Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

majo_svk

Nádhera. Jednoducho, ale zároveň úchvatne sfilmované veľké americké nešťastie, ktoré poznamenalo históriu USA na veky vekov. V snímku je zobrazený osud jedného zo štyroch unesených lietadiel (z dňa 11. septembra 2001), ktoré smerovalo na Biely dom a chystalo sa dať Amerike ďalší krvavý úder. Film je ako skutočný, uberá sa smerom k dokumentu a to nielen skutočnosťou príbehu, ale aj tým, že tu nenájdete takmer žiadne typicky americké akčné scény. Divákovi prináša krásnu a nezabudnuteľnú podívanú a zároveň poukazuje nato, že Američania vôbec nepočítali s teroristickými útokmi, neboli na ne pripravení a tak všade vládol úplný informačný chaos, ktorý neveštil nič dobré. Jedinou záchranou toho, že Biely dom neskončil ako dvojičky a Pentagón, bolo to, že pasažieri letu číslo 93 ukázali obrovskú odvahu a postavili sa teroristickým fanatikom na odpor. V snahe zachrániť si svoje vlastné, ale aj cudzie životy, sa stali veľkými americkými (ba aj svetovými) hrdinami a ich zásluhou sa lietadlo zrútilo na neobývanú časť Pensylvánie. Od tvorcov filmu to bol (napriek ťažkej a chúlostivej téme) pekný krok, že nakrútili taký veľkolepý film na pamiatku všetkých, ktorí toto krvavé peklo zažili na vlastnej koži. Ďakujem Vám páni filmári. ()

WinstonS

"O say, does that star-spangled banner yet wave, over the land of the free and the home of the brave?" Ano, vlaje. A Angličan Paul Greengrass se zasloužil o to, že vlát může hodně pyšně. Na tento film by měl být Greengrass hrdý. Patos? Slzy? Dojemné chvíle orámované houslovými melodiemi? Nebo normativně podbarvená legenda přiživující mýtus letu United 93? Kdepak. UNITED 93 je polodokument, který nehodnotí, nepřibarvuje či nevypráví. Jen ukazuje. A zatraceně autenticky. O lidech z uneseného letadla nevíte nic. Žádné záběry "on se loučí s ní ráno doma a netuší, že odjíždí na cestu, z níž se nikdy nevrátí, což víme jen my diváci" naštěstí nehrozí. Stejně tak účinný je způsob, jímž Greengrass ukazuje, jak v kritické chvíli pracoval US letecký dispečink. Díky řadě poloherců, kteří ve filmu zastávají stejnou funkci jako ve skutečnosti, je tato fáze filmu hodně vydařená (nikdy bych nevěřil, jak mrazivý pocit můžu mít při sledování radaru zobrazujícího možnou srážku dvou letadel). Samostatnou kapitolu tvoří tak auntetický způsob zobrazení děje na palubě letadla, až se možná (stejně jako já) přistihnete při tom, jak těm zoufalým lidem snažícím se na poslední chvíli zvrátit hrozící katastrofu držíte palce, ať se jim jejich plán povede. Famózní film od famózního režiséra. Tleskám, Paule Greengrassi! ()

Janko_Vlyrd

Neuveritelý film podľa skutočnej udalosti, ktorý mi na pár dní zaťažil hlavu. Dokonale natočené bez jedinej chyby, počas celého filmu mi búchalo srdce. Ani neviem čo k tomuto filmu povedať, nemôžem si pomôcť. Najsilnejší filmový zážitok. ()

thunnus

No teda! To byla ale adrenalinová bomba! Už dlouho jsem něco podobného nezažil. V závěru, i když jsem věděl, jak to dopadne, jsem cestujícím držel pěsti. Tenhle film není vlastně ani standardní drama/thriller ani dokument. Je něco mezi tím. Škoda jen, že se týká jen jednoho letadla z těch unesených, kdyby to bylo o všech, je to lepší. Taky mě trochu mrzí, že linie vojáků a letištních pracovníků zůstávají tak trochu neuzavřené. Jinak by to ale bylo na plné hodnocení. Ale je to velice sugestivní film, to ano. ()

hell_boy

88% a 135. místo v top 200 pro film, který se z jedné poloviny odehrává ve středisku řízení letového provozu, kde se zmateně překřikuje banda letových dispečerů, a ze druhé poloviny v letadle, kde se napřed neděje nic (možná ještě větší otrava než sledování těch dispečerů) a následně se sice něco děje, ale většinu času zaberou telefonáty vystrašených pasažérů svým blízkým, které mi nijak zvlášť dojemné nepřišli. A tak jediným povedeným úsekem je cca 10 posledních minut filmu, které ovšem nezachrání neuvěřitelně utahaných 100 minut tomuto úseku předcházejících. Snímek mohl mít klidně poloviční, možná i třetinovou délku a zapůsobil by na mě úplně stejně. Přechválenost tohoto filmu je pro mě záhadou....slabých 40%. ()

