Film o tom, ako bol chlapec odobrany z laskyplnych a mimoriadne starostlivych ruk nemeckych uradov a zvereny do opatery agresivnej, zurivej babky. Ci pardon, samozrejme naopak. Bohuzial alebo Chvalabohu, v tunajsich kotlinach, nizinach, hajoch a koncinach sa natocili aj lepsie dramy. 50 %(8.1.2014)

Poměrně zdařilý televizní snímek. Velice se mi líbila ona dětská režijní forma. Režijní záměr je docela dobře čitelný, děti v tom uvidí strastiplný osud mladého hrdiny a dospělí zase vnímají souvislosti v širším kontextu. Zajímavé bylo to, že německé či anglické dialogy zůstaly bez titulků, což na dětské diváky působí o to více, ani oni totiž nerozumí.(8.5.2007)

Hodně dobrý námět, solidní herecké výkony, ale režie a vůbec samotné zpracování je hluboko pod úrovní bakalářské povídky. Škoda.(21.2.2016)

Příběh přináší silná místa nejen při scénách s dětmi (převýchova), ale i při líčení vztahů mezi dospelými: "Zbabělče, teď teprve jsem ráda, že spolu nemáme žádné děti."(7.4.2013)

Fascinuje mne především to, jaké zapadlé příběhy občas z archivů člověk vyloví. Tohle je přesně onen případ. Malej kluk na převýchově, jeho útěky a peripetie za války, než konečně najde cestu zpět k milované babičce. Není to filmařsky moc zajímavé, ale je dobré mít takovéhle věci v paměti, nezapomenout, čeho jsou i vlastní lidi schopní. 70%(3.2.2014)