Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 2

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Přemek

Vskutku překvapivý zážitek, nečekaný v půlce osmdesátých let. O hudbě i skvělém Macháčkovi tu již bylo psáno mnoho, za sebe ještě s chutí zmíním patologicky zrůdně se usmívající cvičitele v druhé půlce filmu... Joj! - Po tomto filmu dlouho nebudete mít chuť na mrkev. ()

Paity

Míiroslav Macháček je opravdu podivný herec, hraje pořád dokola takové ty stejné bručouny, kterým se nic nelíbí a každý jim přijde podezřelý. ()

Moskoe

Po dalším zhlédnutí jsem musel přidat jednu hvězdu, protože film si jich zaslouží všech pět. Vyhnané hodně do extrému, ale alespoň u mě to funguje. ()

Haymar

Komorní, atmosférický, působivý, minimalistický - jeden z mála opravdových hororů co kdy u nás vznikly... A zároveň světlá výjimka ve filmografii "šílený ultrafeministky" Chytilový... Mrazivá podívaná - dnes, stejně jak před 20ti lety ()

venom14

4 velmi slaboučké hvězdy dávám hlavně proto za tu atmosféru,která byla opravdu výborná a za to že i takovýhle film může vzniknout v Česku.Nápad filmu byl také dobrý a děj svižně odsípal.Ale herci (krom výborného Macháčka) stáli za nic a nejhorší věc na celém filmu je konec,chtěl být zajímavým,ale bohužel byl prostě vážně trapný. ()

Disease

Poprvé viděno 25 let po natočení a (na Chytilovou rozhodně) dost dobré. Jen to "humanistické poselství", mno... ()

Bafo

Mne se to libilo, je to trosku becko, mozna trochu vic. A tak se na to asi musi i koukat, nejaky filosoficky presahy bych zas tak ani nehledal, protoze budou spis tak povrchni, ze pokud se na ne clovek soustredi, tak mu film spis zkazi. Divat se na to je spis sranda nez kontemplace. Hudba je z hlediska dnesniho kontextu taky spis vtipna, nicmene povedena. ()

ClimbVibe

Sněženky a machři říznutí hororem Věc. No dobře, trochu přeháním, ale na tomhle filmu rozhodně něco je. Ta atmosféra mi šla pod kuži a typický kamerový i herecký rukopis Chytilové mi tu sedl. Nevadí mi, že je to moralita - naopak mám dojem, že takových dobrých moralit je zoufale málo. ()

Mo.

V podstate velmi uchazejici pokus o psychologicke low-cost ceske sci-fi. Skutecnost, ze se do neceho podobneho dokazala Chytilova pustit jeste pred revoluci a nevznikl z toho uplny paskvil je vlastne na pochvalu. Film se bohuzel tvurcum priblizne v polovine stopaze rozsype pod rukama a nedokazu posoudit nakolik to bylo zasahem "vyssich mist" a nakolik scenarista proste netusil, co s tim dal. Tak ci onak se jedna o dosti unikatni dilo nejen v kontextu doby v niz bylo natoceno, ale i obecne v ramci ceske kinematografie - za poslednich 30 let by se podobnych pokusu dalo pocitat na prstech jedne ruky a naprosta vetsina z nich dopadla podstatne hur nez Vlci bouda. Skoda, ze se to tenkrat nepovedlo dotahnout do zdarnejsiho (ucelenejsiho) konce. ()

willis

Dá se říct, že tohle byl asi první horor který jsem jako dítě viděl a byl jsem pěkně "pokakanej" strachy. Měl jsem z něj nepříjemný pocit a noční můry. Možná ovlivnil i to, že horor se potom stal mým oblíbeným žánrem. Inu není nad pěknou noční můru, že. :) ()

lukasd

Velké plus má tenhle film za skvěle budovanou atmosféru, které pomáhá Kocábova hudba i roztěkaná kamera. Co film naopak hodně sráží jsou některé herecké výkony, které jsou skutečně příšerné (výjimku tvoří uhrančivý Miroslav Macháček). 70% ()

LBsmoke

především by mě zajímalo jestli s tím nápadem 10+1 počítali už od začátku že to bude tak epicky končit.. asi jo a o to víc je to vtipnější.. ještě by mě zajímalo jestli ti co "hráli" instruktory věděli jak jsou v těch děsivých výrazech které házeli komičtí.. rozhodně je to zajímavá fúze komedie a hororu.. ()

Marys

LFŠ 2014: Horor, ktorý nenaháňa strach. Možno je to dobou natočenia, možno to tak skrátka malo byť. Na hercoch bola neprofesionalita badateľná, na jednu stranu to pomohlo k určitej expresívnej autentickosti, no z pohľadu hereckého to bolo pomerne žalostné. A nápad so záchranou v forme vyzlečme si bundy a obetujme psa mi prišiel dosť nepochopiteľný. Ťažko sa mi tento film hodnotí. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014