Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

c.tucker

Výborně odvedená práce po režijní stránce. Přechody z humoru do vážnosti jsou plynulé a uvěřitelné, nejsou násilně vpáčeny tam, kam vůbec nepatří. Obě dějové linie jsou opravdu perfektní a všechny hlavní postavy herecky excelentně ztvárněny. ()

dr.fish

´Kdo z nás by si nechtěl takhle popovídat se svým tátou? Nepochybně nejzajímavější dílko naší scény v tomto roce. Jinak pět hvězd dostává CaptainNoir za svou trefnou recenzi k tomuto filmu. To jsem se zase jednou pobavil. Díky kapitáne! ()

BoXBe

Viděl jsem až s odstupem několika let od vzniku a až je mi líto, že jsem nepodpořil existenci filmu a snahu Vladimíra Michálka v kině. Film je nabitý emocemi a také velmi inteligentním zobrazením vztahu otce a syna, kteří si nikdy nezodpoví všechno, ale jsou schopni se ptát a hledat odpovědi, protože jsou prostě ze stejných genů a tíhnou k sobě v čase a prostoru. Osobně dávám palec nahoru za to, že se mě některé scény až osobně dotkly a lavíruju nad snížením hodnocení proto, že paralelní příběh byl velmi špatně zahraný a místy dialogy jakoby vypadly z divadelního prkna. A o product placementu nemluvě... Každopádně Michálek myšlenku zpracovat umí a to by se v českých kotlinách mělo cenit i nad smích a dokonalost. Držím mu palce, ať natočí fakt pecku. ()

ceskyhonza

Traduje se, že Saša Rašilov při zkoušení nějaké budovatelské hry na divadle na dotaz režiséra - Mistře, co vy na to? - pravil - Myslím, že by bylo dobré 1 akt škrtnout. - A který, mistře. - No, to je jedno. .... Tak asi tak nějak by zřejmě viděl i scénář tohoto snímku. Mne, když někdo po dlouhé době potká a říká - Tebe jsem dlouho neviděl. - sebekriticky odpovídám - to jsi o nic nepřišel. Když tenhle film neuvidíte, budete na tom stejně. Taky o nic, ale opravdu o nic - :-) - nepřijete. ()

zorro

Lepších 70% v jiných případech bych dal asi jen tři hvězdy, ale to že se jedná o český film, mě nutí dát čtyři, protože člověk aby dobrý český film pohledal. ()

misulka03

Že se budu bavit chytrým humorem u českého filmu, to bych opravdu nečekala, protože dneska je to už výjimka (samozřejmě, že ne jediná). Pro mě dost překvapivý film, v tom dobrém slova smyslu. ()

3n3my

Dobrý, netradičný pokus o stvárnenie vzťahu rodič-dieťa. Viem, o čo režisérovi v tomto podaní šlo, no priznám sa, že viac mi povedal Film o filme. Možno o čosi viac pamätnejšieho deja alebo príbehu, odstrániť Kostelného trapošenie v prvej polovici filmu a mohlo by sa ísť ešte vyššie. ()

SeanLSD

Proste český film. Scenár je síce fajn, ale ničím nevyniká a trochu ma štvalo, že vlastne nikam nesmeruje, ničím nevrcholí, proste sa len rozplynie. Bol deň, prešiel, hotovo... - bude ďalší. V takmer každej miniscénke však Michálek dokazuje svoje neuveriteľné réžijné majstrovstvo, ktorým bleskovo, iba niekoľkými - či dokonca jediným - záberom dosiahne požadovanej atmosféry, ktorá okamžite vtiahne. A k tomu hlboká ľudskosť, ktorá nepotrebuje zvýrazňovať dramatickými, vonkajškovými efektami, ale ktorá z každého jeho filmu priam sála. Na rozdiel od SEKALA či BABÍHO LÉTA sa síce nezasekne v pamäti, ale človek vďaka tej civilnosti od neho odchádza s výrazným pocitom, že žiť aj ten najobyčajnejší život je neobyčajné a zaujímavé... ()

touchmud

Výborný, přesto trochu opomínaný film, stojící především na výborně napsaných dialozích a sehrané dvojici Somr Novotný. To že jsou otec a syn jim oprvadu věříte, nejen díky fyzické podobě. Zajímavá kamera a propracovaná vizuální stránka (zvláště digitálně omládnutý Somr) spolu s výbornou hudbou dávají zapomenout na některé nedostatky, zvláště co se týče paraelního příbehu. ()

JimmyII

Po Babím létě další Michálkův geniální počin na téma lidských vztahů. Zkoumá je důkladně a tak, jak opravdu v životě chodí - žádné filmové nalajnované rádoby vztahy. A právě v této opravdovosti a uvěřitelnosti je film až mrazivě syrový - ukazuje život takový, jaký je. Ani dobrý, ani špatný - Michálek vyzdvihuje jeho nejednoznačnost, čímž ho ale spíš vnímá jakožto pozitivní. Rozuměj že i přes možná trápení to za to stojí. O rodičích a dětech je tragikomedie, která je ve svém tragičnu komická a v komice tragická, a tak to má u filmů podobného druhu být. K tomu skvělé herecké výkony; výborně zvolené lokace, a to jak interiéry, tak exteriéry, kterých je tam požehnaně a příjemná hudba, která sama sebe úmyslně přehrává, tak aby jen zdánlivě dramatický okamžik vyzněl mnohem dramatičtěji, než doopravdy je. Jsem hodně mile překvapen a děkuji Emilu Haklovi za vynikající dialogy a cit pro lidské povahy. ()

markuc

Jeden z nejlepsich ceskych filmu v posledni dobe - brilantni konverzacni drama se skvelymi hereckymi vykony (krome M. Kroftove teda, ta byla hrozna). Rozhodne lepsi nez posledni tri Hrebejkove dohromady (ma chlapec smulu, ze jsem vcera shledl U me dobry). Michalek toci netradicni filmy, se zajimavym nametem a osobitym zpracovanim. Zajimave pokoukani, trosku rozkaleni tech ceskych zkyslych filmovych vod. ()

Mrkvič

Možná mi film jen neobyčejně sednul, nebo je fakt tak skvělý. Michálek ale určitě točí nádherně podaná dramata. Hezky vyvážený mix humoru, tragiky a takové nejistoty, o co to vlastně má jít. Až do konce jsem si nebyl úplně jistý, jestli to fakt chápu, ale závěr ospravedlní název filmu. Je to prostě moc fajn a opravdové. ()

Sfinkter

Vyloženě konverzační film, který jsem měl vyhlídnutý už v období příprav. Michálkovu režii mám rád a ani tady mě nezklamal, i když má v repertoáru větší pecky. Ale jako nostalgické pozastavení se nad životem hodně zdařilé. ()

Kamkon

Dosti chabý pokus o konverzační film počesku, ale při vší úctě k panu Somrovi a dání šance panu Novotnému je to dosti nezáživný film. Mariana Kroftová fakt hrát neumí a Ľubo Kostelný se mi fakt nelíbí ()

Jizni Tlapa

Poetická výprava do mezilidských vztahů, komentující už tak klasicky opěvovaná životní témata. Přitom ale zpracováním a hereckými výkony (hlavně J.Somr) tak originálně jednoduché! Líbivá muzika a vtipno/smutná kompozice scénáře, zanechávající v divákovi hluboké rozpaky a myšlenky je pak tím druhým nejlepším, co snímek nabízí. Hvězdné minus za nešťastné obsazení D.Novotného a L.Kostelného! ()

bubun

Kniha mě nadchla, film trochu zklamal. Somr je výborný, dokonale přesvědčivý, končiny, kterými se otec a syn procházejí jsou mi milé, zpracování a interpretace vzpomínkových a snových pasáží povedené. Kamenem úrazu je hlavní představitelka, Mariana Kroftová. Nejen, že je k Novotnému příliš mladá a typově se k jeho filmové postavě vůbec nehodí (a už vůbec si ji nedovedu dosadit do knižní podoby), hlavně její herecký výkon je přehnaný, místy toporný, místy totálně nepřesvědčivý, místy přehrává... Ze změny vyznění konce nejsem taky bůhvíjak odvázaná, ačkoliv chápu, že postavit film pouze na "krafání" otce a syna při společné procházce by asi byl obtížnější. Ale já bych byla pro. Tahle změna se mi nelíbí, je zbytečně dramatická a to podle mě v knize nebylo účelem. A Kostelný se tam taky nehodil. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr