Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Chrustyn

Opravdu velice slabý válečný film. Ve filmu je minimum bitevních scén (a navíc nejsou moc dobře udělané) ale naopak celý snímek přetéká patosem. Ve filmu ho je tolik, že by to vydalo tak na 3-4 válečné filmy. Doufám, že Dopisy z Iwo Jimy budou zajímavější. ()

jojinecko

S Clintovými predchádzajúci chladno vykalkulovanými filmami som mal problém a od tohto filmu som (nepochopiteľne) očakával, že tá hra na city skončí. Ale kdeže... Dedo Eastwood nám podsúva ďalší epos o amerických hrdinoch plný pátosu, hrdinstva, morálky, česti a ťažkom živote, tentokrát podľa skutočných udalostí. Silný námet, no konečný produkt je slabučký. Tá prvá polovica by sa ešte dala zniesť, hoci aj najsilnejšia scéna (vylodenie na ostrove) vďaka nevhodným kamerovým filtrom vyzerá skôr ako nejaká PC hra. Druhá polovica je ťažké sústo len pre tých najnáročnejších a najotrlejších a Eastwood akoby skúšal koľko divák ešte znesie... Prečo sa film oplatí vôbec dopozerať je pekná fotossesion na záver so skutočnými zábermi z Iwo Jima...Chválim Eastwooda za super nápad sfilmovať historickú udalosť z oboch pohľadov, bohužiaľ po tomto filme nemám na tú "japonskú" časť vôbec chuť..Ale Spielberg nešetril a výpravu to má nádhernú, to je fakt!:) ()

sharky

67% V době, kdy už bylo natočeno tolik filmů o druhé světové válce, je těžké najít nějaké nové a neohrané téma. Eastwood si klade otázku, kdo je vlastně ten správný hrdina ovšem nepředkládá jednoznačnou odpověď. Motá se v retorspektivních scénách, prolíná několik osudů dohormady, zaplétá do bojů politiku a pletichaření kolem financování války. Jeho guláš je příliš spletitý, neustále přeskakuje od jednoho k druhému v minulosti i budoucnosti, až se divák ztratí a hlavně unaví. Ke konci filmu silně dochází dech i divákův zájem. Technicky brilantní, bitevní scény řemeslně dokonalé, jako příběh už to bohužel moc nefunguje. ()

Flego

Mám pocit, že "americká" verzia dvojpríbehu je príliš patetická, príliš neosobná... Vlajky...sú osobné len vztýčením vlajok, tie scény majú čo do seba, bohužial, Clint ako režisér ma nedokázal vtiahnuť do deja, ako sa mu to podarilo v iných filmoch. ()

Ivoshek

Bojové scény mě bavily, zbytek filmu už ovšem moc ne. Tentokrát je to celé děsně upovídané a takové natahované... Clint dělá obvykle lepší filmy, a třeba zrovna Iwo Jima, která popisuje totéž, ale z pohledu Japonců, se myslím povedla o dost víc. ()

Janek

Vlajky našich otců je velmi slušný film. Chvíli jsem dokonce přemýšlel o nejvyšším hodnocení - ale výsledný dojem kazí několik opravdu slabých až patetických scén. Poslední třetina ztrácí tempo a konec je vyloženě špatný (scénář si měli po sobě tvůrci přečíst, postava syna je vyloženě dvojrozměrná, změny bych teda uvítal). Ale pořád je tu ještě ten zbytek, kvůli kterému ty **** dám. Není to skvělé, ale je to důstojné. Snad nám jen Eastwood nezměkne a příště vynechá slzy a filosofování (syndrom skoro každého válečného filmu). ()

Sofia

Eastwood mě opět nechal emocionálně naprosto chladnou. I přes docela dlouhou stopáž mu nezbyl čas nám pořádně představit všechny členy čety, takže když přeživší tři neustále vzpomínali na své padlé kamarády, ani to se mnou nehnulo, protože pro mě to byli jen další z anonymní řady zabitých vojáků a bylo mi upřímně jedno, jestli u té vlajky stál Hank nebo Harlon. Z hereckých výkonů byl výraznější snad jen ten Indián, jehož osud byl taky asi nejzajímavější. Škoda, že se více prostoru nedalo postavě Iggyho (Jamie Bell), jeho hodně krutá a tragická smrt by si to zasloužila. ()

eraserhead666

Dojemný americký příběh o tom, jak si i Amíci dokážou postavit krásné a nádherné Potěmkinovy vesnice. Válečná Iwo Jimská část výborná, i když později, jako by jí docházel dech a chtěla to mít rychle za sebou, ono je ale fakt, že na téhle části film nestojí, US část tradičně americky k zblití, obě však ve velmi koukatelných výšinách. K některým dobrým filmům prostě netřeba slov, každé navíc je jen zbytečné a rozmělňující zážitek. Od Eastwooda se dá prakticky očekávat cokoliv, přesto dokáže překvapit. ()

ARI50

Je to ten slabší způsob natočený se skvělým příběhem, bohužel na obrazovky se nedostal ve velké parádě přesto ale jsem za něho rád a určitě se na tuhle válečnou akci podívám škoda ale. ()

