Všechno co Josey Aimes (Charlize Theron) chce, je slušná práce, která jí umožní postarat se o své děti. Místo toho zažívá strach, urážky, obtěžování, ponížení, útoky a sprosté nadávky. „Ber to jako bys byla chlap!“ – to je rada od jejího šéfa. Ona se k problému postaví jako člověk a začne rány vracet zpátky. Tím odstartuje první případ žaloby za sexuální obtěžování. V emotivním příběhu o boji proti předsudkům dále uvidíte Frances McDormand, Sissy Spacek, Woody Harrelsona a Seana Beana. (oficiální text distributora)

danoo

Samotný film je nevšedným zážitkom a konečný dojem nedokáže pokaziť ani tá konská dávka sentimentality a tradičného amerického klišé. ()

Chasm

Připomělo mi to von Triera. Je fakt náročný na to koukat - hrdinka si vyžírala už od dob střední školy to nejhorší z lidských vlastností od všech ve svém okolí - a když to člověk sleduje s ní, až je mu kolikrát špatně... Každopádně po filmové stránce prakticky dokonalé... 90% ()

lennyd

Josey (Charlize Theron) uteče se svými dětmi od manžela tyrana zpět ke svým rodičům, a jediné co chce, je mít alespoň trochu slušnou práci a zajistit svým dětem rozumné dětství. Jediná práce v kraji je jen v místním dole, kde, kvůli naplnění vládou nařízených kvót (to je skoro jak u nás), musí přijmout jisté procento žen na tuto práci. A protože, ostatní zaměstnanci jsou z 99% procent vesničtí burani, tak každá z těchto žen se musí potýkat s každodenními narážkami, sexuálním obtěžováním, pohrdáním apod. Ale toto si Josey nenechá líbit, a vrhne se proti proudu a jde k soudu pro velké důlní společnosti ... Hodně hodně drsnej film, kdy se mi chvilkama zvedal žaludek. Co jsou někteří (většinou skryti pod rouškou davu) dělat je až k neuvěření. Niki Caro tímto filmem docela píchla do vosího hnízda, ale tento risk se jí podařil. Sice část filmu jako by si půjčila z Erin Brockovich, ale Její případ je o něčem jiném - hlavní hrdinka zde bojuje hlavně za sebe. Skvělá Charlize Theron táhne celý film, a to tak, že ostatní (i hvězdná) jména takřka nezaznamenáte - ať už Sissy Spacek, Frances Mc Dormad či Seana Beana. Docela mě zaujal Richard Jenkins v rolli Joseyina otce, který celý film bojuje sám se sebou - držet se kolektivu (davu) chlapů či být se svojí dcerou - je vidět, jak se v něm ty pocity přelívají, brilantní! ()

uiu

Asi mám na film jiný pohled, než většina lidí tady. Je to způsobeno tím, že se většinu života vyskytuji mezi mužskou společností a jak jim prostě ženská nestanoví určitá pravidla a limity jejich chování, tak ji budou šikanovat do alelůja. Hlavní hrdinka mi přišla jako neschopná a nesympatická naivka, která totálně postrádá smysl pro humor (především pro ten mužský typ humoru) a je naprosto pohoršená různými narážkami, které mi přijdou naprosto normální, zvlášť, když jim to sebevědomá a silně jízlivá žena dokáže vrátit, což naší hrdince naprosto chybí. Chce se pouštět do soudních tahanic, aniž by třeba zkusila na ty chlapy použít jejich vlastní medicínu, což na 100% působí lépe než ze sebe dělat slaboučkou šedou myšku. Jako nevím, přijde mi v dnešní době normální, že si ženská musí prorazit cestu v ryze mužském zaměstnání či ryze mužské společnosti, takže jsem si většinu času klepala na čelo, proč je hlavní hrdinka tak blbá. Nejdřív se nechá mlátit od manžela a pak začne pracovat v dole, kde si na ni muži dovolují, jako by se nepoučila z modřin a monoklů, co ji zasadil muž a nerozhodla se to všem chlapům natřít a nenechat se sebou vytírat zem, jak to dělal manžel. Jediná sympatická role pro mě byla ranařská Frances McDormand, škoda, že taková nebyla i hrdinka Charlize Theron. ()

