Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

neoBlast

Když jsem viděl, že Filmjunk zařadil na osmé místo žebříčku nejlepších filmů dekády, mně neznámý, dokument s názvem Grizzly Man, musel jsem hned pátrat. A výjimečný opravdu je. Hvězdou překvapivě není hlavní protagonista, blázínek co žije s medvědy, ale sám režisér. Herzog na sebe strhává pozornost svým zabarveným komentářem s osobními poznámkami a právě tím dokáže divákovi přiblížit co je na Treadwellovi interesantní, vypíchne třeba i malé detaily, které jsou zajímavé z filmařského hlediska. Ale i samotný materiál, který mu spadl do klína je plný silných emocí a nevšetních pocitů. Werner Herzog má vždy čich na zajímavá a silná témata, jak ve své hrané tvorbě (Aguirre, hněv Boží), tak i v dokumentech (Encounters at the End of the World). 90 % ()

Brandon

Na Grizzly Mana jsem se těšil už hodně dlouho. Mám rád tak trochu jiné dokumenty. Herzogovi se podařila natočit skvělá emotivní výpověď o exhibicionistovi, idealistovi a bláznu. Timothy Treadwell žil zcela mimo realitu, měl svůj svět, svět lišek a medvědů. No a? On sám se považoval za medvěda. Paradoxně se jemu a jeho přítelkyni Amie stal 5. října 2003 hladový grizzly číslo 141 osudným. ()

fefee

Zvláštny film o zvláštnom človeku...na jednej strane v hlave to asi nemal všetko v poriadku. Na druhej strane tá sloboda mu za to možno stála... ()

VanTom

Fascinující dokument o jednom trhlém ochránci medvědů (a lišek), který s nimi léta žil v divočině a v jejich bezprostřední blízkosti pořídil nádherné videozáběry, dává prostor Werneru Herzogovi (dalšímu svérázovi) pro zdrženlivou polemiku s jeho neortodoxními názory jak na zvířata samotná, tak společnost a civilizaci. Tragický konec rozporuplnost o to víc přiživuje. ()

Jaro.Krafcik

Som osobne veľmi rád že netflix ponúka aj takéto dokumentárne filmy, nejako sa s nimi roztrhlo vrece. Ale nie, fakt ma v poslednej dobe celkom bavia. Neviem či je to vekom alebo len nudou. Späť ale ku grizlymu. Zaujimavý dokument, zároveň aj smutný lebo čo sa stalo Timothymu je hrozné, aj keď tie zvieratá fakt miloval. Dĺžka tak akurát, miestami mi to pripomenulo prežitie v divočine. Ak by sa to orezalo o scény kde hovoria jeho príbuzní, na prírodu, alebo scénky s medveďom, bolo by to ešte lepšie, tých tam je na môj vkus strašne málo. 3* ()

Richard_Ba

Werner Herzog odviedol skutočne výbornú prácu vo vyprofilovaní Timmothyho "Grizzly Man" Treadwella. Autor objekt svojho pozorovania nesúdi. Využíva Treadwellove zábery z divočiny spolu s výpoveďami jeho blízkych k tomu, aby si sám divák vytvoril o ňom obraz. Zjavný problém socializácie a z toho vyplývajúci problém z alkoholom z Timothyho spravili trosku, ale jeho vášeň, medvede, ho postavili na nohy a spravili z neho "celebritu", ktorý sa žiaľ nepreslávil svojou prácou ale smrťou. Timothy nebol vedec, bol človek, ktorý hľadal zmysel svojej existencie a našiel ho práve v 13 rokoch prežitých s medveďmi.____V Timmothym zhotovených záberoch možno vidieť ako sa cítil byť voľný v prírode. Jeho vášen prerástla vo fanatizmus, oslepený vierou, že medvede sú jeho priatelia strácal objektivitu a odďaloval sa od civilizácie. Často sa vyjadroval o ľuďoch v 3 os.mn.č. (oni).____Počas celého snímku som cítil empatiu voči hl.hrdinovi. Neľutoval som ho, lebo bolo zjavné aký bol šťastný. Jeho fanatizmus však stál život jeho milej, a v neposlednom rade život medveďa. Chcel pomôcť ale namiesto podpory natrafil na nepochopenie. ()

LexBarker

Kdysi jsem na youtoube narazil na audio nahrávku smrtelného řevu Timothyho Treadwella a jeho přítelkyně, díky čemuž jsem se dostal k tomuto filmu. Timothy byl naivní kluk, který si zřejmě uvědomoval, že ve světě lidí se neprosadí a tak našel zalíbení v divočině a ve zvířatech. Werner Herzog ho ve filmu nesoudí, nechá Timothyho aby sám lidi přesvědčil o tom, jaký vlastně byl. V dokumentu je mnoho záběrů, které Timothy osobně natočil a navíc má možnost promluvit i pár dalších lidí, kteří ho znali. Je v podstatě zázrak, že ten nevyzrálý, naivní kluk vydržel jezdit celých třináct let mezi líté šelmy, než si ho jedna naporcovala... ()

Wally

Vydržel jsem asi půlku stopáže, ale dál to nešlo.....asi se nechám v ZOO sežrat hrochem a třeba o mně taky někdo něco natočí. T. Treadwell pro mne hrdina není, spíše nadšenec a milovník medvědů, kterému to trošku přerostlo před hlavu... ()

Teg

Premyslim zda hodnoceni patri filmu jako praci Wernera, nebo zda vlastne nehodnotim spis celozivotni dilo Timothyho Treadwella. Z obojeho mam dost sporny pocity. Jako narusenyho ho mozna ostatni medvedi respektovali, ale kdyz potkal stejne narusenyho medveda tak mel smulu. ()

Hopper

Hm, Treadwell bol magor a stalo sa mu presne to, o čo sa usiloval. Koniec koncov, nie je prvý, ani posledný, ale tento typ adrenalínu, ktorý nie je ničím iným ako bezbrehým hazardérstvom nie veľmi vzdialeným od ruskej rulety inak dlhodobo skončiť nemôže. Samotný dokument je svojím morbídnym spôsobom príťažlivý, aj keď nie preto, že by nás čakali obzvlášť drastické zábery, či komentáre, ale už len pre pokus o pochopenie, čo môže niekoho viesť k podobným činom. Aj tak ale nemôžem povedať, že by som mal pre neho sympatie... ()

dopita

Timothy Treadwell byl snílek kterej nepochopil, kde že se to nachází. Myslel si že je v ráji a nějak si nepřipouštěl, že příroda umí bejt pěkně krutá. Dostal o co si koledoval. Film samotnej byl kupodivu dost povedenej, akorát ty Treadwellovi žvásty se občas nedaly poslouchat. Bejt to o dvacet minut kratší, bylo by to za 5. ()

Arach.No

Grizzly Man je celkem nic moc film o naprostým magorovi. Kdyby byl Timothy alespoň trochu normální a sympatickej filmu by to hodně prospělo. Takhle se člověk musí přes hodinu a půl dívat na pošuka, kterej nikdy nepochopil, že medvěd je bestie schopná zabít kohokoliv a ne přítulnej kamarád na hraní. Z Treadwellova šišlání a hipísáckých keců o tom jak všechny hrozně miluje mi bylo špatně, něco tak blbýho jsem dlouho neviděl. A když láskyplně ohmatával medvědí trus se slovy "Tohle bylo ještě před chvílí v ní. Jsem její součástí. Miluji ji!" jediné co mě napadalo je, že tento chlap byl úchyl. Když k tomu všemu přičtu to, že nemám rád ekology, ochránce zvířat, environmentalisty a všechny podobné samozvané "spasitele života a Země", je jasné, že tohoto chlápka si oblíbit nemůžu. Timothy Treadwell se za celý svůj život nenaučil respektovat přírodu a divoká zvířata. Svým chováním si vysloveně říkal o to, co se mu nakonec stalo. Ale když všechny tak moc miluje, alespoň zemřel tak, jak po tom toužil. Samotný film je moc dobře udělaný, Herzog si s ním očividně dal hodně práce. Je fajn, že dal prostor k vyjádření jak Timothyho přátelům, tak i těm kteří si o něm mysleli, že "nebyl tak úplně normální". Velká škoda je, že nepustil do světa audionahrávku smrti Grizzly Mana a jeho přítelkyně. Nechápu proč ji tolik chtěl zničit. No co už... Co mě na znechutilo, byly záběry ze kterých se režísér snažil vymáčknout co nejvíc slz. Například to stupidní předávání hodinek, nebo ta spousta záběrů ve kterých nahrávaní lidé ani nevědeli co mají říkat, jenom smutně stojí a myslí si že s nimi všichni budou hned soucítit. Jak jsem řekl, nic moc film (no dobře, upřímně pěkná blbost) o naprostým magorovi. ()

