Hubatá, rázná Plajznerka (J. Bohdalová), jíž hraje v těle snad každá žilka touhou po hutném krajíci štěstí, krotí a cepuje zapomenutého čerta, aby z něj byl „pracovitej a poctivej muskej“, který by se uměl pořádně ohánět s kovářem u kovadliny i v Plajznerčině malém hospodářství. A aby jí pomáhal zmáhat všechny světské nástrahy, pomluvy a nepřejícnost sousedů. Trepifajksl (J. Moučka) z výřečnosti téhle povedené ženské brzy pochopí, že jako člověk na tom bude mnohem lépe než jako starý, opelichaný čert… Báchorku Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert napsal v roce 1960 Jan Drda. Od té doby se stala na českých divadelních prknech jednou z nejoblíbenějších. Vypráví o vesnici, ze které už mnoho let nepřišel do pekla jediný hříšník a jediný čert široko daleko už dávno pověsil své řemeslo na hřebík. Peklo tedy musí zasáhnout a přivést dalskabátské obyvatele opět k hříchu. Jestli se jim to povede se můžete podívat v televizní adaptaci tohoto půvabného příběhu z roku 1976. (Česká televize)

evangelik

...jó, to byla časy, kdy mi ještě Bohdalka nevadila. Dnes je všude rozlezlá jako rakovina a "všichni" tuhle vlezlou odbornici na všechno chtějí ve svém pořadu mít. Nechápu proč? ()

a-ja

"Ichturieli, to je ohromné! Já tomu sice docela nerozuměl, ale koncepci máte, to je fakt! (...) No jistě! Hněte jim (v Dalskabátech) psýchou! Ty budou koukat, co se to v nich vrtí!" Tahle pohádka není herecký koncert, ale herecká symfonie... Jak mám ráda Moučku, tak tady ho ještě přválcovali Větrovec s Bláhou... Nádhera... Pohádka pro všechny generace (jako dítě jsem milovala Matesa Plajznerčinýho, co už nechtěl rohy ani ocas, od puberty si zase užívám tu ironickou linku fráterníků, podvodníků i pekelníků), je to prostě skvost natočený lehce a s nadhledem... Miluju! ()

SaS

Tohle je taková česká pohádková klasika pro dospělé s morálně společenským podtextem. Však sáhněme si do svědomí, kdo ho máme bez poskvrnky a mnohý se jistě v těch lidských kotrmelcích a přešlapech pozná. Za mě dokonalé dílko, mohu vidět pravidelně a pokaždé se bavím a užívám si ten herecký koncert dnes už legend. Obsazení snad nemohlo být lepší, řeklo by se na míru a já mám pro tenhle český klenot prostě slabost, tohle je mozaika, která do sebe přesně zapadá a nikdy nevybledne. Pro pobavení nad lidským pachtěním a údělem dokonalé. Top je dvojice Plajznerky a Matese :). ()

Smells

Divadelní předloha je z filmu hodně poznat,ale určitě velice vtipné,hlavně duo Moučka-Bohdalová.Haničinec jako kovář taky nemá chybu. ()

Pascale

Překvapivě velmi inteligentní pohádka! Ale člověk si ji od dětství, kdy ji jenom "žere", musí pustit až po patnácti letech, aby pochopil jak je inteligentní, vtipná a neotřeláí! ()

kinoholik

Pohádky v TV dělím na filmové a televizní. Dalskabáty patří do druhé skupiny, kde tvoří naprostou špičku. Vlastně si ji jako filmovou ani představit nedovedu, určitě by ztratila na dynamice. ()

eba

Tak tohle nemá konkurenci. Herecké umění našich nej nej herců v čele s Jaroslavem Moučkou, který má lidi a rád. Plesám !!! ()

RozaF

Jiřina v nejlepší formě. A co teprve Jarda alias Tepifajksl ( takový jméno, to je skoro jako Fujtajksl ). No prostě nádhera. Koukatelné téměř nepřetržitě. ()

SONNY07

Úžasná pohádka, i když taková spíš pro dospělejší. A Josef Větrovec byl naprosto geniální a to byl komunista, Jan Drda snad ještě větší, tak co vlastně rozhoduje ? ()

pajkir

Moučka, Větrovec, Bláha a Haničinec - 4 herci, který jsem kdysi moc nemusel, zatímco tedˇ jsem schopnej se dívat na cokoli jen kvůli nim... ()

Redyx1

Už když jsem byl malej tak jsme se na tento paskvil parodie na pohádky dívali se ségrou s odporem...tenkrát ovšem byly jen 2 programy.Vidět komouše Moučku a Větrovce trapně přehrávat to je asi jen pro fajnšmekry ()

Drticol

Nezlobte se na mě, ale dvě hodiny jsem se nudil nad tou slátaninou, které chyběla pointa a na konec ani neměla rozuzlení. Jedna hvězda za to že se někteří snažili. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017