Brejlil

Prakticky dokumentární záležitost. Co se dělo ve středisku řízení letového provozu a na palubě letu United 93 11.9.2001. Na palubě Boeingu jsou úplně obyčejní lidé a dole na zemi dispečeři řeší problémy běžného dne. Pak jedno letadlo unesou, po chvíli druhé, a obě zmizí z radarových obrazovek. Napětí, jestli se nesrazí s jiným ještě skončí dobře, nesrazilo, ale po chvíli začíná hrůza. A konec filmu, posledních dvacet minut? Viděl jsem je v kině a bylo mi zle, na DVD jsem ještě nenašel odvahu. Zásadní film. ()

bidja

Výborný dokument, až na to, že možná žádný let č.93 společnosti United nebyl unesen. Díky tomuto filmu jsem skoro ochoten věřit, že se to odehrálo skutečně. ()

kluk z Na

Nakouknutí do historie 11. září, plné informací a detailů... přestože je zde vyobrazena pravda a je v našem zájmu rozšiřovat si obzory ohledně historických tragédií a jiných událost, film mě neskutečně nudil. ()

RomanHyde

Velmi dobře natočen hraný dokument.. v kině tohle sledování bylo opravdu strhující. Je určitě dobré se alespoň poprvé na tento snímek podívat v přítmí kinosálu s kvalitním zvukem. Celé to je velmi sugestivní záležitost, takže jedna z hlavní rolí připadne i tíživé atmosfeře.. Je jen velká škoda toho, že jsme dopředu věděli jak to dopadne :( A závěr je přímo neuvěřitelný... kam se podělo to letadlo? ()

halogan

Již mnoho let hledám ve filmech jakési nadlidské emoce. Emoce, které mi vyrazí dech, nezažitou atmosféru. Něco výjimečného. Vedle dojáků stále hledám něco úžasného. United 93 je jeden z velice mála snímků, který i přes pomalý začátek ke konci poskytne něco tak naprosto neviděného... něco, co člověk může zažít jen před velkým plátnem s THX zvukem. Každému doporučuji zažít Greengrassovu magii jak v United 93, tak třeba u Bournova Ultimáta. ()

wampire23

Greengrass natočil nadčasové dielo, ktoré slúži ako spomienka na ľudí, ktorí boli ochotní položiť vlastné životy, aby zachránili životy iných. Sledovať tento film je ako rútiť sa plnou rýchlosťou proti stene. Dobre známy koniec, ku ktorému všetko speje ešte viac umocňuje pocit stiesnenosti. Na konci filmu človek takmer nedýcha, keď sleduje pasažierov ako sa dobýjajú do kabínky pilota. Jeden z najsilnejších filmových okamihov. ()

kubyno

No zas tak jasno nemám, že by to třeba byl nutně 5*film. Pro mě dost kontroverzní hodnocení. První půlku se to víceméně jen rozjíždí - sice ne tak nudně, ale jediné co tam je, je brilantně vymalovaný chaos a bordel, a to mě trochu iritovalo. Druhá půlka v letadle byla udělaná fantasticky, napětí by se dalo krájet, a i když víte, jak to skončí, tak dychtivě čekáte na další a další okamžik. Greengrass vás přivaří do sedaček a zrychlí vám tep, ale jen ve druhé půli. Něco mě občas hryzalo a prostě i když je to naprosto jedinečný snímek, tak jsem si ho tak "filmově nevychutnal", a tak i přes Greengrasse, skutečně reálně vypadající postavy, a téma, se nenechám strhnout davem a dám 4*. ()

Echelon1 odpad!

Nie som tu, aby som presadzoval svoje názory na svetové dianie, ale na filmy, takže toto je môj názor: Ďalší propagandistický film, prakticky vymyslená zápletka, ktorá je ale v masmédiách označovaná ako pravda. Ako vidím to hodnotenie, tak je zjavné, že väčšina ľudí sveta, nemá ani poňatie, aká je skutočnosť. Neuveriteľné. A práve takéto filmy (medzi ne patrí aj tento), magoria ľudí, preto aj toto, má 86% a zaberá miesto v rebríčku najlepších filmov. ()

Maslord

Celkom dobry film, horsie hodnotenie daval koli tomu, aby som poukazal ze sa rozhodne nejedna o Historicky film, zodpovednost Al-Kaidy nebola nikdy preukazana. Pravdepodobne za utokni ako aj za inymi katastrofami stoji americka CIA. ()

Atheas

Sakra, já jsem stále čekal, že se z toho vyvrbí nějakej zázračnej konec i když jsem věděl že je to víceméně dle skutečné události. No vsadím se, že kdyby se tam objevil Steven Seagal tak by to bylo celkem slušný pokračování Přepadení. Jinak opravdu velice napínavý film mě strhl sebou přesně ke konci, kde se divácké tempo hecuje k nejvyšší možné metě. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión