Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

daEmoNickY odpad!

Knizka je mnohem lepsi. I kdyz taky neni nic vic nez nafoukla bublina. Resi se tu strasne prekombinovana zapletka. Zase jedno dobrej kamarad v pulce, nemesis na konci klise. Audrey je pekna. Ten albin tady neprochazi takovoym vnitrnim bojem jak v knizce, kde alespon tohle bylo fajn. Konec je v obou az prilis divnej nez aby tomu slo uverit aji po tech dvou hodinach. ()

SeanLSD

Predpoklad - Už kniha bola biedna. Bez štýlu a atmosféry, thrillerový príbeh zlepený dokopy zo zopár zdrojov do rádoby napínavého deja, priamočiareho a povrchného, už dopredu vykladá na každej druhej stránke o kontroverznosti a sem-tam vnesie nejaký ten fakt, aby vzbudila dianie hodnovernosti, ale pritom neunavila masového nesofistikovaného čitateľa. A film namiesto toho, aby využil aspoň ako-tak napínavý potenciál a dodal tomu atmosféru, keď už majú plejádu skvelých hercov a Hansa Zimmera, sa otrocky drží doslovnosti, aby neurazil tie masy nadšených fanúšikov, istých návštevníkov a stvoril tak ešte nestráviteľnejšiu suchú nudu. To už radšej Benjamina Gatesa alebo RELIC HUNTER ! Výsledok – PRÍŠERNÉ !!! Strašný šunt. Snáď najnudnejšia veľkorozpočtová sračka, akú som kedy videl. Popisné ako inštruktážny film o čítaní encyklopédie. Ubíjajúca kopa mudrlantstva ťahaná ako sopeľ na rukáve. A ja blbec som si ešte pustil rozšírenú verziu ! Číry masochizmus… ( za ten čas som mohol vidieť 2 bijáky s Dudikoffom ). Čestný bodík za Zimmera s Hanksom. Robili, čo mohli, v najlepšej forme...no kde nič neni, tam ani smrť nebere. ()

Radiq

Mistra šifra Leonarda... Mifra šistra Leoparda... Narda mifra šistronauta... Nystra fišru frasonauta... Nestraš vydru z toho auta... A po druhém skouknutí asi po 8 letech trochu smysluplnější komentář: knihu jsem nečet, ale poslouchal jsem audioknihu a ta se mi líbila víc, než film, takže se vsadím, že kniha bude taky lepší. Ale na druhou stranu - vůbec z toho film nevychází špatně. Plno věcí je tam sice zjednodušených a často mi chybí víc informací, ale jinak to není špatné, když to člověk i vidí a ne jen slyší. Moc mi neseděla francouzská angličtina Audrey Tautou, ale co už, když maj francouzi tak blbej přízvuk. Jinak gradace, zvraty a konečná pointa mě už nemohly překvapit, což vážně ubralo filmu na zajímavosti a napětí (ale hodnocení 4 hvězd asi přesto zachovám, už jenom kvůli tomu, že nesnáším církev a náboženství jako takové... no... tak teda nakonec ho snížím). Ale myslim, že kdo je v tomhle filmu ještě panna/panic, měl by ho aspoň jednou vojet. ()

vesper001

Pamatuju si, jak jsem už při čtení předlohy mívala nutkání se občas trochu rozptýlit mlácením hlavou do zdi. K filmové Šifře jsem se odhodlala jen proto, abych ukojila zvědavost, co může z takové knihy vzejít dobrého a proč se k tomu upsal Tom Hanks a Audrey Tautou. A k čemu jsem dospěla? Filmové zpracování je ještě slabší než předloha (a to je co říct), Audrey se zřejmě ve svých začátcích domnívala, že americká produkce rovná se americký sen a Tom – nevím, třeba si chtěl prostě jen zaběhat s mopem na hlavě. ()

