World Trade Center

• USA World Trade Center (více)

Oscarový režisér Oliver Stone popisuje skutečný příběh o přežití a záchraně dvou hrdinných policistů - Johna McLoughlina (Nicolas Cage) a Willa Jimena (Michael Peña) – kteří zůstali 11. září roku 2001 zavaleni v troskách Světového obchodního centra poté, co se odtamtud snažili pomoci uniknout uvězněním lidem. Snímek sleduje také jejich rodiny pátrajících po tom, co se s oběma muži stalo, stejně jako záchranáře, kteří je našli pohřbené v sutinách a vyprostili je ven. Jejich příběh ukazuje, jak tato tragická událost dokázala v lidech probudit to nejlepší. (HBO Europe)

Han22

A zase jednou trošku proti proudu. Jak už jsem psal u Letu 93, 11. září 01 mě nechalo i tehdy víceméně chladným a přesto mě ten film dostal. Je to velkolepá, emocemi nabitá podívaná, plná patetických proslovů, slz, smutku, zoufalství a naděje a zároveň klasický katastrofický film. A já se ptám co je na tom špatného? To že je něco nabitý emocemi a není podávané s patřičným nezájmem, nadhledem a realismem jak je dnes in z toho dělá automaticky kýč. Chtěl bych vidět Vás, co tomu dáváte odpady a shazujete to na úroveň těch nejhorších béčkových a céčkových braků co by jste říkali inteligentního, jak by jste zvládali emoce být na místě těch rodin nebo na místě těch dvou uvězněných? Jistěže to je to doják o naději, lidském dobru a sounáležitosti a že to není podáváno s nadhledem a odstupem - vždyť je to film pro Američany, kteří si tím prošli a které to nejvíce zasáhlo... lidem z ostatních zemí to může být šumák. No každopádně se mi tohle líbilo více než polodokumentární Let 93, a když vidím ty odpady tady, tak přihodím jednu hvězdičku do pětky. ()

cachina

Politicky angažovaný režisér Oliver Stone se nebojí problematičtějších a kontroverznějších témat týkajících se historie USA, od války ve Vietnamu (Četa, Narozen 4. července), přes Kennedyho (JFK), Bushe (W.), 11. září až po současný dokument zahrnující několik posledních desetiletí amerických dějin počínaje druhou světovou válkou (Neznámé dějiny Spojených států). Se vší úctou k obětem tragédie, ale tento film neměl vzniknout. Snímek pojednává o osudech dvou zasahujících policistů bezprostředně po teroristickém útoku. Ačkoliv se jedná o skutečnou tragickou událost, film neobsahuje mnoho napínavých scén. Hlavní hrdinové jsou po celou dobu filmu pouze pasivními figurami. Ve skutečnosti nikoho nezachrání a celý film jen leží zavalení pod tunami sutin. I zpočátku, kdy ještě nejsou uvězněni, jen přihlížejí neštěstím, které se dějí kolem nich. Všude pobíhají ve zpomalených záběrech krvácející lidé v doprovody kýčovité instrumentální hudby. Film má podobou strukturu jako Okrsek 49. Je složen z flashbacků a také sleduje počínání rodin obou policistů. Melodramatické šablonovité vzpomínky střídají rozhovory zavelených hrdinů (zavalených až tak, že jim skoro není vidět ani obličej), které zavání patosem a sentimentem. Kontroverzní režisér zůstává daleko za očekáváním. Bohužel využívá typické kýčovité postupy, které jsou obsaženy v kdejakém filmu. Ve výsledku se jedná o sterilně a překvapivě neemocionální stokrát viděné drama. ()

iXtr3m3

Je to síce prvoplánovo dojáčik, ale je dobre spracovaný a hlavne na túto tému ťažko nájsť niečo, čo by nebolo zaangažované. Neriešim pozadie ani politiku, riešim film ako taký a ten sa mi páčil. ()

Balu...

Realita co chvíli proložená zpomaleným záběrem; libující si v detailech tak tak prvoplánovitě naaranžovaných, že to až kazí dojem. Film mi připomíná řidiče na serpentinách, který permanentně nabourává pravý a levý mantinel vozovky. "Jen" postavit celý film na famu tragédie 9/11 a obsadit do hlavních rolí známé tváře ze SvatéhoLesa ještě není zárukou kvalitního filmového zážitku - naneštěstí dváci mají ještě stále svůj úsudek.. WTC budí nepochybně emoce, ovšem v mém případě né asi vždy takové, jaké Oliver Stone zamýšlel. ()

