Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Hyperbolic

Z celého filmu sálá jakási smutná naděje a výhled do lepších časů, kde se postupně ty náznaky i objevovaly.. Atmosféra je zde nepopsatelná, nejblíž má ovšem k starším filmům od Tima Burtona. Odpočívej v pokoji Brandone. ()

iz67

Řekl bych nejsměšnější film ever. Nejen děj, ale i dialogy mají sílu směšnosti vytaženou na max. A český dabing tomu dává korunu. ()

PlysovyMacko

Komiks som čítala a je fenomenálny. Ale filmovým tvorcom sa nepodarilo zachytiť hĺbku Ericovej lásky,  intenzitu jeho straty a tým pádom sily jeho túžby po pomste. A kulisy vyzerali lacno. ()

Fallout

Fascinující film o lásce a pomstě podtržený výbornou temnou atmosférou a našláplým soundtrackem.Nejlepší ( ne nejvěrohodnější) převod comicsu na filmové plátno.Škoda Leeho, měl před sebou slibnou budoucnost.Can´t rain all the time Brandone. ()

Yin

Podle komiksové předlohy nebyl natočen lepší film a obávám se, že Vránu ani do budoucna nemůže nic překonat. Temná, těžká, bolestná atmosféra smutku, beznaděje, lásky, zlosti a myšlenky na pomstu diváka vtáhne, přežvýkne, vyplivne. Skvělá hudba. ()

krivkin

první hodnocení, právě shlédnuto, ale myslím, že už asi neuberu :-) temné atmosféry (o které se tolik píše ve spoustě pravděpodobně okopírovaných příspěvcích) jsem si moc neužil, spíš jen temných kulis - a ty se mi líbí, vůbec to neškodí, že se celý film odehrává v noci, vizuální zpracování a celková atmosféra podbarvená dobře vybranou hudbou jsou dokonalé; co mě na filmu zarazilo, ale zároveň potěšilo, je značná dávka nadhledu až černého humoru v některých akčních nebo "vypjatých" scénách - vždycky mě sraly ty sterilní figurky, jejichž repliky znějí šroubovaně a nevěrohodně, ale Vrána je bohudík tak nějak jiná než většina podobné produkce a právě proto ***** ()

DooFooS

Temná komiksová atmosféra s předvídatelným přímočarým dějem, na kterém tu zase až tak nezáleží. Pro milovníky tohoto žánru je to vysloveně lahůdka. ()

Weirdman

Vizuálna stránka je vyčačkaná, vystylovaná, ale celé je to okato štúdiové a umelé. Obdobne aj atmosféra. Je tam, ale často sa vytráca a hlavne nijak neohúri... A k príbehu sa ani nevyjadrujem radšej... Ako jeden krát pozieť Vranu nie je na škodu, ale inak žiaden zázrak... (●) ()

JohnCoffe

Moje první setkání s Proyasovým filmem a nutno říct že i nejlepší.Skvělá temná atmosféra doprovázená příznačnou hudbou.Ironie že Brandon Lee hrál postavu která se vrácí z hrobu a sám při natáčení tohoto filmu zahynul.Obrovská škoda.Tenhle film by ho určitě dostal mezi hereckou smetánku. ()

me3x®

nedokázal som sa ani preniesť v čase, tak aby som dokázal prižmúriť oko nad smiešnosťou niektorých "efektov". NIektoré boli ale podarené. Tá temná atmosféra mi však nesadla, aj keď mám rád temné atmosféry. Pripadalo mi to niečo na spôsob Highlandera zmiešaného, no vážne neviem s čím. Hmmm... ale už viem odkiaľ prevzal Matrix beh po strechách v kožených nohaviciach hehehe. Hmmm... a keď som čítal tie zaujímavosti o smrti Brandona Leeho, tak myslím, že si zaslúži tú pamätnú hviezdičku naviac. ()

koza3

Nedávno jsem si snímek pustil po dost dlouhé době a pustil jsem ho i mojí přítelkyni, která má ráda temno, nadpřirozeno, etc. ale samozřejmě ji to zase až tak nenadchlo. Prostě a jednoduše tenhle snímek je určen pro muže, kteří jej musí zkouknout ve věku 12-15 let aby jej ve věku 15-99 let mohli milovat. :-) Pro mě klasika 90% ()

Aywes

Parádní gothická (love) story s naprosto obyčejným dějem, ale extrémně sympatickým hlavním hrdinou.Jeho image se k Brandonu Leeovi tak skvěle hodí až je to neuvěřitelné.Celkově je herec opravdu úžasný a neviděl jsem chybu v jeho hereckých výkonech.Příběh je sice opravdu velmi obyčejný a nic moc (pomsta,láska,gangy), ale zpracování je neskutečné.Scéna kdy se Brandon Lee chystá na pomstu za doprovodu výtečného soundtracku kapely The Cure mi vyrazila dech.Za ty nehody o kterých jsem slyšel co se stali při natáčení ten výsledek rozhodně stál.Doporučuji všem psycho kytaristům a milovníkům temného prostředí s ještě temnějším hrdinou. ()

JuniorSrky

Na můj vkus má The Crow hodně temnou atmosféru, ale na druhou stranu si myslím, že právě tahle skutečnost přispěla k tomu, že vynikly tak silně kladné i záporné postavy. [89%] ()

principessa

Podobné filmy jsem nikdy neměla ráda a ani Vrána na tom nic nezmění. To nejdůležitější, co ve filmu vždy toužím najít je asi inspirace a pokud ta tam není, pak očekávám minimálně to, že se dobře pobavím či mi poleze mráz po zádech ze svíravého pocitu strachu.... Tento snímek mi však nenabídl ani jedno z toho! A je to jeden z těch, u kterých lituju, že jsem jim věnovala těch několik desítek minut svého života. 2/10 ()

pali87

Nečakal som až takú béčkovosť a celkovo mi to prišlo určené mladučkému divákovi ktorý objavuje čaro gotiky v tomto dosť primitívnom filme. Akčné scény nudné a zle natočené. Na to aký sa stal z toho kult som očakával väčšiu kvalitu. ()

route60

Smrt Brandona Lee při natáčeni Vrány jen podpořila jeji kultovní status, Alex Proyas natočil těžce temný film o pomstě ze záhrobí se skvělou hudbou, Vrána je jedna z nejlepších komiksových adaptaci vůbec a ukázka toho že jde natočit film z neuvěřitelnou invencí i bez velkého rozpočtu a digitálnich zvrhlostí. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)