Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiální text distributora)

havran

Film s velkým "F". Peter Sellers v roli jednoduchého človíčka - zahradníka vrženého najednou do mašiny zvané politika...poučné, zábavné, jímavé až k pláči a já nevím co ještě - prostě kdo neviděl, ať rychle zkoukne - já se taky rád dívám :-)! ()

Miksa

Jsou tři nejlepší herci, kteří ztvárnili nádherné neškodné blázny a jsou to Tom Hanks, Dustin Hoffman a Petr Sellers. Věřím tomu, že dost lidí tento film bude chtít po první čtvrtině vypnout, ale doporučuju jim aby to nedělali a nechali se unášet v tónech pianina, které neustále hraje na pozadí. ()

winstonik

Brilantná satira na slabiny demokratických pravidiel hry, ktoré odhaľujú ich primitívnu podstatu. Ako vraví jeden môj známy, "ľudia sú prijebaní". Schopní uveriť všetkému, po čom túžia. Sellersa netreba riešiť, iba si ho malými dúškami vychutnávať, ale občas mi vadilo to zbytočné naťahovanie deja nezmyselnými minútami, v ktorých sa nič nedialo. Len tak mimochodom - akú adaptáciu som to videl v komunistickej televízii ešte niekedy v 80. rokoch? Lebo táto to nebola. Tá tiež nebola zlá. ()

melipa

Obmotal si ruskeho velvyslance kolem prstu, zeny i muzi z nej sileli, proverovali si ho tajne sluzby USA a 16ti dalsich statu, a prezident USA kvuli nemu erekci. o kom mluvim?? O prostoduchem zahranikovi, ktery proti vystrelovaci kudle vytahne ovladac a pri sexu cvici jogu. ()

Tamdydam

Krásný film. Jen bych v charakteristice žánru nepoužil slovo "komedie". Je to dost smutné a to včetné těch úsměvnějších scén, při kterých má vnímavější čověk i přes úsměv na rtech sevřené hrdlo. Trochu mi chyběl váraznější a polopatičtější závěr, ale to bude spíš můj osobní problém. Každopádně jsem se ale bavil, i když smutně ()

MRPitivier

Režisér Hal Ashby natočil reflektující snímek americké společnosti mezi 70.- 80. léty podle námětu Jerzyho Kosinského! Ukazuje krátkozrakost nejen americké společnosti vůči problémů, které se jí týkají, ale raději je přehlíží! Provokuje a kritizuje společnost skrytě, tak i naprosto otevřeně při každé příležitosti! Vše je to alegoricky ukázáno na hlavní postavě, která se díky náhodám dostane do nejvyšších kruhů ve Washingtonu DC. a zde ho každý považuje za někoho jiného, a přitom jeho slabomyslnost bije do očí! Slepota a ignorace naší společnosti je hlavní tématem filmu! Hlavní postava je geniálně zahraná Peterem Sellersem, který podal obdivuhodný výkon. Lze ho přirovnat k Tomu Hanksovi ve Forrestu Gumpovi či k Dustinu Hoffmanovi v Rain Manovi. Tolik Vás zasáhne jeho osud, že mu držíte palce na každém kroku a nejraději by jste ho sami vedli za ruku! Charismaticky zahraná role, která je komplikovaná slabomyslností a negramotností neměla dostat konečnou u nominace na Oskar! Velkolepý film! ()

Ewík

Rozhodně nadprůměrný film. Peter Sellers je mistr, takovou mystifikaci jsem už dlouho neviděla. Spousta lidí v jeho postavě vidělo něco, co jim scházelo, naplňoval je štěstím, životem. Velmi příjemný film i s pár vtipnými zápletkami. ("I like to watch." :D) ()

nicneznam

Po deseti minutách jsem byl silně skeptický, po půl hodině jsem byl znechucen jednotvárnou nudou, pak mě to nečekaně zaujalo, vtáhlo do dění, vzápětí jsem se skvěle bavil nad Chancovými ekonomickými názory o zahradnických cyklech (do jaké míry jsou nadčasové, těžko soudit, ale zřejmě platí) a jejich přijímáním ve vyšší společnosti spolu s dalšími Chancovými bonmoty, a nakonec jsem si řekl, že to je výborný film. Scénář je fajn, ale než dokope hlavního hrdinu do víru dění, může to mnohé odradit, ale je třeba se nenechat. Události, které se v kruhu vlivných rozproudí kolem tajemného Chanceho jsou skvěle podané. (Prý vystudoval medicínu a právničinu. Hm, to nevím, ale nedivila bych se tomu.) Účel to plní a satira se stálou trvanlivostí se povedla a došla do zdárného zakončení. Herectví a atmosféra táhne film dopředu a tak zbývá jen říct: jsem rád, že jsem byl při tom a snad se kořeny kvalitní filmařiny nezpřetrhaly a my tak budeme moci na uvadlých kusech opět sklidit skvělou úrodu v nadcházejícím letním období. 70+, za mě 4 hvězdy, 80% ()

Sandler

Takhle si představuju One man show!:D Naprosto brilantní Peter Sellers...hltal jsem mu každé slovo. V dnešní době akčních stříleček je to strašně příjemná pohodička, která těží ze své prostoty. V jednoduchosti je síla...:) ()

altaica

PRO MUŽE:Postarší muž s noblesou, chováním gentlemana, duší chlapce a intelektem duševně zakřiknutého labradora je ve svém pozdním věku vrhnut do víru událostí. Nikdy nejel autem, nenavštívil lékaře, nepoužil peníze a ani vlastní hlavu. Při vší smůle, kdy opouští domov z něhož nikdy nevytáhl paty má štěstí, nechá se zvalchovat autem jednoho z nejbohatších mužů ve městě a příběh začíná. Pomalá mluva je pokládána za přemýšlivost, pomalá chůze za rozvážnost a mlčení, když neví co říci, za moudrost. Smutné i veselé zároveň, dokonale bizarní. Nikoho se nasnaží oklamat a přesto všichni naletí. Holé věty o ničem, pronesené ve správný okamžik jsou moudrem a z tydýta je guru. Laskavý film s mnoha hořkými podtóny. Bravurní herecká exhibice Petera Sellerse bez velkých gest a gagů,jíž těžce přikuluje Shirley MacLaine. Vřele doporučuji         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Filmový předchůdce Forresta Gumpa – milý, hodný, totálně dementní a na rozdíl od Forresta i prostý všech emocí a odkojený televizí. Takového Budulínka byste si, madame, asi jako chlapa nazamilovala, ale jako vlídný a podivínský strýček by se v rodině určitě neztratil. Zvlášť, když by po něm bylo co dědit. Ale bohatá dáma, není-li opečovávána svým chotěm, neb ten je již dlouhodobě chabrus na všechno, může zatoužit po nové hvězdě, která zastiňuje i prezidenta. Ano, ovšem. Jistě. Tři nejčastější slova. Padesátiletého panice dost dobře přefiknout nelze, zejména ne tehdy, má-li na klíně žrádlo, v ruce ovladač a před sebou svou televizní drogu.          HLÁŠKA:Prý umí osm jazyků a také má doktorát z medicíny a z práv. To nevím, senátore, ale vůbec by mě to nepřekvapilo, je velmi přitažlivý.//a) A pane Zahradníku, měls jste již sexuální styk s mužem? b) Ne, myslím, že ne. a) Mohli bysme jít nahoru, hned. b) A je tam televize? Rád se dívám...// Zahradník není cizí agent. Prošetřuje ho už 16 zemí. ()

Vanchovi odpad!

Bol som pri tom, ale radšej by som pri tom nebol. Keď si o debilovi myslia, aký je mudrc, tak je tu otázka, kto je väčší debil. Chápem, že to bol zámer a asi aj hlavná myšlienka filmu, ale bolo to podané totálne nudným spôsobom. ()

Duke90

Celý film se nese v poklidném duchu jako samotná postava Petera Sellerse. Někdy to sice působí krapánek natahovaně a mírné zkrácení by možná neuškodilo. Ovšem i role takového "prosťáčka", kdy nejdelší dialog hlavního protagonisty spočívá v popisu střídajících se ročních období, dovede vytěžit ze své podstaty naprosté maximum a divák se přitom skvěle baví. Je až neuvěřitelné, jak daleko se může takový člověk dostat, a i když jsou některé situace opravdu dost naivní, tak stejně chcete věřit a nechat se pohádkově unášet dál.... ()

Amonasr

Absurdní podobenství o vyprázdněnosti světa mocných. Stačí jen "moudře" pokyvovat a opakovat jednoduché životní pravdy, do kterých si okolí projektuje své vlastní představy. Stejně jako mnozí do tohoto filmu. Sellersovo herectví je ovšem naprosto excelentní. ()

nula87

Skvostný herecký koncert Petera Sellerse v roli jednoduchého zahradníka, který svými "geniálními" moudrostmi začne ovlivňovat nejvyšší politiku. I can´t write. I can´t read. I like to watch ()

kurzan

Krásný film - mám rád filmy ve kterých se nevyskytují scény, které by mě iritovaly (a že se skoro v každém alespoň jedna najde) a také filmy u kterých si nemohu říci, že nechápu za co berou filmové "hvězdy" tolik peněz, když bych jejich výkon zvládl pomalu také a levněji. U tohoto filmu si to opravdu říci nemohu, tohle bych opravdu nedokázal - v takových chvílích cítím opravdovou úctu k herecké profesi a pokud by byli herci opravdu odměňováni za kvalitu svého herecké výkony musel by Peter Sellers vydělat jen za tento film víc než Brad Pitt a Tomem Cruisem za celý svůj život dohromady. Škoda, že naše televizní stanice tohle nikdy nepochopí a jako "megafilmy" presentují ubohosti typu Pravých blondýn a podobně, ač narozdíl od tohoto filmu nic "mega" - tedy velikého - nepřinášejí. ()

miki68cz

Můj nejoblíbenější film s Peterem Sellersem, úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony, zajímavé téma. Nevšední film, který se musí líbit snad všem. ()