Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

ArdathBay

Pohlazení od nového českého filmu. Michálek nám servíruje výbornou konverzačku a je až podivem, že není cítit papír. Štrbova kamera výborrně spoludotváří děj a změny počasí jsou třešničkou na dortu. Pan Lorenc složil hudbu, která podkresluje celý film a musím říci, že to udělal na jedničku. Scéna kdy se Novotný dívá na tučňáky a zní smutně poetická kompozice... výtečné. Druhá linie s Kroftovou a Kostelným působí trrochu našroubovaně, ale když ji přijmete... nevadí. Kroftová je sice pěkná, ale hrát moc neumí - nepřesvědčí. Tak nekomerční český film už jsem dlouho neviděl. Je příjemné nevidět Lišku s Táňou a Áňou i Macháčkem. Bravo Vladimíre. Kvalita není kvantita, že pane Hřebejku ! ()

ZkuKol

Velmi povedená Haklova adaptace o všem, co každý zná, zažil a přetrpěl. Somr a Novotný hrajou první ligu a každý jejich dialog posílá film o sféru výš, Kostelný sází na svou oblůíbenou pózu sympaťáka a Lábus vysloveně pobaví. Jen chudák Kroftová moc neví co má hrát (ale je to hezká ženská). Michálek vypráví brilantně jen se občas mohl trochu víc vizuálně odvázat a nezůstat jen nehybným pozorovatelem. Pan Somr byl občas omladěn umě, občas vypadal jak sádrová socha. Ale jinak se není čeho bát, naopak jde v českém rybníku o kapra obřích rozměrů! Otec a syn se spolu procházejí prahou a bilancují, vyčítají si, usmiřují se a zjišťují, že život je pořád stejný i když se vše neustále mění... 80% ()

Cejny

Poměrně zajímavý a trošku i depresivní film. Všechno je zde dobře propojené, dialog otce se synem, retrospektiva a odbočky od děje k vedeljším postavám, které znají oba dva představitelé. To všechno je povedené a určitě to zabaví. ()

Lukoboss

On je to svým způsobem smutnej film, kterej se zaobírá polemikou nad lidským životem v kontrastu dvou, resp. tří generací. Toto by bylo v pořádku a taky je to nejlepší část celýho snímku. Určitým problémem ale je, že tahle problematika se objevuje pouze v dějové lince s J. Somrem a D. Novotným, kteří zvládli svý role na jedničku. Horší už jsou pak ty scény kolem, který mají sice doplňovat hlavní děj, nicméně ho spíš narušujou. A zásadním důvodem, proč dávám jenom 3*, je pak Mariana Kroftová, která je tak neuvěřitelně špatná, že už to dál nemůže jít. Kdyby tam jenom seděla a nemluvila a nesnažila se hrát, bylo by to lepší (což odpovídá první větě v její biografii: "Pravděpodobně "herečka" jedné role neb z natáčení nebyla nijak nadšena."). ()

vitekpe

Film takovej prumernej, nad vodou ho drzi Somr a Novotny. Malkovou jsem nepoznal a Alice Šnirychová pobavila. Pekny nohy na ten vek. :) ()

velkyvezir

Michálek - co dodat? Asi jediný současný režisér, který se nebojí měnit náměty a především herce, ne jak např. Hřebejk. V tuto chvíli dávám 4*, ještě nechám v sobě pocit z filmu uzrát a popř. změním hodnocení. ()

brooklyn73

Sakra to mi sedlo.Odkud se to vzalo? Sam pro sebe jsem objevil Davida Novotneho. A ejhle on je to herec. Michalku diky za znovuukazani mi Stromovky,Slechtovy restaurace, kousku Bubeneceskeho nadrazi, tenisovych kurtu, ramena ricky, viaduktu a lavky pres Vltavu. Skvele napsano, skvele udelano, hudba fantazie.Ja myslel ,ze je to tak dlouhe ,ze to ani nedokoukam a nakonec mi to ubehlo jako desetiminutovy vecernicek. To neni sen, to je cesky film. Sakra. "Noveho neni na svete nic uz dve miliardy let. Vsechno jsou to jenom variace na tema uhlik, vodik,kyslik a dusik". Jedna se o rok vyroby 2008. ()

uzzi

Šouravou chůzí a životním poučením. Tím na Vás zaútočí tento film, který si opravdu nestanovuje nějaké monstrózní cíle. Otec a syn a syn a ženy a čas a ty samé prohry a hemeroidy, ponaučení vyplívající ze všeho je jen to, že poučit se moc nejde, prostě jen odžít a možná pak zjistit, že všechno je vodík, uhlík a dusík…nebo jejich variace. Bez skvělých herců by to bylo nic, zde je obsazeno skvěle a hlavně ústřední duo Novotný-Somr. Oba dokazují, jak skvělý a v současné době málo využití herci jsou. Přesto nelze pouze chválit, Michálek režíruje s lehkou rukou, ale některým dialogům lze vytknou určitou nelidskou šroubovanost a trochu smrdí papírem. Oproti knize, tu přibyla nezávislá dějová linka se synem a družkou, která moc nevadí, ale možná zbytečně rozbijí struktůru. Technické kvality filmu jsou na české poměry skvělé, ovšem škoda, že kamera trochu více neexhibuje a nedává některým scénám trochu více atmosféry. Ale to už se tak trochu nimrám. Velice povedený „malý velký“ film. 70% ()

Tjaden

Velmi příjemný a lidský film ze života. Novotný se Somrem jsou velmi uvěřitelní, až se někdy zdálo, že jsou skutečnými příbuznými. Malou výtku bych měl k věku Novotného syna, ten Slovák spíše vypadal jako jeho bratr. I přes jednoduchý příběh (vše se odehrává během procházky po Praze, během níž vedou otec se synem dialog o životě) se jedná o další z řady výborných českých filmů. ()

bari68

Tak veľmi som si prial, aby som tomuto filmu mohol dať lepšie hodnotenie....Ide o klasickú konverzačku, typu ,,Od Súmraku do úsvitu,, , avšak v českých končinách ide o jedinečný a neotrelý pokus. Herci super, dvojka Somr - Novotný bola uveriteľná, sympatická, realistická, u nich som sa bavil. Retrospektívy do minulosti boli taktiež dobrým oživením príbehu. Čo filmu, ale dávalo body dole, bola stopáž! Spomienaná a porovnávaná Parížska romantika mala niečo okolo 80 minút. A tady proste ta takmer polhodina naviac bola u mňa práve tým bremenom. ()

klukluka

Vydrželi jsme si s tátou někdy povídat o samotě 10 minut? Že bychom si spolu vydrželi povídat celý den- na to bych asi koukal s otevřenou pusou stejně jako Tony Ducháček. Ale i když si povídáme jen občas, tak zprávu o jediném synovi, potažmo vnukovi, bych mu podal určitě dřív, než teprve po roce. To ovšem není až tak podstatný. Nejvíc mi tady chyběl přísnější dramaturg. Tohle chtělo víc času ve střižně. Stejně jsem ale za ten film rád. Nenatočit to Michálek, tak by to nikdo jinej neudělal. ()

baXter

Krásně zahrané otco-synovské rozhovory, často i vtipné a zamyšleníhodné. Jedden z těch lepších českých filmových výtvorů z poslední doby. ()

Rssa

Tak tohle byla kardinální nuda. Pokud bych chtěl se procházet a tlachat o ničem, tak si zajdu do parku a nemusím utrácet 140 Kč za lístek, čehož teď už lituju. Herci jsou možná dobří, ale nemají co hrát a na bilancování nad životem, jak tady někteří uživatelé chválí, jsem ještě mladý. 40 % ()

cab

Nedostalo se meho ocekavani, ale nelituju casu, ktery jsem u dramaticky ladenho snimku z ceske doliny stravil. Nekdo me totiz lakal na veseleji pojaty pribeh otce a syna vedouci dialog, kdyz se mezitim v jejich okoli deje mnohe. 60% ()

bila.tecka

Vladimír Michálek si znova vybral kvalitní předlohu (tentokrát Emil Hakl) a nezklamal. Na svižných dialozích postavený film o komunikačním šumu rodičů a dětí vyniká lehkostí a naštěstí nemoralizuje (jak by se dalo od takové tématu možná i očekávat). Generační rozhovor otce a syna není konfliktní, spíš úsměvný a všem notoricky známý. Vedlejší motiv rozhovoru "dospělých" dětí plní funkci následné pointy příběhu, ale díky křečovitému výkonu Mariany Kroftové je útrpný (jej přečkat).. ()

MareT.

I přes moje vřelé hodnocení film odmítám někdy v blízké budoucnosti vidět znovu a přiznám se, že ke konci je to už trošku protahované. Ale na druhou stranu jsem dlouho neviděl tak svěží a reálný příběh, který probíhá v rámci dialogů dvou různých páru na sebe navazujících. Líbí se mi střídavé témata rozhovorů, i když ve své podstatě i na smutné věci postavy vzpomínají úsměvně. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a je to asi tím, že jsem dlouho žádný český film neviděl, ale nějak jsem dostal chuť na nějaké to "made in czech" filmy. ()

dopita

Vladimír Michálek opět ukázal svoje kvality, jen nevím jestli je celá koncepce příběhu uplně vhodná pro celovečerní film. Scénář není natolik vyjmečný, aby utáhl celej film. David Novotný a hlavně Josef Somr předvádějí výborné herecké výkony, oproti tomu Ľubomír Kostelný mě sral od první vteřiny a to sraní se navíc s ubíhajícími minutami ještě stupňovalo. Škoda, dost mi zkazil dojem z celýho filmu. Celkově trochu nevyrovnaný snímek, ale v kontextu české kinematografie relativně odvážný a i nadprůměrný film. Lábusova "rozkoš číslo jedna" je tak blbá, až jsem se řehtal jak kůň... ()

arexam

Zajímavé, vtipné, bohužel místy nuda. A "výkon" tý ženský tomu ještě ubírá na tempu. Aspoň, že ukázala kozy. Ale v součtu se mi to líbilo. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr