Abes

This film gives you cancer. Představte si, že film nestihnete dokoukat a musíte jej vypnout zrovna když se Jacob setká s Paulem v baru. Odcházíte od televize s tím, že to zítra dorazíte. Pár hodin si hledíte svého ale k večeru se vám udělá trochu blbě. Během tří hodin nastoupí horečka, teplota se blíží 40°, mozek má trochu problém ujasnit si kde se zrovna nachází. Hlavou vám probíhají obrázky toho jak k vám do bytu vbíhají sousedi a zasypávají vás ledem. Přesně takový zážitek jsem z filmu měl, tedy sousedi nedorazili za což jsem rád ale litoval jsem, že jsem si Jakubúv žebřík vůbec pouštěl. Mohu hodnotit nižším počtem než pěti? Po jednom týdnu a dvou balíčcích antibiotik jsem film dokoukal (včetně vystřižené scény), solidní očistec to byl ale naštěstí jsem živ a zdráv. 'dream on' Myslím. ()

Streeper

Já jsem to asi nepochopila. Nevím, jakým směrem se film klaněl. Z hororu mi tam nepřišlo vůbec nic, psychologické to bylo dost, ale opíral se o pravdivé události? Měli jsme si z toho něco odnést? Vůbec netuším. Film mě navíc docela i nudil, jak se přeskakovalo z jedné ženské na durhou, najednou byla válka nebo nemocnice a pak byl konec abum Vietnam. A já na to koukala a říkala si, co jsem sakra teď viděla. Možná je to ten správný pocit, který ve mě měl film vyvolat, ale prostě to nneí film pro mě. Nechápala jsem ho, nebavilo mě to a Tim Robbins mi do hlavní role vůbec neseděl. ()

tomtomtoma

Velmi zajímavý film o smíření se se smrtí a navrch obžaloba experimentálních pokusů armády na vlastních vojácích. To, co se zdá jako realita, je sen. A to, co se zdá jako vzpomínky, je tvrdá realita se smutným koncem, který Jacob Singer (dobrý Tim Robbins) zprvu není ochoten přijmout. Nastává mu duševní očistec prostřednictvím obžaloby praktik armády při a po vietnamské válce. Pokusy, které vedly k omylům a trvalým následkům veteránů psychického rázu. Boj, o jakousi repatriaci způsobených škod a uznání viny a získání omluvy, je předem prohraný. Rozsah moci nabízí celou škálu obraných opatřeních při popření svých činů. Smíření se smrtí přichází přes urputný, ale marný boj, odehrávající se uvnitř umírajícího prostřednictvím smíření se se svým životem. Přijmutí reality a pochopení, že se jedná o spásu a zbavení se pozemských strastí a neštěstí, nakonec dodává pochopení pro spásné vysvobození a přijmutí nevyhnutelného. Film je dělaný napínavě záhadným způsobem, aby podtrhnul svoji nosnou myšlenku s nevyhnutelnou vášnivostí a zoufalstvím zároveň. ()

dubinak

Tento film toho v sobě obsahuje a ukrývá opravdu hodně. Bohužel, nemůžu říct, že bych všechna jeho poslání odhalila. Stoprocentně mi ale k lepšímu pochopení dopomohlo podívat se na tři vystřižené scény z kontextu, které mi osobně přišly velmi důležité a doporučuji je každému zhlédnout. Jacob's Ladder je nejvíce určitě drama, ale po zhlédnutí smazaných scén a připomenutí si těch z blázince, metra a ulice, mohu s klidem konstatovat, že v sobě má dost hororových až cronenbergovsko-lynchovských prvků, které házejí tento snímek do úplně jiného pytle. Po prvním zhlédnutí jsem byla spíše zklamaná, ne všechno mi do sebe zapadlo tak, jak mělo. Když jsem tomu ale věnovala pozornost podruhé a trochu studovala celý ten smysl, vyhodnotila jsem Jacob's Ladder jako další mindfuck z 90. let, který stojí za to vidět. ()

Adaamos21

Výborné psychologické drama s nádechem hororu. Jen by neuškodila trošičku kratší stopáž, aby to bylo krapet svižnější. Jinak Tim Robbins vynikající jako vždy. ()

Wormboy

Velmi slusna psychologicka drama s vybornym Timom Robbinsom, prekvapivo zlatym Maculayom Culkinom a miestami velmi fajnovou atmosferou. ()

lakikaki

Dobrý film, brilantná prvá tretina. Niekde v okolí tretiny totiž dôjde k naznačeniu pointy, ktorú človek zatiaľ síce iba tuší, ale práve to tušenie veľmi nabúrava tajomne desivo psychadelickú atmosféru snímku. Potom je to už len veľmi dobré, ale opäť iba do chvíle, keď film pointu úprimne odhalí celkovo. Od toho momentu som sa zvyšných 15 minút už tak trochu nudil a očakával presne to, čo prišlo. Ešte raz opakujem, že Jakubov rebrík je naozaj dobrým filmom, ale nedokážem pochopiť, prečo tie dve, všetko vopred objasňujúce, scény nezostali ležať v strižni. [76%] ()

campix

Jeden z těch filmů, ve kterých chvilkami nevíte, kde je nahoře a kde je dole. Jakubův žebřík pojednává o mladém muži, který se vrátil z války ve Vietnamu a zažívá nepříjemné halucinace. Dějové linie se prolínají a vy přestáváte mít přehled o tom, co je reálné a co je pouze výplodem choré mysli. Čím je vše způsobené a co se vlastně děje. Hodně zajímavé, nicméně nepříliš vtahující. Sice se jedná o žánrový nadprůměr s velmi depresivní atmosférou, ale osobní sympatie mi u Jakubova žebříku jaksi chybí. ()

Doldus

Překvapivě dobrý a myšlenkově komplexní film, který pro mě kazí hlavně jedna, neutěšitelná věc. Jelikož jsem film viděl až v roce 2020, není už pro mě tak převratný jako bezpochyby byl v době vzniku, co se námětu týče. Možná právě proto mě, mnohými propíraný, závěrečný twist až tak silně nezaskočil: od té doby podobných filmů vzniklo přehršel, s oscilující kvalitou. Například snímek Hranice života (2005) je dosti podobný námětem a příběhem, jen je psychologičtěji zaměřený. Tady oproti tomu máme vizuálně působivé a děsivé hororové prvky spolu s náboženskou symbolikou (pro někoho též hororový prvek). V mnohém mi snímek také připomíná tématicky blízký Angel Heart (1987), který však byl ještě atmosféričtější a také lépe obsazený (ačkoliv Robbinse mám v oblibě a podal tu skvělý výkon). Nicméně, podobné filmy mám rád. Je tu napětí, mystérium a nakonec i docela dost osobního dramatu. Herní série Silent Hill si vybrala dobrou inspiraci, zdá se. ()

SoolenJV

Vážně nevím. Podmanivá, paranoidní atmosféra, tak dokonalá směs reality, vzpomínek a snu, že vážně nenám ponětí o čem to vlastně bylo a kde je pravda. ()

Cedr

Naprosto dokonale mysteriózní psycho začátek. Obzvlášť scénu v metru beru jako velký plus. Od poloviny filmu už trochu slabší, ale nakonec dovedeno do uspokojivého finiše. Téměř za plný počet. ()

LeoH

Ačkoli celá konspirativně-teoretická linka až po závěrečný otravný vysvětlující titulek je na to naroubovaná v podstatě zbytečně a pointa vzhledem k množství až příliš zřejmých nápověd nepřekvapí, rozebralo mě to více než slušně, po filmu se dostavilo lehce rozkývané vnímání reality i takový ten skoro slavnostní pocit zážitku, co člověku silně hrábnul do podvědomí. Na jedné straně Flashdance a na druhé tohle, tomu říkám režisérský záběr. ()

Hillock

Atmosféra je úžasná. Mám jen dvě výhrady. Hraje zde i malý Macaulay Culkin postavu jménem Gabe, ale z nějakého nepochopitelného důvodu není uveden ani v závěrečných titulcích. Český dabing opět zprzněn, jelikož ho dabuje nějaká holka. Vím, že takhle malí kluci mívají holčičí hlásek, ale tady to je do nebe volající ostuda českého dabingu! ()

Cushing

To není horor ani thriller, i když používá jejich prostředky. Je to film o válce ve Vietnamu, jejích důsledcích, pokračování v životě účastníků. Jeden z těch velkých. A odvážných. A už ho nechci vidět. ()

Endyis

Mrda - pro mě jeden z nejlepších psycho - horrorvých počínů. 80% je podle mě nízké hodnocení, já se uchyluji k 95% ... V noční atmosféře ubalte brko a pusťte si tento film (nejlépe sami) - garantuji, že se poserete :) Ps: Nerozumím tomu nízkému hodnocení a to převážně u lidí, u kterých bych to vůbec nečekal. Atmosféra, strach a všechno okolo pro mě bylo velice silné i bizardní snové propojení života podle skutečnosti a duševního výmyslu považuji na filmovém poli za šťastné a originální... ()