Když mu bylo sedm let, odebrali ho matce a podrobili drsnému vojenskému výcviku. O třicet let později musí král Leonidas, vládnoucí řecké Spartě po boku milované manželky Gorgo, čelit děsivé hrozbě. Král Xerx požaduje, aby se mu Sparta podřídila, Leonidas však posly bez milosti shodí do studny. Je odhodlán bránit svou zemi i navzdory nepříznivým věštbám. Nikdo netuší, že věštbu zaplatil Thérón, který se spřáhl s Xerxem. Když rada odmítne Leonidovu výzvu, shromáždí král tři sta odhodlaných bojovníků a vydá se s nimi k pobřeží, aby se v úzké soutěsce Thermopyly postavil mnohonásobné přesile. Připojí se k nim také Arkaďan Daxos se svými vojáky. Zatímco se muži připravují k boji, Gorgo, kterou jeden z radních varoval před zrádným Thérónem, se snaží přesvědčit radu, aby Leonidovi vyslala na pomoc posily. Leonidas odmítne s Xerxem vyjednávat. Svou zemi nevydá do rukou nepřítele. Sparťané beze ztrát odrazí první perský útok. Zatímco Leonidas znovu odmítne s Xerxem vyjednávat, Gorgo se s velkým sebezapřením poddá Thérónovu chtíči, ve snaze získat ho na svou stranu. Podlý rádce ji však opět zradí. Zradí také uražený Efialtés, který Xerxovi ukáže, kudy by se jeho vojsko mohlo dostat Sparťanům do zad. Leonidas se odmítne vzdát, a tak se schyluje k rozhodující bitvě. (TV Nova)

kinej

Možná by byl film lepší jako němý. Ační sekvence jsou slušně vyšperkované, ale jakmile někdo otevře ústa dostavuje se nuda. Bojové scény jsou na tomhle filmu to nejlepší, možná vlastně to jediné dobré. Scénář je slabý, herecké výkony někdo dokonce podprůměrné (vystoupení královny v senátu). Prostě průměrný film. ()

Hrabka

Efektní masakr. Na mě tyhle digitální efekty ve spojení s bojovou vřavou prostě zafungovaly. Kašlu na nějaké historické nesrovnalosti (ok, bylo jich 7000, ale z toho bylo Sparťanů skutečně 300 a jinak "všechno sedí"), tohlo je prostě po efektní stránce jeden z největších počinů ve filmové historii. Z těch bojových scén jde hlava kolem a já si naplno užil tyto vizuální orgie. Doporučuji zhlédnout v odpovídající kvalitě, ta filmový zážitek ještě umocní. 85% ()

LiVentura

Fenomén tohto filmu chápu v rovině zábavné, vizuální, jinak lehce nadprůměrný snímek především právě onou vizualitou. ()

cheyene

Až na ty "řezačky" - bojové scény - mě to nějak neuchvátilo. Viděl jsem hodně lepších historických filmů. Tento je zvláštní svým pojetím. Tvůrci evidentně kladli důraz na vizuální stránku snímku. Nějaké drobnosti by se našly: 1) Leonidas říká, že se sejdou v pekle. Lepší by bylo, kdyby řekl "tartaros", jelikož peklo je spíše křesťanský pojem. 2) Když Leonidas srazí ze svého štítu šípy, zůstanou v něm úlomky. V dalším záběru jsou pryč. 3) Nevím, zda se spartské ženy holily v podpaží..možné to je, ale trklo mě to do očí. Posuďte sami. Zajímavost: Ve starověké Spartě probíhala iniciace formou nočního přepadu (lehce zmíněno ve filmu), tzv. kryptaie, vesnice otroků s cílem nepozorovaně ukrást jídlo, zabití otroka povoleno. Jinou možností byl několika denní pobyt v lese. ()

Jamal

Rodrigo Santoro jako perský král Xerxes je vynikající. Jeho hlas tak nadlidský, že brzy uvěříte, že je král králů. Proti němu o půl metru menší spartský král Leonidas, který svým odhodláním a tak trochu i tvrdohlavostí a vírou v svobodu se nenechá zastrašit ani miliónovým vojskem. A taková rada na konec, někdy je třeba čekat méně, aby jste prožili více. Film, na který by se měl jít do kina, aby jste prožili trošku více a nevidět komiks, aby jste nevěděli vo co go. ()

paascha

Uááá, grr, sek, sek, drrr, uááá, sek, sek, grr, pích, bumm... film pro skinheady a fanoušky z kotle libovolného FC. ()

CrypzzXD

Ďábel zeleného plátna na režijní sesly + úžasná předloha + mimořádná muzika + skvělý Butler = jeden z nejúžasnějších zážitků a jedna z nejšílenějších vizuálních orgií, která se na plátnech dosavaď objevila. 10/10 ()

3497299 odpad!

Hloupější a kýčovitější pojetí thermopylské bitvy si lze jen těžko představit (mám na mysli comicsovou předlohu i otrockou Snyderovu adaptaci). Sparťané představují militantní jednotu, šovinismus, xenofobii (xerxefobii), totalitní myšlení a konzervativní politiku; Peršané naopak rozmanitost, dekadenci, nabubřelou megalomanii, temnou hlubinu podvědomí a progresivní rozpínavost. Snaha o současné analogie je natolik nabíledni, že člověk má všech těch kvazisvobodomyslných keců a obhajování správných lidských hodnot narvanější hlavu než z jakékoliv zaplacené politické agitace (kdo koneckonců zná všechny sponzory). Číst (prohlížet) fašistické Millerovo 300 a stejně tak sledovat Snyderovu obrazovou orgii je reklamní lobotomizující zážitek (což nijak nesnižuje fakt, že Snyder je formálně zajímavý a schopný, pročež jsem zvědav jak se jeho vizuální peristaltika popere s dalšími náměty). Pop-kultura bez servítek: fandil jsem Xerxesovi (který tak mimochodem dle dobových zobrazení rozhodně nevypadal), který byl mnohem víc cool než Leonides. Xerxes rulezz, Sparta´s trash is dead. To be continued - next in Salamis - we´ll see!! ()

Fiftis

„300“ je tým najväčším (samozrejme príjemným) prekvapením roka, nielen pre jeho netradičnosť či spôsob, akým je nakrútení, ale pre jeho perfektný príbeh, výpravu, herecké výkony a fantasticky prevedené vojnové bitky, ktoré uchvátia každého nadšenca podobného štýlu. Tento film by ste jednoducho mali vidieť, pretože sa jedná o niečo nové, čo filmový svet dovtedy nemal šancu uvidieť. ()

DJ_bart

Perfektní crossover alfasameckého machismu, šovinismu, toxické maskulinity a gay propagandy. Frank Miller je extratřída a Zack Snyder vizuální fetišista. ()

