Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

Shit

Pořád jsem se nemohl rozhoupat se na tento film kouknout, ale nakonec jsem tak udělal a jsem za to hodně rád. Takhle skvělé drama jsem už hodně dlouho neviděl, scénář je skvěle propracovaný, režie skvělá a výkon Cate Blanchett je ohromující a nezapomenutelný. Britové by měli točit víc podobných filmů ()

Traffic

Film, který se snaží být thrillerem a milostnou romancí zároveň, ale selhává v obojím. Především v otázce vzájemné lásky obou protagonistů působí nepřesvědčivě; o tlumočníkově vzplanutí mají svědčit jeho vrátivší se problémy s inkontinencí, nebohá učitelka pak zřejmě v "zápalu boje" zčistajasna odhodí veškeré své morální zásady ("Za vraždu chci nést odpovědnost..."), aby mohla po boku italského mladíka utéct v širé pole, zelený háj. O vzájemném, definitivním propojení duší ústřední dvojice, pak má zřejmě vypovídat společná volba vojenského sestřihu ala Sinead O'Connor a sladěnost uprchlického oděvu. Všechny scény, které mají podle všeho hrát na city (ráno na půdě, zpověď v kostele...) působí velmi uměle, nejsou součástí žádné uvěřitelné kauzality a některé dialogy, které se zde odehrávají, vypadají jako pokus sériového výrobce německých romantických filmů za každou cenu zaujmout oscarovou porotu. Závěrečnému kýčovitému splynutí těl, které si hrdinové dají i se západem Slunce, nezbývá než se pousmát, o finální scéně s helikoptérou ani nemluvě. Sice vím, že "ve skutečnosti se takto vysoko nelétá", ale pokud tedy mělo jít o pohádku, spíše než příběh prince a princezny Nebe připomíná nepovedenou love story paničky ze statku a čeledína odvedle. ()

flanker.27 odpad!

Asi jsem cynik, ale na mě ta hlubokost citů a těžkopádná symbolika jako strom poznání nebo tunel působily spíš směšně, o nějakém fandění postavám nemůže být řeč a ten vrtulníkový úlet bylo to nejstupidnější, co se dalo vymyslet. Vypočítavá okázale rádobyumělecká sračka s tupými ksichty a stupidními řečmi. Co mi vadí nejvíc je ovšem to, jak se dnes zcela vytrácí (ve filmech je to jen špička ledovce) odpovědnost za vlastní jednání. Pokud omylem zabiju několik nevinných lidí, stačí si oholit hlavu a všechno je fajn, protože ukážu obecenstvu pokání? Přišlo mi to jako "pomodli se dvacetkrát otčenáš a bůh ti odpustí." Každý jako by mohl sledovat svůj vlastní cíl bez ohledu na následky. Ale nedomýšlet dopady svého jednání je tak strašně snadné. ()

Gilmour93

O nesnesitelné lehkosti hraní C.Blanchett a naivní zranitelnosti nejednoznačného minimalisty Ribisiho není pochyb. Především na nich Tykwer komorně, jednoduše a o krok napřed před užaslým divákem vystavěl originální příběh o křehké lásce s mlhavou budoucností, která nezná nízkou letovou hladinu. Celým filmem se pak táhne jako nadpozemská niť Spiegel im Spiegel od Estonce Arvo Pärta, která mi byla tak dlouho povědomá, až jsem si vzpomněl odkud. Tohle byl ten element, co udělal ze zde tolik poplivaného Ritchieho Swept Away alespoň pro mě ne úplně odsouzení hodnou záležitost. A pro ty, co se kvůli glorifikaci vražedkyně a jejího (ne)přijmutí odpovědnosti za své činy pozastavují nad amoralitou Nebe, mám stručný vzkaz: „Žádný strom ani vrtulník nerostou až do nebe.“ Ale to mi bylo pár minut po konci filmu, upřímně řečeno, zcela jedno.. ()

TeeAge

|| Scenár: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz | Hudba: ? | Produkcia: Stefan Arndt, William Horberg | Distribúcia: Miramax Films (USA) | Rozpočet: 11 miliónov $ | Tržby: 4,342,481 $ || ()

Aluska88

A půl. Občas se najdou filmy, s jejichž hodnocením jsem na rozpacích. Skvělý scénář a excelentní výkony Cate Blanchett a Giovanni Ribise, kterým to spolu dokonale pasovalo. Jak již bylo řečeno o jednom filmu. Tento film je mlčenlivý, ale přitom zároveň obrovsky výmluvný. . ()

genetique

Neveril som, že film charakterizovaný ako poetický thriller s romantickou zápletkou, ma tak strhne. Tykwer je jedným z najlepších súčasných európskych režisérov s veľmi citlivým výberom scenára. Jeho skromná a pritom tak úžasne nápaditá réžia robia z minimalistických zápletiek perfektne fungujúce príbehy. 'Heaven' je ukážkou režisérskej zručnosti a hereckého perfekcionizmu, pretože urobiť z tak banálnej zápletky tak fungujúci film, tomu sa povie umenie. 85%. ()

Madison

Tom Tykwer si po Parfume vzal opäť na mušku človeka - vraha, ako obeť plnenia vyšších ideálov, no zatiaľ čo Parfum ma priviedol do stavu úplného citového rozpoloženia, Nebo ma napriek intímnej réžii nepriviedlo do emocionálneho tranzu (neba), ale do úzkostlivého prechodu (očistca). Mužské zoskupenie presadzujúce tvrdou rukou silu zákona a v tom chaose žena ako svetlý bod, navonok nepreniknuteľná, vo vnútri poddajná. Následky za nepremyslené rozhodnutia, výčitky svedomia a snaha dosiahnuť mier v poetickom nálete citlivej kamery do útrob duše. Tešila som sa na tento film, pretože Tykwera milujem práve za to zmyselné konečné ,,odovzdanie sa" v Parfume, no Nebo je chladné ako smrť a diváka si napriek krehkému hudobného motívu získava len s veľkou námahou. Túžila som po detailnom rozbore postavy Cate Blanchett, no okrem úprimného zdesenia sa (v policajnej kancelárii) nad činom, za ktorý zaplatili nevinní ľudia, mi neponúkla nič. Je hriech nevyužiť taký bohatý potenciál. ()

Botič

Tykwerova minimalistická, vztahová pohádka na dobrou noc aneb když už není cesty zpět a život se blíží ke svému jistému konci, to poslední co zbývá na cestě do neznáma je ještě jednou a na posledy rozehrát ruskou ruletu se svými city. Obrazově místy vyprázdněné. Příběhově osekané až na kost, ale celkově až nečekaně upřímné. Nejčistších devadesát minut. ()

JitkaCardova

Kieslowskiho hypotetický Dlouhý film o lásce a zabíjení v křehkém objetí s tím nejlepším z Tykwerovy Princezny a bojovníka jako pocta nejlepšímu filmu ever o spřísahaných komplicích v ryze narativním úniku z krutě nespravedlivého světa, úniku stejně beznadějném, jako odvážném a ve své podstatě dokonalém: Butchi Cassidymu a Sundance Kidovi. A samozřejmě platí, že celek je víc než součin (sic!) částí a že vůbec nejvíc je spolučin. Nebe existuje. Děkuju. *~ ()

Le_Chuck

Poľský scénar o anglickej učiteľke v Taliansku pod taktovkou nemca za americké peniaze. Toľko zvučých mien, toľko prísľubov a pritom úplne obyčajná TV kriminálka-romanca. Tretia za bezchybnú Cate. 55% ()

Lavran

Nebesky čistá deklamace minimalismu. Chvějivá poezie ticha. Povznášející dotek transcendentna. Mono no aware. ()

Radko

Snaha konať dobro prostredníctvom zla sa vždy podpíše na karme konajúceho. To vedel už Dostojevskij, keď napísal Zločin a trest. Tykwer však neodvratiteľnú skazu a utrpenie svedomia pootočil a dokázal premeniť trest za smrť nevinných na osudovú (aj keď kratučkú) lásku a následne vykúpenie nebeské. Jemná a dojímavá hudba cez klavírne vyťukávanie len citlivo podfarbuje jemné vciťovanie do milostiplného príbehu. Postupná premena dvoch osamelých a blúdiacich bytostí, ktoré sa za takých podivných okolností našli, na jedno telo. Kieslowskeho jemná mystickosť a Tykwerova optimistická rozprávacia linka dala tomuto ľúbostnému príbehu to, čo robí z malých príbehov veľké filmy. ()

castor

Velmi zajímavý a netradičný projekt Toma Tykwera, se zoufalou Cate Blanchett, unikající nástrahám života, který jí vezme vinou drogového bosse manžela a náhoda zamotá její plány – a zemřou tak čtyři nevinní lidé. Tykwer (po France Potente) opět vhání svou ženskou hrdinku do kolotoče lásky, snu, smrti, náhody, víry.. osudu? Skutečná realita je však jiná, z šedi města se přesouváme na prosluněný italský venkov až ke (silně) snovému finále. Emoční záležitost, obrazově velice zdařilá, bez zbytečných slov, nevěrohodná a dobře vykalkulovaná, přesto pokojně krásná!! ()

*CARNIFEX*

Za mojej niekoľko ročnej existencie na ČSFD, som narazil na mnoho filmov, nad ktorými mi zostal rozum stáť. No toto je doposiaľ najväčší extrém. Za ten absolútne prejebaný scenár mimo realitu mám chuť bez výčitiek šlahnúť "odpad". No nakoniec sa zľutujem, a udelím ranu z milosti v podobe jednej jedinej hviezdy, ktorá je v tomto prípade pre "Heaven" absolútnym víťazstvom. Tých 80% je pre mňa normálne šok. Toto triezva hlava skrátka nemôže prijať ... ()