Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Greedo

Je velmi zodpovědné a odvážné pustit se do zfilmování katastrofy, která ovlivnila tak mnoho lidí. Jedná se o velmi choulostivé téma a mohly by jsme se setkat s odporemveřejnosti k tomuto snímku. Nicméně ten je realizován přímo mistrovsky a je pěknou dokumentací toho, co se 11. září 2001 událo. Samotný film působí velmi realisticky a přesvědčivě. U mne po celou dobu svého trvání udržel napětí. Možná se ve své střední části zdá být zdlouhavý a přplněný neustálými fakty o jednotlivých letech. Mě osobně to uvádělo do zmatení - a tak by to také mělo být. Tehdy příslušné orgány nebyly na útoky připraveny a reagovaly příliš pozdě... Tomuto filmu bychnic nevytknul a považuji ho jako jeden z důležitých prvků novodobé kinematografie. ()

MadChick

Paul Greengrass pokračuje po Bloody Sunday dalším dokonale strhujícím filmem podle skutečné předlohy. Je to jeden z filmů u kterého si opravdu přejete aby dopadl jinak, i když bohužel všichni víme, že dopadnout jinak nemůže. Soucítíte s postavymi a přemítáte nad tím co bychom udělali na jejich místě. Po skončení filmu se mi vrací neustále otázka "PROČ" ??? . Díky tomuto filmu opravdu přeji smrt všem fanatikům a takto neuveřitelně zmanipulovaným lidem. ...95% ()

Standito

Remeselne zdatné, ako to u Greengrassa býva, našťastie aj kameraman už nie je taký epileptik, ako to bývalo pri Bournovi. Peripetie na letisku podstatne menej zaujímavé ako časť v lietadle, čo je na škodu, pretože to tvorí vyše polovicu filmu. Pri poslednom zábere sa mi zastavilo srdce... ()

Frecklie

Je to už 10 let od útoku, 5 let od doby, co jsem tenhle film viděla poprvé, ale pořád mě dokáže naprosto emocionálně zničit. Tak, jako do té doby a i od ní žádný jiný film. Strhující, dechberoucí, gradující. United 93 je jeden z důvodů, proč miluju filmy. ()

Hanes88

Samozřejmě, že kdyby tento film nebyl podle skutečné události, neměl by asi takové hodnocení. Tato tragédie ovšem zasáhla celý svět a člověk se může alespoň skrz tohohle filmu podívat na poslední minuty pasažérů, kteří se nehodlali vzdát. Bojovali do poslední chvíle. 90% ()

Marrty3

Strhující. Snímek, u kterého je již předem znám konec, mě stejně nenechal chvíli klidným. "Dokumentární kamera" mi udělala velkou radost, jelikož dodala tu pravou autentičnost. Je to opravdu nářez od první minuty. Snímek nabírá stále na obrátkách. I po 11 letech je šílené se dívat na záběry narážejícího letadla do WTC. Zajímavé bylo i velmi anonymní ztvárnění osob. Greengrass vytvořil opravdu plnohodnotný snímek, který emočně dostane snad každého. A hlavně film, ve kterém konečně nebyl ten nepříjemný americký patriotismus. ()

ClimbVibe

Chcete katastrofický film? Tak zapomeňte na všechny Letiště a Poseidony, zapomeňte na vykonstruované mikropříběhy jednotlivců, kteří projdou vývojem a zažijí spolu bla bla bla. Před tímhle snímkem všechny tyhle filmy blednou závistí a jdou se stydět do kouta. Něco tak strhujícího, napínavého a dojímavého jsem dlouho neviděl. Civilní herectví, ani stopa po falši. To jak tvůrci vybalancovali dokumentárnost a klasické vyprávění (scénář, zvuk, střih a kamera) je prostě brilantní. Závěr neskutečný. A když si člověk každou chvíli uvědomuje, že tohle byla/je realita - zamrazí z toho ještě víc. Vypíchl bych jeden ze skvostných střihových momentů - modlení únosců ke svému bohu a modlení unesených ke svému. ()

Teabag

Ze začátku jsem se toho (po zkušenosti s cukrkandlovým World Trade Center, které jsem ani nedokoukal) trochu bál, ale postupně si mě United 93 získal a závěr byl opravdu velmi silný... Nikdy předtím bych asi nevěřil, že shluk anonymních postav by mohl takhle fungovat. Greengrass se tímhle už definitivně stal jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. ()

Itar

Syrové, jako máloco. Greengrass si uvědomil sílu samotného námětu, vzal informace z onoho dne a jednoduše je vrazil do filmu nejjednodušším možným způsobem. Výsledkem je nepříjemně tísnivá a (samozřejmě) až mrazivě reálná rekonstrukce jedné z největších tragédií novodobých dějin. ()

iampatrik

80% Pár dnů zpět jsem viděl Greengrassův novější snímek - Captain Phillips, který je v mnohém podobný a jasně ukazuje, jak umí režisér z mála, vytěžit maximum - respektive jak z jednoduché zápletky (na které by se dalo pokazit hodně a diváka unudit k smrti) se dá vykouzlit napínavý, postupně gradující příběh o 11. září 2001. Bezesporu byl pro mne lepší zmiňovaný Captain Phillips, neboť tam na to šlápl od první minuty a nepustil až do konce, plus určitě taky herecký um Hankse a neherce Abdiho. Proč popisu jiný film? Abych ukázal, co chybí Letu číslo 93 - děj se rozbíhá strašně pomalu, což trvá necelou hodinu a v těch chvílích nebaví, jak by měl. Ani zde nejsou vyloženě žádné ústřední postavy a vzdáleně to připomíná dokument. Za tohle všechno bych se měl ale omluvit, protože závěr je strhující a celkový dojem z filmu za lepší dvojku (jako ve škole). ()

barcaacrab

Já osobně jsem se s postavami ve filmu ztotožnila jen díky faktu, že se tato tragická událost stala. Ale nemůžu zase říct, že bych si film užila o něco víc, nebo míň, kdyby se to všechno nestalo. Asi bych na něj reagovala úplně stejně. Seděla bych s naprosto stejně vytřeštěnýma očima, které bych nedokázala od obrazovky odtrhnout.... Ale celkově mi asi nesedlo, že film je takovým dokumentem nedokumentem. ()

Kuzzie

Pamatuju si, jak moc na mě film zapůsobil. Jak byli všichni v kině po skončení potichu a nikdo kvapem neodcházel, jako obvykle. Jak jsme tam brečeli...jenže..nejspíš jsem už zastáncem konspiračních teorií. Nikdy jsem ve zprávách neviděla torzo letadla, jen nějakou díru v zemi. Celý jedenáctý září je pro mě osobnější už pro to, že mám v ten den narozeniny, a tak jsem neodolala a procházela si všechny možný zákulisní drby, abych věděla, kdo a proč stál za mou tehdejší zkaženou oslavou..! Nejsem z toho moudrá. Určitě to nebylo všechno tak, jak se nám snaží předkládat média( i tenhle krásný film, bohužel), všechno se neodehrálo snad ani podle nejznámějších konspirací o tom, jak to nahrála emerická vláda, třeba ani ten díl South parku o konspiraci v konspiraci neni pravda..jen hrstka vyvolených ví o tom, co se tenkrát stalo. Jen..ta hořká pachuť a zklamání u mě přetrvává, a ačkoliv ponechávám plné hodnocení, jsem zklamaná z chodu tohohle světa a víc podobných filmů vidět nepotřebuju. ()

angloumene

Tedy pardon, ale první předletová část mi přišla vyloženě nezáživná. Dít se něco začne až po té, co se do konstrukce Dvojčat dostanou dva až příliš snadno identifikovatelné objekty. Takže teď nastává otázka, jestli let číslo 93 hodnotit z filmového nebo dokumentárního hlediska. Osobně mám pocit, že to přeci jen má být čistokrevný film, takže to nevidím navíc než 68 %. ()

Prochy38

Dokud jsem film nevěděl, ani jsem netušil, jak to všechno tehdy bylo. Nijak jsem se o to nezajímal, ale film mě dost zaujal. Skvěle a realisticky zpracováno. vynikající práce především ve středisku, kde evidovali lety, které nemají pod kontrolou. Skvělá práce, skutečně. Posádka letadla super. Ale jestli to bylo všechno poskládáno z odposlechů hovorů, bude se to asi od reality lišit. Každopádně klobouk dolů obětem, které nechtěli nechat teroristy splnit svoje plány. Hodnotit hovadské činy teroristů nemá zde smysl.... Film jako pěkná pocta posádce. ()

Tristaver

Možná proto, že jsem toho o 11. září přečetl a zhlédl svého času hodně, nebo možná proto, že nemám rád ruční kameru, jsem z United 93 nebyl příliš nadšený. Musím ale vyzdvihnout perfektní výkony přítomných neherců, kterým jsem věřil úplně všechno. ()

Honzeek95

Necelé dvě hodiny čirého chaosu, bezmoci a paniky. Vynikající film, který ve vás vyvolá celé spektrum emocí. Místy mi to připadlo spíše jako dokument, ale na rozdíl od něho je United 93 těžko sledovatelný, a to kvůli třepající se kameře a autentickému zachycení situace na řídících věžích, kde se přeřvávají lidé. Kvůli tomuto faktu jsem měl chuť snímek v polovině vypnout. I přesto jsem však vydržel a nelituji toho! ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión