Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

Had6

Billy Bob Thornton mě chytil a až do konce filmu nepustil. Na jeho kamenou tvář a občasné zabručení se dívalo skutečně nádherně. Celý film, měl skvělou atmosféru, jenom scénář měl trochu problém s momentem překvapení. ()

Kate...

Opravdu zvláštní podívaná. Ne díky černobílému zpracování, ale hlavně díky kameře, která dokonale zachycuje Cranův každičký výraz, jež ztvárnil roli skvěle; taky díky hudbě, která vylepšila pomalu rozprávějící se příběh. Lehce rozpoluplné pocity, naštěstí převažují ty pozitivní, avšak s broukem v hlavě. ()

BitlDjus

Výtečná pohodová ukázka, toho jak skvělý je Billy Bob Thorton. Film si to štráduje pěkně pomaloučku a vždycky, když si člověk myslí že už je konec rozevře se nová kapitola. Výborná režie, příběh a herci. Velmi krásné, filmové potěšení. ()

GrungeChild

Fíha, tak do téhle role ten nechutný slizký chlápek skutečně zapadl :) co naplat, životního loosera hraje prostě dokonale. Jinak moc krásný noirák, perfektně natočený, skvělý scénář, skutečně výborná filmová chuťovka. Zvlášť pro lidi, kteří mají plné zuby "emerických hepijendů", je tohle velmi příjemné odreagování. Silné 4* ()

raffspIn

Postaru natočené drama, přesně podle mého gusta. Akorát nevím proč je v popisu uvideno "Komedie". K smíchu to totiž moc není. ()

Morloth

Pro mne zatím nejslabší Coeni, ale jsem asi divnej, protože nejlepší byl zatím dle mne O Brother, Where Art Thou?, který většinu lidí nudí. Mne nudilo toto, ale pozor, netvrdím, že je to špatný film, jak napsal Golfista, zkrátka film nezapůsobil, i když precizně je rozhodně dokonalý. A černobílé záběry jsou krásné. Ale protože tři by nebyly objektivní, nechám horší čtyři, asi jsem čekal lepší konec, viz. POMO. Ale Thorton, i když jej nemusím, mne v tomto filmu okouzlil, celkem jsem mu tu neustále zapálenou cigaretu záviděl. ()

Hees

Pokus o Americkú krásu v čiernobielom? Nechápem o čo šlo tomuto filmu. Chceli ukázať, že ľudia čo toho veľa nenahovoria tak to majú ťažké? Ono v tomto filme vždy keď sa niečo stane tak to zabijú niečim iným. To má byť super? No ja neviem. Potešil ma výkon Tonyho Shalhouba. Možno len nemám rád filmy bratov Coenovcov (viac ako 3 hviezdy som ešte nedal) a možno mi vadí ich štýl (zrejme áno a to je mi ľúto). No ja som v tomto filme nenašiel nič prečo by sa oplatil pozerať. Možno akurát na Scarlett Johansson ako bola v posteli v ponožkách a pozerala sa na hlavného hrdinu ako by práve zjedla chlp z dikobraza. Vo filme sa proste stane veľa rôznych vecí kde by sa film mohol uberať zaujímavý smerom, ale to sa radšej nedeje a ide sa ďalej. Hlavný hrdina síce má nejakú osobnosť, ale vo filme sa robí všetko preto, aby vyzeral stále rovnako. A čo je ešte vtipné tak tú istú chorobu počas filmu dostala aj jeho žena. Čiernobiele filmy mám rád, ale tomuto filmu to nepridáva nič a mohol by byť aj farebný a bol by to presne ten istý film. Americká justícia (v tom období) je zobrazená ako jeden veľký omyl (čo ja neviem či je, alebo nie). No film ma nenadchol čo je vidieť aj na hodnotení. ()

M.i.k.e

řemeslně přesné,herecky hodně dobré (hlavně Billy Bob Thornton) a ta černobílá tomu vyloženě svědčí,nicméně jako celek ne až tak působivé.Minimálně na mě to narozdíl od jiných Coenovek tolik nezapůsobilo a budu to brát jen jako odškrtnutý restík v rámci jejich tvorby...60% ()

dezorz

dnesny filmary, bohuzial, nevedia tocit ciernobielo. to je aj pripad bratov coenovcov. vediet premyslat ciernobielo, to je dar od boha. no dobre, tak si to skusili, ciernobiela dodava smrnc natiahnutej nalade a obsahu (ano, cudne zvraty, ale prilis daleko v case od seba!). tak asi tak. ()

Rocky88

Smolař aneb Na každého jednou dojde....Ani nevím, co mě na tomhle snímku tolik přitahovalo ( tedy kromě Thorntona a Coenů ). Jestli to bylo černobílé provedení, příběh či UFOni, ale až na to příjdu, dám vám vědět....Zatím za 4*. ()

Streeper

Černobílé zpracování funguje na jedničku a osobně se mi moc líbila noir atmosféra, která tomu dodávala šťávu. Herecky je to taky skvělé, Billy Bob Thornron zvládl svojí roli se vší parádou, stejně jako Frances McDormand. Velká nevýhoda ale je, že film má scény, které se loudají a tím pádem nudí. Temto je občas fajn, ale přetrvává to pomalejší a nudnější. Takže jako celekm to bohužel navzdory skvělému obsazení a atmosféře vůbec nefunguje. ()

ad

Úžasná noirovka s mnoha poznávacími znaky bří Coenů. Spoustu skvělého humoru, Beethowenova Půlnoční sonáta a až "absurdní" závěr. Netečný Thorntonův výraz patří k těm, na které se nezapomíná!!! Ps. : Napodruhé je to ještě lepší... ()

JohnRambo

Trochu vybočím od väčšiny ale mne tento fim nič nehovoril a veľmi som sa nudil, po čase som trochu prestal vnímať a možno preto mám takýto názor. ()

tomtomtoma

Pro mne velmi působivý film o člověku, který nebyl spokojen se svým životem. Když zavětřil možnou změnu, snažil se ji chytit za pačesy, ale neúprosný osud to chtěl jinak. A i když nechtěně, způsobuje smrt, ať přímo nebo nepřímo, několika lidí, aby nakonec sám musel zemřít za něco, co neprovedl. Existuje nějaká spravedlnost. Zdás e, že jen vymáhání práva, které raději někoho odsoudí, než by byli schopni uvěřit, možná absurdní, pravdě. Ed Crane (skvělý Billy Bob Thornton) není spokojen na světě, ale všechny rány osudu přijímá spíše lhostejně, bez emocí. Snaží se využít poklesku své ženy, ale nastávají tragédie a další a další. A smrt na elektrickém křesle je pro něj spíše vysvobozením, než skutečným trestem, neboť život ho nedokáže ani uspokojit, natož naplnit. Není zlý, jen chladný. Edova žena Doris (dobrá Frances McDormand) je obžalována ze smrti svého šéfa, ale bere si sama život, aby neprasklo, že s ním byla v jiném stavu. Velký Dave Brewster (James Gandolfini), milenec Doris, je v sebeobraně zabit Edem a touto smrtí se roztáčí slepé kolo spravedlnosti. Davova žena Ann (Katherine Borowitz) věří, že byl Dave zabit vládou, protože ho předtím unesli mimozemšťané. Greighton Tolliver (Jon Polito) ukázal Edovi pozlátko možné cesty ze života, který Ed nesnášel, a za jehož smrt byl Ed odsouzen, i když ho patrně umlátil Velký Dave. Birdy (mladinky svěží Scarlett Johansson) je Edovou nadějí, že může skrz ní udělat v životě nějaké dobro, ale zatčení jeho působení ukončí. Advokát Freddy Riedenschneider (Tony Shalhoub) skoro dosáhne zproštění obžalobi obou manželů Cranových. Ale do prvního zasáhne sebevražda Doris, do druhého pak Dorisin bratr Frank (Michael Badalucco). A tak přichází konec člověka, který na světě nebyl šťastný a který jen tak přežíval, aniž by se někdy zaradoval. Nádherná kamera. ()

C0r0ner

Musím říct, že to byl technicky asi nejlépe zvládnutý film bratří Coenů, ale zároveň mě nejméně ze všech viděných oslovil scénářem, který mě vážně minul. Jednoduše můžu říct, že mě to prostě nebavilo. Sice bylo fajn na to koukat, protože opravdu bylo na co, ale obsahově mi to přišlo strašně prázdné. 65% ()

danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Billy Bob Thornton, Nejlepší scénář - Ethan Coen ()

zette

Tomuto filmu nemohu vytknout vubec nic. Melo to atmosferu, skvely scenar, vyborna kamera po cely film, nevtirava hudba, vtip a uzasne herecke vykony. Uz dlouho mi ve filmu nebyl nikdo tak sympaticky jako Ed! To vse v cernobilem baleni, proste super zazitek. Jen orisek pro ty, co se snazi skoncit s kourenim:-). ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků