Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

kobras5

Tak já nevím. Pro mou duši to je utrpením. Strašně mi tu chyběla jakákoliv známka hororu. Asi jsem už moc starý, ale já se zde ohromně nudil a po celou dobu se snažil udržet pozornost a neusnout. Nakonec jsem to dokoukal a následně si i přečetl knižní předlohu a moc společného to teda nemá, ale budiž. 25% (viděno na DVD česky). ()

harycek

Když jsme na tom byli jako mlaďasové v Kolíně v letním kině tak jsme se hrůzou odvraceli, ale dnes je to pomalu selanka, hodnocení dávám podle prvotního zážitku!!! ()

Nikolas__

Asi by byla škoda kdyby se nenatočil nějaký remake v následujících letech. Pomohlo by to protože tahle verze mě nenadchla i když je překvapivě dost dobře hodnocená. Přibližně na úrovni podobného Tomb of L. ()

miza

Klasický horor který se dostali naší socialistické distribuce.Snad za tomohla literální předloha.Tak jsme někteřípoprvé v kině báli a poznali jak se točí takové filmy,aby uchvátily diváka. ()

david666

Těžce se hodnotí podobné filmy když je vidíte po více než 30-ti letech od vzniku. Každopádně atmosféra starého domu na pobřeží má pořád své kouzlo a jen díky závěrečným 20 minutám stojí za to film vidět. Také Barbara Steele v roce 61 může být idolem i dnešních gothic girls:-) a určitě snese srovnání s dnešními temnými kráskami. ()

sibskyn

Podle mě je naprostá blbost natočit celovečerní film na motiva povídky, která má pár stránek. No a taky, že to blbost je s Edgarovou povídkou to nemá vůbec nic společného snad kromě názvu a že se na scéně objeví jáma a kyvadlo. ()

pursuer

Scénář je zajímavý, ačkoliv místy působí příliš utahaně, až divákovu pozornost strhává flóra okolo obrazovky. Ovšem s ohledem na ročník film působí velmi střízlivě a s touhou diváka ohromit či vyděsit. Převtělením do návštěvníka kina v 60. letech je možné dosáhnout jistého napětí. Atmosféra je hutná a zajímavá. Skoro připomínala hru Alone In The Dark nebo Posel Smrti. Film se jen tak tak drápe na 4 hvězdy, ale snad hudba nebo občasná prkennost herců mi brání je dát. 3,5 *. ()

Velislav

Klasický Corman šesťdesiatych rokov a gotický Universal a ako inak, v hlavnej úlohe s Vincentom Pricom a na motívy poviedky Edgara Allana Poa. V tejto zostave si to "rozdali" v Havranovi, Maske Červenej smrti, či Zániku domu Usherovcov, všetko veľmi podobných snímkach natáčaných takmer výlučne v interiéroch s nízkym rozpočtom. Táto veľmi, ale veľmi voľná Poova adaptácia prináša pekné kulisy, hromadu dialógov, miernu zápletku a charizmu pána hororov. Niekomu to stačí... 5/10 ()

zigy

Tajuplná atmosféra starého hradu......Kdo je tady blázen a kdo vrah????.......Tady se nikam nespěchá, starý dobrý mustr thrillerů, kde rozhodující je atmosféra, ne počet mrtvol. Naše babičky se určitě bály. Závěr mě moc neuspokojil, škoda. Herci přehrávají, z dnešního pohledu je to trochu směšné, hlavně Price se svým pohledem - "co to ksakru je?". ()

Lobocorpse

Jámu a kyvadlo jsem od Poea nečetl, tudíž nemohu srovnat. Nicméně na mě ale tenhle film hodně zapůsobil. Dal bych pět hvězd ale konec filmu mě strašně naštval a štval mě ještě dlouho po shlédnutí. ()

Flarnytryl

Filmové zpracování se sice přesně nedrží předlohy Edgara Allana Poea, ale to vůbec nevadí, protože z povídky bylo zachováno to nejpodstatnější: hutná děsivá atmosféra. ()

nouvelle vague

Poctivý horor ze staré školy. Jako už je to u Cormana obvyklé, hlavní role se ujal Vincent Price a své role se zhostil prvotřídně. Co se týče příběhu, tak ten je Poem opravdu leda tak inspirovaný a nemá s ním v podstatě nic společného, kromě inkvizice a samotného kyvadla. Místy jsem se i docela bál a ten závěr je výborný. Nevěra se zkrátka nevyplácí:-) ()

anonyym odpad!

Historické filmy nejsou nic pro mě. Bylo by možná fajn držet se příště víc Poeovi povídky, ta byla o sto procent lepší. Roger Corman Poea asi úplně nepochopil - a pro jistotu se pustil i tragického Havrana, aby to ještě potvrdil. ()

Aberdeen

To, jak Vincent Price poulil oči a jedno oko přitom zároveň mhouřil, mi připadá velmi spektakulární a půvabné. Příjemný horror v nádherně kýčovitých kulisách - typické pro Cormanovy horrory z počátku šedesátých - mám k nim (přiznávám!) citový vztah. A tak se někdy stává, že slýchám ono tajuplné a strašidelné: "Níkolás...Níkolás..." Za pět! ()

DrahciiiRe

Jen mně zamrzelo, že to nezůstává věrné knižní předloze, i když se to tak tváří. Zpracování jinak velmi kvalitní =) ()

Mrtvobog

Nejako mi nesedí tento film s poviedkou od Poea. A akosi v ňom necítim to, čo by malo v tomto filme byť (ponurosť, paranoja, strašidelnosť). V. Price zachraňuje čo sa dá, interiér pôsobí impozantne, ale nič viac. Oproti House of Usher je to slabé. ()

Bragi66

Původní povídka E. A. P. Jáma a kyvadlo oslaví zanedlouho 200 leté (!!) narozeniny (vyšla v roce 1842), a přitom je to špičkový horor jako řemen, ze kterého běhá mráz nebo kůže z husy i dnes. Přitom je tato povídka skoro o čtyřicet let starší než Národní divadlo (1881 požár ND) a vyšla v době, kdy Božena Němcová ještě neměla napsanou Babičku. Tahle filmová adaptace má sice pár dobrých "atmosférických" momentů (třeba ten začátek), ale má kulisy jak z televizní pohádky a přepísklé divadelní herectví. Hrome, tehdy mne to na nože bralo, ale jak se do toho vcítit dnes? ()

evangelik

...asi jsem to už viděl někdy před padesáti roky. Úbytek duševní vitality mi zabránil pochopit, kolik postav se v příběhu vlastně vyskytuje? Neznámé tváře herců - kdo je kdo? Nepochopil jsem, přestože jsem to sledoval s napětím, koho vlastně představovala Kateřina a až v závěrečných titulcích jsem si všiml, že v příběhu se vyskytl jakýsi Maxmilián. Pro mě slovy Gabo Zelenaye - trma vrma. ()

FireFox

Jó, je to dobře natočený, ale já jsem očekávala JÁMU A KYVADLO! Tady sice jáma i kyvadlo byly, ale bez pana Poea. Nestoudnost! ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman