Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

grerar

Zajímavý film. Nicméně není ani Chaplinovým maximem. Pokud by film pokračoval v tempu první části, nebylo by mu co vytknout. Jenže pak přijdou dějové zvraty na můj vkus příliš chaotické. Přesto se snad vyplatí u tohoto filmu ztrávit avizovanou 1,5 hodinu. 4* ()

Jeremiah

Zřejmě bych to neměl hodnotit, protože tento film jsem viděl snad před 30 lety, ale neodpustím si to ! Proč mám takový dojem, že náš lid byl vržen do doby nápadně se podobající té, v které se odehrává Chaplinův film ? Pouze můj názor ... . ()

Martinvon

Ve filmovém deníčku prostě nesmí chybět celovečerní tituly z dílny Charlese Chaplina. Ať už je divák mladý konzervativec, nebo sociální demokrat, pohled na nejobyčejnějšího člověka v době, kdy se přes něj valí dějiny, se mu prostě musí zarýt pod kůži. Málokdo umí sociální drama zpracovat s nadhledem a humorem. Málokdy se stane, že by si tvůrce od scénáře přes vlastní hudbu, režii a hlavní roli, obstarával kompletní servis - a to určitě ne z důvodů výmluv na úspory. Pohledem do interiérů si musíte vždy znovu uvědomovat, o kolik napřed byla Amerika před střední Evropou - odhadem tak 20 let. ()

Shamusss

Všechny ty scény a rekvizity musely být připraveny do nejmenšího detailu. Nebyl zde žádný gag, u kterého bych se chlámal, až bych se za břicho popadal (to já nedělám téměř nikdy), ale mockrát jsem si jen tak spontánně uchichtl pod knírek, který nenosím. ()

Saur.us

Moderní doba potvrzuje Chaplinův neuvěřitelný herecký talent a cit pro satiru sociálních témat. Společně s přenádhernou Paulette Goddardovou vytvořili skvělý pár němého (nebo skoro němého) filmu. Samotná zvuková stránka je důkazem toho, jak se Charlie Chaplin těžce srovnával s nástupem "moderní doby" a zvuku. Všechny ruchy jsou přidány v postprodukci, všechny hlasy (až na zpívajícího Chaplina) vycházejí pouze z rádia nebo továrního interkomu. Jsem rád, že Moderní doba může mít můj tisící komentář, stejně jako Občan Kane byl můj tisící hodnocený film. ()

Matli

Chaplin je prostě výbornej herec a to nemluvím o tom, že si to i režíruje, dělá scénář a tvoří hudbu, ale na Diktátora to nemá. Každopádně úvodní scéna v továrně na lince nemá chybu, to je dokonalost a dá se na to koukat dokola a dokola :-) A je hustý, že po osmdesáti letech se nic nezměnilo. 70% ()

Gastovski

Konečně první Chaplinovka, kde se nachází spousta opravdu vtipných a skvěle vypointovaných gagů, u kterých jsem se od srdce zasmál. Chaplinovu vtipnou odyseu nehostinným soukolím nastupující fabrikantské nové "pokrokové" doby navíc skvěle podtrhuje příjemná romantická linka s úžasnou P. Goddard. Celkově tedy velká spokojenost. P.S. Neměl jsem ani potuchy, že song Smile složil sám Chaplin. Režie, scénář, produkce, hudba a hlavní role v jedné osobě. Všestranný chlapík! ()

gombarix

Tyhle staré klasiky mají tu nevýhodu, že si u nich člověk znuděně říká - tohle jsem viděl už tolikrát... - než mu dojde, že to všichni mají odsud :) Pár pasáží se možná mohlo trochu víc zastřihnout, ale gagy jsou vynikající (za nejlepší považuju ten, jak Chaplin rozjede výrobní pás, aby ho kolegové museli přestat honit) a smích je provázen mrazením v zádech. Přesně jak to mám nejradši. ()

Huguette

Rozhodně lepší 3* ,Chaplinvy filmy mají bezesprou zvláštní kouzlo a atmosféru, mám ráda jeho režii,ale na 4. hvězdu už jsem se necítila, po dokoukání tohoto filmu se nedostavil nijak ohromující pocit, jako tomu bývá u jiných Chaplinových děl. Paulette Goddard byla roztomilá a hezoučká. ()

