• slovenský

Joe Medjuck

Jim Page

Scénografie:

Tom Southwell

Z DOMÁCÍHO VĚZENÍ NĚKDY LIDI BLBNOU… Příjemná jednohubka, která pobaví víc, když si ji dáte sami a v noci. Škoda, že napětí přichází tak pozdě, protože když už dojde na ,,bojim bojim“, je vlastně konec. V rámci teen-thrillerů je však třeba objektivně přiznat, že i když se (relativně) nic neděje, dá se na to v pohodě koukat. Shia, kamera i scénář prostě nasadí ,,vypravěčskou linii“ a jedou a jedou. A to přesto, že již (asi) nejsem teenager..(17.3.2008)

Disturbia je kombinace thrillerové klasiky Okno do dvora a nezávislého snímku Past na rosomáka, navíc podané v teenagerském balení. Je to případ filmu, kde svižná a kvalitní režie přebíjí průměrný scénář obsahující nelogičnosti a nedodělky. Právě kvůli režii a obsazení se nakonec přikláním ke čtvrté hvězdičce, byť např. scény, kdy hrdina příběhu neohroženě vniká do domu, i když ví, že se v něm musí zákonitě střetnout s brutálním sériovým vrahem, který je výrazně větší, silnější a se slušnou praxí v oboru, ve mě vyvolávají shovívavý úsměv. Věřím, že vy byste to udělali zrovna jako on, ale já bych radši burcoval sousedy a policii. Celkový dojem: 70 %.(26.11.2010)

Film o tom, kterak se mladému sympatickému hrdinovi nešťastnou náhodou povede zabít svého otce, dát přesdržku učiteli jazyků, odstranit nebezpečného souseda a ještě k tomu sbalit největši kost ze sousedství, aniž by ho tížily jakékoliv otázky týkající se morálky a etiky. Voyeurství je zde vylíčeno jako naprosto normální, a nikoliv deviantní chování, ti, kdož mu brání, si nezaslouži být autoritami a předřikávají věty ze scénáristické poučky pro zaćátečníky na téma "jak napsat matkovsko-synovský dialog". Stejně jako název je spojením dvou slov (Suburbia - předměstí a Disturb - znepokojení), i film je na pomezí thrilleru, kdy se bojíme o hrdinu, a problematičtějši hororové části, kdy bychom se měli bát spolu s hrdinou, ale protože známe Okno do dvora, nemáme - vyjma famózního Davida Morse - proč. Tak zbývá jenom nechat se unášet letní teenagerovskou pohodářskou vlnou filmu, dobře zvolenou, nemoderní muzikou a začleněním technických výdobytků poslední doby do vyprávění a uchechtnout se nad intertextovými vtípky. Ale ty nastavované konce, aby se předchozí linie mohly uzavřit, přičemž se opomenulo na onu s policistou, a zúčtování ve sklepení, která má být sestupem do podvědomí, už jaksi nefunguje. Shia je ale bůh.(26.11.2007)

Úvodní scéna s otcem je velmi pěkná, Carrie-Anne Moss v roli matky (dost zabedněné mimochodem) mě celkem překvapila, Morse je výborný záporák a Shia je bez debat největším kladem celé Disturbie. Děj slušně odsýpal, napětí a lekaček tam bylo dost, jen mi trochu vadila ta jistota, jak to všechno dopadne a ten konec taky nic moc. Ještě pochválím muziku a vychází mi z toho 3,5*.(21.9.2007)

Zdá sa mi úplne nezmyselné porovnávať Disturbiu s jej hitchcockovským predchodcom Okno do dvora. Treba si v prvom rade uvedomiť, že to v žiadnom prípade nie sú ROVNOCENNÉ filmy, ale že každý vznikol v úplne inom období, v úplne inom hollywoodskom pásme. Chcete stavať do rovnakej úrovne hitchcockovské obrazovo romantické dielo Zlatej éry (kde Hitchcock v žiadnom prípade nemohol tlačiť na pílu) so súčasným moderným Hollywoodom?! Disturbia začína ako vtipný teenagerský úlet, má plynulý rozbeh, Shia LaBeouf a jeho herecké umenie pozdvihuje inými nenávidený priemerný námet a v rámci veku ho považujem za najväčší hollywoodsky objav súčasnosti, postupne narastá tempo a napätie by sa poslednú pol hodinu dalo krájať. Čo tam po neoriginálnom námete, keď ten film ani sekundu nenudí, odohráva sa v skvelom prostredí, má švih a je vygradovaný až za hrob? Som spokojná, a to veľmi.(1.1.2011)

• - Hra, kterou ve filmu na XBoxu hraje Kale (Shia LaBeouf), se jmenuje "Ghost Recon". V jiné scéna hraje na konzoli playstation zase hru "Portable". (Rimer545)

• - Film se natáčel v lokacích ve městech Whittier, California a Pasadena v Kalifornii. Domy Turnera a Kalea, které ve filmu mají být od sebe naproti přes ulici, se ve skutečnosti nachází v různých městech. (Morien)

• - Když Kale (Shia Labeouf) tvrdí o své matce, že je "jak bachař z Shawshanku", myslí tím Byrona Hadleyho (Clancy Brown) z filmu Vykoupení z věznice Shawshank (1994). (ELBobes)