Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

waits

Dokument o kterém jsem několik dnů po sobě přemýšlel. Primární absurdní informace o Treadwellovi (tak dlouho se kamarádil s medvědy, až ho jeden sežral a on si to stihnul ještě natočit) slibující morbidní zábavu ještě přes shlédnutím se změnila na posmutnělou úvahu po shlédnutí. Herzog mohl klidně film krátit, chvílemi se opakuje a nudí, někteří zpovídaní jsou zbyteční, ale i tak se mu povedlo představit Treadwella jako člověka, který se vymyká průměru a několikrát divákovi předložil skutečné silné momenty. Treadwell je naivní i odvážný, dokáže se projevit jako slaboch, je zcela určitě trochu blázen se spoustou duševních problémů, je nadšenec, neodpovědný, vnitřně rozervaný, bezelstný i paranoidní (pohled na Tredwella se zhoršuje s postupujícími minutami dokumentu), ale hlavně je to chlapík hledající štěstí a smysl života. A na chvíli ho zřejmě našel. Materiál pro psychology (divoká nebezpečná příroda jako záchrana před alkoholem), milovníky přírody (i když akčních záběrů medvědů není ve snímku zas tam moc) a osobitých dokumentů. ()

LuccinyFilmy

Nejlepší příběhy píše život. Hlavní hrdina žije zcela mimo realitu - a tím nemyslím jen to, že v divočině. Pusinkuje se s medvědy-zabijáky, dává jim roztomilá jména, lištičky zase jemu doslova dobrou noc, rozčiluje se nad Bohem, že špatně řídí počasí a zcela evidentně trpí mentální poruchou. Herzog těch jeho 100 hodin materiálu sestříhal tak šikovně, že v nich skvěle vyniká ironie osudu ("Mně medvědi neublíží, jsem laskavý bojovník, který si s nimi rozumí.") Namísto dokumentu o přírodě budete sledovat portrét zcela sebestředného člověka, který je na emocionální úrovni osmiletého dítěte a svoji neschopnost uspět v lidské společnosti kompenzuje antropomorfizací jedněch z nejnebezpečnějších zvířat světa, což se mu nakonec samozřejmě vymstí. Že se Treadwell proslavil jen vlastní smrtí je nicméně blbost, pár let před ní byl u Lettermana (scéna byla z dokumenta vystřižena), už v té době z něj byla ochranářská "celebrita". ()

Jaroslaf

S některými postupy ve filmu jsem nebyl ok. Občas mi to přišlo jako cílená "bulvarizace" a hraní na city. Někteří aktéři byli dost navíc a chovali se před kamerou extrémně nepřirozeně. Timothy Treadwell byl podivín a úchyl, a dost mě pobavilo, že mluví jako Michael Jackson. Téma ale bylo zajímavé a v mnoha částech zajímavě zpracované. ()

Martyr

Strasne rad sa divam na ludi, ktori su uplne ini ako ludske stado a vedia si prezit svoj vlastny svet bez zavislosti na tom okolnom. Chcel by som dat tomuto ochrancovi zvierat viac ale nemozem. Mam pocit, ze tento film nebol dokumentom o medvedoch ale iba dokumentom o Timothym, ktory ich pol zivota snimal. Na jednu stranu sa mu neda upriet laska k prirode pre aku bezne obyvatelstvo tejto planety nema pochopenie. Na druhu stranu ma z ''dokumentu o medvedoch'' zaujala poriadne len scena, kde si to medvede rozdavaju (v boji), pretoze ostatne sceny boli sice tocene poriadne zblizka a normalnemu cloveku sa jezili chlpy pri pohlade na to ako sa ich Timothy dotyka ale neprinasali nic mimoriadne. Ziadne poznatky a vlastne ani neviem co Timothy pre medvede take dobre urobil, ked uz sa nazyval ich velkym ochrancom. Preto si myslim ze Timothy nebol dokumentarista ale len vasnivy milovnik vsetkeho nevinneho.60% ()

KOZEL84

Tak vidím že nejsem jediný komu ten magor připadal jako medvědí Michael Jackson.Těžko mi může být líto člověka který si myslí že když na medvědy bude dělat t'ut'u n'un'u tak to z nich udělá plyšové medvídky na které měl v dětství asi fetiš.Těžko mi může být líto člověka,který si o to celou dobu říkal a na konec to i zákonitě musel dostat.Nevěřím že to měl v hlavě v pořádku.Každopádně to stojí za podívání.To je bez debat.Kleopatra je přesná. ()

Matli

Jako dokument celkem slabý, hlavní protagonista (občas i ostatní) má dost keců, které s medvědama nemají nic společného. Až na pár vyjímej ani záběry rozklepanou kamerou nejsou nějak závratný, já vím, že to nění z produkce BBC, ale i tak. Ale na druhou stranu už jen za to jakej to je magor a že kvuli tomu umřel, musím dát hvězdičku navíc, člověka kvůli tomu zamrazí. 49% ()

arthur.22

Líbí se mi, že Herzog se v dokumentu netají svými pochybami o Treadwellově příčetnosti. O medvědech jsme se dost podstatného naučili na základní škole, T.T. možná zrovna neposlouchal. Psát o něm něco víc asi nemá cenu, podívejte se sami.. ()

