Petrus1

Tenhle film (aniž bych ho kdy před tím viděla a něco o něm četla) jsem měla vždycky spojenej s tím, že je to nějaká psychárna alá Lynch - nevím, jestli mi to evokoval ten název nebo proč. Každopádně sem se moc nemýlila, i když sem čekala ještě něco mnohem ulítlejšího. Já mám vlastně tenhle typ mysteriózních dramat ráda, takže sem byla nad míru spokojená - navíc se tam hodně objevují válečné záběry. A válečné filmy - ty já ještě radši než ty mysteriózní. Rozpitvávat děj nemá vůbec cenu. Když si přečtete oficiální text distributora, víte už skoro všechno a taky můžete předpokládat, jaxe to celé bude vyvíjet. On vás nakonec ani nepřekvapí ten konec, o kterém já musím říct, že sem si z něj zrovna na prdel nesedla. Nečekejte, že na to celé bude hledět s otevřenou pusou - spíš se jen ponořte do psychadelické atmosféry a nechte se unášet na vlně Žebříku...Jo a ještě jedna věc...nevím sice, proč je to považováno za horor, když to žádnej horor není...každopádně se kolektiv autorů pod vedením hlavního editora Stevena Jay Schneidera rozhodl, že je třeba, aby to byl Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Jakubův žebřík vede po spirále dolů podobně jako Dantovo Peklo: Jakubovy halucinace jsou v průběhu filmu stále hrozivější. Třebaže z počátku zahlédneme démony jen výjimečně, nebo je pouze tušíme, záhy je Jakub obklopen peklem ze všech stran." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

helloween93

Atmosféra a tajemno z tohohle filmu úplně sálá, měl jsem od "žebříku" vysoká očekávání a ta se povedla naplnit. Rozhodně kvalitní mysteriózní snímek, který stojí za to vidět. Už jen kvůli tomu tématu a geniálnímu konci. 5* ()

Heroine odpad!

Přiznám rovnou, že kdyby bylo na mně, tak bych to ani nedokoukala. Ale že jsem koukala ve společnosti, kterou zajímalo jak to dopadne, domluvili jsme se alespoň na "urychlení", v podobě přetáčení nedůležitých a nudných míst- kterých není málo! Tim Robbins je nesympatický, a má 0% charisma, Elizabeth Pena je hnusná hnusná hnusná, a celý film je blbý a nudný. ()

xmy

Pěkně zpracovaný mysteriózní thriller, místy s prvky hororu a s nádechem filmů od Davida Lynche. Divák pořádně neví, "která bije", což ale v mém případě vůbec nevadilo a ta "nejistota" dokreslila parádně celkovou atmosféru filmu. 4*+! ()

MickeyStuma

Snímek je velice těžké někam zařadit. Jedná se o hororový thriller nebo o psychologické drama? Dějově tu máme veterána z války ve Vietnamu, kterého ovládá paranoia, hysterie a izolace strachu s dojmem o spiknutí. Příčiny jsou postupně odhalovány a to až do šokujícího závěru. Svým způsobem se jedná o fascinující film, ale spíše je to na hranici psychologické zábavy. Tim Robbins dál postavě veškerou důvěryhodnost, ale scénář jako by se snažil jít někam jinam. Každopádně se jedná o výborný snímek ukazující, co s člověkem udělají životní zkušenosti a traumatizující zážitky. Čeho je moc, toho je až příliš a v tomto příběhu to platí dvojnásob.  Snímek přináší jistou výpověď o něčem, o čem si v realitě všedních dnů cvrlikají i vrabci na střeše, ale jestli se jedná jen o pouhopouhou konspiraci či taktéž jen o myšlenkovou paranoiu záleží jen na divácích. ()

GOREGASM

Adrian Lyne nikdy nepatřil mezi režisérskou první ligu, jeho filmy spíše prosluly snahou šokovat a poškádlit erotogenní zóny hladového publika, ovšem u Jacob´s Ladder překvapil nejen pro sebe neobvyklým tématem, ale také schizoidním zpracování, které tentokrát pocuchá divákovu nervovou soustavu a o sexuální vzrušení přitom ani nezavadí. Naopak se vám do paměti vryje to nemocniční lůžko, které je tlačeno skrze zkrvavené lidské ostatky. Tim Robbins v hlavní roli je fantastický (hodinové vyprávění s novináři ve Varech bylo boží) a Lyne tady opravdu páchá svoje maximum a pro diváka velmi zneklidňující zážitek, který vietnamský syndrom rozšiřuje o další nezanedbatelnou kapitolu. 84% ()

JimiH

Výborný pohled na vietnamskou válku jinýma očima. Film má své rezervy, ale jako celek jde o vynikající dílo s přesahem. ()

Al44...

Vynikající film. I po 20 letech dokáže svojí perfektní, temnou atmosférou uchvátit. Super je, že jsme po celou dobu sledování filmu nechávání v nejistotě, jak to vlastně je a co je realita a co ne. Několik scén jsou pak opravdové lahůdky. Vystřižené scény též doporučuji shlédnout. Tento film posloužil jako jedna z předloh pro stejně skvělou japonskou hororovou hru Silent Hill. ()

ortoncz

Výbornej Tim Robbins, prostě jsem mu věřil každé gesto. Příběh je super, ikdyz občas jsem byl lehce zmaten. SPOILER: Strašně se mi líbila scéna, když je převážen na vozíku mezi šílenýma bitostma a nakonec mu je tam řečeno, že je mrtev. KONEC SPOILERU. Taky se mi hrozně líbila ty strašidelné výjevy. 80% ()

GlamourCat

Trauma z války + drogové pokusy na vojácích je sympatický námět na horor. Jen my to muselo mít trošku tempo, pokud možno zajímavého hlavního hrdinu a určitě by to mělo být trošku strašidelné, napínavé a věci (například závěrečné "překvapení") by muselo být trošku promyšlené do detailu. Nedá se mi nekomentovat i fakt, že se film snaží být (a velmi nevhodně) nějakým způsobem "sexy", co tam demonstruje Elizabeth Pena a je to velmi nepříjemné. ()

Vladajsoucna

Velké zklamání. Slibný námět se při realizaci příliš roztříštil do vyumělkovaného mixu hrdinových vizí, retrospektiv a snů. Jde o podobné téma jako u Taxikáře. Jenže Scorseseho mistrovské dílo se nesnažilo filmařsky zaznamenat veškeré myšlenkové vrtochy hlavní postavy, ale naopak v rámci syrového realismu nechat spoustu otázek otevřených a nedořečených, čímž dosáhlo daleko sugestivnějšího účinku než Lyneův dvouhodinový klip. Tim Robbins hraje jistě přesvědčivě, ale uprostřed toho všeho zmatku začíná být až fádní i jeho herecký um. Korunu všemu (jako vždy) nasadil český dabing - nechat přemluvit tehdy ještě neznámého Macaulaye Culkina nějakou náctiletkou, to je opravdu k popukání. :D ()

Argondia

Po mnoha dlouhých letech, kdy jsem si pamatovala už jen zahalenou, kmitající hlavu, viděno znovu. Konečně mysteriózní horor, který si tento přívlastek skutečně zaslouží. Hodně mi to připomínalo Vanilkové nebe a Mulholland Drive. Tim Robbins funguje jako záruka kvalitního filmu a to jak v dramatu (Vykoupení z věznice Shawshank), tak v komedii (Není co ztratit), nebo v hororu. Válečné a psychologické filmy mě baví, příběh byl dobře vymyšlený a konec krásně dojemný. Nejsympatičtější postavou byl pro mě každopádně Danny Aiello v roli Louise. Zkrátka muž činu, která se s ničím zbytečně nepáral a který je pravý přítel. ()

Rozinek12

Idea filmu, kdy se naše mysl snaží podvědomě vyrovnat s vlastní smrtí, kdy si to přes pud sebezáchovy nedokážeme připustit a snažíme se z této pro nás tragedie až naivně dostat, je přinejmenším zajímavá. Ano, přesně takhle to vidím taky. ()

junxi91

Válečný film? Ale kdepak, spíše takový podivný béčkový horor. 6.10.1971 se nachází americký voják Jacob Singer s 1. leteckou jízdní divizí ve vesnici ve vietnamské deltě Vietcongu. Všichni jsou v pohodě, povídají si a pokuřují trávu. Najednou se jednotka dostane pod náhlý útok, během kterého je spousta Jacobových kamarádů zraněna a zabita, ostatní se chovají abnormálně a trpí ztuhlostí, křečemi a záchvaty. Jacob utíká do džungle a nějaký neviditelný útočník ho probodne bajonetem. Začíná to tedy jako klasický válečný film z kruté války ve Vietnamu. A to je začátek podivných událostí, které se mu začnou dít. Jacob se probudí v newyorském metru a zde ho málem srazí vlak. Je rok 1975 a Jacob se živí jako poštovní úředník a žije se svou smyslnou přítelkyní Jezábel, která ráda souloží a utěšuje ho. Stýská se mu po jeho staré rodině a má vize, ve kterých vidí svého nejmladšího syna Gabe (Kevina), který zahynul při autonehodě. Jacob má znepokojující zážitky a zjevení, vidí vibrující postavy bez tváře a málem ho přejede auto. V nemocnici se pokusí kontaktovat svého lékaře, ale není zde žádný záznam o tom, že by byl kdy pacientem a pak se na jiném místě dozvídá, že jeho lékař zemřel při výbuchu auta. Na večírku se od jasnovidky dozvídá, že Jacob je již mrtvý, ale on to bere jako vtip. Pak vidí, jak obrovské stvoření proniká do Jezábel a on se z toho zhroutí. Jacob má horečky čtyřicítky a Jezábel ho nacpe do ledové vany, což je pro něj dost traumatizující. Probudí se najednou v jiné realitě, kde žije se svou ženou a syny, včetně Gaba. Má flashbacky z Vietnamu, kde je těžce zraněn a američtí vojáci ho evakuují pod palbou z vrtulníku. Jacob se sejde se svým kolegou z čety jménem Paul, který tvrdí, že má podobné hrůzné vize. Hned poté jej však zabije explodující auto. Ostatní přeživší členové čety na pohřbu také říkají, že mají ty samé hrůzné halucinace. Domnívají se, že se stali obětmi vojenského experimentu, a tak si najmou právníka. Ten od jejich případu dává ruce pryč poté, co se dozví, že vojáci nikdy nebyli v boji a byli propuštěni kvůli své špatné psychice. Jacobovi kolegové od žaloby také ustupují a Jacob má podezření, že jim bylo vyhrožováno. Je unesen muži v oblecích a ty se ho snaží zastrašit, on s nimi bojuje a uniká, ale je zraněn a téměř ochrne. Dostane se do nemocnice plné krve a kusů lidských těl, kde se dozvídá, že byl zabit a tohle je jeho domov. Naštěstí dorazí jeho přítel chiropraktik Louis (který po něm vždy chtěl, ať se otočí na pravou stranu a on se otočil na levou), který ho zachrání a uzdraví. Louis pak cituje křesťanského mystika Mistra Eckharta ze 14. století. Jacoba osloví ztrápený muž, který jej celou dobu sledoval a který jej také odtáhnul z Paulova hořícího auta. Představí se jako Michael Newman a vypráví svůj příběh o tom, že byl chemikem v armádě a vytvořil drogu, kterou nazval žebřík, jejímž účinkem bylo výrazně zvýšit agresivitu vojáků. Michaelův příběh spouští vizi, která odhalí, co se stalo na začátku filmu a také to, zda je Jacob opravdu živí, nebo byl zabit ve Vietnamu. Prostě takový trochu zmatečný děsivý horor, během kterého se člověk lehce ztrácí a má velkou šanci, že z té Jacobovy beznaděje a halucinací chytne pořádnou depku.  () (méně) (více)