Následky lásky

• Itálie Le conseguenze dell'amore (více)

Jeden z nejprogresivnějších a nejoriginálnějších současných italských režisérů Paolo Sorrentino vytvořil v roce 2004 pozoruhodným snímkem Následky lásky rafinovanou kombinaci motivů kriminálního žánru s působivou analýzou stárnoucího člověka, kterému mezi prsty uniká život a okolní svět i život už jen bez známky jakéhokoliv sentimentu či emoce nečinně pozoruje. Padesátník Titta vede extrémně nudný, extrémně rutinní a extrémně nezáživný život v blíže nespecifikovaném švýcarském hotelu. Jeho každodenní rutinu, stávající z několika neměnných úkonů, však naruší láska a všechny problémy, které z ní vyplývají. Jeho dosavadní život bez práce, plný samoty, ticha, vykouřených cigaret a prázdných skleniček v hotelovém baru se najednou začne měnit. (Film Europe)

Mikino00

Film je zajímavou kombinací mafie a finančních machinací i proměny hlavní postavy, která ve svém prázdném životě dojde i díky lásce k velké změně. Člověk, který dožívá, najednou žije pro jiné. Sorrentino vše umě skloubil, od kamery po herecké projevy a dialogy, jen délka filmu byla na příběh poněkud nadsazená. ()

Kervorkian

Tiež rád mlčím. Ticho niekedy povie viac, ako slová. Aj tak sú to väčšinou prázdne slová, komponované do prázdnych myšlienok od prázdnych ľudí. Úžasná montáž záberov doprevádzaná mrazivou hudbou. Síce je mrazivá, ale plná citu. Keď budete mať trpezlivosť, kúsok bezstarostnosti a dostatok dôvtipu, všetko to dá dokonalý zmysel. A bola by škoda ho neochutnať. A neužiť si ho. Plán do budúcnosti: nepodceňovať následky lásky. ()

Psice

Na můj vkus až příliš vykalkulované, sterilní a pro mě jako pro diváka nepřesvědčivé - především ono „milostné vzplanutí“, které je naznačeno už v názvu samotném a které má určovat pointu celého filmu. Závěr, který měl najednou velice rychlý spád a útočil na mé smysly těmi nejlacinějšími taktikami citového vydírání, to celé kompletně zazdil. Možná, že to, co mělo zůstat nevyřčené, mělo i nevyřčeným zůstat… Tenhle film mě zkrátka nezasáhnul, ba zklamal (poté, co jsem se namlsala „Velkou nádherou“). ()

Brylin

Scénář Následků lásky je velmi dobrý, není však vyjímečný. Vyjímečná a bravurní je ovšem Sorrentimova práce s ním. Sorrentino je pan filmař a Oscar za rok 2013 pro Velkou nádheru to jen potvrzuje. Musím vyzdvihnout i jako obvykle famózního Toniho Servilla v hlavní roli a výborný sound-track. Velmi silné čtyři hvězdičky. ()

Maura

Formálne dokonalá nuda. Výrazovú bohatosť dopĺňa dejová vyprázdnenosť, čo dá zabrať aj pri triezvej minutáži. ()

Vesecký

Tomuhle filmu jsem nepřišel na chuť hlavně asi pro to, že mi je vzdálený svět mafie a filmy z mafiánského prostředí nejsou mým hobby. Dost těžko jsem doklopýtal dějem až do hrdinova vyprávění o tom, jak se dostal do osidel Cosy Nostry, která jej donutila kvůli ztrátě peněz zabydlit se v jakémsi hotelu ve Švýcarsku, odkud jí pravidelně posílal měsíční výplaty. Nebo to bylo jinak? Stejně nevím, z čeho se ty kufry, co každý měsíc bankéři přepočítávali, plnily. Ne, tenhle svět je mi cizí a "jak to funguje" vůbec nechápu. Evidentně tam bylo i střídání časových rovin, vůbec jsem nepochopil tu scénu, kdy ta barmanka z hotelu jede pod horami a najednou je silnice přerušena a ona vjede do pole a tam se nabourá... Taky jsem nepochopil úlohu toho starého falešného hráče. Děj sám o sobě se vlekl příjemně, člověk jej mohlo pochopit, ale musí vědět, jak to v tom jejich světě chodí. Ale já to nevím. ()

nonick1

Haut couture současné kinematografie. Spíše umělecké dílo, než pouhý film. Velká nádhera... a velká poklona! ()

honelnik

Hodnotiť filmy ako je tento podla nejakých všeobecných merítok je prinajmenšom urážka, inak úplná blbosť. Nepamätám sa, že by som niekedy videl rebríček neoklasicistických sôch, poprípade TOP 10 postmodernistických obrazov...a hlavne obrazom Le Conseguenze dell'amore je. Či už obrazom sveta, v ktorom žijeme, kde je možné človeka prakticky vymazať počas jeho existencie, alebo obrazom človeka, na ktorého tento svet zabudol a on ochotne spravil to isté.....Zaslúžilý mizantrop Titto, si žije svoj obyčajný, nudný a na rutine vystavaný život v príjemnom hotelýku, kde o ňom vlastne nikto nič nevie a v najbližších rokoch to Titto meniť nemieni. Ráno vstane, príkladne si oblečie sako, usadne do kresla a pozerá z okna...nový deň je tu. Z tohto rituálu ho vyruší len upratovačka, poprípade návšteva brata, nanajvýš minútový telefonát s manželkou...jaj a každú stredu o 10:00 si Titto pichá heroin...a každý týždeň sa mu v izbe respawnujú kufre plne peňazí...Ak sa o celom filme dá povedať, že je prinajmenšom pôsobivý, tak posledných 20sekúnd patrí na filmový olymp...85% ()

katalog

Opravdu veliké překvapení, nemohu si pomoct a dávám plný počet. První záběr je fascinující a tato nálada vydrží celý film, již dlouho se mi nestalo že by mě snímek tohoto stylu takto uchvátil. Naprosto souhlasím s komentářem Šakala, lépe tu náladu asi popsat nelze...každému kdo se do tohoto díla pustí, mohu popřát jen" dobrou chuť". ()

edie sedgwic

Vec sa ma tak, ze cim viac Sorrentinovych filmov pozeram, tym viac sa ho neviem nabazit. Jeho hrdinovia to nikdy tak uplne nemaju v hlave v poriadku presne ako on, ale prave to ich robi jedinecnymi. Cely film v sebe nesie akusi beznadej, nemoznost vymanit sa z pazurov vlastneho osudu. Reziser ukazuje na viacerych pribehoch, ako sa clovek ocitne uvazneny vo vlastnom nestasti a co je najhorsie, este ho aj bez slova prijme. V hlavnej ulohe skvely Toni Servillo, ktoreho uz teraz mozeme pokojne zaradit do siene velikanov nielen talianskej, ale svetovej filmografie. ()

Narciska

Byla jsem zpočátku rozpačitá, inu je to velmi netradiční pojetí, ale herci odvádějí skvělý výkon. Zejména představitel hlavní postavy, který ztělesňuje celkem nepříjemného morouse, ale kdo ví, možná v něm tluče silné srdce, odvážné a šlechetné... Rozuzlení mě dostalo a poslední dvě scény byly umělecky i lidsky skvělou pointou. ()

gulista

Komentár neobsahuje spoilery ani dlhší opis nakoľko cieľom je doporučiť a navnadiť čitateľa k čo najrýchlejšiemu vstrebaniu tohto úžasného diela bez väčších očakávaní a prezradenia podstatného... Druhý celovečerný Sorrentino, pravdepodobne najlepší, takmer po troch rokoch plne docenený po druhom pozretí. Réžia, vizuál, dlhé kamerové zábery a rotácie, strih, elektronická hudba, Toni Servillo a Olivia Magnani. To všetko tvorí dokonalý celok, ktorý si v najbližšej dobe budem chcieť zopakovať znova. Life without fantasy may be a mortal show. 90% ()

agassi68

Skvelá komorná dráma s prekvapivým koncom. Servillo s kamennou tvárou vás prevedie filmom bez toho, aby ste sa nudili.. ()

Merggie

Dozviete sa len toľko, koľko chcem, aby ste sa dozvedeli. Ja viem kto som a to mi úplne stačí. Krčíte na mňa pohľad, ale vždy si odkráčam čo treba. Som zodpovedný človek. Som dobrý človek. Som tvrdý ako betón... ()

iNKa 1104

(Poezie slepé cesty...) V poslední době vídám úžasné filmy na téma "vnitřní samota". (Nedávno např. Red Road). Sošně zakletý aristokratický bonviván, v jehož výrazu je tak těžké číst.... a jehož západ duše dává tušit na zašlou slávu a ozvěny velkoleposti (dovolím si malou odbočku - pevné zásady spojené s velkorysostí je něco, co mne na mužích nepřestane "brát" - takovou osobnost mi totiž evokuje postava Titta Di Girolama, když se mi rozkryje). Ne vždy se stane, že mlčící člověk vzbudí naši zvědavost a ne vždy se stane, že minimalistické vyprávění nedojede na dějovou úspornost. Nelze se domýšlet, nelze předpovídat - snad jen posledních pár minut dává tušit... Polovina filmu se totiž odehrává za zrcadlem duše... Mimořádný počin / pokud k Vám umí promluvit. P.S.: "V budoucnu nepodceňovat následky lásky!" ()

actor-SP

Le Conseguenze dell'amore je opusom pre všetky ostatné filmy tohto druhu. Neuveriteľne precízna kresba charakterou (T. Servillo - neuveriteľný výkon) siahajúca do najmenších detailov. Scény sú nabité emóciami a pôsobia až strhujúcim dojmom. Ich následná postupnosť je v dokonalej harmónii. Estetickú stránku syntetizovanú s tou emočnou tu vytvára dokonalá montáž záberov, ktoré sú geniálne. Prechod od statického k dynamickému obrazu s ich jemnou kompenzáciou je pre ostatných kameramanov určitým hlavolamom. Filmový orgazmus dotvára netradičný, strhujúci soundtrack (pripomína soundtracky z filmu Drive). Vizuálna genialita kompenzovaná s tou emočnou je pre tento film to, čo ho posúva o krok vpred pred ostatnými. 5* (90%) ()