Príbeh o štyroch robotníkoch, ktorí sa jedného dňa ocitnú bez práce. Keďže je pod ich úroveň zaevidovať sa na úrade práce a tobôž prejsť nejakou rekvalifikáciou, rozhodnú sa situáciu riešiť po svojom a založia si vlastnú firmu. Za posledné peniaze si odkúpia nákladné auto a vrhnú sa do podnikania. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá byť, nie len v podnikaní, ale ani s milujúcimi, hašterivými, smutnými manželkami a nepodarenými deťmi. (oficiální text distributora)

Martin741

Jo, jo veruze som nasiel suzvuk s vystudovanymi filmovymi teoretikmi - elitarmi. Najprv som si urobil na lofasovi pred projekciou 3 uzly abych nechodil chcat a aby som konecne pochopil, preco to kurva tie vystudovane filmove teoretiky tak brutalne nadhodnocuju. A jo, no jasne, v 22. minute som vo filme objavil integralnu absenciu profundalnych filozofickych paradigmat a v 55. minute sa mi vo filme zjavila aj frustna interpretacia behavioralnych predispozicii singularnych charakterov. A vo filme som objavil aj take zakodovane odkazy a skryte inotaje, o ktorych nemaju najmensieho tusenia nielen reziser, ale ani herci 10 % ()

honajz2

Je mi líto, ale prostě mě to nezaujalo. Šulíka mám dost rád, ale tohle se podle mě moc nepovedlo. Postavy zajímavé, ale příběhy nezajímavě podané a na tom to právě hodně padá. Navíc kamera je taky celkem na nic, sice se sem tam nějaký záběr dost povede, ale proboha, proč ty rádoby akční přibližovačky a oddalovačky? Dojem to neudělá, maximálně to bude jenom taková otravná vložka. A to je kameramanem Martin Štrba, který je snad podepsaný u každého Šulíkova filmu... Komediální vložky tu musí zachraňovat Oldřich Navrátil, zbytek je takový nijaký. Jinak ale herci hrají dobře, aspoň hlavní čtveřice. Pak se mi ještě hodně líbil konec, to je tak vše. Ale jinak to docela nudí a nejhorší na tom je ten fakt, že Šulík mi dokázal, že z "příběhů o ničem" dokáže udělat zajímavý příběh. Jo, neznat Šulíka a nevědět, že je fakt dobrý, dám 3*. Takhle je to jenom na 2*. ()

Silverluv

Působivě a citlivě natočená, tak trochu černá, sociální tragikomedie. Osudy čtyř přátel, kteří se ze dne na den ocitají tzv. na dlažbě a snaží se s tím poprat. Každý z nich je trochu jiný, každý řeší problémy po svém. V současné době velmi uvěřitelný příběh, velmi uvěřitelné herecké výkony (Výborní Navrátil, Bareš, Kostelný a Martinka v mužských hlavních rolích, za ženy kralují tradičně dobrá a přesvědčivá Petra Špalková a mladá Lucie Žáčková). Zábavné i smutné zároveň, svěží a vtipné, tak trochu připomínající britské komedie typu "Do naha". A tím, že je to vše naprosto trefně umístěno do Ostravy, ve které jsem ztrávil svá studentská léta a kterou znám takřka dokonale, si u mne pan režisér hodně šplhnul. ()

Wormboy

Cisto ciste priemerny film, ktory bol pre mna zaujimavy predovsetkym osadenim deja do krajiny a spolocnosti nam znamej. Inak nic revolucne, ci opakovaneho zhliadnutia hodne. ()

E=mc2

smutny pribeh. miestami aj pravdivy. hm skor slovensky film ak sa divam na tvorcie zlozky s vynimkou hercov hm ()

charge

Český filmy poslední doby mi připadaj dost tragický a po roce 2000 je to s nima čím dál víc horší. Vyjímkou není ani tento, který bych označil za nepovedený televizní brak a hle ono se to uvadělo v kinech. Ne že by ti herci hráli vyloženě špatně, ale je to takový nicovatý bez šmrnce, bez pořádnýho nápadu a navíc způsob zachycení atmosféry vypadající dost ponuře, se taky moc nevyvedl, ikdyž nevim jestli to nebyl záměr. ()

Gavin87

Sluneční stát jako pohled do života několika ostravských dělníků, či snad outsiderů ? Můj oblíbený film, kterému bych snad vytknul jen to, že v něm hraje až příliš málo ostravských herců. Vnímám však pozitivně, že se v něm neobjevila ani paní Geislerová, ani paní Vilhelmová, jejichž obsazení do každého filmu se - pro mě z podivných důvodů - stalo trendem posledních dob. V epizodní roli exekutora se objevil můj nejoblíbenější činoherní herec NDM, pan Vladimír Čapka. V roli manželky pana Navrátila pak má nejoblíbenější činoherní herečka NDM, paní Anna Cónová. ()

SoolenJV

Anglie má svůj Sheffield, Česká republika Ostravu. Problémy jsou všude stejné, řešení různá, někdy krkolomná, někdy celkem racionální, ale stejně to spěje ke stejným výsledkům. Sluneční stát se povedl, i když některé scény jsou zbytečně zabíjeny urputnou snahou "být vtipný." Co takhle hrát více na tu depresivní, reálnější strunu a méně se snažit o to, udělat ze sociálního dramatu komedii? ()

dr.fish

Film je drobátko depresívní, jelikož popisuje partu kamarádů na severu Moravy, bez práze a větších perspektiv. Každý má svůj boj o existenci a jediné co je drží nad vodou je to vzájemné kamarádství. Navzdory občasným rozepřím. Film je typický "nezávislák", jak by z oka vypadl Americkému nezávislému létu. Takže vše v duchu "naděje umírá poslední". Herecké výkony přesvědčivé, přesto jako celek nepřesvědčí. Velkým odpočinkem je ovšem absence product placementu, který dnes úplně všude, až jsme si na něj zcela zvykli. Tady není vůbec a je to nádhera! 60% ()

matezzz

Celkem fajn film, který pobaví a neurazí... hlavní hrdiny jsem si všechny oblíbil. Příběh mohl být trochu víc působivější, ale co byste taky od našich domácích tvůrců chtěli. V závalu nic neříkajících domácích filmů o ničem je tohle přijemné překvapení. ()

dvopet

Solidní filmařské řemeslo se zajímavou kamerou (minimálně v několika scénách) Martina Štrby. Šulík si ztížil situaci v první třetině filmu, kdy se pro vykreslení ostravského koloritu omezuje na slovo "cyp" a "baníkovskou hymnu", což vzhledem k realistickému ladění snímku působí zpočátku kašírovaně a banálně, jelikož to není vystavěno jako ironizace mediálního obrazu Ostravy, který právě z těchto atributů sestává. Nicméně v následující stopáži se již Šulíkovi přece jen daří dodat dění i zvolenému prostředí věrohodnost. Obsazení herců a jejich vedení lze jen pochválit, výborně funguje epizodická struktura, která je asi nejsilnějším prvkem filmu. Nižší hodnocení dávám kvůli citelným limitům, které se nepodařilo překročit - některé situace a dialogy totiž neopustily svou umělou scénaristickou vykonstruovanost a jsou kontrastní vůči těm, keré naopak působí přirozeně. Což je nejviditelnější slabina snímku, který představuje v současné česko-slovenské kinematografii nadprůměr. ()

asirtes

Ocitnete sa bez rachoty a chce sa vám hlušiť jak drakovi, ale nemáte do čoho pichnúť...a tak ďalej, a tak ďalej... Z toho slangu som fakt sral kocky. Konečne kvalitný snímok tohto typu aj u nás. ()

elanius

(86/2016) / Klasický moderný slovenský film. V porovnaní so súčasnou tvorbou zúfalo obyčajné a hlavne bez výraznejšej dramatizácie. A tú by príbeh vyslovene potreboval. V dobe keď väčšina európskych filmov ponúka tie najzaujímavejšie príbehy a osudy, je film o štyroch chlapoch čo majú problémy v práci a doma stráviteľný výhradne pre české a slovenské publikum, a to jedine vďaka akej takej možnosti sa stotožniť s prostredím. Ak by som hodnotil Slnečný štát v rámci regionálnej tvorby bol by výsledok asi trochu lepší. (4/10) ()

Master19

Vždycky se trošku bojím filmů, u kterých jsou zde pouze komentáře delší než tři řádky... zdá se ovšem, že Sluneční stát není film jen pro samozvané "inteligentní filmové znalce", ale že zanechává hluboký dojem u každého (a to nejen u ostraváků). První polovina má svižné tempo, které bohužel časem stále více upadá do roviny partnerských vztahů a konfliktů, aby dospělo až do téměř amerického konce. Zaujaly mě fázované přechody z detailu továrny na celkový pohled (opravdu povedené) a vynikající herecký výkon Igora Bareše (ten mě osobně nepřekvapil...). Váhal jsem mezi 3* a 4* a když to teď po sobě čtu, dám nakonec ty čtyři.... ()

Jacob23

Jako Ostravak uplne nadsen!Slang sice nejni 100% ale v tech hlavnich scenach funguje.Povedlo se podle me dotahnou obe komicke i tragicke roviny a film je zabavny i zaujimavy;)skvele,netradicni skloubeni cesko-sl.,hrdinu, .Vsichni herci sedli(herec z Musime si pomahat ma drsnou roli:o)Celkove se podle me povedlo zachyceni Ostravska a to se vsemi naladami-nadhledem i depresi,naturou lidi,kontrasty prirody a zajimavymi prihodami..krasny,originalni happy end(a tady to nechtelo nic jineho!)celkove nadsen(ikdyz ovlinen okolnostmi)91% ()

-ELFKA-

Hoci súčasnej slovenskej aj českej filmovej tvorbe práve neholdujem, tento film ma zaujal a páčil sa mi. Je obdivuhodné, že v tomto trpkom filme o všetkých možných trabloch aké sa len hrdinom mohli prihodiť sa nájde stále veľa scén, na ktorých sa dá zasmiať. Možno práve vďaka kontrastu s kruto skúšanými osudmi isté veci vyznievajú o to smiešnejšie. ()

Blackberry

Typická česká a slovenská novodobá tvorba, typicky naladená viac do tragi ako komédie - plus dvaja nadpriemerní herci Kostelný a Bareš. [SPOJLER: niektoré pasáže do oči bijúco nezvládnuté: napr. "Máte tam bombu" > nedočkali sme sa žiadneho dôsledku tejto scény] BTW Ostrava sa považuje v Čechách za spodinu? ()

Český lev 2005

Český lev 2005