Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

René.girl

Zajímavý pohled na život královské rodiny. Helen Mirren svým hereckým výkonem naprosto exelovala, ale zbytek filmu v mých očích sklouzával k půměrnosti. 60% ()

movieband

Průměrný film o životě královské rodiny v jedné z jejich těžkých chvil a to při smrti princezny Diany. Normálně bych se na to nepodíval, ale v rámci školy jsem musel přistoupit k promítání tohoto filmu. No aspoň sme zabili 2 hodiny angličtiny. Helen Mirren sedne do role Královny a James Cromwell byl jako její královský manžel opravdu povedený. U druhého shlédnutí bych asi spal od začátku až do konce, protože i tady jsem měl někdy co dělat, abych nezachrápal. Film je to velice zajímavý, dobře zpracovaný, ale beru ho spíš jako dokument. ()

major.warren

Pohled do zákulisí královské rodiny. Frearsova Královna (podle scénáře dramatika Petera Morgana) vypráví nekompromisně a poutavě. Díky Helen Mirrenové se můžeme na chvíli ponořit do jinak kamenné duše Alžběty II. V návaznosti na tragickou smrt princezny Diany se totiž musí vypořádat nejen s královským protokolem, ale i se sebou samou. Rovnocenným sekundantem jí je Tony Blair, jehož skvěle ztvárnil Michael Sheen, který se snaží prolomit královnino mlčení. Poctivé řemeslo se základem v přesném scénáři, hereckém koncertu a přesné režii. 70%. ()

Toshiro

Pohádka o tom, jak šlechetný premiér Tony Blair zachránil království. Celý děj se odehrává těsně po smrti princezny Diany a točí se kolem královské rodiny. V průběhu celého filmu jsem se bavil myšlenkou, jak absurdní by to ztvárnění muselo přijít žijícím lidem, kteří tam vystupují. Hodnocení nakonec není tak špatné, jak by z textu se mohlo zdát. Je to prostě pohádka, co taky jiného když tam jsou královny a draci :). ()

dawe04

Královna vám ukáže, jak získat Oscara, jak vás neurazit a jak vás nenadchnout. Nejsem si jistý, zda je pár dní okolo smrti Diany natolik nosné, aby vystačilo na celovečerní film. ()

hygienik

Všetko bolo ok. Herci nadpriemer. príbeh ako sa patrí doják - len ma nedojal. Tie 2 hviezdy nedávam preto, že by ten film bol až taký zlý, ale hrozne ma nudil. ()

Skip

Film představuje královnu Alžbětu II. v jednom úseku jejího života, kdy ztrácela přízeň lidí, protože se nepostavila ke smrti lady Diany tak, jak by si většina představovala. Helen Mirren hraje velmi dobře, to se musí nechat, a je také největším kladem filmu. Jinak je to ale film takový docela obyčejný, který zaujme na chvíli, ale nic moc v divákovi nezanechá. ()

L_O_U_S

Decentní dramatizace soukromí královny Alžběty, jejíž největší chybou je zvolení názvu. Od titulu Královna divák nečeká, že bude prakticky celý věnovaný pouze vztahu s princeznou Dianou - tento název dává smysl až v souvislosti s přezdívkou, jakou si Diana vysloužila. Zarazí taky to, že ostatní děti královny Alžběty byly v tomhle filmu úplně pominuty. (773.) ()

Aleee89

Sonda do duše, dokument o tomto období, pohled na ženu, která musí být majestátní a přitom je uvnitř zranitelná, ne-li zdrcená... Film, o kterém se hodně mluvilo a stále mluví, hovory neutichají. Toto téma je sice hodně provařené a bylo řečeno dost, ale stále mi připadá, že je na druhou stranu stále hodně zajímavé a pořád je co říct. To autoři taky ukázali. Podali příběh Diany a nejen jí, ale celé královské rodiny, v novém kabátě. Tvůrci bruslí po velmi tenkém ledě, tohle téma je totiž pro mnoho lidí bolestivé, pro královskou rodinu asi ne úplně příjemné. Je to zkrátka kontrovérzní film. Tvůrci se ale drží a neudělali z filmu žádný paskvil, nýbrž přinejmenším zajímavou podívanou. Helen Mirren jsem asi dosud v žádném filmu neviděla a jako herečka mi naprosto unikala. Tady se o ní hodně mluvilo a nemohla jsem uvěřit, když jsem ji viděla na prvních fotkách. Vypadá totiž naprosto stejně jako Alžběta II. Nebyla mi moc sympatická (viděla jsem nějaká videa s ní z předávání cen), ale bohužel musím uznat, že svou roli zvládla naprosto bravurně a byla zde zkrátka skvělá. I když fandím Meryl, protože je má nejoblíbenější herečka, chápu, že za komedie se Oscaři nerozdávají a soška téměř na 100 % padne do klína Helen Mirren. Svou rolí si mě trošku získala a Oscara by si zasloužila. Co říci k ostatním? Herecky se mi líbili snad všichni, ale jako lidé jsou třeba Blairova manželka, princ Phillip nebo Charles naprosto protivní a nesympatičtí. Film samotný je na jednu stranu dokument, ale jako celek mě nesmírně zaujal a hodně se mi líbil. Bylo to emotivní, jen málokoho film nechytne za srdce a nechá ho chladným. Navíc se i pobavíte. Ano, film by měli vidět všichni a docela by mě i zajímalo, zda se na něj někdy podívá i samotná královna... ()

marleyy

65% Doslova jako by jste sledovali dokument. Což by mělo být plus, ale nevím proč, mě to spíše vadilo. I když herecké převtělení Hellen Mirren do královniny kůže bylo ukázkové. ()

higuain

Zase ten paradox, když máte námět s kontroverzním tématem a pracujete s ním ve stylu "hlavně nikoho neurazit". Morgan se v tomhle případě moc nevyznamenal (jeho seriál The Crown je mnohem lepší) a Frears se svojí nudnou režií už vůbec ne. Jediná Helen Mirren byla na těch Oscarech oprávněně. ()

wipeout

Ako historický dokument podľa mňa The Queen zlyháva, pretože príliš zjednodušuje jednotlivé postavy a nemá dostatočne široký záber. Ale ono je reálie veľmi ťažko posudzovať z mojej absolútne laickej perspektívy. Ako dráma sa snaží o akýsi náhľad na problematiku Dianinej smrti z perspektívy kráľovskej rodiny. Problém je ale v tom, že podobne ako chladná navonok je kráĺovná , takým je aj tento film. Téma je dostatočne zaujímavá aby vás udržala pri pozeraní, Helen Mirren sa tiež prekonáva, no stále mi to všetko pripadalo ako prekladanie tej istej slamy dookola a ťaženie z témy, ktorá by ako by kráľovná určite povedala mala zostať "personal matter" a nie prostriedkom na vyprodukovanie filmu, aj keď sa stavia na jej stranu. A čo sa týka nominácií na Oskara, teda možno až na spomínanú Helen, tak zase len raz krútim neveriacky hlavou. 3,5* ()

Frenegonda

ne vždycky jde pochopit co monarchové dělají a PROČ... Tenhle film krásně ukazuje jak to chodí za zavřenými dveřmi Buckinghamského paláce... a i přes jiné tempo, než na které jsem zvyklý je pořád nad čím žasnout. ()

jezurka42

Dobrá, přiznávám, Helen je výborná a Bětce je opravdu neuvěřitelně podobná. Přesto...Helen, vrať Oscara. U tebe mu není dobře... ()

Beagle

Strhující film. Pro jeho docenění vám opravdu nemusí být přes padesát, nemusíte každý rok vzpomínat, jak jste probuleli pohřeb princezny Diany, a o paté si místo čaje klidně můžete dávat třeba kafe s logrem ze skleničky. ()

lioncel

Já jsem v této záležitosti neutrální, ale kromě samotného závěru, se mi to popisování této smutné události zdá příliš jednostranné (a vůbec, to jako měla královna lítat po ulici a rvát si vlasy?, vždyť to v té době už pro ni byl opravdu „cizí“ člověk, bez jakýchkoliv státních či jiných funkcí) .. média nás celá léta masírovala a masírují vlastně stále dál .. důležitá je ale otázka, na kterou se bohužel už nikdy nedozvíme odpověď : byla Lady Di oběť a tedy opravdu světice, nebo jako žena mnohá, jen nerozumná slepice ??? … ()

easaque

dobře natočený a hlavně zahraný film. Tématicky na mě tolik nezapůsobil, ale docela dobře ukázal vliv politiky, monarchie a především médií, i když možná zbytečně moc emočně zaobalený. K tomu všemu působivé autentické interiéry a exteriéry. Takže poctivé 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Geniální a až na příliš klasickou formu bezchybný film, kterému ale nedokážu dát plný počet, jelikož mě britská královská rodina absolutně nezajímá. Samozřejmě je to problém můj a ne Frearse, ale i když mě to chytlo a nepustilo, pořád mě to tématem míjelo a já z toho nedokázal být nadšený. Jinak ale nemám co vytýkat. Je to film, který stojí hlavně na scénáři, ale na takovém, který je detailně a chytře propracovaný. Téma smrti princezny Diany a královské rodiny, která jí nechce veřejně projevit soustrast, se nám reflektuje ze tří táborů - královské rodiny, vlády a běžného lidu, přičemž všechny tábory mají svůj jedinečný pohled, z každého vycházejí najevo klady i zápory, chytré i podivné postřehy k aktuální situaci a hlavně obě tři strany působí životně. Z toho pak vyplývá, že zde není padoucha ani hrdiny, pouze nečernobíle působící subjekty, které jednají jak jednají. A já mám hodně rád, když mají filmy takto vykreslený narativ i jeho pozadí s různými přesahy. Je to film velice sebevědomý a poutavý, vyvolávající silné napětí z něčeho, nad čím bych jinak máchl rukou, ale takhle jsem atmosféru okolo toho dokázal plně pochopit, vžít se do ní a v tom, čím chce být, je Královna opravdu dokonalá. 4* ()

Martin741

Reziser Stephen Frears mi teda nic nehovori, a po tomto typicky britskom chladnom filme este ani dlho nebude. Ked si vsak odmyslim tu britsku chladnost, tak najviac ma na filme ubijala priserna nuda. Helen Mirren je vsak vyborna, o tom bez debaty. 78 % ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji