Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

MiGi87

Geniální nápad, až na tu trávu (velké parkoviště by bylo lepší, ale asi složitější na sehnání) perfektní provedení celé kampaně, skvělě vysvětleno, oceňuji diskusi s napálenými místo úprku. Většina to vzala jako srandu, na ostatních bylo alespoň vidět, že přemýšlí o vstupu do EU a nejsou to tudíž úplně typičtí čecháčci. Viděl jsem to až teď (2011), v době vzniku mě to celé nějak minulo, ale ohlas úžasný a to, jak si řada médií myslela, že šlo o nějaký podvod namísto srandy, to mě dostalo - "a slovo podvod říkám s plnou vážností". Dobře hoši, z vás něco bude :). ()

Dreadd

Autoři nám chtěli dokázat, že... co nám vlastně chtěli dokázat? Jejich poselství nějak pozapomněli odhalit. Lidskou blbost a naivitu? Blbostí nadělám dost sám a abych věděl, že jsme z velké časti konzumní společnost, na to nepotřebuji sáhodlouhé dokumenty. Nejspíš bych potřeboval slyšet ještě komentář obou autorů. Nejvíc se mi líbil pohled dovnitř reklamní agentury. Její sebestředný šéf, který se považuje div ne za Boha, protože dokáže manipulovat s tolika lidmi a jeho projev o Sixtinské kapli. Nebo další zaměstnanec této agentury, který nemá problém vytvořit celou reklamní kampaň pro neexistující hypermarket, ale odmítne jeden slogan na leták s tím, že on přece lidem nelže! Rodiny, které se přihlásily na konkurz, buď nejsou autentické nebo byly vybrány, aby byl celý dokument zajímavější (a nebo jim zaplatili, aby chvíli na kameru povídali demagogické žvásty). Až závěrečný běh davu vstříc plachtě uprostřed louky (ano, uprostřed louky stojí hypermarket a jenom pár lidem to přijde zvláštní) opravdu ukazuje onu lidskou blbost. ()

Autogram

Za nápad jednoznačne plný počet. Aj ja, ako väčšina, hodnotím obsah a myšlienku, pričom prehliadnem, že ako dokument to nebolo celkom dokonalé. Na skutočné filmové prejavenie ľudskej chamtivosti a manipulovateľnosti je nutná určitá dávka podvodu, a v tomto prípade nikto o nič neprišiel, ak nepočítam stratený čas. Trochu problematické je, že podvod bol financovaný z grantov českého ministerstva, a nebolo to vzhľadom na veľkú reklamnú kampaň málo. Väčšina "nakupujúcich" to zobrala športovo, aj keď s kyslou tvárou, a manažéri-režiséri majú moje uznanie, že mali odvahu prísť aj medzi nich na pár slov po odhalení pravdy. Za najzávažnejší moment filmu považujem vyjadrenie gymnazistu v televíznej diskusii, že masy sú reklamou, teda peniazmi, ľahko manipulovateľné uveriť akémukoľvek podvodu a prirovnal to k nastávajúcemu hlasovaniu o vstupe do EÚ, ktoré malo podobnú reklamnú kampaň. Aký by bol výsledok bez nej? –––– Jsme telata a vcházíme jako blbci do Evropy. ()

JoseBenes

Pointa bohužel nakonec chybí a nic nového jsme se nedozvěděli - lidé v reklamkách jsou cyničtí, český občan rád nakupuje a tráví v hypermarketech hodně času...ale je to už 13 let a v té době to možná působilo odvážně a neotřele...naopak potěšující bylo vidět, kolik lidí se samo sobě dokázalo zasmát. A nakonec, ti dychtiví zákazníci si opravdu celou iluzi zaplatili prostřednictvím svých daní sami. ()

vyfuk

Dva filmaři, jeden podvod, miliony peněz a ukázka toho, jací vlastně jsme. A nebo taky ne. To už asi záleží na každém. Je asi důležité, aby zde od tvůrců byla co největší obhajoba, aby lidé pochopili, co bylo jejich cílem, protože se to asi moc nestalo. Ale co se k tomu dá dodat? Je hezké vidět, že umíme být kreativní a umíme si do něčeho píchnout. Budou jasní odpůrci tohoto všeho, ale já v tom jasně viděl určitý úkaz naší sociální sféry, nějakou lidskost a podobně. Obecně je i vtipné, že se do toho tahala Evropská unie. Už tenkrát. ()

Kaja

Dokument-dobrá..nápad-dobrý,ale celkově jde o né moc povedený téměř studentský film. Pár věcí mě docela zaujalo a to třeba jak reklama opravdu působí na lidi, což je známé, ale tady to bylo opravdu hoodně názorně předvedeno. Celkový pocit z toho mám a to za horší průměr ()

pfa

Musím upřímně přiznat, že jsem se u tohoto snímku opravdu ze srdce bavil. V duši jsem ovšem nad těmi neskutečnými (promiňte mi to slovo, ale jiné mě prostě nenapadá, ikdyž je mi jasné, že právě vy třeba patříte mezi ně) zoufalci plakal. Nu asi to chce víc takovýchto, řekněme, sond do našich duší a myslí, ikdyž jak je vidno i dnes, ty bláznivý a naivní "spotřebitelé" se prostě nepoučí a nepoučí... [8/1O] (Český sen, CZE, dokument) ()

BuryGol

Che che che, takhle jsem se nad lidskou demencí už dlouho nepobavil. :-D Když škudlivej Čecháček vidí rohlík o korunu levnější než u něj v sámošce, tak přijede přes celou Prahu. Krásná ukázka toho, co všechno jsou lidé pro pár kaček udělat. Když pominu to, že každej normální člověk pochopí, že za tyhle ceny to nemůžou prodat, tak mi bylo líto těch invalidních důchodců co se k tomu plátnu belhali... ()

Luteka

Kdyby Češi nebyli Češi, tato akce by neměla smysl. Díkybohu, že jsme Češi. Necháme se nachytat, nadáváme, rozčilujeme se a pak se tomu smějeme ... Skvělý nápad a výborné obsazení :D ()

venca163

Haj hou, noubodys et hou, mit nut trink nut many hef aj not jet, évrybody vil bí hépy.... Pozor hejt (psáno s j): Co tím chtěl básník říct? To je tady ten problém, Víťa a Fíla tím totiž nechtěli říct vůbec nic, jak pořád do kola opakovali: "My jsme mysleli, že by bylo hrozně zajímavý vzbudit tu otázku." Dude?!...Nemám rád, když někdo rozhazuje rukama, že jen vzbuzuje otázky... Je pravda, že i tak to zapůsobilo. Tak zaprvý jsem byl dost nasranej, že svoji vizi pořádně nevysvětlili, nebyli schopný reagovat a obhájit si svoje dílo. Chtěl bych říct hlavně, že si vůbec nemyslim, že je někdo idiot, jen proto, že chce levně nakoupit za otvírací ceny v nějakym krámu. Nechápu, co je na tom špatnýho, ani proč to má někdo potřebu (přestože tvrdí, že to nedělá) zesměšňovat tím, že na to poukazuje. Až bude někde otvírat novej megasport, taky si tam s čistým svědomím půjdu koupit kolo a nepůjdu si ho koupit do Pařížský, abych měl ze sebe snobskej pocit. Nemám tím samozřejmě na mysli lidi, který jdou do televize vykládat o tom, že už si ani nedokážou představit, co by dělali v sobotu, kdyby jí (nedejbože) nemohli strávit v hypermáárketu (nehledě na to, že buď to bylo asi tak jedno promile pomatenců, anebo (spíš) prostě chytráci, co to šli za flašku šampáňa a lovečák říct do kamery). Dál bych chtěl říct, že nemám rád když někdo používá slovo "čecháček" v jinym kontextu, než když se vysmívá lidem, co používají slovo "čecháček". Nemám rád, když někdo prezentuje názor pár lidí jako názor celý skupiny (nedejbože "národu") - to se týká zejména zdejších komentujících. Přišlo mi na druhou stranu zajímavý, jako některý lidi si vezmou cokoliv (např. tenhle projekt) jako záminku, aby začli nadávat na "zkurvenou vládu" a "zmrdský poslance". "Takhle chcete do evropský unie?" Wtf, co to má s tim společnýho? Ach jo. Procenta za tu diskusi, co to vzbudilo, i když mi jsou ty dva šaškové svým stylem spíš protivný. (50%) ()

standsiller

Dobrý nápad na poukázanie, akú moc majú médiá . Čím v skutočnosti sú a ako dokážu udávať smer v prázdnych ilúziách. Dokument však dokáže odkryť viac, než len fiktívnu reklamnú kampaň. Chýba mi azda väčší podiel názorov a mám taký dojem, že veľa materiálu po nesúhlase kompetentných muselo ísť von. I to je však na tom pekné. Na aké tábory rozdelil Český sen ľudí. ()

BloodMax

Je to vážně zábava sledovat nenažrané našince, kteří by si pro pár ušetřených korun nechali koleno vrtat :-)))) Ten okamžik, když zjistí, že to celé je fake, to je úžasné, to prostě nevymyslíš :-))) Suprový nápad, který kdyby se zopakoval by vyšel určitě znovu, protože lidská blbost nezná mezí.... Originální a vtipný "dokument", za mě 4 hvězdy! ()

Braddy

Při pohledu na rodiny, pro něž je největším zážitkem víkend strávený v nákupním centru (není divu, že tatínek jedné z rodin vypadá tak jak vypadá) , nebo na zpívající maminku s dětmi mi běhal mráz po zádech. (pokaždé z jiného důvodu) Jinak se celý dokument skutečně povedl. Nevím sice, jestli je zrovna nutné kvůli němu chodit do kina, stejný účinek to bude mít v TV. Ostatně taky jsem v sále seděl sám:-) ()

Smileface

Hlavní přínos Českého Snu považuji to,že lidem poodhalil svět velkého businessu od počáteční myšlenky až po tisíce lidí vláčejících se po poli.Film ukázal svět,který je mimo nás,ale manipuluje naše životy.Navíc je tento dokument výborně natočený. ()

solskjaer

Film Český sen naráží na konzumní život většiny z nás formou nejtvrdšího ale nejsprávnějšího charakteru a tou je reality showm, neboť si myslím , že již samotné šílenctví a dychtivost po nakupování je show. Lidé co ve filmu vystupovali a hlavně ta holka jak povídala že na procházce byla unavená ale že jak přišla do Tesca že hned ožila ale že byla naštvaná že ji nevzali do Kenvela: tak to je přesně odraz výchovy dnešních dětí. Děti místo toho aby šli do Zoo nebo do lesa, je promě nezbytně nutné o víkendu nastoupit před barákem do auta namířit si to směr "nejhustější " hypermarket , vystoupit z auta a 2-3 hodiny šmejdit a bejt v sedmém nebi. Tohle já nepochopim.Vždyť obchody jsou od toho aby si v nich lidé nakoupili co potřebují a ne kupovali, jak jde vidět ve filmu, co možná potřebují či dokonce co vůbec nepotřebují.Ve filmu jde rovněž vidět jak některým lidem zcela přestal fungovat mozek. Vždyť již z letáku musí být jasné že jde o nějakou levárnu! Nejhorší ale na tom je , že i těm, kterým to trochu nedalo spát a přemýšleli co za tím je a byli nedůvěřivý tak zvolili tu nejhorší cestu jak se o tom přesvědčit a tou byla návštěva daného obchodu. Myslím si, že řežiséři vtipně a trefně vystihli jaké má dnešní společnost záliby a že jim je přednější návštěva krámu před procházkou či jinou aktivitou, která, ač je zcela kontraproduktivní, tak obohatí člověka daleko víc než nákup v hypermarketu. Některé reakce lidí v závěru filmu mě sice mile překvapily a musím uznat že jediné řešení pro ty co podlehli davovému šílenctví bylo opravdu jen uznat chybu jak jsem hold blbej že jsem naletěl a také poděkovat tvůrcům, že nás dotali za krásného počasí ven a , že jsem se pěkně prošel.Na druhou stranu některé bouřlivé reakce a hlavně reakce po skončení této show např. na TV Nova v hlavní zprávách mě utvrdili o tom, že chytří dokážeme být jen na něco!Nejhorším okamžikem je však závěrečná reakce toho postaršího pána, který se přišel jen podívat protože přesně věděl co se bude dít a přesně čekal co se stane. Tak tady mi ale pak hapruje: co tam tedy dělal? Řízky za 50 korun opravdu neseženete ale takovou cestu se na to jezdit koukat? Myslíte, že kdyby to byla pravda tak dotyčný pán jen kouká? Proboha kam ten český národ spěje! Tvůrcům tohoto filmu tleskám ve stoje !Bavil jsem se teda náramně! ()

lewwin

Jo, tak tohle se mi líbilo. Nachytat takových lidí, to si zaslouží potlesk. Jen mě poněkud zaráželo, že mnoho lidí po tom, co se dozvěděli, že je to bouda, reagovalo neutrálně (takové to: no jó, tak se stalo), nebo až pozitivně (tak jsme se aspoň s manželkou prošli, je pěkně, tak co...)... Pěkně zpracované a i pěkně obhájené. Jen mi bylo lehce líto těch důchodců, co se tam táhli...ale ono jim to neuškodí. ()

widla

Moc pěkná demonstrace toho, jak jsou Češi národem snadno zmanipulovatelným, a národ, co udělá pro nízkou cenu cokoliv. I to, co je pod jeho vlastní důstojnost.... ()