DannyBoy80

Jsem rozpolceny, protože to nebylo špatně poskládané a režisérovi dokumenty jdou, ale točit film o takovem bláznovi je nesmysl. Něco jako Into the Wild, akorat, že tento Timothy je ještě větší magor. O medvědech nevěděl vůbec nic, hrbal se v jejich hov..., říkal jim že je miluje, z jeho záběrů na kameru bylo zajímavé naprosté minimum. nejzajímavější je souboj medvědů, to je tak vše. Zbytek je bezduché žvatlání paranoidiního blázna. Možná to není špatný film pro zabavení studentů při suplu psychologie. Ten člověk byl prožraný mindrákama, nevěděl vůbec co chce, zklamal v normálním životě, vyfetoval si mozek a tak jediným východiskem bylo uchýlit se tam, kde bude král, kde bude ten nejinteligentnější (o to mse dá velmi pochybovat) a hlavně sám, což nakonec taky nebyl pravda a nechal tam zabít svou přítelkyni. A ještě jedna poznámka na závěr, ten člověk se proslavil jedině svým necitlivým zásahem do života medvědů. Týpek v muzeu to řekl pěkně: 7000 let se předkové chovali takto a on si myslí, že to je jinak.... Dostal co mu patřilo a co vlastně taky i chtěl. Škoda, že nedali aspoň 20ti sekundovou ukázku z toho jak je ten medvěd napadnul a sežral, bylo by to nemorální, nechutné, ale zážitek by to byl asi jedinečný, bych pak dal i za 5 *. ()

Prochy38

Nevím, jestli bych označoval T. Treadwella za experta na medvědy. Žil mezi nimi, studoval je a když zrovna nebyl na Aljašce, bezplatně nabízel ve školách semináře pro děti o tom, co sám zažil, co nafotil a co se o medvědech dověděl. Stylem, jakým tyto jeho riskantní studie probíhaly, si říkal o tragický konec, bohužel nejen svého života. T. Treadwell byl velmi svérázný člověk, který zasvětil život svojí vlastní ideologii. Nemyslím si, že komentáře na CSFD.cz by měly komentovat, jaký byl vlastně člověk, ale měly by se zajímat hlavně o film jako takový. Treadwell svým životem nakládal po svém, zmarnil tím bohužel jeden život, ale jeho blízcí nenechali jeho i její památku vyhasnout a dali dohromady tento dokumentární film z jeho vlastních dokumentů. Obdivuhodné. Kdyby to nebyl takový blázen... Ale důležité je, že to myslel dobře. Film trochu mooje srdeční záležitost. ()

KatRi

Dokázal to, přežíval po třináct let léto co léto v divočině s nejnebezpečnějšími zvířaty, vozil do amerických škol unikátní záběry z jejich života. Takových bláznů, aby se koupali s grizzly nebo je filmovali z půl metru, moc není. Jenže pak se rozhodl, že se stane medvědím bohem ochráncem, či dokonce jedním z nich...Těžko tohoto paranoidního týpka hodnotit, vždyť Herzog dal prostor jen jeho blízkým a přátelům. Staví jakýsi pomníček člověku, který světu dal nejeden unikátní záběr z přírody, ale zároveň narušoval přirozený vztah mezi člověkem a divokými zvířaty...pro mě Tim zůstává rozpolceným mužem, který dokáže být šťastný jen mezi medvědy. Jenže ti ho nikdy nemohou přijmout, stejně jako on nikdy nemůže přijmout lidi. A v tom byla jeho zkáza. ()

Pájusha

Skvěle natočený dokument o člověku, který hledal sám sebe. Příjemná hudba, krásná příroda a nesmírně zajímavé zamýšlení nad životem jednoho z nás. Každý se snažíme poznat sebe sama nějak jinak. A přístupy různých lidí nám mohou připadat bizarní. Pokud můžu ale vyřknout svůj názor, šlo o člověka, který chtěl být užitečný, chtěl vědět, že jeho existence je důležitá. A tak moc chtěl, až uvěřil, že je nepostradatelný pro život a budoucnost medvědů. Připadal si jako zachránce, ale ve skutečnosti to bylo spíš naopak... aspoň na těch pár let. ()

Vejrrr

Neměl jsem tušení na co narazím, když jsem si jen chtěl sehnat "nějaký dokument o medvědech" .... Nedostalo se mi čekaného návalu infomací o životě těchto úžasných tvorů, ale víc než kde jinde zde zdůraznily jednu a tu nejdůležitější informaci - pokud se k medvědovi nechováte, jak máte, nedělá mu sebemenší problém vás roztrhat a sníst během mrknutí oka! O Timhoty Treadwellovi jsem dřív neslyšel a až teď (r. 2011) zjišťuji co to bylo za člověka. V běžném životě ho pronásledoval jen samý neúspěch, měl problémy s alkoholem a to všechno ho zavedlo mezi medvědy pro které žil a pro které (společně s přítelkyní co ho doprovázela) umřel. Neměl to v hlavě v pořádku, myslel si, že těm zvířatům pomáhá, ale ve skutečnosti oni pomáhali v jeho zoufalství jemu a jim spíše škodil. Krásné a unikátní záběry že života medvědů ovšem zaplaceny tak nepochopitelně krutou cenou. Ale kvůli těm záběrům to jak víme nedělal... Nádherně natočené, pravdivě a nezkresleně vyobrazené, plné otázek a pozdějšího uvažování .... ()

jilda

Dokument o jednom obrovském nadšenci přírody a medvědů. Bohužel neměl moc smysl pro realitu a míru. Musím obdivovat jeho záběry medvědů, opravdu paráda. ()

panmroz

Nečekaný žánr. Werner Herzog coby editor a komentátor videodeníků Timothyho Treadwella mapuje a hodnotí počínání tohoto šílence, nechá mluvit jeho obhájce i odpůrce. Sám je pak nadšeným glosátorem, který je hlavním hrdinou přitahován, nikoliv však stržen. Myslím si, že tímto způsobem dostává dokument o přírodě tuze zajímavý rozměr; v podobných filmech je totiž hlavním hrdinou samotná příroda, popřípadě vybraný živočišný druh, a komemtátor je nadšenec a znalec onoho. Tady je hlavním hrdinou kouzelný magor, a komentátorem filmař, jehož vztah k mapovanému tématu je víceméně zdrženlivý. Poněkud v rozpacích jsem byl snad pouze vzhledem k filmového nevyužití existence závěrečného záznamu - na jednu stranu jsem přivítal onu absenci jakožto vymezení se vůči bulvárnosti a senzačnosti (něco jako když se o filmu Irréversible psalo jako o "tom filmu, kde je 10 minut znásilňována Monica Bellucci"), na druhou stranu však výsledný dojem z filmu, navíc ještě podbarven jímavou country od Boba McDilla, vyznívá překvapivě smířlivě, což mě osobně moc nehrálo. Ale rozhodně stojí za vidění. a vůbec. ()