Jmenuji se Sam

I Am Sam

Ja som Sam

USA, 2001, 132 min

Retardovaný Forrest si vydobil cestu do srdca miliónov divákov, Sam na úrovni sedemročného dieťaťa by si s ním mohol podať ruku. Sean Penn totiž predvádza strhujúci herecký výkon, Dustin Hoffman sa musí krčiť kdesi v kúte od zlosti. Sam sa chcel silou mocou prebiť tam, kde sú ľudia najcitlivejší a ja mu nemôžem zazlievať, že skrz neho režisér poukazuje na úkazy chladnej a nemilosrdnej spoločnosti. ,,Pomohol si mi viac, ako som ja dokázala pomôcť tebe." Kto tvrdil, že patetizmus vylučuje hodnotové podobenstvo?(17.1.2010)

Forrest Gump, Rain Man, Sam jsou jiní, možná naivní, možná dětsky nezákeřní, možná jim jen chybí podlost dospělého světa. Krásný film, úžasný herecký výkon Seana Penna, nádherná otázka malé Lucy: "Tati, Bůh chtěl, abys byl takový nebo to byla nehoda?"(28.10.2004)

• Cival

Nemám rád citově vydírající dojáky s nulovým myšlenkovým poselstvím. Jak jednoduché, jak levné.(23.11.2004)

Je to sice moc dlouhé, ale Sean Penn i jeho dětská herecká partnerka předvádějí obdivuhodné herecké výkony, na kterých film stojí. Potom rádi přehlédneme i některá klišé, nereálné situace a spoustu patosu a protahování.(4.7.2004)

• Jossie

Od filmu s takovým hercem, jako je Sean Penn, bych čekala mnohem víc. Velice průměrný příběh, hodně velké citové vydírání, nepřesvědčilo mě to, abych Samovi fandila, prostě je to celé špatně.(30.6.2005)