Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

I takové věci se dějí hluboko ve vesmíru, totiž na Zemi. A stačí k tomu vlastně "málo": vzít několik nepříjemných životních situací, smíchat je dohromady, okořenit špatnou shodou okolností a máme tu neskutečně mrazivé drama o tom, že události v životě mohou nabrat směr, který si vlastně nikdo nepřeje. Není však již cesty zpátky K filmu: bratři Coenové zpracovali tento smutný příběh vynikajícím – tj. realistickým a přesto citlivým – způsobem. Je až s podivem, kolik toho dokázali "obrazem a zvukem" předat: šílenost některých lidských činů, prázdnotu leckterých životů, kterou nepřehluší ani puštěná televize, ale také (na druhou stranu) krásu "obyčejného" života. Bylo by také chybou opomenout realistické zachycení zimní (mrazivé) atmosféry - při sledování snímku FARGO tak lehce může dojít k tomu, že i v letních vedrech bude mít divák tendenci dát si na hlavu ušanku. Shrnuto a podtrženo: Snímek, jehož zpracování Vás bude uchvacovat a při jehož sledování si společně s policistkou Marge Gundersonovou (Frances McDormand) řeknete: "Proč?"(3.9.2003)

Původní plán byl jen unést manželku na objednávku manžela, který potřebuje peníze. Vše nakonec skončilo brutální vyvražďovačkou, při které zahynulo sedm lidí a další dva šli za mříže. Asi takhle by se dal shrnout výborný příběh bratří Coenových do pár vět. Výborně propracovaný scénář, brilantní režie a skvělé herecké výkony "policistky" Frances McDormand a dua vyděračů Steva Buscemiho a Petera Stormara. Co víc si od filmu přát?......(31.1.2008)

Kdyby to šlo, tak dám Fargu i 6 hvězdiček. Jeden z nejlepších filmů všech dob, podle mého mínění. A když si člověk uvědomí, že by ten film mohl být natočen podle skutečných událostí, jak se svého času o něm tvrdilo, dostane příběh ještě děsivější podobu. Herci předvádějí nadlidské výkony, které by si zasloužily ještě nějaké dodatečné prémie. Úžasní jsou hlavně oba najatí gangsteři v podání Petera Stormarea a Steva Buscemiho. Skvělý scénář i režie plus zmínění herci rovná se absolutní BOMBA.(6.8.2002)

Až na to, že postava těhotný policajtky je sympatická asi jako hovno na botě a všichni pořád řikaj "YA, YA, YA", tak je to fakt super film. A Peter Stormare při práci s drtičkou je mega-hustej. I když on je mega-hustej skoro celej film. update: Abych pravdu řek, tak já mam Fargo radši s dabingem a zvyšuju svoje hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček. Myslete si o mně, co chcete, ale to "směšný nářečí, kterýmu nikdo moc nerozumí" mi fakt lezlo na nervy. S dabingem mam pocit, že tam mluvěj aspoň trochu jako lidi a já si ten film mnohem víc užiju.(5.9.2007)

Samolibé porušování měr standardů a korektnosti jde Coenovým jedna radost. V jejich jednoduchém světě s nejvyšší koncentrací bizarních postav na metr čtvereční však dávají vyniknout právě těm největším podivínům, kteří si však (díky typově přesně obsazeným hercům) dokáží téměř okamžitě získat divácké sympatie. Nejde o to, že počet mrtvých narůstá neúměrnou rychlostí, nejde o to, že se jich zbavíte třeba v drtičce na větve, jde vlastně o to, že míra nadsázky není nijak omezena a záleží pouze na benevolenci každého jednotlivce, nakolik si v jejich poeticky (úžasná kamera Rogera Deaskinse!) vystavěném světě plném nemorálního chování a těch nejrozmanitějších postav, v některých případech dovedených až do zkarikované podoby, bude divák libovat. Forma s obsahem jde v tomto případě ruku v ruce, po chvilkovém uvažování je plné hodnocení jasné, oscar pro Frances McDormand je mi docela záhadou, ale jinak Peter Stormare rulez forever!(17.9.2006)

• - Spoiler: Steve Buscemi umře v téměř každém filmu, do kterého ho bratři Coenové obsadili. Zajímavé je, že čím je jeho role větší, tím menší jsou pak jeho viditelné pozůstatky. Ve Fargu vidíme z mrtvoly pouze kus jeho nohy v drtičce. (don corleone)

• - Žádná ze scén, ať už exterierových nebo interierových, se nenatáčela ve městečku Fargo. (don corleone)

• - Únosci Gaear (Peter Stormare) a Carl (Steve Buscemi) používají poloautomatickou pistoli SIG-Sauer P226 ráže 9 mm. Wade Gustafson (Harve Presnell) postřelí Carla do tváře revolverem Smith & Wesson Model 28 ráže .357 Magnum. Policistka Marge (Frances McDormand) postřelí Gaeara do nohy revolverem Smith & Wesson Model 36 ráže .38 Special. (Kirman)