Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

LadyEsik

Tento film mě pojmul z mnoha důvodů: Kontroverzní už od začátku. Zajímavý hlavní hrdina, neotřelý. Krásné ženy, zrzky. Krásná strhující hudba, která se k ději perfektně hodila. Nápadité. Dobrá grafika a obraz. Stará doba. Naprosto fascinující a dechberoucí konec. ()

tranquill

Film má to pravé historické kouzlo zdobené drsnou realitou té doby. Hlavní hrdina by mohl být pohádkový klaďas, ale tam kam směřuje, ho odsuzuje k zatracení. Opět skvělý Dustin Hoffman, a kdyby režisér použil kameru a styl snímání tak jako v úvodní části filmu i více v celém příběhu, dám jednoznačně plný počet. ()

Biopler

Tykwer šahal vysoko a za to mu patrí poklona. Za odvahu pustiť sa do sfilmovania prakticky nesfilmovateľnej adaptácie. Vyhral sa s detailami, ohúril vizuálnou stránkou a výbornym ťahom obsadiť Whishawa do roly Jeana-Baptistu. Atmosféra je skvelá, ale diváka ohuruje iba prvú polovicu snímku. Potom to ustáva a osobne by som privítal vycibrenejšiu zápletku, napríklad pri dolapení vraha. Celkový záver ťažko uchopiteľný, no pravdepodobne lepšie sa to už spraviť nedalo. Poslednú majstrovu vôňu by chcel vlastniť každý :) ()

AngelG

Něco tak krásného a originálního se jen tak nevidí, miluji filmy ze starých časů a můžu říct, že smrad Francie je tady díky perfektním maskám a prostředí cítit i skrze obrazovky.. Opravdu dokonalý film..! ()

Orina

Naprosto úchvatná podíváná, kdy se vůně přímo line z obrazovky, barvy hýří, až vám z toho jde hlava kolem a famózní hudební doprovod vás vynese do oblak. SPOILER - Bohužel, nic netrvá věčně a přichází ubohá scénka hromadného sexu, která mě rychle ze snění vrátila zpět na zem mezi obyčejné smrtelníky a kouzlo bylo rázem pryč. ()

BaronDevil

Film vyborny, asi tak do 130te minuty. Pak se to zvrhlo v neco, co tam podle meho nazoru vubec nepatrilo. Knihu jsem necetl, takze nevim jestli je to doopravdy podle knihy, ale ten konec tomu filmu v mem oku obrovsky ublizil. Jinak bych dal 4*, takhle max3. ()

joker30

Keď som bol na strednej a preberali sme Suskinda , hovoril som si , že keby toto sfilmovali, bol by to fakt super film. O pár rokov sa tak stalo a ono je to ozaj super :) ()

katmandzoo

Tématika veľmi zaujímavá, výkon hlavnej postavy psychopatický (v dobrom slova zmysle), dobové stvárnenie epické a hudba kúzelná. Koniec filmu však vo mne zhatil všetky nádeje na dobré hodnotenie. Takto záverom po*rať sľubne sa rozvíjajúci film som už veľmi dlho nevidel. Obrovská škoda, pretože tento snímok mal veľký potenciál, ktorý žiaľbohu ostal nevyužitý... ()

michald99

Tenhle film je vizuálem a zpracováním určitě mezi těmi na vrcholu, režisér vytváří perfektní, ale nedusivou atmosféru kolem vraha poháněné touhou po parfému z lidského pižma. Jen ten konec se pokazil a vlastně to i celé strhl, těch posledních 20 minut byly zbytečné a nepadnoucí. Herci nedostávají moc prostoru, prosadit se tedy dokázal pouze Alan Rickman. ||65%|| ()

Ygnor

Podle mě nafouknutá mainstremová mýdlová bublina. Tímto tvrzením se nechci zcela vydělovat a odlišovat od majorittní většiny zde přítomných milovníků filmu. Ale již knižní předloha mne nepoložila na zadek a výsledek, byť řemeslně zručný, nemohl můj úhel (smyslového) vímání zachránit. Natož zamýšlený přesah. ()

Schlierkamp

Americký film odehrávající se ve Francii v polovině 18. století. Hlavní hrdina Jean-Baptiste Grenouille (Brit B. Whishaw) je nadaný výjimečnou schopností rozpoznávat rozličné vůně a pachy. Poté, co se seznámí se zkušeným výrobcem vonných esencí Baldinim (D. Hoffman) a získá jako jeho zaměstnanec spoustu důležitých informací o tomto řemesle, je zcela pohlcen touhou po sestavení dokonalého parfému. Zabývá se konzervováním lidských pachů, neboť základní složkou onoho nejlepšího parfému je vůně třinácti mladých a nevinných dívek a pro jeho výrobu je ochoten učinit vše. Neváhá usmrcovat mladé dívky a z jejich kůže a vlasů získává vonné esence, dokud není po jeho poslední a nejdůležitější vraždě mladé a krásné Laury (R. Hurt-Wood) dopaden vojáky. Geniální parfém a jeho nadpozemská podmanivá afrodiziakální účinnost je demonstrována v impozantní a dechberoucí hromadné scéně na náměstí v Grasse, kde měl být Grenouille za své vraždy popraven ubitím železnou tyčí a připevněn na kříž. Vedle hlavního hrdiny B. Whishawa a jeho učitele D. Hoffmana se ve snímku ze známých herců objevil i A. Rickman v roli zámožného a starostlivého otce Grenouillovy poslední oběti Laury. Každá postava, jež ve snímku ztratila svůj význam a nebylo již pro ni v příběhu místo, byla násilně usmrcena, ať už se jedná o ředitelku sirotčince, kde Grenouille vyrůstal, vzhledově odporného mistra na zpracování kůží, kde původně pracoval či již zmíněného mistra Baldiniho. Mimořádně zaujme také úplný závěr snímku, kdy se Jean - Baptiste rozhodne, místo převzetí vlády nad světem s netradiční mocnou zbraní a přece bez jediného výstřelu, položit dobrovolně svůj život a zničit své geniální dílo na chudém pařížském tržišti, kde se před lety narodil. Parfém : Příběh vraha je nesporně zajímavý snímek amerického režiséra T. Tykwera, zaujme jak syrovostí a nevzhledností popisované doby, velmi podařeným až umělecky impozantním závěrem a pochopitelně i dokonalým Whishawovým herectvím. ()

Ivo odpad!

Jeden z nejúchylnějších a nejodpudivějších filmových výblitků, který jsem kdy měl to nepotěšení zhlédnout. Přišlo mi to celé jako produkt nějaké silně choré mysli, hustě pokropený rádoby přeuměleckým "parfémem", exkrementovaným ve stejném poměru z artových lejn, cukru, zdechlých ryb a prochloperazinu. Snad tady ještě zbyla nějaká trocha té dezinfekce (nakoupili jsme asi málo) ... Aneb psychopatický hromadný vrah před popravou třikrát zamává smradlavým kapesníčkem napuštěným odérem z vlastnoručně ostříhaných (i vyrobených) mrtvol a z náměstí se během pár chvil stává hromadný pornhub a z něj nevinný anděl a všechno pak na sebe po několikadenním mučení vezme někdo jiný. No úžasné ... Koukám teď že stejný režisér dirigoval i "Atlas Mraků", takže se vlastně ani není moc čemu divit no... To by mě zajímalo jaké kapesníčky soudruh denně nassává... Zdá se že Pablo Escobar dodal kvalitní zboží ? A mimochodem - "dívka nevinná a čistá" je v principu úplně stejný materiál a stavební součástky jako chlapec vinný a špinavý nebo důchodkyně kauflandová neodbytná... a vůně produktů před spláchnutím taky dost podobné ve všech případech :) Je to ve své podstatě jen bublající hormonální chemie a síla zachování druhu, která na malou chvíli neodbytně sugeruje zdánlivý rozdíl, nic objektivního ;) a pozdě si pak honit bycha...:) A pomazávat se nějakými umělými chemickými vůněmi místo pořádného umytí a nejezení smradlavých humusů, to je taky kapitola sama o sobě :) V tomto ohledu může dívka "nevinná a čistá" často smrdět mnohem víc než nějaký rozumný důchodce, který o sebe dbá :) V tom by se měl Jean-Kokotiste trošku dovzdělat. I z tohoto pohledu je celá pointa tohoto filmu hodně dementní ... Ale vidím že tady slušně šňupe kdekdo, například POMO se dojemně vyznal: "film o tom, čo všetko dokáže talentovaný človek urobiť a hlavne vytvoriť, poháňaný láskou. Neľutujem jedinú Grenouilleovu obeť, ľutujem jeho. A obdivujem ho." Tak uvidíme, milý artofile, jestli se budeš podobně obdivuhodně a s láskou tvářit až si k tobě nebo k tvé dceři přijde podobně talentovaný psychopat s klackem pořádně přičichnout :) ()

FOCKE_WULF

Hodně intenzivní, možná až invazivní film. Navíc vizuálně krásný. Tak jestli se chcete dozvědět, jak to bylo s parfumérským tovaryšem jménem Jean-Baptiste Grenouille, tak pojďte, pojďte dál.. ()

AxelWers

Parfum je dozaista kvalitný film, aj keď nie podľa môjho gusta. Dej je dosť natiahnutý, chcelo by to viac vzruchu alebo napätia (aj keď to by sa tam v niektorých pasážach našlo), ale mohlo to byť viac vybičované do extrému. Ale... skúste si to pozrieť sami. ()

geek.ondra

Silná atmosféra a naprosto ohromující stylizace.  Občas by to teda mohlo být sice o něco uhlazenější protože to bylo na můj vkus někdy až moc surový ale i tak je to úctyhodná práce. 7/10 ()

elessar04

Fenomenální. Grandiózní. Úžasné umělecké dílo! Už od první minuty mě film zcela chytil do své náruče. Naturalistické vyobrazení Paříže 18. století mě naprosto odzbrojilo. Vypravěč krásně a ladně doplňoval film o vyprávění, které nijak nenarušovalo pohyblivé obrázky na obrazovce. A teď k tomu hlavnímu - Jean-Baptiste Grenouille. Nepamatuje se, kdy mě naposledy nějaká postava takhle chytla. Její příběh je ve filmu od prvopočátku, od zrození, až po velký konec romantického rázu. Úžasný psychologický vývoj. Takhle skvělá filmová postava tu velmi dlouho nebyla! Její psychologický vývoj je tak dokonale napsán a hlavně zahrán, že si vás prostě omotá kolem prstu. Celou tuto alegorii nepochopeného člověka doprovází ladná vokálně-instrumentální hudba, která filmu dodává tu správnou hloubku a činí jej ještě lepším. Klidně mě zabte, ale toto je jeden z možná úplně NEJLEPŠÍCH filmů, co jsem kdy viděl. Nečekal jsem to, ale už dlouho jsem neměl takhle otevřenou hubu. Krása. Konečně zase na chvíli se film stal uměleckým dílem! ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)