Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1996, 98 min

Rozpočet $7miliónovTržby USA $24,611,975Tržby Celosvetovo $60,611,975/60%/(5.11.2014)

Hmm, no neviem. Pre mňa len mierne nadpriemerný thriller s úplne iným pohľadom na tento žáner. Ušiel mi veľmi rýchlo hlavne kvoli stopáži, nápaditosti a dobrému scenáru. Suchý a chladný humor nemal medzí, no hodil sa mi sem ako tučniak na rovníku, čomu prispel hlavne Buscemi a Stormare. Výkon Frances 'YEAH' McDormand nemal s Oscarom podľa mňa nič spoločné. To 'yeah' bolo spočiatku zaujímavé, no neskôr mi začínalo liezť sakra na nervy. Druhá šanca však film neminie. 65%.(14.6.2006)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Byl takovej srandovní… Už samotný, fikcí obalený scénář, kombinující lidskou touhu po penězích s lidskou naivitou a hloupostí je extra povedený. Zbytek dotváří pozvolná, ale přesná režie v poklidném tempu s důrazem na chladnou atmosféru, danou nejen počasím. Zdůraznit mrazivou krutost i v těch nejmenších drobnostech, to jim jde moc dobře. Herecky pak drží snímek celé osazenstvo, zvláště můj oblíbený představitel bezelstných/amorálních hlupáčků William H. Macy, který byl rozhodně vhodnější kandidát na Oscara za vedlejší roli. _ Tohle je ta pravá země, která není pro starý!! Je pro fajnšmekry!! _ Coeni No. 1. _ 95%.(8.10.2007)

[imdb: 8.3/10] | me: Z každej jednej minúty filmu cítiť Coenovcov. Proste má to ich jedinečný rukopis. Je to film zvláštne vtipný, vtipne tvrdý a netradične zaujímavý. Celkovo kľudný dej sa každým okamihom čoraz viac kĺbi a film nadobúda svojský charakter. Jeden by nepovedal, čo všetko sa ešte môže odohrať a predsa vždy sa udeje niečo čo si vyžiada ďalšiu pozornosť a dokáže tak, že tento film je proste úkaz, ktorý stojí za to. Nie je to thriller, to by som nepovedal, skôr netradične zvláštne a dobré krimi. Obsadenie (tiež Coenovske) je výborne, postavy sa výborne hodia k celkovej atmosfére. 4 a pol *(12.5.2010)

Samolibé porušování měr standardů a korektnosti jde Coenovým jedna radost. V jejich jednoduchém světě s nejvyšší koncentrací bizarních postav na metr čtvereční však dávají vyniknout právě těm největším podivínům, kteří si však (díky typově přesně obsazeným hercům) dokáží téměř okamžitě získat divácké sympatie. Nejde o to, že počet mrtvých narůstá neúměrnou rychlostí, nejde o to, že se jich zbavíte třeba v drtičce na větve, jde vlastně o to, že míra nadsázky není nijak omezena a záleží pouze na benevolenci každého jednotlivce, nakolik si v jejich poeticky (úžasná kamera Rogera Deaskinse!) vystavěném světě plném nemorálního chování a těch nejrozmanitějších postav, v některých případech dovedených až do zkarikované podoby, bude divák libovat. Forma s obsahem jde v tomto případě ruku v ruce, po chvilkovém uvažování je plné hodnocení jasné, oscar pro Frances McDormand je mi docela záhadou, ale jinak Peter Stormare rulez forever!(17.9.2006)

• - Filmování venkovních scén muselo být natáčeno na více místech, protože se blížilo jaro a sníh se rychle rozpouštěl. V  době natáčení byla druhá nejteplejší zima za posledních 100 let, proto se muselo natáčet v severní Dakotě a Kanadě. Na natočení úvodní scény se čekalo 14 dní než napadl sníh. (don corleone)

• - Sněžný pluh, který projede kolem motelu na konci filmu, nebyl součástí scénáře, do záběru se dostal jelikož státní zaměstnanci ignorovali varování o probíhajícím natáčení. (Witta)

• - Jméno zákazníka, který si kupuje auto, je Bucky (jeho jméno je slyšet když ho osloví jeho žena). V titulcích je uveden jako "rozlobený zákazník". (Witta)