Bauer

Po výborné Tajemné řece a po znamenitém Million Dollar Baby se režisér Clint Eastwood pustil do válečného dramatu a to i v 76 letech, což si zcela jistě zaslouží úctu ale tento film mi nesedl, tak jako Eastwoodovy předešlé počiny. Strašně nudné a utahané. Zejména tedy posledních 30 minut. To bylo až smrtelně nudné. Vylodění na ostově Iwo Jima mělo výtečnou atmosféru a rovněž i jiné záběry, kde se válčilo, tak to bylo opravdu úžasné. Ale tím to hasne. Když se děj přesunul z bojové zóny, tak šlo jen o příběh jedné fotografie, který měla vydělávat a byla to opravdu nuda. Herecké obsazení je špatně. Ano, jsou tu jména jako Ryan Phillipe, Adam Beach ( který podal fantastický výkon ), Robert Patrick, Barry Pepper a Paul Walker. Neříkám, že hráli špatně ale každopádně to chtělo více zvučná jména. Nějaké ty ostřílenější herce. Tento film mně zklamal snad mi to vynahradí snímek Dopisy z Iwo Jimy ! ()

luka4615

I mistr tesař se někdy utne. Clint Eastwood chtěl asi natočit pečlivě zdokumentovanou invazi na ostrov Iwo Jima s patřičnými poctami ale výsledná látka je bohužel nepřehledná a nedrží ani moc pohromadě. Po celý film se přesouváme mezi třemi dějovými linkami, přičemž ani jedna jako celek nedává moc velký smysl a po chvíli se pravděpodobně stejně jako já začnete v celém tom guláši ztrácet. Celé je to navíc až neuvěřitelně nasáklé patosem, který na Vás dýchne skoro z každého záběru a ubírá to celému snímku na atraktivitě. Nicméně jako dláždění k filmu Letters from Iwo Jima funguje snímek Flags of Our Fathers na výbornou. ()

prome

Dlouho jsem uvazoval kolik tomu dat hvezdicek a nakonec jsem se rozhodl pro 4 nejen kvuli hercum, ktery byli vyborni ale take i kvuli vypravosti a po vizualni strance, ale cekal jsem od toho vice snad dopisy budou lepsi ()

Morholt

Tak tohle bylo trochu slabší Clinte. Ne že by byl nápad natočit film o humbuku kolem jedné vlajky špatný, to ne, ale patetické pojetí tomu ani trochu nesluší. Co se bitev týče, tak je tu opět vidět Spielbergův rukopis a tudíž má člověk pocit, že se dívá na pokračování vojína Ryana nebo na epizodu z Bratrstva neohrožených a z herců, snad kromě Adama Beache, nikdo nezaujmul. 40% ()

Sawy

Nejspíš jsem jeden z mála,ale přesto se mi Vlajky našich otců líbily o něco víc než Dopisy z Iwo Jimy.Nevím přesně proč,ale nějak se mě to víc dotýkalo.Působivé jsou hlavně válečné scény,ty z Ameriky jsou opravdu trochu patetické. Není to sice nový Vojín Ryan,ale Clint i tak odvedl dobrou práci.80 % ()

PROROK14

Dosť dobré vyrozprávanie príbehu o Iwo Jime z pohľadu Američanov. Pomalé plynutie vôbec nevadí, striedajú sa vojnové scény so scénami z dlhopisového turné a ja som sa mohol lepšie vcítiť do príbehu. 80% ()

Lacike

Prvá hodina bola ok. Síce sa tie vojnové jatky na Ryana absolútne nechytajú, ale keby si to celý film vojaci špacírovali po Iwo Jime a sem tam postrieľali nejakých japončíkov, tak to mohol byť slušný priemerný vojnový film. Lenže Eastwood chcel povedať príbeh o skutočnom pozadí vzniku jedného vojnového symbolu. No a to bola strašná nuda. Čo z toho, že nám ukázali jak to bolo? Čo to zmenilo? Jak na tom záležalo? No nijak. Ani osobné príbehy tej bandy postáv neboli nijak zaujímavé. Rozhodne nie v tomto nezáživnom prevedení s tak jednorozmernými postavami. Takže po prvej hodine to odporúčam vypnúť a prepnúť na boje z filmu Letters from Iwo Jima. Zbytočne to Clint rozdelil na dva filmy. 5/10. ()

Baxt

Eastwood, jak se zdá, přistupoval k Vlajkám spíše k jako "vedlejšímu" projektu vedle vynikajících Dopisů. Ať už si kdokoliv říká co chce, patosu a sentimentu tu je obrovské množství a oproti svému vyspělejšímu bratříčkovi selhávají Vlajky i v nudném a nevyváženém tempu vyprávění. To samé by se dalo říct i o přehrávajících nebo mdlých aktérech. Časem, když přichází ke svému vypravěč, nefunguje už téměř nic. Takhle si válečný film nepředstavuji, produkt s jediným cílem - aby zaujal Oscarovou porotu, že jde o něco víc. ()

Dale

Saving Private Ryan bol o skupinke vojakov, ktorí riskovali svoje životy pre záchranu jedného vojaka, Flags of Our Fathers je zase o skupinke vojakov, ktorí sa stali hrdinami len kvôli tomu, že vztýčili americkú vlajku na ostrove Iwo Jima. Američania sú veľkí patrioti a bolo by naivné myslieť si, že ten svoj patriotizmus nedajú v takýchto filmoch patrične najavo. Ja to už beriem ako samozrejmosť a ako mi to neprekážalo v Ryanovi, nevadilo mi to ani tu. Scény z bojov sú realistické a pôsobivé (čo už je po Ryanovi dosť bežné), no civilné scény uberajú na tempe a chvíľami môžu aj nudiť. Aj keď tento film nedosahuje Ryanových kvalít, určite patrí medzi tie kvalitnejšie vojnové filmy. Od spojenia Haggis-Eastwood sa ani nič iné čakať nedalo. ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky