• slovenský

Joe Medjuck

Jim Page

Scénografie:

Tom Southwell

Ďalší film, ktorý v divákovi podnieti pocit, že o susedoch je dôležité vedieť viac ako ich priezvisko. Kvalitná thrillerová nádielka sa však k divákovi dostane až zhruba po hodinke filmu. Potom je to už bez najmenšej chybičky, len škoda, že ten úvod je len plný náznakov, akoby sa režisér bál do toho poriadne oprieť a vytlačiť z nápadu posledné kvapky šťavy. To prázdne miesto v úvode však našťastie vypĺňajú sympatickí hlavní hrdinovia a decentný náznak nasledujúcej krimi zápletky. 75%.(11.12.2008)

Velice zdařilý trailer (jeden z těch, které dělají z komára velblouda a vy jim to baštíte), jakýsi výcuc toho zajímavějšího z filmů Okno do dvora, Sám doma 3, Můj soused zabiják a Prci, prci, prcičky, mě navnadil na další lehčí, „relaxační“ thriller. A pokud jste viděli alespoň první z jmenovaných filmů, nemá vás Disturbia v podstatě čím překvapit. Přibližně prvních třicet minut po úvodní tragédii je poklidnou pohodičkou, kdy se toho mnoho neděje a pouze sledujeme, jakými aktivitami může trávit čas teenager s domácím vězením (kterému matka odpojila Xbox). Na scéně se objeví ještě sexy sousedka, kámoš – pohodář a teprve ve chvíli, kdy jsou rozdány všechny karty pro další „zasunovací“ komedii, začne film nabírat ty správné grády.___ Nechybí snad žádná scéna „povinná“ pro každý thriller o pravděpodobně nebezpečném psychopatovi, který se dostává do nepříjemné blízkosti bezmocného hlavního hrdiny, kterému nikdo nevěří, že ten milý pán odnaproti ve sklepě schovává rozčtvrcenou babičku či jinou věc, jenž ve sklepě nemívá každý. Stejně jako James Stewart v Oknu do dvora, také LaBeouf nemůže opustit prostor svého domu, resp. může, ale musí počítat s návštěvou nabroušeného poldy, čehož lze využít i zneužít. Zakomponování moderních technologií do příběhu není příliš násilné, ačkoliv jsou nejspíš hlavním důvodem, proč se podobný námět někdo rozhodl „přepsat“ pro 21. století (první verze scénáře byla napsána již v roce 1990, ale kvůli připravovanému Pohledu z okna se k němu tvůrci vrátili až nyní). ___ Shia LaBeouf nenáročnou roli vyplašeného teenagera zvládl na výbornou a vzhledem ke svému věku možná ani nemusel moc hrát. K zástupu blonďatých krásek se nejspíš přidá Sarah Roemer, která připomíná chutný extrakt ze všech těch Jessic (Alba, Biel, Simpson). Carrie-Anne Moss mi v roli panovačné matky moc neseděla, její vztah ke Kalemu navíc nepůsobí moc „matko-synovsky“, herecky nejpřesvědčivější výkon předvádí David Morse, jehož si režiséři již nenávratně zařadili na seznam filmových hajzlů. Není se čemu divit, s Morsem nemohou sáhnout vedle. ___D. J Caruso se začíná profilovat jako docela nadějný režisér, který jako by měl strach zpracovat nějakou komplikovanější látku. Jen by ještě měl zapracovat na lekačkách, u těch stávajících několik vteřin dopředu odhadnete, že se blíží moment, kdy byste sebou měli ucuknout, pročež sebou logicky neucuknete. Ale jinak dokázal tu nálož předvídatelného zabalit docela úhledně. Disturbia není žádný zázrak, který by spadnul z nebe, předcházela ji nepřehlédnutelná reklamní kampaň. Což v tomto případě nemusí být nutně na škodu, každý si může o jejích kvalitách udělat přibližný obrázek a sám se rozhodnou, chce-li za své peníze vidět nenáročný thriller s minimem překvapení, či nikoliv. 70% Zajímavé komentáře: Silas, Mahalik(17.7.2007)

• charlosina

Disturbia začala vydařenou scénou autohavárie a navnadila mě na zajímavý film... posléze se však počáteční atmosféra změnila v jakousi romantickou komedii, která v závěru (konečně!!) vygradovala do toužebně očekávaných sfér napětí a strachu. "Pozdě, ale přece." V tomhle případě však příliš pozdě.(1.3.2009)

Jo tak tohle me mile prekvapilo. Prvni hodinka filmu sice pusobi jak teen komedie, ktera je sice porad vtipna a prijemna, ale nakej poradnej for se tu nenachazi, jenze najednou konec a zacne pekne vostrej thriller s misty az hororovejma scenama. A zaverecna pulhodinka je fakt pekelne napinava, hlavne diky skvelymu zaporakovi v podani Davida Morse. Samozrejme na tom ma taky velkej podil Shia, sice se ma jeste co ucit, ale do role sed skvele a hral perfektne. Akorat moc nechapu pritomnost Moss, jeji role je malinka, takze to mohli zaplacnout nakou neznamou hereckou. Co se tyce hlavni holky, sexy je, ne nak extra, ale aspon se da snaz uverit, ze se ji libi Shia. Akorat me nastval klasickej naprosto vymastenej monolog, na kterej ji sbalil. Celkove, i kdyz ten pravej thriller zacne az po hodine casu a celej film je vicemene predvidatelnej, tak diky skvelejm hercum, slusnymu napeti a svizny rezii jsem se dobre bavil.(18.1.2008)

Shia LaBeouf je skutečně jeden z nejtalentovanějších herců současnosti a bez problémů tánhe celý film. Disturbii samu o sobě považuji za velké překvapení a závěrečných 15 minut je opravdu hodně napínavých. I když podobných filmů bylo natočeno dost tak Disturbia je zcela jistě nadprůměr. Můžu každému jen vřele doporučit. Čtyři hvězdičky.(30.9.2007)

• - Scéna mezi Kalem a jeho otcem na začátku filmu je improvizovaná. (Elisebah)

• - V Rusku je název filmu přeložen na "Paranoia". (Elisebah)

• - S nápadem chlapce, který kolem Kalea projede na ulici a Kale potom radí matce, kde ho má hledat, přišel výkonný producent filmu Steven Spielberg osobně. (Morien)