Príbeh o štyroch robotníkoch, ktorí sa jedného dňa ocitnú bez práce. Keďže je pod ich úroveň zaevidovať sa na úrade práce a tobôž prejsť nejakou rekvalifikáciou, rozhodnú sa situáciu riešiť po svojom a založia si vlastnú firmu. Za posledné peniaze si odkúpia nákladné auto a vrhnú sa do podnikania. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá byť, nie len v podnikaní, ale ani s milujúcimi, hašterivými, smutnými manželkami a nepodarenými deťmi. (oficiální text distributora)

Dexter666

Ťažko sa mi tento počin hodnotí, pretože filmársky je to ako tak na úrovni. Film ma nenudil, žiaľ, jeho dobré stránky, ako občasný humor, fajn acting a blízkosť realite každodenného života pôsobia samoúčelne. Slnečnému štátu chýba nosná idea či intencia. Tak ako to je, to samo o sebe nestačí. Je to taký ľahko zabudnuteľný film...50% ()

Vitex26

Podobné věci už tu byly (nemluvím teď přímo o československém filmu, ale o evropském filmu obecně), a bohužel musím konstatovat, že i v daleko lepším balení. Přesto je Sluneční stát v našich luzích a hájích stále hodně nadprůměrnou záležitostí, a to i přesto, že některé dialogy snad nemohl scénárista ani myslet vážně (např. mezi jinak velmi dobrým Oldřichem Navrátilem a Annou Cónovou v nemocnici), a některé herecké výkony také nejsou z nejpřesvědčivějších. Hodně se mi líbily prostřihy na industriální krajinu Ostravska, které dávají filmu šťávu. ()

gpx

Jo v Ostravě je život barzo těžký. Na dálnicích stojí stany, Baník hraje tužku, a tak lidem nezbývá než si lejt vodku do piva. ()

axcris

Toľká nepekná realita. Toľká nepekné nevera. A toľké nepekné peniaze. Šulíkov druhý film ktorý ma utvrdil, že tento muž dokáže robiť perfektné spomienkové a dnešnej moderny naturalistické diela. Herci poslúchajú na slovo a robia to čo majú. Možno niekedy nejednajú morálne, ale takí sme my, všetci Slováci. Bohužiaľ, v blízkej dome sa to zmeniť ani nechystá. Slnečný štát o tom, akí sme skazení a priateľskí, Vám pripomenie nejednu česko-slovenskú rodinu. ()

Chlo0opek

Příběh 4 mužů, kteří přijdou o práci a tak hledají, jak zabezpečit své rodiny. Bohužel, tento film ve mně nic hlubšího nezanechal.. ()

jxr

Nemůžu jinak než 3*. Na 4 to pro mě nebylo - a to Šulíkovy filmy zbožnuji. Technicky výborné, ale něco mi tam chybělo. Hodně mě zklamal konec filmu. ()

lobsang

Presprilis zalidnena mozaika zivotu ctyr pratel, jejichz parcialni pribehy prevladaji nad pribehem zastresujicim. Vynikajici Bares s Navratilem tahnou cely film, ve kterem jde vice o drama, nez komedii. Uprimne si myslim, ze prirovnani k filmu Do Naha je vice nez nadnesene a rozhodne ne presne. Kdyby Sulik udrzel vetsi duraz na celkovou linku a dotahl jen schematicky naznacene problemy, ci alespon vice provazal rodiny vsech ctyrech, pak by slo o velkou udalost v nasem malem filmovem rybnice, takhle jde bohuzel zase jen o lineho kapra, jenz se jen osamocene sluni na melcine nepovedenych kusu poslednich let. Jednooky mezi slepymi. ()

jarhead

Film o realitě dnešního dne, obzvláště na Ostravsku. Žádný komplikovaný příběh, žádné herecké hvězdy, jen příjemná, i když místy tísnivá a bezvýchodná atmosféra, doprovázená zajímavou hudební kulisou. Jsem velmi rád, že jsem přehodnotil původní záměr a podíval jsem se na toto dílko místo Saw 2... ()

Ywec

Docela pěkné. Film, který si dělá ambice býti ze života, staví na tématu nižších vrstev obyvatelstva, z nichž někteří se realizují alespoň počtem sbalených partnerek či upřednostňováním zbytečné hrdosti před dohozenou prací. Výborný výkon podal Olda Navrátil. ()

Vandislav

Exotická devadesátá léta, partička podnikavých exdělníků (každý s kopou osobních problémů, které se (ne)snaží řešit, jejich škobrtání...), co víc si člověk může přát? Přes veškeré klopýtání ústřední čtveřice ovšem prosvítá šance, že na konci tunelu leží kvštinový záhonek a trampolína (symbolizuje naši neukotvenost). Milá metafora dnešní uspěchané společnosti ženoucí se pouze za mamonem, zaměřená na representativní vzorek odmítající si přes veškerou nepřízeň osudu přiznat poražku. ()

StarFsh

3.5* Staré dobré časy Záhrady a Orbis Pictus sú nenávratne preč. Všetko, čo ostalo je len remeselne odvedená filmárska práca. ()

Český lev 2005

Český lev 2005