Prometheus69

A.P.P.L.E: Už samotná scéna z Planetami je blbost, protože v té době lidé věřily že země je placatá, nacházející se na zádech želvy kterou nesou 4 sloni. O.o Je to hrozně utahané.... křečovité zmatené.... nudné a místy dost okaté, monótolní. Ale dá se to přežít. Ono natočit film skoro na tři hodiny kde jde jen kus indicie v cool krabičce.... kterou všichni musí mít.... vím já proč? No tak měl ježíš potomky no a? To by asi nebyl asi normální chlap kdyby si 33 let nevrznul! ..... :D Ale dělat z toho až takové drama..... mno, mohlo to dopadnout i hůř. Aspoň že tak. :) Tradičně jedna hvězda za sound.... který je jako vždy. skvělí. =) ()

CinemaRanger

Knihu jsem zatím nečetl a moc se mi to líbilo. Podíval jsem se na prodlouženou verzi, která má 174 minut a vůbec jsem se nenudil. Výborní herci, režie, kamera a hudba. Nechápu zdejší hodnocení, ale možná pochopím až po přečtení knihy. ()

Columbus

Krasna komedie, zvlaste vykon pani Tautou, neustale vymeny jazyku (italstina padoucha, zkoumani stop v latine a vyplnovani hesel v anglictine), ve me nadlouho zustanou. Neni krasnejsiho prikladu, nez je tento "tvar", ktery ukazuje idiocii americke kultury soucasnosti. Reziser, potazmo scenarista pocita s ucasti v kinosale s tim nejnizsim tvorem zrozenym na planete Zeme a jejich touha, aby i tento pochopil, oc jim jde, je nezmerna a nezna mezi. Trochu me to vratilo do tech krasnych naivnich let padesatych.... ale i ten Ichtyandr mel kouzlo a svou nejakou realnou podstatu. A pokud tu nekdo tvrdi, ze je "tvar" presnym prevodem knihy, tak timto lituji vsech ctenaru, nebot i oni nevedi co cini, ehm ctou. ()

Triple H

Priemer ako remeň. Otrocky prepísaná predloha, ktorá napriek tomu, že má 150 minút nemá čas dôstojne všetko vysvetliť a porozprávať (plus všetky nezrovnalosti v deji vo filme vyznievajú ešte nepravdepodobnejšie). Ron Howard režíruje strašne nenápadito a fádne. Flashbacky sa nesú v jednom duchu (a vyzerajú akoby na ne šla väčšina rozpočtu :-)) a okrem nich tam vizuálne nie je nič zaujímavého. V scénach lúštenia si Howard vypomohol efektami, ktoré použil už v Čistej duši a tu diváka nezaujmú vôbec. Okrem spomenutých flashbackov nestojí výprava v podstate za nič. Žiadna lokácia nie je ani nafilmovaná tak, aby pôsobila zaujímavo. Všekto je tmavé a nepôsobí to ako vysokorozpočtový hollywoodsky trhák. Obzvlášť sídlo sira Teabinga. Interiéry sú opäť potemnelé, malé a vyzerá to tam ako u nejakého strýka z dediny, čo nie je práve to čo si človek predstaví pod honosným aristokratickým sídlom. Skrátka to filmári odbili. Z hercov je najlepší Ian McKellen ako Teabing. S jeho postavou akoby film dostal injekciu do žíl. Tom Hanks nič nekazí, ale je strašne nevýrazný - jeho Langdon je iba akoby takým sprievodcom po deji, žiadna výrazná charakteristika. Ono je to aj dané tým, že v scenári toho moc predpísaného nemá, ale aj tak...od herca Hanksovho formátu som čakal niečo viac. Ak budú robiť pokračovanie, kľudne ho môžu vymeniť. Audrey Tautou je lepšia ako som čakal, takže to je pre mňa plus. Sílas v podaní Paula Bettanyho je trochu prehnaný šialenec, plus je nedostatočne prekreslený, takže koniec tejto postavy nie je tak pôsobivý ako mohol byť. Škoda. Ostatní sú len figúrky do počtu. Zatiaľ to odo mňa vyznieva dosť negatívne, ale od príchodu k Teabingovi film naberie vcelku slušné tempo a pobavil som sa obstojne. Leví podiel na tom má aj Hans Zimmer, ktorý skutočne filmu DOSŤ pomohol (obzvlášť v záverečnej scéne). Knihu som čítal a pobavil som sa u nej výborne. Pri filme som sa síce bavil tiež, ale keďže som poznal predlohu, bol som automaticky obraný o všetky prekvapenia a film sa mi miestami (hlavne zo začiatku) strašne vliekol. Skrátka, obsadenie, réžia, scenár - to všetko je strašne okatá stávka na istotu, ktorá nie je zlá, ale mohla byť natočená trochu živšie. Jeden z najočakávanejších filmov roka tak totiž vyšumel len do priemernej zábavy, ktorá by sa lepšie vynímala v televízii v sobotu večer. Slabšie 3. ()

