Zeptej se prachu

• USA Ask the Dust (více)

Drama podle slavné románové předlohy Johna Fanteho se odehrává v období americké hospodářské krize. Temperamentní Mexičanka Camille (Hayek) doufá, že si polepší sňatkem se zámožným Američanem. Vše se ale zkomplikuje, když se setká s Arturem Bandinim (Farrell) – mladým Italem, který se chystá ukončit svou spisovatelskou kariéru a usadit se s nějakou půvabnou modrookou blondýnkou... (oficiální text distributora)

claudel

Definitivně jsem ztratil antipatie vůči Colinu Farrellovi. Kdysi jsem s ním četl rozhovor v Cinemě a z jeho odpovědí jsem nemohl mít jiný pocit, než že je to namyšlený kretén, který má v hlavě doslova nasráno. Ovšem po shlédnutí Telefonní budky, Miami Vice a tohoto dílka jsem si názor poopravil, ať je v soukromí jaký chce, herec je opravdu výborný. Postavu nesmělého a zasněného spisovatele, který se zamiluje do prosté, mexické servírky, zvládl bravurně. Vše dokresluje pěkná hudba a skvělý Donald Sutherland. ()

Sofia

Téma vypadalo hodně dobře, ale výsledek je docela tragický...první půlka plná podivných dialogů, druhá melodramatická až hrůza. Jediným pozitivem mi přišly občasné Arturovy vnitřní monology a ukázky z jeho textů + ztvárnění Los Angeles a okolí ve třicátých letech. ()

ScarPoul

Román Ask the Dust mám veľmi rád. Jeho radosť čítať, jeho radosť prežiť v hlave, pretože sa jedná o poctivý kus literárnej roboty, kde každé slovo má zmysel a každá postava opodstatnenie. Tešil som sa na film. A je veľmi smutné že som sa k nemu dostal až teraz. Filmový Ask the Dust nie je zlý. Jedinou jeho chybou je že neobsahuje žiadne uchopiteľné čaro, ktoré by to povýšilo nad normálny romantický príbeh - ktorý je vlastne základom celého príbehu. Towne ako režisér len rutinne natáča scény, bez nejakého hlbšieho zmyslu a mám za to že ľudia, ktorý nečítali knihu tento film viac menej sklamal. Farrell je ale rozhodne uveriteľný. Arturo Bandini v jeho prevedený je rovnako pamätný ako Henri Chinaski Mickey Rourka. Film postráda silnú emóciu, ktorá by diváka zrazila na kolená, postráda nejaké silnejšie prepojenie z postavami, ale aj napriek tomu z neho cítiť určitú atmosféru. Je to film, ktorému som ochotný odpustiť veľa vecí. Možno preto, lebo ten príbeh mám naozaj rád a nemôžem tvrdiť že by ho režisér alebo hlavný predstavitelia pokazili. Len sa z neho dalo vyťažiť podstatne viac. ()

Lacike

Su dlhe a pomale filmy, ktore vas natolko pohltia, ze si prajete, aby boli este pomalsie a aspon dvakrat take dlhe. Tento film medzi ne nepatri. Tie dve upachtene hviezdicky napokom filmu vybojovala Salma svojimi prednostami. Skoda, ze si ich neschovala pre nejaky lepsi film. ()

Defaultovna

po prečítaní knižnej predlohy mi nedá nezvýšiť hodnotenie o jednu hviezdu - nikto, ale naozaj NIKTO by Bandiniho nezahral tak presvedčivo ako Colin. ()

numi

Příliš odměřené, příliš samoúčelné a příliš nezajímavé. Colin Farrell hraje překvapivě dobře, Salma Hayek také, ale vzájemná chemie nefunguje ani náhodou. Ačkoli by společné scény měly mít obrovský náboj (a potenciál tu rozhodně je), tak jsou až příliš chladné a nucené. Navíc lze ve filmu najít dokonalý protipól, protože scény, ve kterých se potkává Farrell s Idinou Menzelovou jsou ostré a průrazné jako Chapmanovy náboje. Pochválit tak lze jen výpravu za nádherné meziválečné Los Angeles a mexicky laděnou hudbu, která stylově odděluje jednotlivé scény. Jinak je snímek nudný a neoriginální i ve své úpěnlivé snaze být originální. A navíc je také při svém lenivém stylu vyprávění přespříliš dlouhý. [srpen 2006] ()

Orlau32

Průměrná "rádoby" romantika. Jenom mi trochu bylo líto, že v takovém blábolu hrál Colin Farrell. Salma Hayek je typ, takže když potřebují do filmu "Mexičánku", tak ona je "po ruce". Jen se divím, že též bere vše. Nečetla jsem román, možná je dobrý, ale film to neprokázal. ()

kaylin

Začínám mít pocit, že tam, kde hraje Salma Hayek, nejedná se nikdy o velké dílo. "Zeptej se prachu" má předpoklady k tomu, aby bylo celkem dobrým filmem, ale nějak to nevyšlo. Příběh se odehrává ve 30. letech a soustředí se na mladého spisovatele Artura Bandiniho. Ten napsal jednu trochu úspěšnou knihu a v Los Angeles se snaží stvořit další. Neúspěšně. Má pocity, že už nic nezvládne, všechno, co napíše je pitomost. Jenže pak se seznámí se ženou. Je to Mexičanka, energická, protivná, krásná. Samozřejmě, že se do ní zamiluje, samozřejmě, že je to jeho múza. I on je k ní protivný, je na ní zlý, ale dají se spolu dohromady. Na to, že je předloha bestsellerem, film z ní vytěžil hodně málo. Nakonec je to jen obyčejný romantický příběh, který se docela táhne. Představitelé nejsou špatní, ale aby mi přirostli k srdci? To zrovna ne. Salma Hayek hraje svůj standard, což souvisí i s obnažením, které je zde poměrně nečekané a je vlastně jedinou odchylkou od klasického amerického romantického filmu. Vyniká ještě prostředí 30. let, které je znázorněno skutečně dobře. Jinak ale nemohu o filmu nic výrazně pozitivního říct. Je to škoda, protože to začínalo dobře. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/prach-uspesna-pokracovani-animaku.html ()

Rosalinda

Krásné obrázky, moc hezcí hrdinové, ucházející hudba, dojemný příběh, příšerná nuda. Zeptejte se mě a já jednoduše odpovím, že tohle vůbec nefunguje. ()

FilmFan24

Unylá romance, která kromě obnažených prsou Salmy Hayek a holého Farrellova zadku nemá co nabídnout. Tahle romance neromance je neslané nemastné drama nedrama nebo jak chcete. Škoda. Potenciál byl, ale...no když hlavní hrdinka dokašlala, řekl jsem si, že jsem se na tento film rovnou nevykašlal! ()

Skip

To, co ve Fanteho knize perfektně fungovalo, je ve filmu úplně v háji. Nevím jestli je to těžkou zfilmovatelností nebo neschopností tvůrců. Ač se zdá román jednoduchý, lehce napsaný, vylámali si na něm pořádně zuby. A dobře jim tak za ty stupidní změny, které provedly. ()

kinderman

Zeptej se prachu je nejlepší román Johna Fanteho, spisovatele, k němuž vzhlížel Ch.Bukowski a kterému se celou svou tvorbou pokoušel vyrovnat. Towneova filmová adaptace je poněkud rozvleklá tragická love story, ve které sice nechybí bolest, ale zoufale se nedostává druhé (pro román typické) ingredience:a tou je humor pramenící z kontrastu mezi obrovským sebevědomím „milovníka všeho živého a geniálního spisovatele“ Artura Bandiniho a jeho nepříliš úspěšnými literárními pokusy. Průměrný dojem tak nevylepší ani pečlivá výprava, ani jihoafrické lokace (simulující zdařile okolí L.A.). ()

Violeta

No úplně nuda mi to nepřišlo. Trošíčku plytký možná.. Vlastně si moc nevybavuju o co šlo, ale to určitě ne proto, že by to bylo nudný nebo tak něco!! :) ()

lioncel

Škoda té nevyužité šance .. nepodařený pokus o přenesení dobré literární předlohy na filmové plátno (scénář určitě zas tak špatný, jako samotný výsledek nebyl) .. jenže - údernost a styl vyprávění to má jako nějaká taková ta typická stará telenovela .. herecké obsazení slibovalo určitě mnohem víc, žádné nadšení se ale bohužel nedostavilo .. abych jen neodsuzoval, moc se mi tu líbil Donald Sutherland (pořád na to má) ... ()

tomtomtoma

Toto dílo je kvalitní romantický film. Je mnohem lepší, než by se podle hodnocení mohlo zdát. Odhalovaná poprsí žen mě ve filmových výtvorech nezajímají. Zdejší předností je odhalování vztahu, kde romantická hloubka citů má silnější působivost, než mohou nabídnout běžné romantické cajdáky. Romantika lásky je touha, hledání, tápání a rozpolcenost. Je to bolest a magická přitažlivost, které opakovaně podléháme i při vědomí, že v našem nitru nastane doba pro nesourodé zvuky chaotické rozeklanosti chtíče a rozumu. Chtíč a touhy dodávají životu tu nejexpresivnější chuť, která mnohdy bývá i tím nejvíce impresionistickým zážitkem jedince v běhu času. Není v tom harmonie, ale mnoho trápení, nejistot, obav, strachu, ubližování i destrukce. Ale i přes veškerou tíživou bolest a rozklad, jsou to ty nejvelkolepější okamžiky. Převést literární dílo do filmové podoby nemusí být ten nejsnadnější úkol. Zde se podařilo výstižně vykreslit prostředí vnitřních pochodů, pohnutek i slabostí jednotlivce. Všeho toho zmatku, který zůstává skryt a ke kterému se pokleslá a často oslavovaná pseudoromantická tvorba nikdy ani o kousek nepřiblíží. Hlavní postavou je začínající spisovatel Arturo Bandini (velmi zajímavý Colin Farrell) ve své touze po uplatnění a hltání krás života. Jedno i druhé se u něj propojuje v jediný hnací motor, který není nikdy schopen nastartovat na delší vzdálenost. Představy, ideály a skutečnost zanechávají ve svém nositeli schizofrenní neklid nejasností citů. Stále hledá způsob správného uchopení lásky, stále ubližuje, stále trpí a stále hledá. Nachází okamžiky, které se natrvalo zaryjí do paměti zkušeností. Hlavní ženskou postavou je mexická servírka Camilla Lopez (šarmantní Salma Hayek) s touhou po plnohodnotném společenském přijetí. I ona je pohlcena nejednoznačností vztahu, i ona je vláčena protichůdností rozumu a srdce. I ona ve svém zmatku ubližuje, trpí a prožívá nejsilnější okamžiky vlastního života. Nabízí vše, a přesto stále uniká. Významnou postavou je skromná hospodyně Vera Rivkin (velmi zajímavá Idina Menzel), bezprostřední ve svém vyznání. Vyznání a vše, co s ním souvisí, se stává základem pro život i tvorbu Artura. Z dalších postav: bezstarostný Arturův soused v rozkladu života Hellfrick (dobrý Donald Sutherland), sebevědomý a jízlivý barman a zkoušející spisovatel Sammy (Justin Kirk), či opatrná a nedůvěřivá majitelka penzionu paní Hargraves (Eileen Atkins). Ve zmatcích pocitů a tužeb se lze snadno ztratit. Naštěstí, stále žijí filmový tvůrci, kteří hloubce vnitřního pnutí a bezradnosti dávají přednost před líbivou a povrchní romantickou pohádkou. ()

Wormboy

Colin Farrel ako frustrovany 20-rocny spisovatel a Salma Hayek ako pysna mexicanka vo filme,ktory je sice krasne natoceny, vyborne zahrany, ale prilis malo romanticky,aby pohladil a rovnako malo dramaticky,aby pobavil. Celkovo ide pre mna teda len o priemerny, remeselny a dobre obsadeny film. ()