Když mu bylo sedm let, odebrali ho matce a podrobili drsnému vojenskému výcviku. O třicet let později musí král Leonidas, vládnoucí řecké Spartě po boku milované manželky Gorgo, čelit děsivé hrozbě. Král Xerx požaduje, aby se mu Sparta podřídila, Leonidas však posly bez milosti shodí do studny. Je odhodlán bránit svou zemi i navzdory nepříznivým věštbám. Nikdo netuší, že věštbu zaplatil Thérón, který se spřáhl s Xerxem. Když rada odmítne Leonidovu výzvu, shromáždí král tři sta odhodlaných bojovníků a vydá se s nimi k pobřeží, aby se v úzké soutěsce Thermopyly postavil mnohonásobné přesile. Připojí se k nim také Arkaďan Daxos se svými vojáky. Zatímco se muži připravují k boji, Gorgo, kterou jeden z radních varoval před zrádným Thérónem, se snaží přesvědčit radu, aby Leonidovi vyslala na pomoc posily. Leonidas odmítne s Xerxem vyjednávat. Svou zemi nevydá do rukou nepřítele. Sparťané beze ztrát odrazí první perský útok. Zatímco Leonidas znovu odmítne s Xerxem vyjednávat, Gorgo se s velkým sebezapřením poddá Thérónovu chtíči, ve snaze získat ho na svou stranu. Podlý rádce ji však opět zradí. Zradí také uražený Efialtés, který Xerxovi ukáže, kudy by se jeho vojsko mohlo dostat Sparťanům do zad. Leonidas se odmítne vzdát, a tak se schyluje k rozhodující bitvě. (TV Nova)

InJo

Krásné a cool obrázky (záměrně nepíšu slovo 'scény'), totálně přímočarý děj, tuny okázalého patosu a testosteronu, chvílemi značně rétorická povaha (občas ten film víc doslovně vypráví Wenhamův voiceover, než Snyder z pozice režiséra) a hlavně bohužel nepříliš šťastné uchopení drsné, zdánlivě amorální látky do podoby téměř otevřené glorifikace v jistých ohledech sice určitě pozoruhodného a snad i inspirativního (zdravím jisté pražské sportovní kluby), ale v důsledku pořád primárně silně fašistického, nehumánního a nekompromisního národu... Osobně totiž nevnímám boj Sparty s Persií jako zápas dobra se zlem, utlačovaného proti utlačovateli (byť tahle perspektiva určitě není mimo mísu), ale spíše jako bitvu mezi výjimečně disciplinovaným a velmi svérázným "polo-zlem" a relativně progresivním dobyvatelem/diktátorem... Zkrátka, realita a dějiny (ty dávné obzvlášť) prostě nejsou tak jednoznačné a černobílé, jak bychom si mnozí dozajista přáli. ;-) 70 % ()

Legas

"Fašistická, xenofobní a testosteronová prasárna, kterou by měli zakázat." + odpad!, tak komentoval Legas 300, když z ní po 30ti minutách kvůli výše popsaným důvodům utekl. Uběhl rok, mrknul jsem se, jak vypadá předloha a po dokoukání filmu až do konce musím většinu kladů připsat na vrub kresbám, které Snyderovi posloužili jako storyboard k těm nejlepším momentům filmu, a většinu záporů musím opět připsat na vrub předloze, díky které původní větu z mého komentáře jen tak nesmažu. Film je navíc zbytečně uměle natahovaný a opakované efektivní zpomalovačky začnou ke konci už trochu nudit. PS: Xerxes je boží!! ()

Šakal

Vyčítat tomuto snímku Zacka Snydera historické nepřesnosti, je jako hořekovat nad tím, že pivo je moc hořké, víno "těžké" a kyselo moc kyselé. Jediný styčný základ opírající se o skutečnost je samotná historická událost, zbytek stojí a padá na komiksové předloze Franka Millera. Vypněte mozky a nechte se unášet stylovou podívanou "pro nás chlapy", kde není místo ani čas pro slitování či sentiment, krev teče (pardon tryská) proudem a useknuté údy a hlavy lítají nalevo či napravo, jak to zrovna vyjde. Tady neochvějně vládne VIZUÁL, Leonidas Gerard Butler a umně (přehledně) natočené bojové scény. 300: bitva u Thermopyl je stylová lahůdka pro fajnšmekry, kterou si jednou za delší čas rád připomínám.p.s. doufám, že se co nejdříve vrátí časy, kdy v hokejové hale na Výstavišti v Holešovicích běžely na kostce nad ledem fragmenty z tohoto Snyderova snímku, výtaly hráče na ledu a výsledkem tak byl titul s "neporaženým Leonidem" Petrem Břízou v bráně. 80% THIS IS SPARTA!!!!! ()

Sobis87

Adaptace oceňovaného komiksu Franka Millera 300 je jako dokonale vytvarovaná figurína navlečená do těch nejkrásnějších šatů. Je krásná na pohled, ale bohužel je i prostá života, chladná, bez emocí, bez duše, vyprázdněná. Je to krása, ale v žádném případě to není láska. Ne, 300 není ničím víc, než jen kompilací krásných a dokonale vykonstruovaných záběrů, které vás zajisté ohromí, ale pokud má dojít na emoce, film vás zanechá naprosto chladnými, i když se tvůrci snaží sebevíc. Přesně nevím, čím to může být, možná povrchním vykreslením charakterů, které se nezmohou na nic víc, než jen na hlásání svých ideálů a oslavování "mocné Sparty", která je nám vlastně úplně cizí. Mezi postavami chybí chemie a i když je král Leonidas v podání Geralda Butlera sympaťák až na půdu, byl mi jeho osud celkem ukradený. Ovšem, 300 je především akční film, kde jsou dialogy pouhým pojítkem mezi jednotlivými akčními sekvencemi, bohužel tahle antická řež selhává i v této oblasti. Přemíra zpomalených záběrů připravuje film o jakoukoliv gradaci a narušuje tempo. Je sice hezké kochat se precizní choreografií a vizuálem ve "slow-motion módu", ale když se téměř celá akční sekvence skládá pouze z nich, samotná akce pak ztrácí na dynamice a chvílemi i nudí. Ve výsledku se akce mění na pouhou změť opojných výjevů. Je to všechno sice krásné, ale bohužel i prázdné. ()

IQ Tiqe

Geniální strategie, která možná ani nešla úspěšně převést do filmu. V každém případě tady se to nepovedlo. Potoky krve, zpomalené záběry, lehce fantasy prvky, namachrované monology, místy nuda a na pozadí politika. Kdybych tohle vypustil, měl bych slabou – zkruba stejně obsažnou – půlhodinku. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 4 | hudba 6 | humor 0 | akce 5 | napětí 2 | pustil bych si znovu 3 ()

HoneyBunny

Stylizace, kam se podíváte. Za tenhle film o hrdinných svalnatých mužích by se nestyděla ani Leni Riefenstahlová. Snyder mi svým přístupem trochu připomíná tvůrce seriálu Řím, kteří svoje hrdiny taky nechali dělat pěkně nechutné a nemorální věci. A přebral od nich taky jejich největší chybu - absenci klidných, emotivních okamžiků, které si budete dlouho pamatovat (jako třeba kdyby David Wenham přišel za Butlerem, společně by si sedli a chvíli debatovali o dětěch ve Spartě, jak se posiluje, jestli neškrtí ty kožený slipy a tak). Ale jinak čtyři hvězdy za originalitu a technickou takřka dokonalost. ()

Jordan

Pôvodne som chcel dať dokonca 5 hviezdičiek, ale potom som si povedal, že takú masívnu podporu si americký mainstream nezaslúži. No aj 4 hviezdičky sa niekomu môžu zdať v prípade popcornového blockbusteru ako masívna podpora, preto dovoľte vysvetlenie: Pre tých, čo ma poznajú, nie je žiadnym prekvapením ani tajomstvom, že mám rád efekty, občas sám bojujem s tým, že všetko, čo robím, má tendenciu skĺznuť do "lacného" efektu, ak sa ale niekto úmyselne rozhodne upísať svoje služby, talent, sily a vlohy práve efektu, mal by byť čo najlepší a čo najefektnejší - Zack Snyder to dotiahol skoro do dokonalosti. Potom je žáner - žánre mám rád, mám rád hru s nimi, mám rád ich pravidlá, prekračocanie ich pravidiel a miešanie, či vytváranie nových - je to zábavná hra, zábava, ktorá plodí ďalšiu zábavu - a film 300 je taký žánrový miešanec, niečo ako riadne divný, drsný a pestrofarebný pouličný pes, u ktorého môžete ani nie tak ďaleko v minulosti vystopovať prvky dalmatínca, jazvečíka, čivavy, dobermana a možno aj klokana . . . na rozdiel od napr. Statočného srdca 300 nie je historický film, pretože nerozoberá historické fakty, venuje sa na ploche celého filmu jednej udalosti pretavenej skôr do podoby legendy či rozprávky - čiže má skôr bližšie k fantasy - navyše je predlohou comix a niektoré znaky comixu a comixových filmov sa tam dajú veľmi ľahko rozpoznať, okrem fantasy a comixu sú niektoré scény svojou atmosférou, energiou a nábojom aj jemne hororovo podfarbené, no a posledným žánrom, ktorý popri už menovaných dominuje, je akčný film . . . takže máme pekný "guláš", ktorý v zručných rukách (a Zack Snyder ich má očividne minimálne jeden pár) môže vypáliť naozaj dobre. Neporovnával by som to s Braveheartom ani Gladiátorom (ku ktorému to má o milimetrík bližšie ako ku Gibsonovmu veľkofilmu) a to nielen na základe žánrovej odlišnosti, ale hlavne preto, že 300 sa nesnaží podať nejaké posolstvo, povedať nejakú pravdu - dobre, sú tu hrdinovia ochotní padnúť za slobodu - taká banálna a miliónrát videná, počutá, čítaná "téma", že už ani nie je téma, lenže v tomto filme vôbec nejde o nejaké posolstvá a múdrosti (len občas sa mihne nejaká scénka obohatená o tieto ingrediencie, ale režisér a scenáristi z nej rýchlo vykorčuľujú, pretože to zaváňa desným patetizmom - ktorému sa aj tak nedokázali úplne vyhnúť), tu ide o skvelú akčnú a perfektne efektnú zábavu, o napätie, o zimomriavky, o adrenalín, o možnosti kamery a efektov a o dychberúci vizuál . . . oprostené o akúkoľvek symboliku a snahu rozprávať filmovo príbeh, viesť zaujímavé dialógy a ukazovať nevšedné charaktery v pekne postavaných situáciách, toto dielko si berie na ramená len toľko, čo dokáže uniesť a servíruje nám to na zlatom podnose aj s dezertom so šľahačkou a čerešničkou, mňam . . . S čím príde Zack do tretice? Už teraz sa moje oči tešia . . . ()

Anderton

Dobre sa na to pozerá, má to fajn výpravu, originálny vizuálny štýl, akcia je drsná, bojovníci svalnatí a ženy krásne. Stále to ale nie je plnohodnotný filmový zážitok. Je to skôr počítačová hra, ktorú ovláda zbesilý Snyder, listovanie komiksovými stránkami a vysmievanie sa histórii. To posledné nie je chyba, iba konštatovanie. Na odľahčenie by som uvítal jemný humor, ktorý by naznačoval, že tvorcovia 300 nie sú veľkohubí samožeri. ()

Frajer42

Hmm. Myslím, že zde nemám na vybranou. Tady se prostě musí smeknout. Samotný příběh sice až tak vysokou kvalitou neoplývá, ale je divákovi servírován tak chytlavým způsobem, že kohokoliv kdo před ním nezavře oči prostě pohltí. Všichni jsou cool. Všichni mluví cool. I ty zpomalené záběry, které zaujímají nemalou část filmu jsou cool. A tak mi dovolte nehodnotit jako historik(že jich tu je), ale jako nezaujatý fanoušek filmu, který si nepustil film, aby si doplnil nejistoty ve vzdělání, ale bavil se. A můj záměr byl naplněn. 5* nedám, na to si představuji trošku něco navíc, ale o 4* nehodlám pochybovat. ()

AppleCore

Pěkný to jistě je, ale jenom na oko. Chtěl sem naléhavou dynamičnost která by člověka zarazila až do pekla a ta se nikdy nedostavila. Na mě to působilo stále stejnym dojmem od začátku až po konec. Zkrátka ať už se tam kecá nebo bojuje tak to vypadá neustále stejně, baví to, ale něco tomu prostě chybí. Na pět hvězd by to potřebovalo nějakou démonickou esenci a tři hvězdy jsou moc krutý. 4 ()

boshke

Kašlu na naprostou nevěrohodnost a očividnou účelnost Tří set. Tři sta si nehraje na dokumentární rekonstrukci nebo na historický velkofilm s bombastickou výpravou. Snyder pouze zpracoval vděčné téma a udělal ho tak efektní, jak to jen šlo. A je mi jedno, že ve Spartě asi neměli na nádvoří gigantickou bezednou studnu, že všichni starověcí Sparťané asi nebyli namakaní a oholení týpci a že Xerxes asi nedisponoval kozlem hrajícím na dudy nebo špekounem se sekáčky na maso místo rukou. Já si to prostě užil... 80% ()

Kothy

Prostě masakr! Zack Snyder nám ukázal, jak to vlastně bylo. Komixová předloha Franka Millera se nezapře. Dnes se s tou krví spousta tvůrců opičí. Ve své době to bylo nové a převratné. Bitvy jsou naprosto parádní. Gerard Butler je jako král Leonidas úžasný. A nádherná Lena Headey se taky neztrácí. Co dodat? Jedině: "This is Sparta!" Tato hláška se časem stala zdrojem mnoha parodií. :D ()

AllShallFall

Něco tak úžasného jsem nečekal!!! Skvěle zpracované!! Ta hrdost ke svému národu! Ta odvaha! Ta víra v lepší zítřky, pro budoucnost vlastních dětí!! Jedna z nejvýznamnějších a nejdůležitějších událostí v dějinách Evropy. Kdy stateční evropané bránili vlastní domov před zhoubností z Asie. Velice působivé! Režisér má velký cit pro nacionalismus! Dokonalé!! Jinak se to nazvat nedá. Tento film bych vysílal povinně ve školách mladým generacím, jako názorný příklad, proč je důležité vážit si vlastního národa a země, kterou pro nás vydobyli druzí. A hlavně generacím zhulenců, aby poznaly, že drogy nejsou to nejdůležitější, ale zůstat čistí a svobodní. Ničím nezdegenerovaní. ()

swamp

"This is where we fight! This is where they die!" Nespočetněkrát zhlédnuté trailery, hlášky, které se staly fenoménem ještě před oficiálním vypuštěním filmu do kin ("'This is madness!' 'Madness? This is Sparta!'"), tolik očekávaná..to je 'třístovka'. Nejde jinak, než přiznat, že když si na ni vzpomenu, běhá mi mráz po zádech. Charismatický Gerard Butler, nádherné soubojové sekvence, krásná animace..ale celkově určitá útlost. Digitální ztvárnění fantasy zvířat naprosto otřesné, plytký, nebo snad plytce vyprávěný příběh. Režisér z mnoha nevytěžil téměř nic. Vše hraje pouze na efekt. A to není dobré. "Spartans! Enjoy your breakfast, for tonight we dine in hell!" ()

Sašenka165

* za úžasné komixové zpracování --- * za hudbu, která sice nebyla dobová, ale perfektně se hodila do filmu --- * za závěrečné titulky --- * (jak bych mohla zapomenout) za Xerxův piercing --- A teď za co hvězdičku ubírám? Za příšernou nudu, která mě občas přepadla, za to, že jsem byla příběhem donucena fandit nepřátelům Sparťanů, za to, že mě neskutečně rozčilovaly neupřímné řeči o cti... ()

predators

Další pěkná vizuální podívaná, skvělá kamera, choreografie pohybů a především soubojů, skvělý příběh inspirovaný dva a půl tisíc let starou historií(i když ne zcela přesnou). Ale především souboje muže proti muži(nebo jednorožci:-)) jsou tou pravou parádou tohoto filmu. Myslím, že si právem zaslouží 5*, je to velice dobrý skoro "historický dokumentární film" s kapkou řežby:-).85% ()

Slartibarkfast

Ano.. po vizuální stránce trhák. Bojové scény na jedničku. Kruté scény, drama na bojišti.. Ale to je vše. Solidní rubačka. Člověk v tom nesmí vidět celovečerní film, ale rychlý zápas v ringu. Opravdu nic pro dumající diváky, co by rozpitvávali dějovou luinii do detailu. Tady snad ani žádná dějová linie není. 70% ()

nascendi

Už som sa v predchádzajúcich komentároch zmienil o tom, že považujem nakrúcanie filmov podľa komiksových predlôh za nevhodné a svedčiace o tvorivej impotencii scenáristov. Trojstovka to iba potvrdzuje. Netvrdím, že som v nej občas nenašiel momenty, ktoré ma zaujali, tie však boli vzápätí prekryté čudesnými mrzákmi, rovnako čudesným vlkom, superbojovníkom, ktorý sa správal ako odtrhnutý z reťaze, o bojovom nosorožcovi pechoty (BNP) ani nehovoriac. Celkovo mám dojem zmarenej príležitosti a iba tak na okraj poznamenávam, že by malo byť zakázané označovať filmy tohto typu ako historické. ()

Gerard Butler chce zachránit svět

01.06.2017

Romeo a Julie: Bitva u Verony

Romeo a Julie: Bitva u Verony

22.03.2015

Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet… (více)

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod

Legendary a Warner: Velký hollywoodský rozvod