Puol

Na česť tvorcom slúži fakt, že sa nepokúšali postavu Timothy Treadwella nejak idealizovať, nebodaj glorifikovať, skôr naopak. Proste portrét divného chlapa, ktorý začal v tých medveďoch vidieť niečo viac. ()

jenjan

Kdyby tančil Flirt dance a byl v něm třeba mistr světa, udělal by líp, určitě pro svou přítelkyni, sebe, ale možná i pro ty medvědy.. Rozhodně bych to nedoporučoval jako odvykací kůru pro alkoholiky a jiné nešťastníky.. Na druhou stranu vypravění Wernera mě elektrizovalo. ()

Ombak▼Penari

Timothy Treadwell byl jednoznačně rozporuplnou osobností. Můžeme ho označit za snílka a milovníka přírody. Stejně tak i za cvoka a hlupáka. Těžko říct co si z toho vybrat. Odborníci a zainteresovaní lidé nad jeho počínáním většinou lomili rukama, lidé, kteří mu byli blízcí, ho milovali a uznávali ho. Přednášel zdarma na školách a žil ve stanu v divočině. Miloval medvědy, celou svojí osobností. Možná až bláznivě, ale upřímně. Jeho zápal pro věc a naprostý nerespekt k čemukoliv člověčímu ho nakonec nepřímo přivedl až k jeho smutnému konci. Těžko si udělat na jeho osobnost jednoznačný názor, ale snímek Grizzly Man je tím nejlepším způsobem jak se o to pokusit. Dokonale zpracovaný dokument, který nahlíží na Timothyho aljašská dobrodružství ze všech stran a hojně využívá jeho vlastní materiál, natočený v průběhu let. Předkládá ho pak tak dokonale zpracován, že nelze ani na vteřinu opustit děj na obrazovce a dovolit si nepozornost, příběh tohoto neobyčejného muže dokonale vtáhne a nepustí až do dojemného konce. Perfektní práce. ()

brumbrum

Pekne zabery z prirody, ake hned len tak nevidno, kedze nie kazdy kameraman je pripraveny nechat sa pri nataceni zozrat :-D. To na uvod, preco to nie je komplet "odpad" ale staci to na 1*. Inak cele je to len o jednom: kameraman, cize totalny psychopat, alkac, narkoman, sexualny akrobat v maniodepresivnom rezime, ktory veri, ze je macher a bude z neho dobry maco. Lieky brat nechce, hoci mu ich v cvokhause predpisali - to uz vraj potom nie je on, silene hore a silene dole. Rad vyprava na kameru, ze je hodne pripraveny hocikedy zomriet na tom najnebezpecnejsom mieste na svete, kedze musi "chranit medvede", prosim pekne v national parku, ktory maju pod palcom profi rangers, co dokola sleduju medvediu populaciu, statistiky, maju spocitany nutny odstrel atd. Tak tento samozvany "ochranca prirody" v pohode vezme mladu babenku na smrt s nim pod stan: ani kvoli nej si nevezme buchacku, zbytocne sa baba boji jak hovado. Spolieha na svoje medvedie instinkty, ved staci ukazat, kto je tu alfa-samec! A ked to neukazete, zomriete! Kludne poskakuje pred kamerou, zvani proti civilizacii, preklina vladu a ze je fakt rad, ze nie je buzerant, hoci to vraj maju lahsie si zapichat a on kefuje kvalitne, je v posteli uplny macher- toto vsetko takto vyprava v ramci filmovania dokumentu o medvedoch, cize hodne netradicne spracovanie prirodneho dokumentu :-D. A nezabudne povypravat liske, ako sa dostal do lesa, ze potreboval odolat flaske a drogam, nez pochopil, ze je v podstate vlastne medved a pit preto nemusi, lebo priroda je fasa. Clovek sice pozna par takychto ludi v urcitom veku, no i tak sa naserie, ked to kuka: typ cloveka, co si vymysli hovnivu teoriu a ta mu plati, nez ked uz proste neplati, pretoze fungovala len uplnou nahodou. Ako tie ruske hodiny, co stoja a i tak ukazuju 2x denne spravny cas. Takze tento chlapik nasiera medvede niekolko rokov a tazko povedat, preco ho nezozrali skor. Jeden mohol mat uz plne brucho lososov, inemu sa zdal primoc smradlavy a nechcel riskovat dalsiu sracku, treti maco ho omilostil, lebo pretiahol ten den skvelu medvedicu a bol v mierovej harmonii s univerzom. Takto to slo daky cas, proste mal stastie na par rokov, a stacil nasrat zopar medvedov, no rozne stastne konstelovala hviezdy, a tak mohol vykladat svoje sracky celkom dlho na kameru s hlavou namontovanou na mieste. Potom stretol maca, ktory zatial nemal v pupku 25 lososov, zato mal zly cuch a neprekonal sracku - a dlhsie uz nemal medvedicu.. - takze mu urval gebulu a zozral cak-um-prask, spolu s jeho milou, ktora donho trieskala pocas toho panvicou (toto je fakt na audio zazname ich funusu..), nez postupne prestavala kricat, ako ju pri beziacej kamere rozporcoval.. Co dodat.. Smutne to je, je to fakt, az strasidelne smutne by som povedal, ale ani nie tak tie medvede a ten koniec, ako ta neskonala sprostost, ktorej je schopny len homo sapi-sapiens 20-teho stororocia. Takze 1* za netradicny filmovy material a zvysok je dost tazko pozeratelna patlanica jedneho magora, vhodny viac ako material pre psychiatriu, nez na filmove platno. () (méně) (více)

Amyi

Začiatkom filmu na mňa Timothy pôsobil ako človek, ktorý si len hľadá miesto vo svete. „Klasicky“ uník do divočiny. Neuveriteľné obrazy človeka a medveďov grizly. Zdá sa, že sa mu to darí, ale v istej chvíli mi došlo, že je jeho pomoc pre medvede úplne zbytočná, až nepriaznivá. Veľa scén pôsobí dojmom, že je Timothy úplné mimo reality. Žije vo svojom vymyslenom svete, lenže to možno žijeme aj my, niekto viac, niekto menej. Timothy ušiel na Aljašku nie pre divočinu samotnú, ale pre neschopnosť žiť v spoločnosti ľudí. Niet pochyb o tom, že miloval medvede, ale problém bol v tom, že medveďom bol Timothy ľahostajný, a tak si vymyslel vo svojej hlave, že je pre nich potrebný, že ich chráni, že by bez neho boli stratene. Mal svoj vlastný svet a tak ako v každom svete bol chvíľku šťastný a potom zase smutný, keď mu jeho predstava o fungovaní prírody mizne pred očami, narastajú pochybnosti... Dovolím si nesúhlasiť s autorom filmu, ktorý hovorí, že normálnym stavom vesmíru je chaos, nepriateľstvo a zabíjanie. Podľa mňa, normálnym stavom vesmíru je harmónia, aj keď trošku iná, akú si predstavoval Timothy. Harmóniu vytvára láska, nenávisť, priateľstvo, zabíjanie... to všetko tvorí zo sveta nádherné miesto plne udalosti nabitých emóciami, každodenná premena energie... V akom inom svete by mohol vzniknúť človek ako Timothy? Tak ďaleko od našej reality a možno prežil niečo skutočnejšie ako my dokopy. Blázon? Asi záleží od uhla pohľadu. Pre mňa človek, ktorý hľadal samého seba na miestach, kde to skúša len málokto. ()

ElChe odpad!

Pomatenej chlápek pobíhající mezi medvědama a odsuzující veškerou profesionální práci ochránců mi nepřipadá jako téma na film a už vůbec né na dokument. Dostal co si zasloužil, neměl si hrát s ohněm. ()

Baron Noktur

Prekvapivo psychologický rozbor jedného človeka, ktorý zasvätil celý život medveďom Grizzly, a ktorého paradoxne zradila slepá viera vo všetko dobré navôkol týchto majestátnych bytostí, ktoré najviac miloval. Fascinujúci pohľad do súkromia dobrodruha, ktorého samota postupne vťahovala do priepasti paranoje a schizofrénie, z ktorej sa jeho myseľ nakoniec vlastne úplne zahmlila a zrútila až na samotné bezodné dno ľudskej psychiky. Nemám slov. Krásny dokument ozvláštnený nemenej krásnou hudbou. EDIT: Videné znova po 8 rokoch (2018). Bol to rovnako silný zážitok ako predtým. Dvíham hodnotenie na 5*. ()

hoid

Je mi ho luto, no za svoju smrt si mohol sam. Najhorsie na tom je ale to, ze moze aj za smrt svojej priatelky. ()

megan017

Timothy T. byl hodně složitá osobnost. Většina tvrdí, že byl blazen, ale nikdo se ho nesnaží chápat. Jeho láska k mědvědum překonala jeho pud sebezáchovy. Jasně, přecenoval se, myslel si, že je dovede ovládat, dokonale jim rozumí, ale on nikde neřekl, že neví, co mu hrozí. Bohužel na jeho nezodpovědnost doplatila žena, která ho milovala, stejně jako on ty medvědy. I když všechno co dělal nasvědčovalo nějakému postižení, dá se pochopit, proč to dělal a za blázna bych ho neoznačila. Na to stačí jeho krásný citát "Jestli se nevrátím, tak proto, že jsem to tak chtěl". Vzhledově byl sympatak, bylo jasné, proč si ho lidé váží. Dokument je fascinující, Timovi záběry medvědu jsou krásně autentické, tady určitě odvedl práci dokonale. Rozhovory s jeho blízkými, už mi přišly moc jednostranné, ale taky co čekat. Jeden z mala dokumentu má krásnou hudbu, poetickou atmosféru a dojemné zakončení. ()