Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

l.enik.c

Úžasná, až skoro remarqueovsky vykreslená, ukázka naprosté nesmyslnosti, absurdity a ironie války, ať už se odehrává kdekoliv a v jakékoliv době. Co víc dodat, možná to z objektivního hlediska není na 5*, možná je to přitažené za vlasy, ale dojímá mě to, ať jsou Vánoce či léto a za to poselství se nedá jinak. ()

majky19

Velmi zajímavý a současně také silný snímek, zachycující okamžiky první světové války v období prvních válečných Vánoc. Právě v těchto dnech vojáci znepřátelených táborů - na jedné straně Němci, na druhé Skotové a Francouzi udělali něco, co bylo zcela nevídané a nemělo v historii obdoby. V období vánočních svátků na chvíli utichla válečná vřava a vojáci znepřátelených stran vystoupili ze zákopů a podali si ruce se svými protivníky, čímž jenom demonstrovali hloupost, nesmyslnost a absurdnost války, kterou oni sami vůbec nechtěli. Trest za toto gesto na sebe samozřejmě nenechal dlouho čekat a jednotky, které byly tohoto aktu přítomné, byly často převeleny do těch nejtěžších a nejkrvavějších bojů - německé jednotky do Ruska, a francouzští vojáci např. do Verdunu. ()

DJ Kritik

Ako by mohla vypadať vojna, keď sa nepriatelia spoznajú. Tento príbeh sa skutočne stal, či presne , alebo podobne to je už minulosť, ale v r. 1914 v období Vianoc, sa spolu zabávali Nemci, Angličania aj Francúzi a sami si vlastne urobili prímerie. Je o tom veľa historických správ. Na základe tohto, boli jednotlivé jednotky prevelené, aby sa roztrhali väzby a vojaci opäť bojovali. vianocne primerie ()

theo_phil

Tenhle příběh může být klidně založen na pravdě, výsledkem je bohužel laciná pohádka s potenciálem dojmout citlivější povahy, které těžko někdo uvěří. ()

pOne

Zhruba dvacetiminutová pasáž kolem ústřední události celého filmu, vánoční session tří znepřátelených armád, je natočena celkem pěkně a dá se říct, že je povedená. Zbytek (=skoro 100 minut) je jedna obrovská porce nudné omáčky. Navíc s nádechem téměř televizního zpracování. ()

Pavlin

Podivuhodný příběh ze zákopů 1.světové války.Je štědrý den a vojáci,kteří bojují proti sobě vyjdou ze zákopů podají si ruce a oslaví vánoce spolu.Pravdivý příběh o vojácích,kteří si uvědomí nesmyslnost války.Nádherné myšlenky,ale poněkud kostrbatě zpracované,hlavně první část.Velká škoda. ()

rafix

Tento film je pěkný a dokazuje, že i nepřátelé mohou společně oslavit Štědrý večer beze zbraně. Film je fascinující, strhující a dojemný. Mě osobně se ten film líbil. ()

m.xFuck

Ach jo, že si američani myslí, že jsem debil a ve filmu ignorují logiku a historická fakta jsem si zvykl, ale od evropské produkce to zamrzí. Tak za prvé, zákopy od sebe byly zpravidla 1oo a více metrů, proto aby se nedal protilehlý zákop zasáhnout granátem. Zima 1914 ve flandrech byla zatraceně deštivá a všude bylo jen bláto, voda, krysy a vši. A v zemi nikoho spousty mrtvol v různém stádiu rozkladu. Vzhledem k všudypřítomné špíně je neuvěřitelné, jak mají všichni vojáci ve filmu čisté a vycíděné unifromy. A mohl bych pokračovat dál... Film je to hezký a milý, ale považujte to spíše za hodně zidealizovaný pohled na válku. ()

xpaja

Skvělý protiválečný film, který připomíná jeden hodně opomíjený, ale symbolicky velice významný projev lidskosti a vzájemného respektu v zákopech na počátku Velké války. Kdyby tento film běžel každé vánoce místo těch 100x omílaných recyklátů, bylo by to jen dobře. Ze zpracování kouká nízký evropský rozpočet, ale u protiválečného filmu, kde se víc kecá než střílí, to nijak nevadí. Trošku mě tahal za oči playback u Diane K. a Benna F. Na tom mohli při natáčení trošku víc zapracovat. Dávám --- == 79 % == --- . PS: Chce to vidět v originále. S českým dabingem, kde všichni žvatlají stejně, to musí být poloviční. ()

pafka

Pokladam za jeden z nejlepsich valecnych filmu vubec. Ta blizkozt lidi nazvdory tomu, odkud jsou a na jake strane stoji je tady uplne skvele zvladnuta. Ano, namet byl velmi silny jiz ve svem strohem zakladu, ale film to dovedl k dokonalosti. Takhle vyjimecne na me zadny valecny film jeste nezapusobil. ()

infernet

Proč pět hvězd? Ne kvůli tomu, že Diane je kost. Ne snad kvůli tomu, že je úžasné, co se tenkrát ve čtrnáctém roce na Vánoce odehrálo. Ale kvůli tomu, že měl někdo koule to natočit a nahlas tak vykřičet do světa, že válka je píčovina! A konkrétně První světová válka byla jednou z největších píčovin v dějinách lidstva. ()

sAreOn

Tenhle film Vás dojme, zvlášť když ho vídíte teď... na Vánoce. Určitě má své chyby a není dokonálý, ale něco na něm je... Příběh, jelikož je dle pravdy, dává smysl. Kulisy a uniformy sedí. Tvůrci mohli více zapracovat na postavách... Jinak je to jiný pohled na válku a chytne Vás to prostě za srdce, ale to už se opakuju. 80% ()

Tempest

Tento film pojednává o jedné z mála známých epizod 1. světové války, kdy na Štědrý den roku 1914 se vojáci znepřátelených armád zbratřovali a neoficiálně vyhlásili den příměří. Já jsem o této epizodě slyšel ještě před vznikem tohoto filmu, kdy vyšel v nějakém časopise článek o fotbalovém utkání, který ten ten den měli uspořádat znepřátelené strany mezi zákopy. Film mě velmi zaujal, jedná se o trochu netradiční protiválečný film, kdy moc lidí neumírá, ale spíše ukazuje, že proti sobě stáli lidi s podobnými starostmi, kteří by se za normálních podmínek mohli stát přáteli, ale válka je postavila proti sobě. Válka je zde ukázána jako výsledek manipulace malé skupiny lidí, kteří mají moc, s podstatně větší skupinou těch ostatních. Dobrý byl v tomto duchu kontrast mezi polní mší uskutečněnou mezi zákopy pro všechny bez rozdílu a válečným kázáním biskupa pro britské vojáky. Moje hodnocení je 9/10. Jako dovětek ještě uvádím, že tento Štědrý večer se již nemohl opakovat, mezi vojáky znepřátelených stran již bylo v dalších letech příliš mnoho nenávisti. ()

belmonďák

Je opravdu jen pár dobrých protiválečných filmů a tenhle mezi ně stoprocentně patří. Vynikající dílo po všech stránkách. Válka je hnus! ()

18.01.2006

14.12.2005