Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

Fargo je mi blízké už pro tu hnusně studenou zimu, která z toho filmu na vás prostě padá. Ty sněhové pláně..., jako bych se díval z okna. Jako bych se díval z okna a vyhlížel automobil, který by si prorážel cestu v hlučné vánici na sotva viditelné cestě. Rozdíl mezi realitou a Fargem je ta, že mi tady scházejí zavraždění lidé, převrácená auta a krvavé stopy ve sněhu po nějaké utíkající oběti. Jo jo, Fargo, to město vzdálené, ta tragédie zapomenutá. Rád bych prozradil konec celé detektivky, ale musel bych být stejně idiotský jako ti dva hlavní protagonisté v roli nájemných únosců.(16.2.2012)

Když jsem se dnes odpoledne po škole vrátil celý promrzlý z venku (letošní září je fakt nějaký chladný), usednul jsem ke kompu a pustil si Fargo. Jaká to chyba, ještě teď mi drkotaj zimou zuby. Každopádně jsem se ale u filmu nenudil, Coenovská režie je natolik osobitá, že vždycky poslouží jako příjemné osvěžení po řadě nemastných a neslaných snímků. Základní dějová kostra není nikterak objevná, co však činí příběh nezapomenutelným je jeho umístění do prostředí, které obývá stěží tak jedna normální postava na sto komických figurek, a černočerný humor.(17.9.2008)

Samolibé porušování měr standardů a korektnosti jde Coenovým jedna radost. V jejich jednoduchém světě s nejvyšší koncentrací bizarních postav na metr čtvereční však dávají vyniknout právě těm největším podivínům, kteří si však (díky typově přesně obsazeným hercům) dokáží téměř okamžitě získat divácké sympatie. Nejde o to, že počet mrtvých narůstá neúměrnou rychlostí, nejde o to, že se jich zbavíte třeba v drtičce na větve, jde vlastně o to, že míra nadsázky není nijak omezena a záleží pouze na benevolenci každého jednotlivce, nakolik si v jejich poeticky (úžasná kamera Rogera Deaskinse!) vystavěném světě plném nemorálního chování a těch nejrozmanitějších postav, v některých případech dovedených až do zkarikované podoby, bude divák libovat. Forma s obsahem jde v tomto případě ruku v ruce, po chvilkovém uvažování je plné hodnocení jasné, oscar pro Frances McDormand je mi docela záhadou, ale jinak Peter Stormare rulez forever!(17.9.2006)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Byl takovej srandovní… Už samotný, fikcí obalený scénář, kombinující lidskou touhu po penězích s lidskou naivitou a hloupostí je extra povedený. Zbytek dotváří pozvolná, ale přesná režie v poklidném tempu s důrazem na chladnou atmosféru, danou nejen počasím. Zdůraznit mrazivou krutost i v těch nejmenších drobnostech, to jim jde moc dobře. Herecky pak drží snímek celé osazenstvo, zvláště můj oblíbený představitel bezelstných/amorálních hlupáčků William H. Macy, který byl rozhodně vhodnější kandidát na Oscara za vedlejší roli. _ Tohle je ta pravá země, která není pro starý!! Je pro fajnšmekry!! _ Coeni No. 1. _ 95%.(8.10.2007)

• flanker.27

Tedy že by mi tento film něco dal, tak to tedy nedal. To, že něco boří zavedené postupy ještě neznamená, že je to samo o sobě hodnotné. Není v tom ani mnoho vtipu, ani napětí, člověk sice žasne, čeho jsou jiní lidé schopní, ale to je asi všechno.(18.3.2006)