wosho

Klidně si mě ukamenujte.Let číslo93 je lepší-bezváhání,ale takovou kritiku si Stoneuv opus nezaslouží.Nevím jak u jiných,ale u mě vyvolal stejné emoce jako opravdové 11.září.Má sice spoutu rozporuhodných částí-jako moře amerických vlajek,Ježíše s vodou,náboženský fanatik atd.Co však Stone mohl dělat,když se snažil být autentický,ale místo dokumentární režie zvolil cestu klasického amerického dramatu?Co mohl dělat s tým blbečkem co je ve zkutečnosti našel a pak odjel jako patriot do války proti terorismu-přeobsadit ho americkým muslimem?Podle mě tento film,mohl dopadnout hůř aStonemu se podařilo ho natočit se ctí a tak,že se nemusí stydět a po zbytek života se vymlouvat,že měl špatnou chvilku. ()

cab

Takovou slzopudnou, ale pro me tezkopadnou polyzanici a staveni zbytecnych pomniku si (Oliver Stone) mohl odpustit a (Nicolas Cage) jakbysmet. Dlouhotrvajici zabery na umirajici ci horekujici herce nejsou vubec dramaticke, ale vicemene trapne sebeucelne a nefungujici. Utrpny osud takoveto citlive latky, i kdyz asi divaci z USA byli pohlazeni na dusi. 15% ()

Holina

Hodně mluvení, žádná akce a tedy nevím jestli jsem to jen nepostřehl, ale nějak mi chybělo i napětí. Tragédii 11. září se Stone pokusil uchopit trochu jinak, ale šťastně to asi neudělal... ()

Pussycat18

Za první půlku filmu. 11. září se stalo něco nevýslovně hrozného, něco co poznamenalo miliony životů po celém světě, něco, z čehož i přes svou tragičnost a hrůzu mohl vzniknou scénář neskutečně kvalitního tragického snímku. V režii Olivera Stonea, který i přes své kvality nedokázal toto velké téma zpracovat, se to nezdařilo. První půlka filmu vypadá dobře, zaujala mě, vtáhla do děje. Ale ve chvíli, kdy se pozornost stočí pouze na dva policisty se ze světové tragédie stane soukromá temná patriotská párty. Amerika protěžuje sama sebe, to víme všichni, ale že to musíme poslouchat z úst lidí na pokraji smrti...no tak! Tenhle snímek mě nepřesvědčil a udělal z jednoho z nejhorších teroristických útoků frašku! ()

dopita

To je dost průšvih tenhle film. Začátek byl docela fajn, i to jak se ten domek (no já vim že to byl mrakodrap, ale mám z toho filmu srandu no) sesunul, ale pak sem měl vzít nohy na ramena, což sem neudělal a votrávil sem si tim celej večer. Tohle není film, ale slzopudná podpásová slátanina od kdysi provokatéra. ()

Scytale

Oliver Stone je vyborný reřisér (podívejte se do mojí TOP 10), ale nikdo mi nedokáže objasnit, proč proboha točil tento film. Začátek filmu slibuje vysokorozpočtovou rekonstrukci událostí 11.září na "Ground Zero", ale bohužel se po 20 minutách mění v příběh dvou zasypaných policistů. Všechna čest všem zúčastněným, ale takovou dávku amerického patetismu a patriotismu neAmeričan prostě nemůže v zájmu zachování duševního zdraví, přežít. ()

Ripley

Existuje spousta konspiračních teorií.Ať už je pravda jakákoliv,tento film je především poctou všem civilistům,záchranářům,hasičům a policistů,kteří tam zahynuli.Navíc je dobře natočen. ()

ruhebitte2010 odpad!

Od okamžiku kdy se zřítí WTC je film o ničem a zjevení Ježíše mě donutilo ukončit domácí projekci. Tohle není film pro inteligentní a nenajivní diváky. ()

bila.tecka

Pád dvojčat vyžadoval od filmového průmyslu VELMI citlivý přístup, proto je výsledek esencí všeho, čeho se většinový Američan dožaduje. Uctění památky zemřelých hrdinů, rodinných hodnot. Pozitivní je nerozdmýchávání nenávistných nálad. Byl zvolen čistě subjektivní pohled hasičů, kteří ani netuší, co způsobilo zával, pod kterým leží. Takže pokud se oprostím od zúčastněné poklony obětem teroristického útoku, nevidím pražádný důvod existence tohoto filmu. Olivere, musel jsi to vzít, ale ve tvé filmografii zůstance WTC spíš jako WTF... ()

Oxy

Tohle je od Olivera? Hmm. Neobvyklá nuda. Cage pořád dokola opakující "I don't know" není nic pro mě. Bavil jsem se do doby, než spadla první věž. ()

Paity

Nicolasi Cagovi nepomohl ani stupidní zastaralý knír, aby natočil něco obstojného. Vsadím se, že Amíci tohle hodnotí hodně vysoko, ale my, kteří jsme jakoby nezasaženi 11. zářím, k tomu máme poměrně daleko. Proto hodnotíme správně nikoli přes city, ale přes skutečnou filmařinu, které je ale v celém WTC zoufale málo. Zavalit tři joudy hromadou suti opravdu nestačí. K tomu si klidně pustím jeden díly doktora House. ()

Bohemák

Počínaje manipulativní pohádkou Alexander Veliký mě Oliver Stone jen zklamává. Filmařsky vždycky paráda (tedy pro laika, jakým jsem), ale vždycky příšerně posazeno mimo realitu. Vypadá to, že všude kolem nás jsou napůl supermani. ()

Miller

Aby se místní intelektuálové neposrali, že si Američané, na rozdíl od nás, umí držet své hodnoty, že mají rádi svou zemi, a že je pro ně Bůh více, než terčem dementních vtípků. Samozřejmě, že film je částečně patetický - jak překvapivé u filmů ukazujících věci související s válkou, navíc z Ameriky! To bych opravdu nečekal! Patetičnost filmu je však naprosto unesitelné mezi. Chápu, že hodně lidí asi u Stona, profláklého komanče, čekala, že Stone rozjede podobně debilní konspiračku, jako u JFK a namísto toho se dočkali pocty -  to ovšem není chyba filmu. Film by si ode mě normálně zasloužil 4 hvězdy, ale tohle nespravedlivé hodnocení nemohu nechat tak, jak je a musím tedy filmu nadržovat. ()

jakeer

Olivera Stona nemám rád, ale tento film je fajn. Nerozumiem nízkemu hodnoteniu a tým častým dvom hviezdičkám. Dve hviezdičky ja osobne dávam až vtedy, ak má film vážny problém - po hereckej stránke, či stránke deja. Tuto je to však výborne zahraté (či už dvaja hlavní hrdinovia, alebo ich manželky vo vedľajších rolách) a scenár je síce pomerne jednoduchý a priamočiary - ale čo chcete viac? Stone v tomto prípade zvolil citlivý prístup, nechcel vybuchujúce lietadlá, ľudí vyskakujúcich z vrchných poschodí či explicitné zábery na padajúce budovy. Z úcty k pozostalým či preživším sa to dá pochopiť aj teraz, viac ako dvadsať rokov od útokov a o to viac to bolo pochopiteľné po necelých piatich rokoch, keď boli rany ešte čerstvé. Neberiem ani argument, že nebyť dobrej známosti tragédie, dej filmu by nebol ničím zaujímavý. No práve vysokej známosti vás zamrazí pri zábere na čo i len tieň chvostu lietadla a ste ušetrení úvodu do deja (ako napríklad pri trojhodinovom Titanicu - čo bola tragédia, ktorá za 85 rokov predsa len vyšumela z pamäti). ()

abysser

Myslím kucíí, že to moc všichni prožíváte. Recenzí s tím, že se jedná o film ryze pro americké publikum a Evropa to bude po právu vnímat jako kýč, bylo mnoho, ale že se to bude naivně opakovat na csfd.cz jsem možná neočekával.. Proto jsem rád alespoň za ty tři hvězdičky od Poma.. ()

Oliver Stone dokumentující

Oliver Stone dokumentující

15.07.2007

Během několika let se z Olivera Stonea stal osobitý dokumentarista, jehož díla vzbuzují mnoho kontroverzních reakcí. Jeho jednostranně zaměřený dokument Comandante zabývající se kubánským diktátorem,… (více)

3 > 1

3 > 1

17.10.2006

Už staré přísloví praví, že čím víc filmových novinek znáš, tím více si člověkem a vzhledem k tomu, že poslední dny byly poměrně rušné, rozhodl jsem se vám přinést hned tři zajímavé informace ze… (více)

Stoneův WTC podruhé?

Stoneův WTC podruhé?

08.09.2006

Je docela pravděpodobné, že kontroverzní levičák Oliver Stone zůstane u ožehavého tématu teroristických útoků z 11. září 2001 i ve svém dalším filmu. Před pár dny se svěřil s plány pokračovat v… (více)

Cheadle, Sandler a 11/09/01

Cheadle, Sandler a 11/09/01

18.11.2005

Pro filmaře se zřejmě stalo prestiží, aby mohli vzít do ruky kameru a natočit film, jenž by se odehrával během černého dne současné Ameriky, 11. září 2001. Oliver Stone připravuje film World Trade… (více)