• slovenský

Joe Medjuck

Jim Page

Scénografie:

Tom Southwell

Disturbia je kombinace thrillerové klasiky Okno do dvora a nezávislého snímku Past na rosomáka, navíc podané v teenagerském balení. Je to případ filmu, kde svižná a kvalitní režie přebíjí průměrný scénář obsahující nelogičnosti a nedodělky. Právě kvůli režii a obsazení se nakonec přikláním ke čtvrté hvězdičce, byť např. scény, kdy hrdina příběhu neohroženě vniká do domu, i když ví, že se v něm musí zákonitě střetnout s brutálním sériovým vrahem, který je výrazně větší, silnější a se slušnou praxí v oboru, ve mě vyvolávají shovívavý úsměv. Věřím, že vy byste to udělali zrovna jako on, ale já bych radši burcoval sousedy a policii. Celkový dojem: 70 %.(26.11.2010)

Úvodní scéna s otcem je velmi pěkná, Carrie-Anne Moss v roli matky (dost zabedněné mimochodem) mě celkem překvapila, Morse je výborný záporák a Shia je bez debat největším kladem celé Disturbie. Děj slušně odsýpal, napětí a lekaček tam bylo dost, jen mi trochu vadila ta jistota, jak to všechno dopadne a ten konec taky nic moc. Ještě pochválím muziku a vychází mi z toho 3,5*.(21.9.2007)

Povedených thrillerů pro teenagery není nikdy dost. Upřímně řečeno, většinou jich není ani víc než jeden dva za rok. Proto Carusova svižná krádež a reimaginace původní zápletky potěší. Ačkoliv by byla bez charismatu Shii LaBeoufa a jeho průpovídek sotva poloviční.(13.7.2007)

Jo tak tohle me mile prekvapilo. Prvni hodinka filmu sice pusobi jak teen komedie, ktera je sice porad vtipna a prijemna, ale nakej poradnej for se tu nenachazi, jenze najednou konec a zacne pekne vostrej thriller s misty az hororovejma scenama. A zaverecna pulhodinka je fakt pekelne napinava, hlavne diky skvelymu zaporakovi v podani Davida Morse. Samozrejme na tom ma taky velkej podil Shia, sice se ma jeste co ucit, ale do role sed skvele a hral perfektne. Akorat moc nechapu pritomnost Moss, jeji role je malinka, takze to mohli zaplacnout nakou neznamou hereckou. Co se tyce hlavni holky, sexy je, ne nak extra, ale aspon se da snaz uverit, ze se ji libi Shia. Akorat me nastval klasickej naprosto vymastenej monolog, na kterej ji sbalil. Celkove, i kdyz ten pravej thriller zacne az po hodine casu a celej film je vicemene predvidatelnej, tak diky skvelejm hercum, slusnymu napeti a svizny rezii jsem se dobre bavil.(18.1.2008)

Mladý talent LaBeouf nechal tentokráte své bodyguardy Bumblebeeho a Optima Primea odpočívat naložené v bazénu plném oleje a sám se pustil do boje proti nejlepšímu kamarádovi Francise Hummela. Film působí dlouhou dobu jenom jako hra, jejímiž prostředky jsou dalekohled, videokamera, mobilní telefony, počítače a varovné pohledy, avšak ke konci se změní ve skutečný thriller. LaBeouf se tu také nejdříve ohání triedrem, pak baseballovou pálkou a posléze zahradnickými nůžkami. Mnoho scén je dopředu čitelných a lekačky čekané, stejně ale Caruso filmu vtisknul napětí, atraktivitu a vizuální variabilitu. Především díky LaBeoufovi se nebudete nudit ani na vteřinu (v pohodě utáhne celý snímek), roste z něj opravdová ikona Hollywoodu, avšak i ostatní herci jsou dobří (jedné postavy mi bylo na konci fakt líto). Voňavá, i když v první půli možná krapet pomaleji rozbalovaná, odpolední svačinka, která chutná dobře i napodruhé. 70% 20 miliónů dolarů(rozpočet)/116,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(16.11.2007)

• - Během natáčení David Morse (Turner) nemluvil s LaBeoufem (Kale) ani s ostatními teenagery. Podle LaBeoufových slov byl po natáčení přátelský, ale byl velmi systematický herec a během točení nevycházel ze svojí role. (Morien)

• - V Rusku je název filmu přeložen na "Paranoia". (Elisebah)

• - Scéna mezi Kalem a jeho otcem na začátku filmu je improvizovaná. (Elisebah)