Akana

Moderní doba je zase o chlup vážnější než přechozí Chaplinovy filmy, tentokrát se silným sociálně kritickým podtextem. Inu, roky Velké krize byly ještě v živé paměti. Vůbec to ale neznamená, že by snímku chyběly nesmrtelné gagy. Vedle notoricky známé scény u běžícího pásu si takové označení zaslouží souboj s krmícím strojem, adrenalinová jízda na kolečkových bruslích, nedopatření, kterým se Chaplin ocitl v čele rudé demonstrace, nebo jeho svérázný pěvecký výstup v závěru. Úchvatně zaranžovaná je taky donáška kachny skrze tančící dav. Chaplin do modelu němé grotesky, kterého se s chvályhodnou tvrdohlavostí nevzdal, skvěle zakomponoval i různé modernější postupy aniž by tím tříštil celkový dojem. Jeho herecká partnerka sice jako hladový a chudý sirotek nepůsobí moc důvěryhodně, ale zase je ohromně sexy a pasáž, kde si úzkostlivě hýčká polorozpadlou chatrč jako vytoužený domov, patří k těm nejdojemnějším místům. 90% ()

rekkky

Nepočítaně duchaplných a zároveň nenapodobitelných gagů a trhlých nápadů v podání koho jiného než samotného mistra němé komedie Charlieho Chaplina. Nechybí konflikty se zákonem, hádky, nebezpečné scény a bláznivé přehmaty. Jediná výtka připadá na stranu hudby, protože dle mého vkusu méně někdy znamená více i tak jako celek hodnotím jako znamenité umělecké dílo. ()

Eeuanmainyaq

Mám dojem, že tento film naozaj nezostarne, skôr časom zreje. Pre diváka pred osemdesiatimi rokmi to musel byť nadpozemský zážitok, no a ja dnes stále nevychádzam z údivu. Ak niekto váha či má na takýto film nervy, môžem uistiť, že strih, scenár a (na dnes už) unikátny spôsob budovania vzťahu s divákom absolútne prekonávajú dnešné vrcholné diela kinematografie. Alebo ak by to tvrdenie neplatilo pre celú históriu, som si istý, že minimálne pre obdobie od 70tych rokov do konca storočia na 100%. A nezáleží na tom či to človek vníma ako komédiu alebo dobovú štúdiu, pretože je to oboje a viac. ()

agassi68

Úvod bol skvelý. Chaplin zápasiaci sám so sebou za neustále sa posúvajúcim pásom zmagorený opakovaným pohybom bola pre mňa predčasná čerešnička na torte. Potom to už bolo viac o dobročinnosti ako o vtipných gagoch.. ()

Evander

Charles Chaplin není mým šálkem kávy a komedie, která není vtipná pro mě postrádá smyslu. I kdybych chtěl nemohu hodnotit lépe. ()

Eluin

Skvělá komedie plná klasických gagů (Chaplin jako vůdce komunistů, dělník v továrně, apod.), která se jen tak neomrzí. Brilantně bilancuje na hraně sociálně uvědomělého příběhu a lidové taškařice. ()

GMVajgl

Moc dlouhý film. Sledovat hodinu a půl lapálií - založených hlavně na sebedestruktivním chování a popření zdravého lidského rozumu, je bolest. Na narčeních Chaplina z levicového smýšlení bude trochu pravdy. Film kritizuje poměry v tehdejší společnosti. Velkou roli zde hrají sociální záchranný sítě, např. vězení do kterého se protagonista dokonce sám vrhá. Také navštíví nemocnici, setká se s demonstrujícími komunisty, se stávkou odborů, s pracovníky sociální péče... Bohužel nenavrhuje řešení, je to jen přehlídka, jak Chaplin chodí z práce do práce a chová se jak nepřizpůsobivý. Velmi naivní vyobrazení vztahu mezi Chaplinem a osiřelou dívkou. Very blue-pill. Předností filmu je hravost, některé situační gagy a optimistický konec. Rozhodně bych ho nezavrhnul kvůli tomu, že je starý, černobílý nebo němý. Zavrhnul bych ho z jiných důvodů. ()

pravo

Charles Chaplin opäť za pomoci humoru vystavuje vtedajšej dobe zrkadlo. Ťaživá ekonomická situácia a vysporiadanie sa so zavádzaním pásovej výroby. Charakteristická je scéna, keď vymyslia stroj na kŕmenie robotníkov , aby sa ušetril čas a vlastne robotník už nie je chápaný ako ľudská bytosť, ale ako výrobný prostriedok a majetok továrne. Zaujal ma aj výkon Paulette Goddard a hlavne jej podmanivý úsmev. ()

mi-ib

Pro mě až nečekaně vtiptná Chaplinovka i po více než 70 letech a Paulette Goddard by se se svýma očima uživila i v dnešní ještě modernější době. ()

Stíba

Pro mě vrchol Chaplinovy tvorby a pořádný kus lepší snímek než Kid, Zlaté opojení nebo Světla velkoměsta. Tady sem se narozdíl od předcházejících Chaplinových filmů nenudil, naopak mi přišlo, že právě do tohohle filmu se mu podařilo vtěsnat ty nejlepší scénky v čele s kolečkovými bruslemi a dalšími. ()