Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

velkyvezir

Při tomto filmu mne opakovaně napadá, proč Chaplin tak brzy ustal s natáčením vlastních filmů. Ačkoliv trošku se drží stále linie němého filmu, respektive co nejméně dialogů, byl schopen tento geniální herec a režisér vytvořit nadčasová díla založené na obrazovém gagu. Nezapomenutelný film, který i po 71 letech je aktuální pro svůj sarkastický pohled na kapitalistickou společnnost, její hon za co největším ziskem s minimem základů. Nepochybuji, že při sledování flmu - jestli se tak někdy děje - jistý profesor ekonomie, velký zastánce neviditelné ruky trhu, kleje jako starý pes... Výjimečný Chaplin, výjimečný film... ()

Herráček

Nejsem schopen vytvořit nějaký erudovaný komentář... Takže... Chaplin vždycky věděl, na jakou strunu zabrnkat a kolikrát zopakovat nějaký vtípek... Měl vrozenou schopnost bavit lidi, ale poněkud dalo by se říct i sofistikovaně.. Neboť zábava tak, jak ji dělal on by dle mého v podání kohokoli jiného sklouzla do trapnosti... Celá Moderní doba se vždy drží před nějakou hranicí, kterou by byla škoda překročit... Proto tleskám ()

matolas

U mňa druhý videný Chaplin. Pozeral som ho cestou vlakom a pri scéne, kde Chaplin "skrutkuje" ako odušu som to proste nevydržal a rozrehotal sa na celé kupé (kde inak sedeli 4 nemci, ktorí si imho mysleli (súdiac podľa knírku), že pozerám niečo s Hitlerom). Chaplin je génius a toto je nenapodobniteľný film. ()

adam9

Můj první Chaplin mi přinesl nezapomenutelný komediální zážitek. Tento anglický šikula byl vážně třída. Jeho pantomimické a mimické psí kusy zejména hned na začátku v továrně mě dostaly do kolen. Kdo by to byl řekl, že i němé filmy dokáži toho tolik ukázat, tak moc pobavit, tak skvěle prodat všechny dostupné prostředky (pohyb, výrazy). Právě proto si člověk musí vážit Chaplina a dalších. ()

xaver

Další z vynikajících Chaplinových filmů. Diváci převážně kvitují komiku tohoto filmu, který označují, podle mě nesprávně, za grotesku. Film je především vynikající satirou, kritizující nástup pásové výroby, která z člověka dělá robota a další negativní stránky kapitalizmu. Neuvěřitelné gagy z tohoto filmu jenom potvrzují Chaplinovu nejen hereckou, ale i tvůrčí genialitu. Málokdo si uvědomí tragikomičnost těchto gagů. Právě pro tuto satiru byl Chaplin označován za komunistu, což je ostatně nesmysl. Kritika kapitalizmu není vyhrazena pouze komunistům. V pozadí, stejně jako u filmů Světla ramp, zůstává fakt, že k tomuto filmu opět složil vynikající hudbu sám Chaplin. Ústřední melodii z filmů jistě každý z nás již slyšel nespočetně krát, ale jenom málokdo ví, že se jedná o hudbu z tohoto filmu. ()

Han22

Charlie a jeho cesta za štěstí v nepřející době velké krize. Jak se mi Světla Velkoměsta moc nelíbila, Moderní doba mě velice příjemně překvapila, ba přímo nadchla. Už skvostný úvod v supermoderní fabrice, kde se neustále zvedají výkony, až se z toho Charlie zblázní má svůj smysl i dneska. A i další scénky jsou taky super (bruslení v obchoďáku, vězení, domeček, kavárna). Navíc to tentokrát propoje pěkný příběh o hledání práce, které pro Charlieho většinou skončí za mřížemi, po boku mu stojí nádherná Paulette Goddardová a celý film uhání svižně dopředu k opatrně optimistickému konci. Sociální podtón tu je, ale ne tak ponurý a depresivní, jen ukazuje 30. léta z trošku jiného pohledu než většina filmů té doby z lepší společnosti. A navíc tu Charlie sice nepromluví, ale aspoň zazpívá. Moc hezký film. Komedie roku 1936. ()

Zagros

Charlie Chaplin opět na vrcholu sil, po slabších Světlech velkoměsta jde opět o skvělý počin a velmi důstojnou rozlučku s érou němého filmu. Moderní doba je výtečnou komedií a tvrdou sociální satirou v jednom. Málokdo tohle dokáže tak dokonale skloubit do jednoho fungujícího celku. Jeho gagy jsou promyšlené do posledního detailu, baví celou dobu a fungují i jako kritika společnosti. Popravdě mě nenapadá film z posledních let, který by se mu dokázal v tomhle vyrovnat. Charlie Chaplin byl zkrátka velikánem filmu a obohatil filmový svět přímo neskutečně… velká poklona a čtyři hvězdy k tomu. ()

I.AM.NOT

Objektivní část již skvěle shrnul Oskar, pokud se na Moderní dobu podívám subjektivním pohledem, tak to vidím dost podobně- velká nevyrovnanost děje, tentokrát Chaplin nedokázal poskládat příběhovou linku s gagy a film proto působí rozházeným dojmem na mnoho liniích. Zajímalo by mě jestli úvod v továrně viděl Orwell?! Závěrečné písni v restauraci se prostě musíte smát, i když jí nerozumíte, kvůli Chaplinovým grimasám. A scéna s jídelním strojem je výborná, stejně jako Oskarův komentář! ()

showxman

Moc se mi líbilo zapracování dnes už retro sci-fi prvků do klasické němé grotesky a taky jiskření mezi hlavní dvojicí (mimochodem skončilo svatbou v reálném životě). Rozhodně doporučuju všem divákům. ()

Rapikk

Dost možná nejlepší chaplinovka vůbec. Jako vždy jde o fantastickou grotesku plnou skečí a vtipů, které by nedokázal vymyslet nikdo jiný než mistr Charles Chaplin. Humor v Modern Times je přímo geniální. Ale Chaplin přidává ještě něco navíc - smutný a bohužel reálný příběh o tom, jak velká hospodářská krize v Americe postihuje hlavně ty nejchudší. Skutečně mistrovské dílo, které si zaslouží více než jen zařazení mezi kategorii odpoledních oddychovek. ()

Adramelech

Sociálně-kritický film s tragikomickými prvky, který v nadsázce ukazuje, co je kapitalismus zač. Pěkná je scéna ukazující, jak nezaměstnaní jedí banány a lépe tak snášejí svůj trpký úděl. Kapitalismus bez banánů by totiž zcela postrádal smysl. Kdyby zmizely z obchodů, možná by konečně padl režim. Otázkou je, co by přišlo poté. Obávám se, že na výběr máme NWO, chalifát nebo nějakou pravicovou či levicovou diktaturu. – Umělecký účinek filmu stojí hlavně na znamenitých hereckých výkonech, a to nejen Chaplina a Goddardové. Pro současného diváka je bonusem navíc dobový kolorit USA poloviny třicátých let. ()

Bafo

Skveli film ktery vsak dle meho nazoru trosku pokulhava za diktatorem... Navic jiz nekolik malo let po tomto filmu se zacinaji tocit nesrovnatelne moderni dila jako treba Casablanca nebo Obcan Kane... Film je prece jen nadcasovy a vtipny az az... Jeden chaplinovych vrcholu... ()

Yarushka

Jeden z mála jeho filmů, u kterého jsem se pořádně zasmála. Navíc vážím si filmů, který nosí v sobě velký cíl či myšlenku, kterou chtějí lidem předat. I tomuto filmu nechybí silná myšlenka na moderní dobu, která poukazuje na sociální problémy v podobě hospodářské krize, práce obyčejných dělníků, chudoby apod. Moje oblíbené scénky: brusle v „obchoďáku“ a zpěv Charlieho))) ()

J*A*M*A*L

Mé první setkání s Karlíkem Chaplinů a musím říct, že paráda. Zpočátku jsem si myslel, že se mě to líbit nebude, ty pantomima a ten hrozně starý humor a navíc černobílé, ale líbilo. Mě zde vlastně ani ta černobílá vůbec nevadila a zbytek se mi moc líbil. Jeden z mých nejoblíbenějších černobílých a starých filmů, i když jsem nedal plný počet hodnocení. Určitě se na další Chaplinovi snímky mrknu, protože stojí za shlédnutí určitě. Chaplin skutečně byl a stále je nejlepší komik vůbec a tyhle komedie jsou prostě stará legendární klasika. A navíc s perfektní dávkou humoru. A navíc to je i v knize 1001 filmů, které musíte vidět než umřete. ()

Prochy38

Další z těch povedenějších Chaplinů. Nejsem toho sice fanda, ale tento filmeček se povedl. Ch. Chaplin si roli užívá, je to většinou skvělá zábava, pak se zase chvilku tlačí na vážnější témata - krize, stávky, chudoba. P. Goddard krásná jako vždy. Chaplinova chvilka záchvatu, kdy klíči kroutil vše, co jen pramálo připomínalo matky... Jo, dobrá komedie. ()

angloumene

Tohle vážně nebylo o stávkách za Margaret Thatcherové? Vážně ne? No tak to tedy klobouk dolů, to se Chaplinovi skutečně podařilo něco předpovědět :) Jinak je Moderní doba klasicky chaplinovsky zábavná a navíc samozřejmě nemůže chybět sociální podtext. Za mě slabší 4* tudíž 72 %. ()

Jespi

Chaplinova kritika / satira modernizace doby, ekonomických poměrů a částečně i sociálních stavů ve společnosti. Vtipná, humorná, ale i poučná a některými scénami velmi nadčasová. I když ve své době zaostával nejen absencí dialogu, ale i celkovou výpravou a provedením (Chaplin jakoby se držel stále ve dvacátých letech a nechtěl jít dopředu) stále má film co říct. I když je film primárně komedie, nemůžu si odpustit spíše se zaměřovat na sociální podtext filmu. Co si však spoustu lidí špatně interpretuje, Chaplin nebyl proti modernizaci jako takové. Nebál se strojů, bál se společnosti, bál se lidí a toho, jak dokážou tyto stroje zneužít. Pokud si někdo přečte jeho biografii, nebo alespoň zhlédne finální monolog v Diktátorovi, tento film dostává naprosto jiný rozměr. Bohužel, jelikož měl svůj názor a byl proti proudu, okamžitě dostal nálepku komunista, což se mu stalo osudným dokonce života. Tímto filmem to vše začalo. Každopádně, kdo v tom nevidí hlubší smysl a podtext, může se nechat unášet pouze humorným aspektem filmu a brát film jako čistý konzum a i v tomto ohledu můžu říct, že jeden boží gag střídá druhý, jednou jsem dostal i záchvat smíchu a s bolestí břicha pozastavoval film. Milé překvapení byla i Paulette Goddard, docela kočka na tehdejší dobu. 90% ()