Mongol - Čingischán

• Česko Mongol (více)

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

dezorz

Americania do uloh japoncov radi obsadzuju cinanov, tak preco by rusi nemohli do role mongola obsadit zasa japonca? Skusebny reziser Bodorov vsak, zda sa, na ruske pomery drahy epicky epos nedokazal ochranit pred produkcnymi noznicami a tak z pomyslanej trilogie, ktora mohla mat vytvarnu silu Pana Prstenov a naviac k LOTR este historicku skutocnost najvacsej svetovej rise vznikol len gyc a balast , ktory pekvapi akurat netradicnym strihom v tych najdolzitejsich pasazach a totalou dejovou nelogickostou. ()

cubajz

celkem zklamání - to zajímavé (tedy bitvy, nástup k moci, drancování, znásilňování atd.) z Čingischánova života je ve filmu přeskočeno úplně nebo jen lehce naznačeno. Místo toho se snímek věnuje Čingischánově dětství, jeho dospívání za neustálého pronásledování žoldáky rivalských chánů, osudové lásce a bitvě proti dřívějšímu nejlepšímu příteli. Prostě tento film je spíše než akční nářez (i když 3 brutálnější scény tu jsou) spíše přemýšlivým a citovým snímkem, libujícím si v dlouhých záběrech mongolských stepí a snažící se nám ukázat, že i velký vojevůdce byl celkem sympaťák. ()

moviefreak

Na rovinu, podla trailerov som cakal masaker, krv, odtate hlavy... Namiesto toho som dostal zaujimavy pribeh, prekrasne lokacie a skvelu reziu. Nehnevam sa. ()

Crawler-D

Působivé a zajímavé ztvárnění legendy o Čingischánovi, který jde víc cestou západního stylu než východního. Moc pěkně podané, s kvalitními akčními sekvencemi a dobrým Asanem v hlavní roli. ()

Wladi.mir

Podle mě dost nevydařený velkofilm.Mohlo to být daleko lepší.Doufam ,že toto téma zpracuje ještě někdo jiný.Byla by to totiž škoda.Toto téma může mít daleko více podob ,než je ta zmíněná ve filmu.Opravdu jsem se u filmu hrozně nudil a to by asi nemělo být.Ta * navíc je jen kvůli tomu ,že jsem si dal tu práci a vůbec to dokoukal. ()

Dannysek4U

Roztomila pohadka. Vypravna, kupodivu pro Zapad znacne stravitelna, herci fajn. Ale hlavne ty EXTERIERY. Ja tyhle National Geographicarny tak miluju. ()

Morzael

Tak tohle bylo teda zklamání. Těšil jsem se na film, kde bude zlý Čingischán masakrovat svojí obrovskou armádou půl světa. Místo toho mě čekal celkem nudný film, kde se neustále opakovalo, že ho někdo unášel, on utekl, pak ho zase někdo unesl, on zase utekl. Pak ze scény na scénu přijde k ohromné armádě, vyhraje boj o hlavního chána Mongolů, a epilog... Musím říct, že z tohohle tématu se dalo vytřískat víc. Jo a ta myšlenka, že Mongolové nezabíjejí ženy a děti, opravdu pěkné, udělali z něj skoro světce, až na to že mongolsé hordy byly hrozně destruktivní a pochybuju, že Čingischán byl takový klaďas... ()

Andre3000

Čekal jsem velkolepý historický epos, plný bitev s miliony vojáků. Místo toho zde byla závěrečná bitva co nestála za nic a příběh Temudžina byl nezáživná a špatně podpořený tím, že tam nebyla vidět žádná láska k jeho ženě. 40% a to je to ovlivněnou ještě těmi hezkými scenériemi přírody, jinak bych dal i míň. ()

Martrix

Pokud se historii nezajímáte a máte pouze elementární povědomí o tom, kdo to byl Čingischán, nejspíš nebudete mít velká očekávání, takže budete spokojeni. Sami autoři přiznávají, že se chtěli odklonit od západního/spíše negativního vnímání této historické postavy. Příběh je tak na úrovni pověsti, Temudjin je v něm silně idealizovaný, takže i když je výborně obsazený, jeho motivy jsou slabé, až neviditelné a místy nepůsobí jako silná osobnost, ale že je spíš vláčený osudem. Linka s jeho manželkou je zase jako potitulková scéna z Angeliky. I v tomto případě je jeho postoj silně asertivní a tak trochu podpantoflácký. Takto vykreslená postava největšího nájezdníka všech dob, na mě působí docela nevěrohodně...jakoby pro sjednocení Mongolů stačilo jen s tím nápadem přijít. ()

Juto

,,Mongol" je polohistorický epos v ruskej réžii, ktorý prekvapivo je uspokojivý. Po vizuálnej a technickej stránke je veľmi dobrý, len škoda, že scenár je slabý. Problém je, že hlavná postava je idealizovaná bez akéhokoľvek vývinu charakteru. 6/10 ()

messiah

V tomto snímku je tento "Hitler" středověku popsán zcela idealizovaně jako obrovský lidumil, ušlechtilý vůdce a patriot. Se skutečností ovšem film nemá mnoho společného. Geniální vojenská strategie která stála na základě tvrdé a nelítostné morálky a skvěle vycvičené armádě jež neznala slitování byla důvodem úspěchu a podrobení poloviny Eurasijského kontinentu. Některé zdroje uvádějí čísla až 50 milionů obětí masakrů a následných hladomorů vyvolaných Mongolským tažením "světem". Každá doba má svého velkého vojevůdce...starověk Alexandra Velikého, středověk Čingischána, novověk Hitlera. První dva už jsou hrdiny o kterých se natáčí pompézní filmy ve kterých jsou ukazováni jako spasitelé známého světa kteří přinášejí mír a blahobyt a prostředkem k tomu je válka. Civilizují barbarské kmeny a šlechetně jim darují své učení, náboženství i způsob života. Na posledního z nich je ještě brzo, ale obávám se že ten den také jednou přijde, kdy i on bude hrdinou hodným obdivu...protože v důsledku nic jiného než jeho předkové nedělal, jen s jinými prostředky. Filmu jakožto pohádce o imaginární postavě dávám tři hvězdy - je to lehce přes 60%. Pokud bych měl brát v úvahu historické hodnoty, příběh z jednoho, ještě totálně idealizovaného pohledu, by film absolutně potopil, ale není to dokument, že. ()

mortak

Vcelku obstojně natočený národní epos o sjednocení národa pod jeden meč kazí křečovitá snaha tvůrců dokázat, že Čingischán nebyl jen obyčený chán, ale vyvolený. Zatímco první hodina se drží archetypálního mýtu o dítěti, jak ho posal K.G.Jung (ztratí rodiče, je pronásledováno, rozmlouvá se zvířaty, poznává chuť smrti a života), ta druhá je až směšná snahou učinit z hrdiny nástroj prozřetelnosti. Jen mě tak napadá: čeští filmaři, kdy dojde na pořádnou českou řežbu ukazující vyvraždění Slavníkovců prozřetelností vyvolenými Přemyslovci? ()

Sabrewulf

Nehorázná srágora. To, že tam měli všichni zuby a manikůru jako modelky bych přežil. I to, že Čingischán byl spíš Mirek Dušín, než někdo, kdo si podmaňuje okolní říše. Ale to, že byl film natočen v až moc americkém stylu, to byl trapas. Abych to upřesnil. Já mám rád americký styl, jenže v amerických filmech. U Čingischána bych očekával, že se ponese ve východním duchu, ale už od první bitvy to začlo nějak smrdět a smrdělo to až do konce (roztřesená kamera + stříkající krev ala Scottův Gladiátor, protivník letící po zasažení oštěpem několik metrů zpět a končící až připíchnutý ke sloupu, jezdci na koních s mačetami s "cool" pózou atd. atd. atd.). A to neskutečně pitomé a nelogické finále. Z celého filmu jsem měl pocit, že režisér chce za každou cenu dostat oscara a leze někomu do zadnice. ()

Radiq

Mongoloid. Skvělá hudba, taková ta mrčící. Mongoli se bojí bouřky, chachá. Škoda několika nedomyšleností a škoda, že se to víc nevěnovalo i té pozdější dobyvatelské kariéře. Jinak bitvy celkem odfláknutý, ale místama se líbily. ()

bartias

Drsná poetika a mystika historického „velkofilmu“ o původu Čingischána i přísně pragmatická logika jeho postav prostě chytne. I když o nějaké bojování v tomhle příběhu vůbec nejde, je škoda, že jsou všechny bitky a šarvátky až moc rychle odbité. Nemluvě o tom, že když má dojít na velkolepé tažení, film skončí. ()

SoolenJV

Místo epické historické fresky, plné bitev a monumentálních jízd se nám dostalo spíše romantického filmu zasazeného do epické krajiny a několika málo bitev. Tenhle film popisuje zrod legendy, ale úplně vynechává nejslavnější, dobyvačnou, část jeho života, která v sobě skýtala veliký epický potenciál. Tady jde hlavně o jeho vztah k manželce, její neustálé ztrácení a návraty. ()

tom88

Príliš fádny dej na to aby si film zaslúžil vyššie hodnotenie. Dosť stereotypné a únavné. Z veľkej časti nudný film. Na druhej strane technické prevedenie veľmi obstojné. Krásne zábery, krásna krajina, kostýmy a hlavne pekné súboje. Tieto veci ale film ani zďaleka nezachraňujú. 50% ()

Doudis19

Vizuálně podmanivý velkofilm, převážně díky nádherným mongolským stepím s téměř dokonalým střihem a kamerou. Bohužel tím chvála končí a dále už přichází pouze výčet zklamání... Příběh vyprávý tu méně zajímavou část života Čingichána, výběr manželky, trnitou cestu za jejich láskou atd. Dobývání poloviny světa se odbude ubohou jedinou větou až v samém závěru. Také bitvy jsou tu všehovšudy dvě a co se týče jejich krvavosti, krev tu je, ale že by vzduchem létaly údy to tedy ani náhodou. ()

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)