Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Mr.Jackass

Výborná sonda do nitra chamtivých lidí, kteří by kvůli slevě rohlíku z koruny na 50 haléřů byli schopni téměř všeho. ()

fabuloz

Tak tohle je neotřelý dokument o tom, jak jsou Češi chamtivý a všichni by jenom hrabali, když je to skoro "zadarmo". Líbila se mi zajímavá práce s kamerou a především nápad, který tvůrci dotáhli až do konce. Klobouček pánové... ()

vanderbart

Zajímavé, ale rozhodně ne dokonalé... Dobrý pohled zevnitř na tvorbu masivní mediální kampaně. Že funguje si uvědomuje asi každý, to zjišťovat nemuseli ()

mohamedsfinger

Sice tvůrci neobjevili nic nového (o naší až opravdu stádní ochotě následovat jakýkoliv leták ví každý), ale asi jako první to zaznamenali a ukázali všem. Někteří z lidí dokonce pochopili a byli rádi (snad), že nestrávili další den v obchodě, ale podívali se do přírody. Jiní, kteří by se doma mohli smíchy potrhat, kdyby se tot stalo někomu jinému, dokonce vyhrožují žalobou. Prostě velmi dobrý obrázek naší (lidské nejen české) povahy. ()

Cejny

Hodně zajímavý dokument, který nemá na poli českých dokumentárních filmů obdoby. Jde zde vlastně jenom o jedno, o rekace lidí, o jejich naivitu a hloupost, což nám režiséři zprostředkovali podle svých představ. ()

Fish

Výborný dokument a navíc skvělá komedie! Dlouho jsem se takhle nepobavil! Já ten náš národ prostě žeru!:-) Ten mě vždycky spolehlivě rozesměje. A někdy i trošku znechutí... ()

Red Meat

Tento (pseudo)dokument sice nepřináší žádnou novou informaci - že reklama prodává je myslím jasné i malému dítěti - přesto je však celkem zábavný, místy i vtipný a na debutatny překvapivě zručně zpracovaný. ()

Raevan

No popravdě jsem čekal větší nářez, nakonec některý z línejch Pražáků dokonce chválili krásnou procházku ( Hlavně teda muži... pochopitelně, nic proti ženám, je to jedno z mých nejoblíbenějších pohlaví ) A jsem na svůj národ hrdý, že i ve velkoměstě se najdou lidi, kteří se tomu zasmějou a jdou dál na procházku. No z filmového hlediska, ale docela často úplně zbytečně zdlouhavé ale jinak dobré. Z výchovného hlediska to je možná docela poučné, jen je mi trochu líto 20 miliónů ze státního rozpočtu, který mohly nepatrnou mírou přispět ke zkulturnění národa... ()

Sipora

Jako sociologickou studii a experiment bych hodnotila 5 hvězdičkami. Protože mi však není blízké spojení reality show a filmu, hodnotím 4. ()

Madluska

Pozoruhodný dokument dvou odvážných mladých mužů. Uznejte - chtěli byste stát na jejich místě, když čelili krvežíznivému davu nespokojených zákazníků hypermarketu Český sen? A přitom v podstatě nikomu nelhali. Na každého zákazníka čekalo překvapení, reklama hlásala Nechoďte a Neutrácejte... Jo, byla to skvělá bublina a jsem ráda, že praskla, protože ledaskomu vytřela zrak. A o to šlo zřejmě především. (Mimochodem - konečně jsem viděla, jak se dělá image a jak se dělá reklama. A je to vážně pecka - snímat lidem pohyb zorniček na letáku by mě teda ani ve snu nenapadlo!) ()

korndaddy

Není nad to, jít do obchoďáku pro TV za 500 kč a nakonec bejt nasranej na všechny okolo. Krásná ukázka český demence. A jak někteří i běželi, jen aby byli první uvnitř. ()

Lukoboss

Lidská hloupost a omezenost je obrovská, nebo ještě líp nekonečná. A přesně na tohle poukazuje Český sen, kterej ukázal, jak jdou lidi za reklamou jako stádo. A když někdo běží po louce s vozíčkem v ruce, aby si koupil TV za 500,- apod., protože věří, že tam taková nabídka bude, to je potom hodně smutná realita. A všechno to završuje ten pán na konci, kterej pořád mele jenom o vstupu do EU, protože je naštvanej, že se někdo trefil do černýho a ukázal, že jsou lidi lehce zmanipulovatelní a hloupí. ()

Zagros

Geniální nápad a odvaha tvůrců se do toho všeho naplno pustit, to jsou dvě věci, které bych ocenil na pět hvězd. Bohužel tvůrci také lehce celý svůj dokument tlačí tam, kam potřebují a zejména po opakovaném setkání s ním, mám ten pocit silněji. Chtějí, aby to nějak vyznělo a ta jejich snaha je z toho cítit. Vcelku to ale bylo moc povedené a někdy není na škodu, nám všem nastavit podobné zrcadlo a ukázat, jak je většina z nás stále více konzumní a co hůř, jak sebou dobrovolně nechá manipulovat srze propracovanou reklamu a marketing. Všem mohu doporučit, ale je dobré si předtím nic nezjišťovat a ani nečíst obsah, který vyzrazuje překvapivou pointu. Nicméně i poté se dá na dokument případně podívat, rozhodně je co sledovat. ()

Hopper

Je to síce český sen, ale miesto "český" si kľudne môžeme dľa ľubovôle dosadiť národ na aký si práve spomenieme. Nič prevratné pod slnkom, čo sa dozvedáme, ale napriek tomu, stojí to za videnie. Osobne ma najviac pobavila časť, kedy sa rozoberal marketing a spôsob, akým si tento marketing bullshit reklamní pracovníci dokážu obhájiť a povýšiť na umenie hodné Michelangela...Hlavné je, že sú seriózni a "oni zákazníkov neklamú. " A fakt je, že my im to žerieme. Nechcem a nebudem porovnávať s Mooreovými dokumentami, to asi ani celkom nejde, je to určite zaujímavý nápad, ktorý by ale ešte chcel trochu dopilovať. ()