti a kráčet cestou kompromisu. Daří se jí jen v temnotě, když jako parazit v přeneseném smyslu "požírá ty druhé". Její filozofie s níž se svěřuje dobrosrdečné Editě:"Je to jen příroda. Umírání a pojídání jeden druhého."- "Tady nic lepšího neroste. Musíš být nahořklá, aby tě tu druzí nesnědli." Napadá mě: jak dalece může člověk skutečně ovlivnit svůj osud a co má nezvratně předurčené?----Druhá polovina filmu má větší "drive", větší hloubku a (pro mě i bohužel) morbidnější momentky. Nad hororem se dá přemýšlet. Není to ten tip povrchní vyvražďovačky. Má několik dobrých hlášek. Purpurovému vrchu bych proto přála větší úspěch, než jakého se mu dostalo. Za mě i přes jisté chybičky nejlepší horor posledních let, který jsem viděla. -------P.S.: Osobně nesouhlasím s uživatelem pomo, že zde údajně nefunguje napětí, spíše se jen nepřenese na každého. Naopak se ztotožňuji s jeho názorem (dovoluji si ho citovat):" potenciál twisted romance, která se z toho vyklubala, nabízel více možností. Toro chtěl vyhovět širokému publiku a musel by zahrát na úchylnější strunu." Je pravda, že jsem viděla vystřižené pasáže z filmu a ty byly více zajímavé a šly více do hloubky. Je otázka, jestli způsob zpracování byl výhradně vůlí režiséra nebo zda měl svázané ruce a zda mu film neokleštili a nedonutili prostříhat producenti a spol., kteří mají nad filmy ještě větší moc než režiséři. ()

sta

dokonale nepovedený film a důkaz, že guillermo del toro umí geniálně točit, ale psát mu už moc nejde ()

kaylin

Vizuálně úchvatný film, kdy některé scény mě naprosto dostaly a já jsem ani nemohl uvěřit tomu, že je něco takového možné natočit. A přesto film nese Guillermův rukopis. V tomhle směru je to krásné, ale příběhově mě snímek nějak moc nedostal, herecky je to fajn, ale ne skvělé. Škoda, vizuál úžasný, ale jinak to prostě není ono. ()

blackrain

Vyskytuje se tu velmi zajímavá a podmanivá atmosféra, která mě bavila. Hned na začátku jsem udělala klasickou školáckou chybu, kterou jsem opakovala po celou dobu filmu. Člověk se rád nechává vylekat. No, jo, není dobré brát duchy na lehkou váhu, jak poznamenal sir Thomas Sharp. Ten mladý muž měl naprostou pravdu. Sir Thomas Sharp byl velmi okouzlující mladý muž díky tomu Hiddlestonovi. Měla bych velký problém mu nepodlehnout. Několikrát mě při sledování filmu i nepříjemně mrazilo v zádech a přiznám se, že jsem se i začala bát. ()

slunicko2

Gotický horor z viktoriánského domu v podání mexického režiséra. 1) Velectěný divák spatří trochu toho pohledného strašení (Morien*****), popatří do oduševnělých hezkých tváří 34letého Toma Hiddlestona (sir Thomas Sharpe) a 35letého Charlie Hunnama (lékař), s chutí se projde studiovým domem Allerdale Hall na Purpurovém vrchu a jednou dvakrát se nechá vylekat vskutku nepřívětivým duchem. Za to všechno zaplatili investoři 55 miliónů dolarů, které se jim vrátily a ještě o dvacku rozmnožily. V jakém to světě žijeme, braši!_____ 2) Film je specifickou směsí detektivky, thrilleru a zcela nadbytečné hororové duchařiny. Ke konci u mě tato směska podle osvědčených receptů Čapkova pejska a kočičky vzbuzovala už jen lehce útrpný úsměv. ()

movieband

"Možná si určitých věcí všimneme jen tehdy, když nastane čas, abychom je viděli." Purpurový vrch je po dlouhé době gotický horor, který nám nepřináší nikdo jiný, než samotný Del Toro. Film je určitě audio-vizuálním orgasmem, pro každého diváka. Del Toro moc dobře věděl, jak si s rozpočtem poradí. Snímek má nádherné kostýmy a skvěle zpracovaný interiér samotného domu hrůzy. Tohle Del Toro měl vždycky v malíčku. Hudbu mu už neskládá Beltrami, který dokázal svou hudbou u Hellboye doplnit atmosféru o další várku tajemna a ponurosti. V tomhle případě Del Torovi hudbu komponuje Velasquez, který rozhodně není špatným filmovým skladatelem a dodává svou hudbou filmu temný nádech. Herecké osazenstvo je víc, než obstojné a samotné herecké výkony jsou výborné. Spolu se snímkem Jana Eyrová se mi tu Mia Wasikowska vymanila ze špatného dojmu z Alenky v řísi divů a jen dokazuje svou hereckou všestrannost. Jessice Chastain byla tahle role napsaná na tělo a divák jí její temný a zvrácený charakter dokáže uvěřit. Zkráceně i herci jsou věrohodní a role jim všem pěkně sedí. V čem je háček? Že děj je až moc plytký a jednoduchý. "My child... when the time comes.. beware of Crimson Peak." Děj dokáže zaujmout a udržet pozornost diváka, ale jako horor svým způsobem strádá. Ve filmu se objeví krvavé výjevy duchů minulosti, a samotné vzezření okolí Purpurového vrchu působí odpudivě svou krvavou půdou. Celé je to znepokojivé a na diváka působí to tajemno, kterým je opředené místo rodiny Cushingových. MOŽNÉ SPOILERY. Problém je v tom, že za celým hororovým děním nestojí duchové a nadpřirozeno. To je až druhořadé. Voilá, za krvavým řáděním nestojí nic nadpřirozeného, jde jen o lidské šílenství. KONEC SPOILEROIDNÍHO ÚSEKU. Ne, že bych s tím měl problém, ba naopak. Nijak mi to nevadí a napodruhé jsem si film užil mnohem víc, než, když jsem ho viděl napoprvé. Jen mě to spíš zamrzelo vůči režisérovi samotném, protože vím, co ze svojí temné mysli dokáže vypotit (Faun). Za mě je to mírné zklamání, které však doprovází obdiv k perfektním kulisám a kostýmům. Napoprvé jsem byl vcelku zklamaný. Napodruhé jsem ve filmu objevoval věci, které jsem napoprvé ve filmu přehlédl. Takže když to vemu kolem a kolem, tak je Crimson Peak solidní žánrovkou. P.S. Donebevolající blbost.. Nožem člověk těžko prorazí lícní kost, jak kdyby vrazil nůž do kostky másla. 72% ()

Kaluž

Moc hezky se na to kouká… a to je asi tak všechno. Vypadá to spíše jako moderní revize nějakého vyčpělého hororu z 60. let, který ve své době oslovil zhruba pět zanícených fanoušků žánru a od té doby hnil zapomenut kdesi v zaprášeném archivu. Bez del Torova tvůrčího dohledu by to nejspíš stálo za vyliždupku, takže díky alespoň za ten vizuál. Když si ale představím, kam to se svým talentem mohl dotáhnout s těmi Lovecraftovými horami šílenství, píchá mě při sledování téhle purpurové voloviny u srdce. ()

Raketka29

Nejsem příznivcem hororů a o to méně je vyhledávám v kinosálech. Herecký a tvůrčí ansámbl tohoto filmu je však dostatečně silnou motivací i pro nehororové tvory jako jsem já. Guillermo již nejednou prokázal, že po tvůrčí stránce umí vytvořit nejednu děsivou postavu, což se prokázalo i u samotných duchů. Tom Hiddleston, Jessica Chastain a Mia Wasikowska je trojice velmi talentovaných herců a pohromadě jim to celkem šlape. O děsivé lekačky, plíživé stíny a hrozivá zjištění zde není nouze. Celkový dojem z filmu mi však poněkud kazila celkem plochá zápletka, která rozhodně mohla být více temnější. Stejně na tom byla i "nezjevná" zamilovanost Thomase k Edith. Nicméně jsem byla velmi potěšena Charlie Hunnamem. který odhodil koženou bundu a i tak mu to seklo. Pro příště možná přehodnotím i návštěvu tohoto žánru v kině. Odolná kamarádka mě nechala ji hrůzou drtit ruku, všechny dívky a ženy vzdychaly při pohledu na Tomův zadek a při závěrečné bitce se smál celý sál. To je atmosféra, kterou v kinech miluji! Za mě film s minimem nedostatků, ale rozhodně potvrzení, že Guillermo patří oprávněně do mých top 10! ()

stration

Čekal jsem trochu jiný film. Čekal jsem strašidelňácký, duchařský horůrek s nádherným vizuálem, kvalitním obsazením a údernou pointou. Výsledek je tak napůl. Nádherný vizuál a kvalitní obsazení je asi největší deviza Purpurového vrchu, spíš ale než klasický horor to ve mně evokovalo pohádku. Pravda, trochu drsnější pohádku, kde ke konci přijde řada i na gore, ale příběh je takový baladický až snový. Navíc těžce předvídatelný, bez jakéhokoliv zvratu s absencí závěrečného twistu a následné katarze. Je to taková reklama na horor pro diváky, kteří tento žánr moc nemusí. Celkový dojem je rozhodně pozitivní, byť jsem čekal trochu víc. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze