Následky lásky

• Itálie Le conseguenze dell'amore (více)

Jeden z nejprogresivnějších a nejoriginálnějších současných italských režisérů Paolo Sorrentino vytvořil v roce 2004 pozoruhodným snímkem Následky lásky rafinovanou kombinaci motivů kriminálního žánru s působivou analýzou stárnoucího člověka, kterému mezi prsty uniká život a okolní svět i život už jen bez známky jakéhokoliv sentimentu či emoce nečinně pozoruje. Padesátník Titta vede extrémně nudný, extrémně rutinní a extrémně nezáživný život v blíže nespecifikovaném švýcarském hotelu. Jeho každodenní rutinu, stávající z několika neměnných úkonů, však naruší láska a všechny problémy, které z ní vyplývají. Jeho dosavadní život bez práce, plný samoty, ticha, vykouřených cigaret a prázdných skleniček v hotelovém baru se najednou začne měnit. (Film Europe)

watchandgo

Uhozený, ryzí. Takový je film i výsledek toho, když milujete (třeba nejlepšího kamaráda). Na začátku je ovšem nutné přistoupit na to, že hlavní hrdina je autistický umíněnec splývající s okolím (a je to stejné jako když splýváte obličejem do vody nebo do betonu). A potom se vynoří. To, že jakákoliv umíněnost je možná jenom v mantinelech, které náhoda dovolí, ať už se jde na rande nebo zabíjet. A že to té umíněnosti nijak neubírá, možná spíš naopak. V kontrastu těch dvou totiž dobře vynikne, co je na člověku lidského. K tomu kamera a hlavně hudba, že se zapomene, že je to jenom film! ()

Yahey

Zajímavý film o nezajimavem muži. Něco ó nas všech. Excelentní střih. Anatomie nudy. Top art. Bohužel jsem místy skoro usinal. ()

petite fille

nepresvedčilo ma to. vo všetkých ohľadoch umelý "lartpourlartizmus" - mám pocit, že cez celú zápletku presvitala chladná mechanická rovnica na výrobu nekonvenčného filmu s tzv. hlbokou myšlienkou. odpusťte, ale chlap s kamennou tvárou každý týždeň nasadá do svojho bavoráka ako Batman a každú stredu o desiatej si bezdôvodne pichá do heroín? prosím, aspoň neukazujte tohto chorého jedinca v roli okolnosťami bičovaného trpiteľa. keď sú toto dôsledky lásky, potom jeho láska nikdy nejestvovala. ()

PAVLIS

Budoucí tvorbu Paola Sorentina budu pozorně sledovat. Po Velké nádheře druhý film, z něhož se mi i s odstupem času vybavují pocity a obrazové fragmenty. Tohle moc režisérů neumí. Spojení obrazu s hudbou a Tonim Servillem je pod jeho taktovkou opět uhrančivé. Možná by ale udělal Paolo lépe, kdyby se věnoval pouze převzatým scénářům. Příběh je totiž dle mého největší slabinou tohoto dílka a důvodem mých tří hvězd. Paradoxní spojení neoriginálního středně proudého děje s artově odtažitým podáním moc pod kůži nezaleze. Varování, navzdory názvu v podstatě bez romantiky. PS: Obličej Olivie Magnani tesat do kamene než stihne zestárnout. ()

gicous

Život je pro něho rutina, stereotyp, nekonečné opakování každodenních činností. Cokoli by mohlo tento zaběhnutý řád vykolejit, je Tittem nemilosrdně zavrhnuto. Změna přichází s krásnou servírkou, která se rozhodne s Tittem zabřednout do rozhovoru. Následují náznaky lásky, letmo nečrtnuté, spíše než vášnivá láska, je to více podobno vztahu otec-dcera. A tak se Titto otevře a konečně sdělí Sofii a nám divákům, o co vlastně jde. Smutný osud muže, který udělal chybu a platí za ní celou svou bytostí. Konečná hra vabank spjeje k nevyhnutelné prohře, která je pro Titta vlastně výhra, přicházející v podobě vysvobození od jeho dosavadního umučeného života. Opravdu neobvyklý odchod z tohoto světa - vzrušující dobrodružství. Po Velké nadheře jsem dalšího Sorrentina prostě musel vidět. Jsem spokojený. Náročný film, který je především v průběhu své první poloviny odrazující a klade na diváka nezvyklé nároky na udržení jeho pozornosti. Konečná půlhodina ale spojuje vše, co bylo doposud viděno do bezchybně fungujícího příběhu, jež vyniká jak v hudební, tak i obrazové složce. 8/10 ()

Nightmare89

Nádhera. Sorrentino vás bude dve tretiny uspávať aby to potom do vás, v tej poslednej, napálil v plnej paráde. A vy si na záver odnesiete plné "tašky" a plnú hlavu... ()

iz67

Proti Velké nádheře uměřená záležitost, kde jsem ale ve skutečnosti našel mnohem víc. Perfektní atmosféra a pomalý rytmus. ()

kubilov

Veeelmi pomalý a melancholický portrét záhadného člověka, o kterém zpočátku nevíme zhola nic a jen velmi pomalu odkrýváme jeho jednotlivá tajemství. Byť jde o velmi jednoduchou zápletku, zejména díky precizní Sorrentinově režii se daří Le conseguenze dell'amore držet před hranicí sebezahleděnosti a jakéhosi manýrismu. Nejvíce to vynikne, když porovnáme jednotlivé formální aspekty vyprávění a snímání jednotlivých scén oproti běžně viděnému. Vysoce kvalitní filmařina. Z prvního Sorrentinova triptychu jasně nejlepší a jen kousek od 5* ()

Misoponia

Filmu dominuje skvělá vizuální stránka (již od první neobvykle dlouhé scény, která byla skvělá) a soundtrack. Ovšem promyšlenost kroků hlavní postavy nebyla vykreslena příliš detailně. Ne že by člověk nepochopil děj, ale tvůrci podle mě mohli diváku více přiblížit hlavní postavu Titta Di Girolama, o kterého celou dobu šlo. ()

Honzulik

Následky lásky (Conseguenze dell'amore, Le) - Hlavním protagonistou tohoto filmu je zde zhruba padesátiletý muž Titta Di Girolamo, který žije ve švýcarském hotelu, kde týden co týden plní svůj úkol. Titta se vyhýbá jakémukoliv lidskému kontaktu, včetně neodbytné pokojské (Giselda Volodi) a sympatické barmanky Sofie (Olivia Magnani), které nikdy neodpoví na pozdrav. Tittův úkol je prostý. Každý týden dostane kufřík s penězi, který odveze do banky. V tomto jednotvárném životě, na kterém si zakládá, nastane změna s krátkým příjezdem jeho bratra Valeria (Adriano Giannini) a především dvou mafiánů, kteří se mu pokusí jeden kufřík s penězi ukrást. Režiséru Sorrentinovi nečiní žádné potíže spojit protichůdné roviny jako krimi a lásku a dějové linky prolínat, aniž by tím jakkoliv utrpěla dramaturgie či věrohodnost filmové zápletky. Titta svou vizáží, rolákem, brýlemi a téměř neustále zapálenou cigaretou je nepochybně Sorrentinovým odkazem k intelektuálům..Dobrá réžie a scénář, skvělé herecké výkony. Dávám 4*. ()

CuddlePoodle

Film, jehož podmanivá hudba je doprovázena tim nejrytmičtějším nástrojem - tlukotem srdce. Stačí si jen nalézt temný koutek uprostřed noci, zavřít oči a nechat se unášet fluencí italského jazyka. Inteligence dialogů a především vnitřních monologů je pouze třešničkou na dortu. ()

blondboss

Nie som fanúšikom talianskej produkcie, ale tento snímok sa vydaril. Zaujímavé zobrazenie "samotára", ktorý je nútený sa ním stať. Hlavne postupné vykresľovanie hlavnej postavy zvládol Sorrentino na výbornú. Toni Servillo bola logická voľba, zahral to skvele. Trošku by som tam dal menej naťahovaných scén, ale ako celok to pôsobilo kompaktne. 75 % ()

DonBraso

Evidentně Sorrentina mít rád nebudu,protože mně vždy nabídne vlastně průměrný filmy,kdy nejspíš já jsem tím vyníkem,který na jeho styl nepřistoupil.Co je naplat,že máte skvělého Servillu před kamerou,když režisér je masochista točit jinak.Italové v tomhle jsou přeborníci,kdy to malinko hraničí s uměním a triválností dělat ze sebe novátora,že to stejný natočím k obrazu svému.V duchu filmů hledat poselství,politiku či cokoliv je bezpředmětné,asi jako film Následky lásky.Titto je chlapík,který neustále čumí z okna či doblba a sedí v hotelovém baru a sleduje jednu barmanku.První hodina je opět stokrát jinak,ale pořád na místě.Hlučný předěl ve střihu do akce a zpátky je nejhorší počin od režiséra co znám.Jako deseti vteřinové šotky,kdy mně pomalu vybuchl zvuk,abych se zas vrátil do sedla a čuměl jak forma na pinďoura.Pak po hodině vyobrazení člověka a dalších nepodstatných scén,kromě jedné partičky karet,která dostane i svůj konec.Ostatní je balast,asi jako když přijede na chvilku brácha za Tittem.20 minut koukání v prdeli pro nic.Sorrentino je umělec natočit nejzbytečnější scény,stejně tak jako jsem viděl u jeho "Oni a Silvio".Pak přijde na řadu kriminální vložka,která do děje hodí průvan svěžího vzduchu,ale ve výsledku je opět jen o tom herectví jednoho barda,přitom do romantické části nesedí.Konec je hotový Holocaust,kdy Sofia jednou není a pak v nějakým záběru je na ní prostřih a konec šmitec po mafiánsku.Vykouřená cigerata to byla pořádná.45% ()

Víteček

Celkově mě tenhle pomalý monotónní film v podstatě zaujal, ale vyústění filmu bylo výrazně neuspokojivé a srazilo můj celkový dojem. ()