Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

poz3n

Hodně zvláštní film a i hodně zvláštní dokument. Málokdy se naskytne možnost vyprávět příběh postavy, která není ani typicky kladnou postavou, ale ani typicky zápornou. Chvilku má člověk pocit, že vlastně chápe, co Timothy Treadwell chtěl a proč to dělal, za pár okamžiků ale zas jen kroutí hlavou a ťuká si na čelo. Je to o medvědech, ale je to především o psychice a chování opravdu zvláštního člověka. Herzog dokonale manipuluje se všemi Treadwellovými známými a příbuznými, strhává je k až teatrálním výpovědím, ale nějakým zvláštním způsobem to do celého toho stylu vyprávění pasuje. Silné a zvláštní. 8/10 ()

SOLOM.

Smutný dokument, který ovšem sebou přináší kromě smrti hlavního aktéra a jeho přítelkyně i mnoho působivých záběrů z divočiny a života medvědů /lišek. Timothy Treadwell byl podivín a zřejmě to neměl v hlavě úplně v pořádku, ale proč odsuzovat člověka, který prostě chtěl žít jinak než ostatní...Ano mnohokrát hazardoval ze svým životem, bral drogy a chlastal, ale našel útěchu a smysl života daleko od civilizace. Jeho fatální chybou byl fakt, že ztratil pud sebezáchovy a snažil se překročit hranice, které by se měli respektovat. Čímž za to zaplatil svým životem a zavinil i smrt své holky – ta tam ovšem šla taky dobrovolně a každý zodpovídá sám za sebe...Nebýt jeho, nikdy by diváci neměli možnost spatřit tolik krásných záběrů ze života medvědů grizzly, nebo lišek. Bohužel vzhledem k materiálu, který po něm zbyl bylo jasné, že byl tak trochu i magor – stačí ty jeho výlevy na kameru, ovšem pochybuji, že by je do svých dokumentů uveřejnil. To udělal Herzog záměrně, aby navýšil kredit svého díla... ()

HellFire

Ať už byl Treadwell jakýkoliv, jediné co mě napadalo při sledování jeho videí bylo „Co to děláš, idiote? Okamžitě odtamtud vypadni!“ Kdybych dopředu neznal okolnosti jeho smrti, jeho blízká setkání s medvědy by mi vháněla ještě více adrenalinu do krve. Každou chvíli jsem čekal, že se do něj některý z medvědů jednoduše zakousne. Asi sami nemohli uvěřit tomu, že se tenhle blázen pohybuje bezstarostně v jejich blízkost a považovali ho za naprosto neškodného tvora. Ačkoliv se Treadwell snažil světu ukázat, že medvědi jsou nepochopení (když se nad tím zpětně zamyslím, tak mě vlastně dochází, že je to hloupost), já si představoval, že svým chováním jen podněcuje ostatní, aby kráčeli v jeho stopách, což považuji za šílenost. Na druhou stranu se nejspíš necítil svůj ve světě lidí a v přítomnosti medvědů hledal jakousi útěchu? To věděl jen on sám. Co se samotného dokumentu týče, ten sestává především ze záběrů, které pořídil Treadwell a Herzog je doplňuje výpověďmi zúčastněných stran, takže zbytečně nestrhává pozornost na sebe. ()

fleker

áááá ha ha ha :D asi né kámo...tos nečekal viď, že si s tebe medvídek pu udělá papu...teď už nejseš takovej frajer, když máš vobnaženej skelet.. ()

duklak2

V přírodě existují hranice! Tenhle dokument je asi zbytečné hodnotit nějakými hvězdičkami. Musím podotknout, že z filmu jsem měl pocit, že je to trochu taky horor. Vždyť skoro půlka filmu je o tom, jak našli Timothyho ostatky a kameru, kde byly zachyceny zvuky, když Grizzly Timothyho pojídal. Působilo to na mě velmi zvláštně. Timothy byl sám o sobě divný. Machroval, že se žádného medvěda nebojí a to asi neměl říkat, protože to asi nějaký Grizzly uslyšel a naštval se. Nedodržoval žádné zákony. Hlavní pravidlo přece bylo, že bude udržovat minimální vzdálenost od medvědů 100 m, ale to on ne, byl od nich asi tak půl metru! Pocítil jsem z něho, že sám chtěl být medvědem a tak se mu to asi nakonec i splnilo. Zjistilo se, že „vrahem“ byl asi medvěd č. 141. Timothy teď možná běhá někde v Beskydech v kůži medvěda. Jen to dokazuje, že žádnému zvířeti se nedá věřit. Zvíře je zvíře a člověk je člověk. Zvířatům jsem nikdy nevěřil. Mám na mysli od psa až po medvěda. Doufám, že ted Timothy z nebe vidí jak je „proslaven“. Dokument získal dvě ocenění. Cena Alfreda P. Sloana a cenu za nejlepší hraný dokument. ()

JASON_X

Cesty lidského šílenství jsou rozmanité, jak dokazuje i tenhle skvělý (a pravda i trochu tendenčně sestříhaný) dokument o jednom fascinujícím cvokovi, který tak dlouho chodil s medvědy pro vodu... až mu jeden z nich utrhl ucho. I s hlavou. Nejvíc se mi líbí postřeh chlápka, který sbíral ostatky Timmyho a jeho přítelky do igelitek, že medvědi možná toho týpka nechávali tak dlouho naživu proto, že ho považovali za duševně zaostalého (domněnku, že tupá zvířecí hovada chovají možná jakýsi shovívavý soucit k lidským bláznům, považuju za hodnou hlubšího rozboru). Když se divák příliš nermoutí nad Timothyho drsným koncem, může si užít hromadu švandy při sledování tohohle fascinujícího blonďatého tajtrdlíka, kterak šaškuje před kamerou, jak se na medvědy (a taky lišky) pitvoří a mluví s nimi a poskakuje před nimi a michaelojacksonovsky jim pořád svým pisklavým hláskem melduje "ajlavjú ajlavjú", jak se rozplývá třeba nad medvědím hovínkem, nebo jak se modlí ke všem bohům o déšť... Jeho konec mu samozřejmě ani trochu nepřeju a mrzí mě, ale ani ho příliš nelituju, svým jednáním si o něj říkal a moc dobře to celou dobu věděl. A každopádně ho za jeho život i dílo obdivuju, stejně jako obdivuju spoustu jiných zajímavých podivínů (i když odvěká fascinace člověka šelmami mě nechává naprosto chladným, mám radši býložravce). ()

mm13

...a stále nevieme, kto to vlastne bol ten Timothy Treadwell. Za to patrí Wernerovi Herzogovi najväčšia vďaka. Povedal všetko bez toho, aby čokoľvek dopovedal. Nič neprešvihol, neprekročil hranicu. Predostrel fakty, nadhodil možnosti a tesne pred finále opustil miestnosť s jediným jasným posolstvom - "premýšľajte, meditujte, skúmajte (seba). Práve ste videli jeden z neprehliadnuteľných ľudských osudov. Ak vás oslovil, super, podľa mňa tiež stojí za to. Nebolo by ale slušné k tomu čokoľvek dodávať." Rešpektujem a cením si túto prapodivnú, no o to príťažlivešjiu kombináciu filozofizujúceho pohľadu so silným morálnym pozadím, kde jedna poloha ozvláštňuje a násobí tú druhú. Kto spolupracoval, nezabudne. ()

Khalesi

Timothy bol človek, ktorý sa veľmi ťažko vyrovnával s životom v civilizácii a s ľudskou zlobou a ľahostajnosťou. Prešiel si obdobím alkoholizmu a experimentovania s drogami, ktoré ho skoro zabilo. Bol citlivý s veľmi silne vyvinutou ženskou stránkou osobnosti. V divočine medzi zvieratami našiel konečne trochu kľudu, pre svoju nepokojnú dušu. Tam v ústraní, ďaleko od ľudí a zložitých medziľudských vzťahov v nekomplikovanom svete si zariadil život, ktorý miloval. Nepochybujem, že každé slovo o tom ako veľmi mu na medveďoch a iných zvieratách záležalo, myslel vážne a od srdca. Možno mohol pomáhať lepším spôsobom, ale on to robil tak, ako to len dokázal-po svojom. Mohla by som menovať akých chýb sa dopustil a odsúdiť ho, alebo ho vychváliť ako mučedníka-hrdinu bojujúceho za práva zvierat. Neurobím ani jedno. Vidím ho ako zraniteľnú bytosť, viem, že stratil dôveru v ľudí a jediné čo chcel bol pokojný život mimo šialený kolotoč civilizovaného sveta, v súlade s prírodou a v jej lone spoločne so zvieratami, ktoré miloval a obdivoval. ()

maseer2

tragický osud Timothyho Treadwella a okolnosti s ním spojené jsou samy o sobě bez debat šokujícím způsobem fascinující, ale tento dokument to prodává jen zčásti.. rozhovory s jeho blízkými jsou místy zbytečně sentimentální a nejsou dostatečně zajímavé, Treadwellovy ryze amatérské záběry divočiny a medvědů neukazují nic, co bychom už neviděli jinde (když pominu fakt, že je na nich občas k medvědům grizzly přiblížen na dosah ruky) a především samotný "tak trochu pošuk" Timothy se svým podivínstvím mi je děsně nesympatický.. jeho neustálé řeči o tom, že chrání své medvědy a podobně mi v jednom kuse lezly na nervy, protože mám pocit (alespoň z tohoto Herzogova dokumentu), že pro medvědy suma sumárum nedělal vůbec nic.. Grizzly Man je tak ve finále daleko víc studií rozpolcené mysli jednoho člověka než nějakou poutavou podívanou na téma člověk vs. příroda.. ()

BigDeal

Pre niekoho bol Timothy Treawell obyčajný blázon, pre mňa to bol človek, ktorý vedel vychutnávať krásu a snažil sám seba presvedčiť o nemožnej harmónii žitia ľudí a zvierat. Každopádne dokument je výborný hlavne v troch veciach. 1) Ukazuje zábery, ktoré si natočil sám hlavný hrdina a tak máme možnosť spoznávať jeho psychiku, ktorá je dosť zložitá. 2) Niektoré zábery nás dostanú na nádherné miesta, pričom som mal mnohokrát pocit, že by som si vedľa toho medveďa ľahol aj napriek jeho nebezpečnosti. 3) Komentár, ktorý vykladá rôzne otázky s tým, aby sme sami hľadali odpoveď. ()

ledzepfan

Kvalitní, nestranný, hledající, jen minimálně manipulující dokument o podivném člověku utopeném ve vlastních snech, obavách a zaslepenosti.........Sem tam to ztratí tempo a některé Herzogovy postupy jsem vyloženě nepochopil ale jako celek to svou funkci mnohovrstevnatého a střízlivého portrétu plní velmi dobře.... ()

baribal

Tohle není dokument o medvědech, o Aljašce nebo o Treadwellovi. Je to dokument o tom, jak moc můžeš být člověk šiblej. Herzog se nezajímá o činy Treadwella, ale spíš o jeho smrt, což je tady můj hlavní problém. Nemusím poslouchat, jak moc bylo jeho tělo roztrhané, jak při útoky medvěda křičeli a jak ho všichni milujou a vzpomínají. Mnohem lepší vzpominkou, by bylo sledovat jeho činy bez komentáře kohokoli jiného než jeho. ()

Orlau32

Je to dokumentární film. Příběh, který se opravdu stal. Jelikož byl natočen na základě vyprávění samotné oběti a svědectví jeho přátel, tak se místama dost opakuje. Snímek mohl být o 15 min.kratší a mohly se vynechat opakující se scény. Tu hrůzu, která se tam stala každý pochopí už v prvních 20. minutách. Jinak ale krásná příroda na Aljašce a dá se to vydržet si to celé poslechnout od Timothyho Treadwella, milovníka medvědů Grizzly a obětí těchto obrovských nebezpečných šelem. ()

Freemind

Tim byl naivní pošuk, který si o svůj smutný konec koledoval a který mi byl sympatický zhruba tak 20 minut - pak jsem zjistil, že to není žádný ochránce přírody, ale týpek, který chodí do divočiny jako do Zoo, aby si mohl šáhnout na huňatou zvířenu. To všechno nic nemění na tom, že jde o výborně natočený snímek. Herzog ukázal, že tenhle žánr má zmáknutý do nejmenšího detailu, místy to vypadalo jako hraný film (viz. postavička patologa). Skvělé. A poučné. ()

Herr_Flick

Rozhodně nic pro slabší žaludky. Rozhodně zde není nikdo k obdivování. Tim a Amy byli prostě šílenci. Tento dokument není nijak zásadní nebo přelomový, ale určitě zajímavý a dost přímočaře podaný. Nádherné jsou získané záběry a hodnotný je také pohled na muže, který se zcela vymyká chápání průměrného člověka. Bohužel jeho zanícení pro medvědy nakonec stálo život nejen jeho, ale i jeho přítelkyni i toho jím nejvíce milovaného - medvěda. ()

Hamaradža

Werner Herzog je neobyčajne múdry človek (a dokumentarista), dostal sa k silnej (a kontroverznej) téme a vyjadruje sa k nej s toľkým osobným zainteresovaním a komplexnosťou, až mi ostáva rozum stáť a vďaka svojmu fascinujúcemu pochopeniu ľudskej nátury tak ďaleko presahuje svoj námet. Možno ma hĺbavosť tohto vynikajúceho dokumentu dostala i vďaka tomu, že sa považujem za hodnotovo nastaveného niekde uprostred medzi bláznivo srdečným Treadwellom a nemecky-chladným a cynickým Herzogom. ()

major.warren

Werner Herzog na nadmíru zábavné a divácky atraktivní, téměř spirituální pouti po stopách Timothyho Treadwella, proslulého náčelníka medvědů, jehož neblahý konec (rukou jednoho z příslušníků jeho kmene) z něj učinil legendu. Herzog střídá záběry pořízené samotným Treadwellem s výpověďmi očitých svědků. Prostor mají i vědci, jež nás provedou zběžnou analýzou medvědího chování v kontextu Treadwellovy smrti. Nad tím vším pak z úlohy komentujícího průvodce bdí zkušený "dobrodruh s kamerou," jenž pro bláznivého snílka nachází pochopení alespoň z pozice filmaře ("O takovém materiálu se mi ani nesnilo"). Werner opět dokázal předčit všechno a všechny a znovustvrdil gró své tvorby "odvracet se s kamerou od západu slunce." Skrze osud Grizzly Mana nás motivuje k tomu, pozastavit se nad otázkou, je-li vůbec možné totální splynutí člověka s přírodou, a také nad reálnými možnostmi filmového média v praxi. ()

Fanucci

Nezajímavě natočený dokument, místy až nudný. Herzog si mohl dát větší práci s objevováním nových informací, výpovědí lidí, kteří Treadwella znali. Z velké části využívá záběrů samozvaného ochránce medvědů. K samotné osobě Treadwella snad jen následující: totální pošuk a blázen, který mezi výkřiky "I love you bears, I love you little foxes" stačí vyfuckovat každého kdo ho někdy naštval v civilizaci. Nejvýstižněji jej popisuje pilot vrtulníku na začátku dokumentu: "Mezi medvědy vydržel tak dlouho, protože zřejmě pochopili, že je to totální blázen.":-) ()