Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

DruidKarel

688. hodnocený film: Helemese, jak si ženský vystačí sami. Parádní film s vyniakajícími příšerami a také skvělý nápad o zasazení filmu do temných jeskynních prostor. Herečky mě naprosto neznámé, leč talentované. Úžasně jednoduchý a hrozivý svým temnýcm charakterem. 4* asi rámci hororu maximem. Zábava, jak se patří. 4* ()

ad

S logikou si hlavu nedělejte, s nevyužitím charakterů a motivů také ne...jestli se necháte lekat a unést klaustrofobií, ty 3 a půl to dá... ()

TommyLeeJape

Osobně u těchto typů hororu upřednostňuji, když je nám ona nestvůra (slepý poločlověk, vlkodlak, ryboveverka,...) odhalena buď úplně na konci nebo vůbec. Film má pak mnohem lepší atmosféru, je tajuplnější a strašidelnější. Tady se nejprve nic neděje, pak na nás po 50ti minutách vyskočí něco jako "Glům" z Pána prstenu, kousne si do masa a zmizí. O chvíli později vykoukne celá rodinka "Glůmů" a z hlavních hrdinek se stanou nelítostní zabijáci těchto potvor. Ani to však většině z nich nepomůže, po té co se objeví celá populace žíjící v místní útulné jeskyni. Na konci nám zbydou dvě gladiátorky, a máme tu pomstu za zabití kamarádky, vykonanou zabitím kamarádky. Poslední, rambo hrdinka, se nečekaně dostává na světlo. Na závěr se ale opětovně setkává se svou mrtvou dcerou a to opět ve stísněném prostoru jeskyně. Hezký pokus ale mně ty všude přítomné kosti, temné prostory, a hromady slepých potvor husí kůži nenahnaly. Jednoduše jsem se nebál, to by se u dobrého hororu stávat nemělo. ()

dubinak

Tak klaustrofobický pocit jsem neměla od té doby, co jsem poprvé (a taky naposledy) vešla do egyptské pyramidy. Šest angličanek se vydalo do podzemních,údajně známých jeskyní, kde se setkají nejen s ohavnými vývrhely tohoto temného místa, ale také poznají co jsou některé z nich opravdu zač. Jeskynní monstra se objeví sice až po nějaké padesáté minutě, ale holky seberou všechnu svou odvahu a statečně se pouští do boje. Po celou stopáž se udržuje krásně svižné tempo a ta kamera!!!! To bylo něco úžasného. Skvěle zachycené detaily brutálního boje na život a na smrt. Nevšední zážitek u kterého jsem se úlekem dosti cukala. :-) ()

C0r0ner

No jo, to je tak, když si šest ženských vyjede někam a jsou tam samy. To se pak nemůžou divit, že se jim rozbije auto, zničí skalní útvar, pohádají se, ztratí se pod zemí, objeví vraždící příšery a nakonec přežije jenom jedna. Kdyby měly s sebou chlapy, tak by se určitě nic z toho nestalo. Ale koukalo se na to dobře, to zase jo. 80% ()

Wormboy

Mimoriadne prijemne a zaroven mimoriadne vydarene prekvapenie. Budovane atmosfery je podarene, avsak tam kde vacsina obdobnych "vybijaciek" sklzne po prvej polovici slusneho atmosferickeho budovana do druhej trapno nicim prekvapujuco nudnej, tak tam Descent este pridava a pokracuje. Velmi uvazujem nad plnym hodnotenim, pretoze takyto vydareny zanrovy kus tu uz skutocne velmi davno nebol. Este aj hudba bola velmi slusna. Problemov zostava psychologicke formovanie postav zo zaciatku,tak ako spominal "Isherwood", avsak kto vie, co by sa s clovekom stalo,ked sa ocitne v podobnej klaustrofobickej a mimoriadne vypatej situacii,pricom skor by som sa zrejme priklanal ku spravaniu pudovemu,nie premyslavemu. Psychologicke profilovane ludi uveznenych v jaskyniach napadnutych slepymi priserami vsak osobne radsej necham odbornikom ;) Filmarsky a divacky ide velmi posobive dielko :) 4,5/5* ()

destroy83

Výprava za dobrodružstvím do jeskynního komplexu se pro skupinku kamarádek stane opravdovou noční můrou. V podzemí na ně čekají krvežíznivý tvorové, kteří už je ven opravdu nepustí. Atmosféra strachu je prosáklá celým filmem. Snímek nepostrádá nic, co má dobrý horor obsahovat: hustou atmosféru, pěkné lekavé scény a samozřejmě špetku gore scének servírovanou v optimálních dávkách. Pokud jste fanoušci hororu a rádi se bojíte, padněte do tmy a nebudete litovat. Opravdu výtečný hororový kousek. Neil Marshall překonal své Psí vojáky na plné čáře. Dávám plný počet. ()

Fallen_One

Výborný horor. Příšery žijící v podzemí nejsou ani tak tím co tenhle film zvedá do nebes, ale především stísněná, klaustrofobická atmosféra. ()

pufina

Zfilmovali mojí noční můru, a to naprosto báječně. Ono se říká, že když horor za nic nestojí, tak to postaví na lekačkách, naštěstí pro The Descent to na lekačkách nestojí, ty Vás akorát donutí se o to víc bát - v mém případě i řvát. Kdo se bojí tmy, tak ví moc dobře proč - ty příšery mě budou děsit ještě dlouho. ()

campix

Evropská produkce začíná pomalu předstihovat tu Hollywoodskou v poslední době hlavně díky hororům. Pád do tmy je kvalitka sama o sobě. Pár žen se vypraví do jeskyního systému pro amatéry, ale jako vždy něco se posere a pak už jde všechno tradičně podle hororových tradicí. Zajímavá vyvražďovačka, kterou dělá silným především její prostředí rozlehlých jeskyních labyrintů. Pocit klaustrofobie jsem jasně pociťoval a občas mi nejlépe nebylo. K těm nestvůrám bych řekl, že ozvláštnili ten děj. Jinak by to klidně mohl být dobrodružný boj o přežití. Skupina žen vs. hora a také si myslím, že by to špatně nedopadlo. Dal jsem čtyří hvězdy a to hlavně díky konci, který se opravdu povedl. ()

PavelVanekArt

První, dnes skoro kultovní, díl klaustrofobické pecky nám přinesl hodně solidní survival v prostředí jeskyní. Parta pěti bab si vyrazí orazit do jeskyně staré bezmála tisíc let. Jdou lozit, podlézat, nadlézat, zalézat a podobný vylomeniny. Jak to tak bývá, tak jeskyně nevydržela pohled na pět párů prsou a pohřbila je za živa. První půlka filmu je skvělý atmosférický survival, boj o přežití s tvrdým protivníkem, samotným kamenem. Minimum vzduchu, světla, potravy. Pak se ale film láme a na scénu přicházejí... teď se trochu zamysleme. Monstra? Nemyslím si. Dle mě to byl nějaký pojebaný klan lidských hybridů. Jen si představte, že před mnoha lety se skupina lidí ztratila v tomhle komplexu jeskyní a nezbylo jim postupem času nic jiného, než se aklimatizovat. S minimem vzduchu, jídla a světla. To vše ale na přežití stačilo. Nakonec se během let rozprcali (každej s každým) po jeskyních a vzniklo tohle. Jen malá vsuvka, pořád jim budu říkat monstra. No a s tímhle novým elementem přichází ještě více atmosférického děsu. Tihle zmrdi nevidí, jen perfektně slyší a pohybují se jako duch. Do toho všeho se rozvine i konflikt mezi babama, nečekaně. Je to prostě originální a neokoukaná pecka, která si zaslouží veškerou pozornost. Nemám moc rád stísněné prostory (kdo kurva jo, že) a tady jsem byl jako na trních. Samozřejmě jsem tenhle kus viděl už v rok vydání, ale do dneška mě nenapadlo o tom něco napsat. Tak tady to je. Herecky to bylo sakra dobrý, technicky (natáčelo se ve studiích, nikoliv v opravdových jeskyních) taky a hudební (zvukovej) podkres pořádně tahat za nitky. Malá škoda jen konce. Ale zase bez něj bych si dnes nedal dvojku, je tak? 5* a.k.a 90% ()

PROCESOR

Snímek se tváří, jako nadupaný horor, ale jen co se spustili do jeskyní, aby je propátrali, tak je každému jasný, že nastane klasická vyvraždovačka. Kde bude pár pěkných lekaček, ale já od hororu očekávám více. Třeba dlouhý napětí-nejistotu-pocit strachu a ne jen „Baf“! ()

Juto

Pád do tmy si zachováva úroveň intenzity, ktorú väčšina hororových filmov dokáže získať sotva päť minút. Je to strašidelný, klaustrofobický, napätý a krvavý príbeh a psychologická štúdia postáv pod obrovským stresom, ktorý zhoršuje vzťah medzi nimi. 7,5/10 ()

fars

Sakra jak ja jsem se bal... Nikdy jsem klaustrofobii nijak netrpel, ted uz ano! Akorat ten konec mohl byt lepsi, 9/10! ()

emo

Veľmi slušný nenápadný horror, ktorý dokazuje, že nie je potreba množstvo peňazí na kvalitný film. V porovnaní s americkým CAVE je to pecka... ()

Deverant

Šestice děvčat a houfce milášků glumíšků, kteří, chudáci, nejen že jsou slepí, ale chybí jim i hmat (jak dokazuje scéna v které jeden z nich má ruku na hlavě jedné z hrdinek a - nic), cit pro změnu teploty (pochodně si na pár centimetrů nevšimnou) a ani to, jak se pěkně udrží na stropě, což mi michodem taky bylo záhadou, protože při několika detailních záběrech bylo vidět normální lidské ruce a ne pařátky, jak by se i vzhledem k jejich trhacím schopnostem dalo předpokládat, jim nepomůže. Ani prát se slizáci totiž moc neumí, střety pro ně většinou končily bledě, a nevyskakovat ze zálohy, zbyly by jim jen oči pro pláč. Naštěstí jim v tomto ohledu hrdinky pomáhají a z trochu nejasných důvodů (v druhém případě) si jdou po krku navzájem. Zato se mi líbilo těch pár komiksových záběrů krví zbrocené Masakrelly po scéně s krvobazénkem. ()

DominikV

Upřímně řečeno, nechápu tak vysoké hodnocení. Konec byl sice brilantní, ale zbytek filmu bylo jen o tom, jak partička holek leze do tmavé díry a zase z ní leze ven druhou stranou... a to se několikrát opakuje. ()

Ruuzha

Teda já jako klaustrofobik jsem si tento film vyloženě užíval. V podstatě ve scénách, kdy se hrdinky plazily chodbičkou 50x50 cm jsem už ani nepotřeboval ty podivné slizké humanoidy. Každopádně jeskyně a jejich tajemství je vděčné téma pro všechny horory, ale tenhle film byla příjemná změna od například Hory mají oči, Jeskyně atd. Atmosféra byla úžasně děsivá a téměř podprahová hudba vás udržuje celý film v permanentním napětí. Možná té brutality ani nebylo tolik potřeba, ale to nic nemění na tom, že to je celkem fajn lekací horor s příjemnými hrdinkami a nečekaným závěrem. Dostal jsem přesně to co jsem čekal a ještě trochu navíc. 80% ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)