filmfanouch

Už svým režijním debutem Úsvit mrtvých Zack Snyder předvedl svůj speciální vizuální styl, který se rychle dočkal početné základny fanoušků, kteří budoucnost kariéry tohoto nadějného tvůrce s radostí vyhlíželi. Po předělávce hororu George Romera se Snyder jako svého druhého filmu poté chopil adaptace komiksové série 300 od Franka Millera. Ten svůj komiks založil na skutečném mýtu o odvážných 300 Sparťanech a legendární bitvě, do svého komiksu ovšem zapojil fantasy prvky, historické realističnosti se dvakrát nedržel a ani filmová adaptace 300: Bitva u Thermopyl jako ideální doučování z dějepisu neobstojí. Naopak ovšem skutečně obstojí jako fantastická antická řezba.   První komiksová adaptace Zacka Snydera je dodnes stylové audiovizuální dílo, kdy se Snyder snažil být co nejvěrnější Millerově komiksu. 300: Bitva u Thermopyl tak obsahuje výraznou komiksovou stylizaci, kdy tento film minimalizoval rozdíl mezi komiksovým a filmovým médiem a z dnešního pohledu patří dost možná mezi nejzajímavější komiksové adaptace vůbec.   Předlohu Snyder skutečně převedl do filmové podoby kousek po obrázku, stylizaci Franka Millera chtěl být velmi věrný a díky tomu skutečně vznikl výrazný audiovizuální milník. Film kompletně natočený ve studiu před modrým pozadím je v součtu skutečně vizuálně divokou podívanou, zároveň ovšem skutečně překrásnou podívanou. Už v roce 2006 bylo jasné, že vznikl zásadní film, který toho hodně naznačuje o vývoji digitální post-produkce.   Bavíme o počátku Snyderovy kariéry. Tehdy ještě nebyl čas, aby se Snyderův vizuální styl vyčerpal. Byl jednoduše svěží, pracoval se stylovými zpomalovačkami, dbal na vizuální estetiku, kdy díky tomu film obsahuje spoustu eye-candy záběrů. Snyder tehdy ovšem především skutečně natočil brutální antickou řezbu, která po Gladiátorovi Ridleyho Scotta a Troje Wolfganga Petersena dokázala vyvolat vzpomínky na zlatou dobu swords and sandals filmů. I v tomhle ohledu je Snyderův druhý celovečerák a jeho vysněný projekt neskutečně sympatický.   Herci do toho skrze fyzickou přípravu dali všechno, především Gerald Butler v roli krále Leonida. Butler ve své nejslavnější roli dokázal působit jako drsňák, kterého by člověk nechtěl naštvat, zároveň jde z Butlerova Leonida respekt i při jeho proslovech. Poctivě budované pekáče buchet Leonida a jeho bojovníků poté ještě více naznačují, že s těmihle Sparťany to Peršané nebudou mít jednoduché. Což se potvrdí s nástupem brutálních jatek, kdy se Snyder v rámci brutality nedrží zkrátka a skutečně servíruje poctivou řežbu.   Fenomenální soundtrack Tylera Batese dokonale sedí k prostředí starého Řecka. V 300: Bitva u Thermopyl též hraje důležitou roli zvuk, což je pomalu znova a znova potvrzované již od samotného počátku. Každý sek mečem, každé bodnutí, každý klusot koní zní překrásně a Snyder v tomhle ohledu skutečně dokázal natočit silné audiovizuální dílo, které smysly zrak a sluch maximálně hýčká.   Těch digitálních cákanců krve je možná ve finále až příliš. Přesto se ovšem musí ocenit právě to, jak drsná podívaná třístovka je. Díky vsazení na postavu Dillia v podání Davida Wenhama coby nejistého vypravěče se na plátně může dít cokoliv, realita se kříží s fikcí a v akci postupně Snyder předvádí epický antický mýtus, kde je snaha o důveru v realističnost zcela irelevantní.   Krom Butlera rozhodně stojí za zmínku i Lena Headey jako spartská královna Gorgo, tehdy ještě neznámý Michael Fassbender coby mistrovský bojovník Stelios, Vincent Regan jako spartský kapitán či k nepoznání Rodrigo Santoro v roli Xerxe. 300: Bitva u Thermopyl není typ filmu, kde by dvakrát záleželo na hereckých výkonech, přesto je ovšem obsazení skutečně dobré a tomuhle filmu též velmi prospívá.   Od Bitvy u Thermopyl uběhlo 15 let. Snyder je dnes zcela někde jinde, po Watchmenech a jeho trilogii u DC je z něj zkušený tvůrce komiksových adaptací, jehož styl ovšem už není tak výjimečný a v rámci audiovizuálu už Snyder nikdy s podobnou revolucí nepřišel. Solidnímu pokračování jménem 300: Vzestup říše se poté i přes skvělou Evu Green nepodařilo z 300 definitivně udělat sérii a Snyderův námět na závěr trilogie, který by se točil kolem homosexuálního vztahu Alexandra Velikého a generála Hephaestiona byl studiem Warner Bros. odmítnut a vypadá to, že série aktuálně nemá budoucnost. První třístovku nám ovšem již nikdo nesebere, její důležitost také ne. This Is Sparta! () (méně) (více)

ajuska

Úžasně stylizovaná řež. Občas vás asi napadne, že to je tak trochu vítězství formy nad obsahem, ale určitě se jedná o neobvyklý filmový zážitek. ()

Shakers

Začal nový věk! Věk svobody! A bude se vědět, že každý z tří set Sparťanů ji bránil do posledního dechu! Zack Snyder a Frank Miller vytiahli do boja síce len s 300 Spartaňmi, ale vytiahli sakra štýlovo. Akčné stránka nemá na dlhé roky konkurenciu a aj keď je film predovšetkým o akcii, nechýbajú emócie a to vo veľkom štýle. Kostýmy, herci, kamera, vizuálna stránka filmu to všetko je super a zároveň to skvelo dopĺňa geniálny zaver filmu, skvelá hudba a všetky tie spomaľovacie akcie. Gerard Butler sa pre rolu Leonidasa snáď narodil. This is Sparta! Najväčšia pecka roku 2006. Běž poutníče a zvěstuj sparťanům, že mrtvi zde ležíme tak, jak zákony kázaly nám. Obľúbený soundtrack: Returns a King, Goodbye my Love, Glory, Message for the Queen. Spartan´s, Tonight We Dine in Hell! 100% - 5* ()

Jhershaw

Vizuální orgie, ale neuvěřitelně prázdné. Jako 40minutová kompozice zpomalených bitevních scén by to bylo lepší. A vůbec, jsem rád, že Sparta je záležitost minulosti, protože bych v ní nepřežil :) ___ 75 % ()

Big Bear

,,Sparťané! Pořádně se dnes nasnídejte, protože večeřet už budeme v pekle ! '' --- Tahle verze bitvy u Thermopyl (Teplých bran) mi dlouho unikala a dnes na ni konečně došlo. Vizuál byl opravdu zajímavý, vše v sépiových filtrech jen červeň plášťů a krve tam dostala své místo... Začátek byl úžasný. Jakmile dojde na boj s vojsky krále Xerxa je to pořák trochu dokolečka to samé, divák jen zírá co všechno na Sparťany vytahuje ze svého arzenálu... Každá bitka je dokreslována doslova gejzíry a šplíchanci krve, Sparťané jsou však až na vyjímky celou dobu čisťouncí přitom by měli mít krev opravdu všude... To je ale detail. Butler zcela a právem strhává pozornost na sebe a myslím si, že si ho leckdo navždy spojí s králem Leonidasem. Jeho manželku hrála Lena Headeyová a i když už je jí nějaký ten pátek, klidně bych s ní plodil malé Sparťánky! Je to jedna z nejhezčích anglických hereček. Závěr je dechberoucí a nese si sebou poselství do dnešních dní. Tehdy se západní civilizace bránila a ubránila té perské. Ubránila se invazi. Díky tomu mohl vzniknout Řím a naše civilizace. Západní křesťanská jak jí dnes nazýváme. Kladu si otázku co dělá Řecko dnes? Co dělá Evropa dnes? I my dnes čelíme invazi, zatím nenásilné jen početní. Leonidas není figurka z řeckých bájí. Leonidas je skutečná historická postava. Král, válečník, velmi čestný a statečný muž, který se obětoval za svůj lid. Oběť těch 300 tam u Thermopyl dodala sílu Řekům a ti sestali mocné vojsko, které nakonec podobně jako Dáreia u Marathónu tak i Xerxa definitivně porazilo. Řecký básník Simónidés z Keu složil k této bitvě oslavný epitaf, který je dnes na místě bitvy vyrit na pomníku: Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. Ani my bychom neměli zapomínat a brát to jen jako zajímavou epizodku ze starověkých dějin. * * * * ()

Boogeyman

Právě jsem prožil vizuálně-zvukově-choreografický orgasmus! Nebýt pomalé nudné a hlavně uplně zbytečné linie s manželkou, bylo by to za 10/10 a top ten, protože tohle byl fakt zážitek! Chci to vidět zase! To je prostě nádhera, člověka až mrazí! ()

playboxguest

Pěkně zpracovaná nuda, kde Lena Headey vypadá děsně staře, neměly by počítačové efekty působit obráceně? Já už se na tohle znovu nepodívám, to si raději pustím 100x za sebou Sin City, nebo si přečtu komiksovou předlohu a rozhodně se budu bavit o dost lépe... ()

Gerard Butler chce zachránit svět

01.06.2017

Romeo a Julie: Bitva u Verony

Romeo a Julie: Bitva u Verony

22.03.2015

Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet… (více)

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod