Předčasný pohřeb

• USA The Premature Burial (více)

Film podle předlohy Edgara Alana Poea. Guy Carrell (Ray Milland) se obává, že trpí dědičnou chorobou, kterou je katalepsie. Ta se projevuje ztuhlostí těla a zpomalením životních funkcí tak, že nemocný je snadno považován za mrtvého. Guy se žení s krásnou Emily (Hazel Court), ale začíná se chovat podivně. Jeho strach se stupňuje, nechává si postavit hrobku, vybavenou jídlem a pitím, do které má být pochován. A ta pravá hrůza má teprve přijít... (MI-380)

filmmovier

Nejslebší film ze série. Roger Corman možná udělal chybu, kfyž svého dvorního herce Vincenta Price nahradil nějakým Rayem Millandem. Tahle vyšinutá role je pro Price jako dělaná, o tom jsme se ale přesvědčili v ostatních filmech. Musím ovšem podotknout, že předělané je to úžasně. V povídce není příběh nic moc, ale tady mě vážně chytnul. Stoupající a gradující atmosféra je jako vždy vynikající. Příběh je opravdu tajuplný a napínavý, jako vždy to hodně pocuchá nervy a i zbytek obsazení je skvělý. Roger Corman stvořil další nezapomenutelné dílo hororu, o tom není sporu, ale s Pricem by to dopadlo lépe. Takhle je to "jen" za 90%. Fanouškům doporučuji, mě se to líbilo. Jsem zvšdav na další filmy z tohoto cyklu. ()

lucascus

Ostatní Poeovky mám docela rád, ale u toho jsem se vážně nudil...fakt...Herci byli krásné nalíčení, měli krásné kostýmy, ale to je asi všechno...co se mi na filmu líbilo.. ()

Dino07

Předčasný porod. Ten by zažila těhotná žena, která by se na tohle podívala. První polovina byla opravdu nudná a vleklá. Již tady by začaly stahy a žena by musela rozdýchávat zklamání, které se zpočátku dostaví. Samostatně bych tuto část ohodnotil na 40%. Jenže ta lepší část, druhá, již kloubila prvky perfektního hororu s ryze čistou filmařskou prací. Ta by se vyrovnala 80%. Žena by měla problém překousnout ten zvrat a dítě by bylo na světě. Také nemůžu opomenout na skvělou psychologii hlavního hrdiny, která nebyla jen prací herce či režiséra, ale především pana Spisovatele E. A. Poea, a tak by žena přemýšlela, jestli nemá dítěti dát jméno Edgar či Allan. ()

Han22

Krásná atmosféra hřbitova a výborné finále nepřebije nudu po zbytek filmu, který jsem sledoval na třikrát. Milland není Price a v jeho podání je hlavní hrdina jen totálně nezajímavý magor, ostatní postavy jsou pak ještě nevýraznější křoví. A ani příběh o chlápkovi, co se bojí že bude předčasně pohřbený není nic extra, resp. nic co by se dalo natáhnout na celovečerní film. Není to úplně špatný film, jen ostatní Poeovky od Cormana byli daleko zajímavější. ()

Mikino00

Musím jít s hodnocením takhle nízko, kvůli naprosto hloupému, přehnanému nelogickému konci, kde je v posledních vteřinách vše najednou vyjasněno a ukončeno. Myšlenka filmu, ač zajímavá, je velmi průhledná, čímž ztrácí na působivosti. Věřím, že s Pricem by se jednalo o lepší zážitek. ()

aLPaC

Je to třetí Cormanovka podle předlohy E.A. Poea, kterou jsem v krátkém časovém sledu viděl. Kdybych ji viděl první, možná nebo spíše určitě bych z ní byl více odvázanej, ale Zánik domu Usherů i Jáma a kyvadlo jsou v podstatě dost podobné filmy. Víceméně nabízí stejná témata, stejné kulisy, stejnou mlhu a lesy, budovy, tento akorát nenabízí Vincenta Price. To mi ale nevadí, protože hlavní hrdina Guy je dobrej a jeho vylepšená hrobka byl asi vrchol filmu. Konec též potěší i když jsem ho čekal. ()

zdeny99

Předčasný pohřeb coby povídka je dokonalá. Začíná tak, že jsou tam tři nebo čtyři příběhy o katalepsii a pak jeden souvislý, kde muž popisuje svůj příběh, který je zde zfilmován. Bohužel tato filmová adaptace se povídce nemůže rovnat. Sice začíná úchvatnou scénou na mlhou zahaleném hřbitově, kde se vykopává hrob. Pak ale veškerá atmosféra gothického hororu z viktoriánské doby opadává, až opadne úplně. Slibný začátek připomene jen hlavní scéna, kdy si Guy Carrell připravuje svoji hrobku se zvonem, jídlem, pitím, hudbou... Bohužel i tohle se samotné povídce nevyrovná. Téma o katalepsii šlo podle mě zpracovat lépe, chybí mi tu něco víc hrůzostrašného. Tak jako mi tu chybí Vincent Price, který se v jiných Cormanových hororech objevuje. [478. hodnocení, 53. komentář, 72%] ()

Schlierkamp

Americké hororové drama podle jedné z povídek E. A. Poea, jehož režie se opět chopil R. Corman. Tentokrát však do hlavní role neobsadil svého dvorního poeovského herce V. Price, nýbrž stěžejní postavu, těžce paranoidního Guye Carrella si zahrál R. Milland, jenž bohužel neobdržel tak jedinečné charisma jako Price, domnívám se však, že na filmovém zážitku je to zanedbatelná maličkost. V předčasném pohřebu nalezneme veškeré tradiční corman/poeovské prvky, čili téměř absence exteriérů, tajemná sklepení na rozsáhlých opuštěných panstvích, podobné charakterové rozdělení a nevelký počet hereckých úloh, důraz na gesta hlavní postavy, apod. V tomto příběhu se zámožný R. Milland chorobně obává předčasného pohřbení, neboť k takovému nedopatření může dojít při kataleptickém záchvatu. Od stoupající paranoie, jež se vyznačuje stavbou speciální hrobky a celkovou posedlostí z nepříjemné smrti, ho nedokáže odradit ani jeho krásná manželka Emily (H. Court), naopak šílenost začně šplhat do nečekaných výšin. Poeova povídka je v tomto případě výborným způsobem rozvedena, je dramatická, překvapivá a nejednoznačná, se skvělou závěrečnou částí. Předčasný pohřeb jednoznačně patří k nejpovedenějším cormanovkám. ()

helraiser

Naprosto úžasný gotický horor, staré sídlo, hřbitov, všudepřítomná mlha. Prostě nádhera se dívat. Slzičku jsem zamačkával při vzpomínce na staré gotické horory z legendárního studia Hammer. Perfektně podáno a dechberoucí finále na hřbitově které tomu všemu dává korunu, jen škoda, že nebylo o něco delší. Jako velký fanda starých gotických hororů jsem nanejvýše spokojen a škoda, že něco takového nejsou schopni natočit dnes kde dostává přednost digitální zrůdnost před opravdovým hororovým uměním. Klobouk dolů před tímto skvostem a jeho tvůrci. ()

JimiH

Roger Corman předvedl ve většině svých Poeovských adaptací solidní řemeslo a ačkoliv zde místo campového Vincenta Price obsadil charakterního herce Raya Millanda, nevadí to. Samotná povídka ale nepokryje stopáž celovečerního filmu a scenáristé měli rozhodně přitlačit na lepším prokreslení postav i sestupu do šílenství. ()

Jarduk03

Zpracováním a dějem by to bylo za 3 kousky, ale ta stylovost a nádherná angličtina většiny herců přidává hvězdu navíc. ()

petrik11

Tak toto bolo dobré. Úplne podľa môjho gusta. Nápad s katalepsiou tiež skvelý. Ray Milland to zahral veľmi presvedčivo. Ako vidieť k dobrému hororu až tak veľmi veľa netreba. ;-) ()

Kenneth

Sice velmi dobrý film, ale nějak se tomu nedá věřit, což trochu sráží dojem z něj. Je možné, že někdy hodně dávno se podobné případy stávaly, ale určitě ne takto. Je to škoda, protože čím více je horor uvěřitelný, tím více je také děsivý. V tomto případě však z toho zbylo jen ne moc napínavé drama. ()

solisoli

Stará americká klasika, ktorá si vybrala námet o katalepsii. Dramatický príbeh o prvkoch, ktoré sú vždy zaujímavé a pútavé, pokial ich réžia a scenár dokonale využijú aj s celou produkciou je nakoniec z toho skvelá vec, ako v tomto prípade. ()

Nikolas__

S názvem už mi bylo tak nějak jasné oč jde, a moje očekávání nebyla moc velká. Každopádně po dokoukání jsem byl více než spokojen! Výtečně natočený temný příběh, který dokonce překvapí. A pár těch chybek to dolů nesrazí. ()

miza

Byli tři filmy,tři horory které jsem viděl v kině.Tento byl asi ten nejlepší.Utkvěl mi obraz pravé anglické mlhy a krásně jsem se jako mladík i bál. ()

Aberdeen

Nemá chybu! Už jsem na jiném místě psal, jak mám rád Cormanovy "poeovské" horrory (dovolte, abych se přidržel archaických dvou -r). Jestli byly kulisy Jámy a kyvadlo kýčovité, tak zde jsou kýčovité na druhou - tak, jak to podle mě těmto cormanovkám sluší. A navíc pokud se k tomu přidá pan herec Ray Milland, je má spokojenost zaručena. Ten jeho obličej se znaky děsu z katalepsie je skvělý! A závěr, kde se nám nahromadí mrtvoly, aby se vzápětí objevil náhrobní nápis "Rest in Peace" - super. Vy, kdo to považujete za překonanou dětskou pohádku, promiňte a dovolte mi vrtoch udělit pětku! ()