tnp101

Téměř po celou dobu jsem byl o čtyřech hvězdách z mé strany naplno přesvědčen. Výborní herci, velmi nehostinná atmosféra (v pozitivním slova smyslu, samozřejmě), zajímavé téma a s tím i ostatní filmové aspekty, díky nimž mi ty dvě hodiny s přehledem uplynuly. Závěrečných zhruba 20 minut se bohužel neslo v trochu odlišném, značně slabším duchu. Vím, že vzhledem k inspiraci podle skutečných událostí se toho asi moc dělat nedalo, ale celková úroveň filmu se u mě právě díky němu o několik stupínků propadla. Všechno se oproti zbytku filmu událo hrozně rychle, což platí nejen u procesu, ale například i u vztahu matky se synem a i když trochu neprávem, nebál bych se použít výraz "klišé". Opravdu nerad dávám tři hvězdy, ale prostě musím. 70% ()

lumiros

Hodně silný životní příběh, podle skutečné události. Hlavní roli zde ztvárnila oskarová Charlize Theronová a opět jí ztvárnila minimálně na nominaci. Vedle ní sehráli svojí roli o nic méně dobře Woody Harrelson, Frances McDormand, Sean Bean a další skvělý herci. Na začátku utíká hlavní hrdinka se svými dvěma dětmi od manžela, který ji bil ke svým rodičům, kde není moc vítána svým otcem, kterého zklamala tím, že v 16 letech přišla do jiného stavu a neřekla s kým. Byl to její učitel a násilím, což jsme se dozvěděli skoro až u konce filmu, kde i z otce zatrpklého se stal chápavý tatínek. Ale celé to bylo o tom, že začala dělat těžkou práci v dole, kde ženy zrovna na růžích ustláno neměly. Každý den musely čelit hrubostem, naschválům, sexuálnímu obtěžování, až jednoho dne to její bývalý přítel ze školy přehnal a ona se začala s tou důlní společností soudit po té, co jí chtěli místo potrestání vyníka vyhodit z práce. Dávám nejvyšší hodnocení a myslím, že právem. ()

Brandon

Jsem v rozpacích. Spousta nechutných klišé. Navíc Charlize Theron, která je mi krajně nesympatická, taková béčková rádobyherečka. Naopak si zaslouží vyzvednout vedlejší role, obzvlášť se mi líbila Frances McDormand. Samotný film vykresluje ženy jako utlačované chudinky a muže jako nadržená sadistická retardovaná hovada. I když možná to tak je?? North Country je podle skutečných událostí o ženě, která je v dětství znásilněna, syn ji za to nenávidí, manžel ji bije, ona pracuje v dole, kolegové ji urážejí, ponižují, šikanují a tak vytáhne do boje proti nespravedlnosti. Mám smíšené pocity - 3,5* ()

dANo

Niki Caro ma zaujala už svojím Pánom veľrýb a na základe tohto skvelého filmového zážitku som si povedal, že chcem od nej vidieť viac... North Country bola teda ďalšia voľba a z tejto pani režisérky sa pomaly, ale isto stáva moja obľúbenkyňa, lebo tento silný príbeh mi opäť raz vzal dych a sledoval som Jej príbeh s mrazením po chrbte a miestami so slzami v očiach. Okrem príbehu ma však zaujali aj casting, herecké výkony (minimálne Theron, McDormand, Bean, Harrelson) a aj vhodný hudobný sprievod. ()

Narya89

Tento film krásně ilustruje, proč máme v ČR platové rozdíl mezi muži a ženami skoro 26 %. Přetrvávající genderové stereotypy se odstraňují opravdu těžko, zvlášť pokud jde o ty typicky "ženské" či "mužské" role a profese. A dokonce tyto předsudky a nenávist k někomu, v tomto případě k ženám v mužském kolektivu, může vést až k násilí a sexuálnímu obtěžování. Proč se s tím nic nedělá? Jak zde bylo hezky vidět, oběti si ne vždy můžou dovolit přijít o práci či riskovat, že se situace ještě zhorší. Takže je hrozně jednoduché se na to podívat a říct si, že ženy asi do politiky, top managementu, dolů a jiných převážně mužsky obsazených oblastí nechtějí, ale je to opravdu tak, nebo je spíš důvod v tom, že to prostředí je vůči nim nepřátelské? Určitě stojí za to tyhle věci zkoumat víc do hloubky a nezastavit se jen u toho, jak to na první pohled vypadá, protože genderová diskriminace se děje bohužel i dnes a tento strukturální problém je stále dost těžko odhalitelný a dokazatelný. A určitě by to šlo líp, kdyby existovalo víc žen, jako zde Josey Aimes, které se nebojí vystoupit z davu a veřejně kritizovat to, co se jim nelíbí a nepřijde jim správné, nehledě na důsledky. ()

majkl44

Přijde mi neuvěřitelné, že se tento problém začal řešit až v na konci 80. let. Film může díky prostředí, ve kterém se natáčel, působit nezajímavě a díky spojení s tématem i pochmurně. Na mě to tak tedy dlouho působilo. Ale když byl film asi tak v polovině, nezájem se proměnil v napnutí. Hlavní představitelé zahráli své role podle mě velmi věrohodně. Škoda, že u rozdávání cen zůstali tvůrci filmu jen u nominací. A jedna perlička (!!SPOILER!!) na závěr - Sean Bean přežije celý film a to hned tak nevidí ;-)) ()

JohnSmith

Nejsem feminista, ale to co tu bylo ukázáno, bylo fakt přes čáru. Sranda musí být ale odsud posud. Charlize je výborná a film zajímavý a celkem rychle uteče. ()

liuk

Když si někdo přečte synapsi k North Country, je asi dost velká šance, že chytí proti filmu nějaký ten předsudek, totiž že z něj vyklube jen nějaká ostrá feministická propaganda. Naštěstí se ovšem tak nestalo, a ženská režisérka tento rozkol ustála velmi dobře, možná protože za scénaristu si ženu nenajala. North Country stojí na opravdu pozvolném zvyšováním a odhalování teroru ženských hornic (to zní strašně) a snaha o jeho zastavení. Jak vše ze začátku vypadalo docela fajn, tak ke konci je už vše docela síla. A v tom je snad jediný problém tohoto filmu. Vše v posledních minutách dovádí do přílišných krajností, ať už v teroru nejen proti Charlize Theron, tak i v jeho soudním řešení. Zejména závěrečné soudní scény působí až přehnaně melodramaticky. Ale tak jestli se to tak v 1989 opravdu událo, tak nelze nic namítat. Jako důkaz velkého emocionálního dopadu stačí snad fakt, že kdyby mnou zbožňovaná Michelle Monaghan hrála v nějakém hororovém filmu, musel bych si v koutku duše přát, ať jí vrahoun pořádně zterorizuje, tady mně nic takového při sledování těch primitivů nenapadlo, opravdu mi nejen jí bylo ohromně líto. Namítat North Country, že je feministickým filmem je asi jako říkat, že Saving Private Ryan je film protifašistický. ()

Scar

Pekný snímok, ale nie moc prekvapivý. Ono už to, že sa vyhlasuje za skutočnú udalosť dáva tušiť, že to skončí dobre. Najprekvapivejšia na filme je scéna zo Slovenského domu. Zaujímavé ale bolo sledovať svoje vlastné pocity. Spočiatku sa mi zdala hlavná hrdinka ako feministicky ladená žena, ktorá sa nedokáže zmieriť s tým, kde skončila a potrebuje mať všetko tak, ako chce ona. Keď však vyjde na javo, že nie je taká ľahká ako ju všetci vykresľujú, (nechcem kaziť dopredu zážitok), zistíme že je obeť, znovu som si potvrdil, aká mocná je sila klebiet a predsudkov. ()

Puyi

SIlné téma, které je velmi dobře provedeno... skvělé to je hlavní díky výbornému obsazení a hereckým výkonům, Charlize opět naprosto skvělá. :) Ke konci filmu jsem uvažoval i o nejvyšším hodnocení. Celý filmy je ve skvělé atmosféře a s velmi dobrým napětím... :) Silné 4*. :) ()

J-o-k-e-r

Velmi silný příběh o ženě, jenž se snaží vydělat peníze a umožnit si a svým dětem lepší život. Šichty, ve kterých větší množství zaujímají muži se pro skupinu žen stávají časem plným urážení, ponižování a nadávkami. Vše směřuje až k soudu....výborná Ch. Theron i W. Harrelson. ()

mkubalikova

Zavání to přílišným feminismem, který z duše nenávidím, ale o feminismu to není. Ženy nejsou jako muži a ani by se o to neměly pokoušet. Jsme prostě jiné - fyziologicky i nastavením logiky a emocí. To ale neznamená, že jsme horší či méněcenné. Je mi zle z bezmozků, kteří snahu žen přežít nebo (nedej bože) prosadit se v "mužském" světě sabotují či dokonce odsuzují. Každý má právo volby a je dobře, že kinematografie nezapomíná připomínat období, kdy právo volby bylo vymezeno náboženským vyznáním, rasou, politickou či třídní příslušností, sexuální orientací nebo pohlavím. Na druhou stranu mi chování žen, které se podvolují vědomé šikaně, přijde horší, než chování mužů, kteří tu šikanu páchají. Tenhle film přesně ukazuje obé. A Charlize je dokonalá. 90% ()

18.01.2006

Charlize točí bez přestávky

Charlize točí bez přestávky

16.01.2006

Charlize Theron si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek pracovní vytíženosti. V North Country utekla z nepodařeného manželství k hornické práci a předpokládaný akční hit Aeon Flux selhal nejen u… (více)

14.12.2005