Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

imperativ

Krásný dokument nikoliv o záchraně zvířete, nýbrž o záchraně člověka. Timothy po několika neúspěšných pokusech najít štěstí v civilizaci nakonec našel smysl bytí v roli spasitele divokého zvířete. Právě proto si však nikdy nesměl připustit, že tato zvířata jeho pomoc nepotřebují. Tento souboj se sebou samým je krásně zachycen ve scéně, kdy stojící před jezerem nezřízeně uráží správu parku. Neuráží ji proto, že by Timothyho omezovala v obraně zvířete, ale proto, že mu znemožňuje žít roli, ve které našel smysl života. Cítí tak potřebu hledat ve svém jednání zásluhy, které následně vyzdvihuje před tím, co vnímá jako zástupce zbytku civilizace, před okem kamery. Čím více pochybuje, tím extrémněji a silněji se snaží diváka přesvědčit o správnosti svého jednání. Působí směšně, jako školní frajírek. Je to až téměř finální scéna, kdy vidíme, jak stojící v dešti opakuje známou mantru o své úžasnosti, tentokrát však tónem pokleslým a hlasem nejistým. Jakoby pochyboval o své roli, o všem na čem pracoval, jakoby si uvědomil, že se jednalo pouze o útěk a ne o záchranu. Je až poeticky strašidelné, že k tomuto uvědomění došlo pět hodin před, tím, než byl svým zdánlivým zachráncem roztrhán na kusy. Krása tohoto dokumentu spočívá v tom, že nevypráví příběh výjimečného člověka v divokém prostředí. Tento příběh je totiž univerzální. Takto nešťastní lidé žijí mezi námi a pokud nezachraňují medvědy, zachraňují budovy, politický systém, sociálně slabé. Tohle je příběh o lidském neštěstí a snaze najít nový směr. Doporučuji vyhnout se matoucím komentářům uživatelů, kteří měli z jakéhosi nepochopitelného důvodu naprosto jiná očekávání. Kleopatře se film nelíbí, protože je Timothy vůl. Zkus se na to tedy dívat jako já, jako na dokument o volovi a zjistíš, že je to jeden z nejautentičtějších dokumentů o lidském volovi, jaký existuje. To z něj dělá dobrý film. Ne protože je aktér sympatický frajer, ale protože autenticky lidsky selhává v základních morálních hodnotách. Snad můj komentář těmto uživatelům pomůže vysvětlit pravý smysl tohoto filmu. Ano, nejedná se o dokument ze života medvědí tlupy. ()

nomak

Dokument o vylecene, ublizene smazce, ktere preskocilo a myslela si, ze je medved. cekal jsem aspon mrtvolu nebo nahravku z hostiny, ale nic. Pokud chcete skutecne neco o medvedech a ne o kriplovi, ktery si o sobe mysli, ze je jejich spasitel, tak od toho tu je national geographic, protoze sledovat tuhle curaci hlavu je ztrata casu. ()

andy60

Přiznám se, že nevím, jaké stanovisko k Timothymu Treadwellovi zvolit. Na jednu stranu člověk, který miloval přírodu, který vyměnil lidskou společnost za společnost lišek a medvědů, který měl svůj sen, pro který žil. Na straně druhé člověk, kterému chyběl respekt a pud sebezáchovy a který vědomě překračoval pomyslnou hranici prostě danou zdravým rozumem. Každopádně zajímavý dokument. ()