Aargh

Herci se snažili, seč to šlo, ale boj proti hlouposti scénáře (a zřejmě i předlohy) byl předem prohraný; Hankse mi chvílema bylo až líto, jaké plky tam musí odříkávat. Film má jistě své světlé momenty (v podstatě kdykoliv byl na plátně McKellen nebo Bettany), ale celkově ho lze charakterizovat jediným slovem: slátanina. ()

Wallas

Jako znalcovi knižní předlohy se mi snímek zamlouval, z pohledu neznalce je to však jen další tuctová detektivka. ()

JimmyL33T

Tak tomu se říka knižní předloha z rychlíku. Hlavně na začátku filmu mi děj spíše připomínal špatně setříhaný videoklip. Béčko jedna radost. ()

Decker

Dosti otrocky filmovy prepis jednoho z nejvetsich bestselleru posledni doby a to i presto, ze jsem filmu daval zpocatku znacne nadeje a nenechaval se ovlivnovat kritikami a komentari, tak je tomu opravdu tak. Film je prilis monotonni bez vetsich vykyvu. Zvratove pasaze pusobi prilis nedotazene a cele to na me dela dojem, ze reziser jel proste podle scenare, ktery vychazel presne z knihy a byl jakymsi zkracenym filmovy prepisem a nikoliv filmovou adaptaci, tudiz moznosti udelat veci jinak a predevsim je udelat tak, aby fungovali na platne. To je hlavni problemem tohoto filmu. Muzete mit celou plejadu fantastickych hercu, ale kdyz jim nedate do ust slova a nedate jim moznost zahrat dobre napsane sceny jsou vam vicemene slavna jmena k nicemu, avsak pokud nepremyslite pouze jako marketingovy reditel, ktery se snazi natahnout na slavna jmena do kina co nejvic lidi. A tim to mozna cele bude, protoze samotna kniha byla uz tak strasnym komercnim kolosem, ze film nedbal na umeni, ale na zisk a reziser, ktery mysli na vydelek nikdy nedava do filmu srdce a tudiz filmu chybi hlubsi emotivni a vubec jakkykoliv silnejsi motiv. Takhle jen tupe sledujete pres dve hodiny cosi, co nakonec skonci presne jak jste na zacatku ocekavali. Basta fidli, radsi si jdete precist knihu (ostatne ja ji taky necetl) =) ()

chelseaman22

Velice očekávaný film dle předlohy (pro církev kontroverzního) Dana Browna. Bohužel kniha byla větším trhákem, než film samotný. Daný film zachraňuje Tom Hanks a brilantní hudba by Hans Zimmer. Robert Langdon každých pět minut "hází" do placu historickou vložku, s jejíž pomocí si připadám, jak na hodině dějin umění. ()

filmmovier

Kravina na entou aneb ukáza, jak na nejvyšší míru zmršit výborný román. Škoda, ze začátku se to velmi dobře rozjíždělo, pak to šlo dolů a druhá půla už nestála za nic. Ani Tom Hanks to nezachránil. Nic to nezachránilo. 15%. Už to nechci ani vidět.... ()

Magneto

Film presne kopiruje knihu a pridava do mixu aj nieco zo svojich kuziel.Historicke "vysvetlovacky" su natocene bravurne a neposobia ani v najmensom dokumentaristicky.Osobne sa mi najviac pacila scena Nicejskeho koncilu,ktora vyzerala ako z obrazu.Dej plynie a ani som sa nenazdal a bol koniec.Velkolepe finale nieje az take velkolepe,ale drzi sa pri zemi,presne ako Hanksov toporny herecky vykon.Vcelku je to ale zrucne natoceny filmik pri ktorom som sa nenudil a par scen som si vcelku kralovsky uzil... ()

Sokkk_y

Ach jo, nevím ani kde začít. Knihu jsem sice nečetl, ačkoliv ji doma suším "již" měsíc, a proto nemohu posoudit, zda se zfilmování podařilo do puntíku či ne. Začnu u děje. Celkem drsný a morbidní začátek se dle mého očekávání změnil na normální a téměř ničím nevýjimečný děj. Podle mě je strašně naivní, neatraktivní, neinteligentní, absurdní a příliš složitý, až někdy se mi zdá, že se zamotali samotní herci. Nejvíce se projevuje hlavně ta naivita (uvažování Sauniéra či následující hledání grálu). Celé mi to připadá až přeplněné zbytečnými dějovými uzly a tajemstvím.___ Z herců byla nejspíše nejlepší Audrey Tautou, jejíž francouzská angličtina mě velice pobavila. Dále bych vybral charismatického Iana McKellena, kterému role mrzáka celkem slušela. Jinak vedlejší herci předvedli průměrné a neoslňující výkony.___No, nic se nedá dělat. Již během sledování jsem se snažil najít alespoň něco výjimečného, ale jediné co jsem našel tak byla jen souhra náhod. Vše se dalo předpovídat dopředu i bez přečtení knihy, na níž se mj. o prázdninách chystám. Ach bože, i ten konec je nelogický. Louvre byl několikrát překopán při stavbě samotného zámku i nové galerie, a tak by to tam našli! (omlouvám se za malinký spoiler!). Snad až se bude toto Brownovo dílo natáčet za padesát let, dám plný počet. Pro dnešek je to pouhý průměr, který dávám jen díky Tautou, McKellenovi a kouzelnému Louvru, jehož uměleckou pestrost nepřestanu obdivovat. ()

Belbo

Neukamenujte mě.Bohužel jsem knihu Dana Browna četl a .... Zkrátka žádné ovace se nekonaly. To léto získala titul sračka roku. O podzimu se snesla odborná kritika na film u které jsem nechtěl chybět. Nerad něco kritizuji aniž bych věděl o čem mluvím a snímek jsem shlédl. Mé víra v kvalitu filmu byla mimo jiné ovlivněna rozhodnutím, že právě něco tak blbého jako knihu zplodit žádný režisér nemůže. Bohudík(žel) jsem se nemýlil. Kniha mi přišla jako hloupý pokus o slepení směšných a ještě směšnějších faktů do jednoho megafaktu. A naštěstí většinu takových opravdu výstředních nesmyslů ve filmu nenajdeme(např:Mickey Mause, chudák Stanley Kubrick, žít nejspíš zváží žalobu z na cti utrhání ). Film má pěknou kameru, které spolu s hudbou Hanse Zimmera zachraňuje „maratónský“ scénář(pořád aktéři pobíhají). Režii ani herce nechci z chyb vinit. Vývoj charakterů během nějakých 24 hodin nemůže být překotný a z dějově nenabyté knihy se toho taky moc vytáhnout nedalo. A když zvážím má pro a proti- za svými 4 hvězdičkami si stojím. Po řemeslné stránce považuji film za kvalitní. S mým názorem se pravděpodobně neshodné každý z obdivovatelů knižní předlohy. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno