Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

serioga

Príbeh o tom ako sa kráľovna zachovala po smrti princezny Diany.Skvelý herecký koncert Michaela Sheena v úlohe Tonyho Blaira. ()

laepus

Už dlouho mě žádný film tak nenas.al a ty tři hvězdy jsou všechny jen kvůli výkonu Helen Mirren. Co to jako má být? To nám bude milionová lůza vyrostlá na bulváru určovat, co se má dělat a co je správné? Za smrt Diany nenesou vinu ti novináři, ale ti tupci, co chtějí ty časopisy o Dianě (dnes obecně o komkoli jiném) a pak tam nějaký debil na spacáku v noci bude tvrdit, jakou dělá královna chybu. Princ Filip to řekne jasně: "Spí na ulici a šílí kvůli někomu, koho vůbec neznali. A blázni jsme my?" Jinak k samotnému filmu - Frears asi za hodně dluží labouristům... Princ Filip = jednoduchý tupec, který má rád jen lov; Princ Charles = vypočítavý parchant, Tony Blair = největší politický génius, princezna Diana = nejsvatější bohyně všech dob, královna matka = stará paní s alzheimerem, královna Alžběta = chladná a cynická stará bába... Takhle to skutečně je? Evidentně i ten film směřuje naproti té tupé lůze a čtenářům Rytmu života. Opravdu jsem čekal něco hlubšího a uctivějšího... ()

mira007

Osm dní ze života královské rodiny po autonehodě princezny Diany, kdy monarchie byla div ne na odpis. Chladné, emočně pod kontrolou a spíš jako politické drama než něco hlubšího, ale na druhou stranu pro fandy témat s britskou královskou rodinou a fandy politiky zajímavé. Helen Mirren jako královna Alžběta naprosto dokonalá. ()

Kroupa

Vynikající zpodobení současnosti, a to konkrétně jednoho z nejdelikátnějších okamžiků britské monarchie. Nevěřil bych, jak lze decentně a komplexně ztvárnit současnou látku. ()

Greg25

Brilantní herecký výkon Helen Mirren je to co tomuhle filmu dává nálepku 80%. Když jsem se vrátila z kina, mýsily se ve mně rozpoluplné názory. Na jedné stránce reálně vykreslena postava královny a jejího manžela, na staně druhé jsem se nemohla zbavit pocitu, že to byl tak trochu film stavící Tonyho Blaira do pozice "zachránce" královské rodiny, jistě měl na tom víc než poloviční podíl, že se královská rodina nakonec zachovala tak jak zachovala, ale přeci jenom... No, když přestanu polemizovat o reálnosti a zaměřím se na herce kromě vinikající Helen Mirren, která Oskara dostala naprosto zaslouženě mě zaujala i Helen McCrory, jejíž manželka Tonyho Blaira je zahrána s úžasnou grácií. ()

crozet

Velmi pečlivý, empatický a vytříbený snímek. Výborná režie, dialogy, herci (vyčnívá zejména Michael Sheen) a sympaticky civilní zpracování. Chytrá volba zasazení vhledu do života královské rodiny na pozadí smrti Diany. Nemyslím téměř, že lze natočit téma lépe. Snad opět jen detaily, které jsou víceméně subjektivního rázu (jako režisér bych scénku královniny návštěvy márnice s bezhlavým jelenem nezařadil pro její zbytečnost - původní silný moment jejich prvního společného setkání byl tímto zrušen v levném sentimentu). ()

newt17

Nedovedu si představit, že by ty události někdo zpracoval lépe. Odpouštím i ty divné metaforické scény se psy a jelenem. Tony Blair je největší kultivovaně vystupující frajer, jakého jsem kdy ve filmu viděl. ()

Brejlil

Jistě, je to fikce, protože o tom, co se dělo v Buckinghamském paláci a v královské rodině po smrti Lady Di, nevíme nic. Chápal jsem i postoj královny, protože veřejnosti do pocitů rodiny nic není, ale i postoj premiéra, který se snaží v podstatě zachránit monarchii. Neřekl bych, že film stojí a padá s H. Mirrenovou, ale její výkon je dokonalý. Opravdu vypadá tak, jak si Alžbětu II. můžeme představovat podle těch krátkých záběrů ze zpráv a agenturních fotografií. I typicky britský humor se objeví, a tvůrci byli tak výrazně neutrální, že se neobjeví skoro nikdo, koho bychom mohli považovat za postavu zápornou. A na konci snad pochopíte, jak funguje britská monarchie, a proč by byla škoda, kdyby zmizela. ()

Phillo

Stále nerozumiem, aký malo zmysel natočiť film o žijúcom panovníkovi, o ktorom sa logicky nepatrí (a hlavne v Anglicku) bulvarizovať a ktorého život je len priemerným životom kaďého panovníka súčastnosti. Z nulového námetu sa preto nepodarilo vytĺcť ani to , čo sa dalo. Nebyť skvelej Mirren, pri ktorej sa už nedá ani hovoriť o herectve bolo by to za menej. Nuda to však každopádne nie je, na to bola Diana až príliš skvelá osoba.60% ()

Martyr

Skoda, ze sa tvorcovia viac neponorili do historie, ked uz tocia film o niekom, kto vladne cez 50 rokov ale vsetko sa odohrava iba pocas mozno jedneho tyzdna -umrtie Diany. Kralovna sa musela pri tomto snimku drzat za hlavu aku necitlivku z nej spravili a na druhej strane Blair (ktoreho hra velmi zvlastny herec s cudnym vyrazom tvare) vyznie ako uprimny dobracisko ( co sa mi teda nezda). Celkovy dojem z filmu je chladny, vsetko je tocene z miernym odstupom, nieco zachranuje hudba a obraz kralovny jelen :). 65% ()

Juja

Když jsem shlédla tenhle film, musela jsem si na internetu najít nějaké fotky Elisabeth II., protože jsem si vůbec nebyla schopná vybavit její obličej. Ať jsem se snažila jakkoli, pořád se mi před očima míhala Helen Mirren. Oskara si zasloužila...hvězdičku dolu za pomalé tempo. ()

barteca

I přes oskarový výkon H.Mirren jsem nebyla uchvácená, ostatní postavy málo propracované, celkový dojem trochu těžkopádný. ()

johnymdoe

Výborný film a za jako vždy výbornou Helen Mirren pátá hvězda..lepší už to mohlo být jen stěží, ačkoliv mi to na začátku připadlo trošku moc zdlouhavé. ()

sandinista

Jó, jó, tohle mám rád. Anglie a její hodnoty. A film se mi líbil ještě o trochu víc než Železná Lady. Proč ale tisícileté tradice a hodnoty prohrávají nerovný boj s parazity z Afriky a Asie??! ()

malypivo

Člověk by si řekl, že to bude alespoň částečně nuda, ale není. Postavy se velmi podobají originálu, příběh je celou dobu chytlavý a kamera hrající si s krajinou Británie je velmi příjemná. Ač na to téma zprvu nevypadá, film je natočen tak, že mě bavil a Helen Mirren jako královna jezdící v Land Roveru si Oscara zasloužila. ()

bonifac

no nevím..tenhle film má pověst jež jej předchází,ale myslím,že trochu přehnanou...tak za prvé,jestli tohle někdo bere jako dokument,tak je podle mě dost naivní, britská královna je tvrdý člověk, vychován vládnout pevně a jistě,kterého nesmí nic rozházet...tím chci říct, že by si Blair v té roli, jak byl ztvárněn, jako mladý usmrkanec, těžko mohl dovolit jen navrhnout něco takové osobnosti. Ano ta situace asi nebyla nic moc,ale zase bych to neviděla ta tragicky..někdo kdo vládne přes 50 let už musí přece něco ustát...charles je jediná postava, která podle mě jakž takže odpovídá skutečnosti...bázlivý člověk nejprve čekající reakci okolí a až pak koná... jako film fajn, příběh hezký, oskar pro Mirrenovou?no dobře.....ale brát ho vážně???ani omylem...nemůžu si pomoct,ale přijde mi to jako propaganda Alžběty a Blaira...něco jako koukněte na chudinku, jak ji nikdo neocení, ale to je ten problém..britská královna není žádná chudinka a takovouhle reklamu nepotřebuje! ()

Illioplius

Pravda, o filme som pred jeho videním nič nevedel, ale čakal som viac zo života Alžbety 2., teda nie len z obdobia Dianinej smrti. Čo sa týka akéhosi priblíženia kráľovskej rodiny, divák vidí v prvom rade skutočné vzťahy v jej rámci, v druhom rade vzťahy medzi premiérom a kráľovnou a v treťom rade vzťah britského ľudu k samotnej rodine. Takto si divák povie, že tí Windsorovci sú "vlastne úplne normálna rodina". Samozrejme za predpokladu, že skutočnosť nemá ďaleko od filmu. Takže aby som to zhrnul - ako životopisný film NIE, ako výpoveď zo života kráľovnej v krátkom období ÁNO. Pre mňa priemerný zážitok, takže priemerné hodnotenie. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji