Epizody(24)

Jednou za deset let je vybráno sedm mágů, a právě tito „Páni“ za použití pomocníků jednotlivých řádů nazývaných „Služebníci“ se spolu střetnou o jediný Svatý Grál. Ten splní vítěznému Pánovi i jeho Služebníkovi jakékoliv přání. Služebníci jsou padlí hrdinové, kteří se po smrti stanou hrdinskými duchy. Širou Emija, jenž přežil před deseti lety velký požár, byl adoptován Kiricuguem Emijou který ho při požáru zachránil. A právě Širó se nevědomky stane jedním z Pánů tím, že si vyvolá Služebníka z řádu Saber. Spolužačka Rin Tósaková, jež si vyvolala Služebníka z řádu Archer a jež se připravovala na roli Pána plných deset let, nevidí v Širóovi soupeře, avšak zavede ho do posvátného kostela, kde Širó roli pána a všechno, co to obnáší, přijímá. Soupeřem Emiji je tím pádem i Rin… (Roby)

LordSnape

Akčních anime není nikdy dost, ale jen málokterý titul opravdu stojí za to. Fate/Stay Night rozhodně patří do této kategorie. Japonci si opět propůjčili pár historických postav (včetně samotného Gilgameše) a nechali je bojovat jako služebníky sedmi mágů. Cílem je niž víc než samotný Svatý Grál. O luxusní souboje se opírá nádherná, scénická hudba, mezitím dojde i na pár zvratů (zvláště ke konci) a fakt, že se celý seriál prakticky točí jen kolem Saber a Shiróa už lze jen odpustit. P.S. Nejlepší byla Saber a můj oblíbený Berserker!!! Muhehe, vyléči si rány a zab je! Lepší 8/10 ()

Monoxid

Nebýt té hudby (ZBOŽŇUJU JI!), byly by to *** Ale mám jaksi pocit, že pozadí příběhu je mnohem zajímavější než příběh samotný...možná svůj názor ještě přehodnotím. No a... přehodnotila jsem! Ale z jiných důvodů, než jsem si myslela dřív. Prostě se tam vyskytl určitý přesah myšlenek, ke kterému v mém mozku před lety ještě nemohlo dojít. ()

Ceres

Srdeční záležitost. Animé, které mě chytlo za srdce a nepustilo, komu by se také nelíbila Saber, že? Co je dálším obrovským plus kromě bombastického příběhu je soundtrack a nádherný konec, který tohle animé u mě vystřeluje do Best of Top 10. ()

Kicune

Po deseti dílech čiré nudy, bezduchých komentářů a nezajímavého děje jsem čekala změnu k lepšímu. Bohužel pronudila jsem se až do konce posledního dílu s chuti nevidět žádné další pokračování/sequely/prequely. ()

Andrew_Deer

Klasické logické chyby jako výbuchy a světelné sloupy uprostřed města a nikoho nezajímá co se děje. Emiya je naivní pitomec s rozumem vánoční ozdoby a Saber nepřináší do světa anime nic nového a to samé ani další postavy. Příběh je moc obyčejný a prakticky neoriginální. 2* a můžou být rádi. ()

3 AM Code

FSN predstavuje na povrchu pomerne dost ohrany (v ramci anime) namet o souboji vyvolene particky (tentokrat carodeju) kteri si kazdy povolaji "sluzebnika" (hrdinskou dusi zkutecne existujiciho ci fiktivniho hrdiny) ktery v tomto boji bude jejich hlavni zbrani. Dockame se poradne divokych variaci nekterych tradicnich mytologii, ale umelecka licence ma na tohle pravo. Abych nezapomel, bude se bojovat o Svaty Gral - ne ze by na tom zalezelo - vzdycky je to nejaky artefakt ci klic k moci. Ted tedy zalezi na tom cim a jak uspesne se vas tvurci pokusi predevsim zaujmout: postavy / vztahy / akce / pribeh / fanservice? Vezmem to od konce. Fanservice - je minimalni a FSN se tu nesnazi urvat lacine body. Pribeh - je taky celkem vedlejsi a nikoho kdo ma anime nakoukano nijak nesokuje ani neurazi, proste tradicni maglajz u ktereho je lepsi prilis se v tom nevrtat :). Ovsem pribeh je doveden do smysluplneho konce.. a ten konec stoji za to. Akce - je pomerne dobra. Nejsem moc fanouskem ruznych "specialnich uderu" kdy hrdinove cituji nejruznejsi mantry nacez odpali protivnika oslnivim paprskem-x do pekel a nutno rict ze FSN se tomuhle nevyhne. Na druhou stranu je tu i spousta "tradicni" rezby za pouziti chladnych zbrani, ktera patri k tomu lepsimu co se da videt. Vztahy - asi to nikoho neprekvapi, tohle je asi nejpodstatnejsi cast FSN, at se to odehrava mezi jednotlivymi carodeji, mezi carodejem - sluzebnikem ci mezi jednotlivymi sluzebniky (ti maji na vzajemnou konverzaci malo casu, jelikoz se az na vyjimky snazi rozsekat na kousky). A konecne postavy - charakter, historie, motivace, vyvoj od kazdeho se dostane trochu. Pravda je ze detailnejsiho pohledu se dostane pouze nekolika carodejum a sluzebnikum. Z Panu jsou to hlavne Emiya a Rin, ze sluzebniku trochu nakoukneme na Archera a jeste jednu zajimavou postavu ktera se objevy temer na konci, ale predevsim je tu Saber. Ano, kdyz nahlednete do galerie, Saber je ten(ta) plavovlasy andel ze zelenyma ocima a cool mecem. Ciste vizualne "od pohledu" je Saber to nejvetsi klise fantasy anime. Ale verte, ze ji to odpustite. Saber ma totiz CHARAKTER. Nikoli charakter bez chybycky zato ale takovy, pred kterym se normalni smrtelnici citi tak trochu nejiste, protoze tam nekde uvnitr vedi, ze se prave setkali s nekym kdo neni tak docela clovek. Je to ten typ hrdiny pro ktereho slova jako povinnost, cest a sebeobetovani nechovaji zadne dvojznacnosti. Lidi sou schopni takove hrdiny zboznovat a s uctou pred tim co predstavuji sklonit hlavu, ale malokdy sou schopni delsi dobu zustat v jejich blizkosti. Superman dobre vi proc se vetsinu casu schovava za Clarka Kenta, a kdyz uz sme u toho, tak jisty syn bozi by vam o tom, jak moc (ne)zdrave je prilis vycnivat nad prumer, taky mohl lecos vypravet. Tri a kousek hvezdy za solidni fantasy, jednu celou za Saber (prece jen je ji venovana jen cast FSN). ()

Spike23

K Fate/ Stay Night jsem se dostal úplnou náhodou a byla to v oblasti anime jedna z nejlepších věcí, která se mi kdy přihodila. Výborně vybrané mytologické bytosti, skvělé souboje, o příběhu ani nemluvě, no prostě po všech stránkách dokonalé anime, na které mohu koukat stále znovu. ()

Cracker

Fate/stay night je anime s neprekonateľným potenciálom, ktoré sa niekde cestou zmenilo na dementnú romantickú háremovku. Nie, že by som nemal romantiku rád, ale v tomto prípade som sa tešil na plnokrvnú akciu, sekanie, strieľanie a vlastne všetko to, čo k tomu patrí. Mať za hlavného hrdinu takého pacifistu, zrovna tiež moc neprospelo a ku koncu som sa už nevedel zbaviť pocitu stále väčšieho a väčšieho otrávenia. O historickej presnosti tu nemá zmysel niečo písať, autori využili všetkých ''hrdinov'' pretvorili si ich k obrazu svojmu a potom ich odkopli. Gilgamesh bol zle nakreslený, napísaný, nadabovaný, s takouto vážnou figúrkou sa tvorcovia predsa len mohli viacej pohrať. Plusom pri tomto anime je, že mi vôbec nevadila mágia, asi prvý krát v živote... Čo sa týka príbehu, oproti filmu je to teda poriadna slabota. Po zhliadnutí Unlimited Blade Works ma ako prvé napadlo, prečo to sakra nespravili takto? Po dlhom rozmýšľaní mením hodnotenie zo 4 na lepšie 3*. ()

Fordzy

Před samotným hodnocením, bych rád sepsal návod: jak správně zaplout do universa Fate. Původně vznikla "visual novela" (hra kde převážně čtete a odklikáváte text) s názvem Fate/stay night (FSN), která má vcelku složitější koncept příběhu, který se skládá ze tří alternativních příběhů (route) sledujících stejnou myšlenku, stejné postavy, ale pokaždé s jiným průběhem děje a vždy s hlavním hrdinou Shirem, ale v každé route se Shiro zaplete s jinou dívkou (Saber, Rin, Sakura) a projde si jiným osobnostním vývojem. Tyto cesty se nazývají: Fate, Unlimited Blade Works (UBW), Heaven's Feel (HF) a je nutné je vidět (číst) postupně. Později vznikla novela Fate/Zero(FZ) a anime adaptace od studia ufotable, jedná se o prequel k FSN, také nedoporučuji sledovat FZ bez znalosti FSN, nepochopíte spousty souvislostí a narážek. Tato anime adaptace FSN od studia DEEN, je převážně adaptací Fate route s pár částmi z UBW a HF. Fanoušky je tato adaptace často zatracována, převážně kvůli nevěrnému vyobrazení povahy Shira a částečné nevěrnosti vůči předloze. Osobně bych radši doporučil přečíst novelu, ale pro ty co sledují jen anime, tak tahle adaptace je jediná možnost kde uvidíte začátek příběhu a nejvíce vysvětlujících detailů, bez znalosti téhle route vám další přijdou častečně příběhově děravé. I když se nejedná o věrnou adaptaci, tak jako samostatné anime obstojí výborně a obsahuje několik výborných zvratů, skvělé souboje a nádhernou hudbu (Kenji Kawai), která vytváří kouzelnou atmosféru. Děj se zaměřuje částečně na romantický vztah Shira a Saber. 85% ()

Teg

Na plný počet to vážně není, a nepřesvědčilo mě o tom ani pár posledních dílů. Tenhle styl zkrátka moc nemusím. Každopádně na dospělejší pokemony si to vedlo dobře ... alespoň u mě. Mimochodem s králem Artušem bych na rande zašel :) ()

Mantis

Jsou věci, nad kterými můžu zamhouřit oko a jsou věci co mi bytostně vadí. Chápu, že západní církve jsou pro Japonce "exotické", ale proč jsou spojovány (sice nepřímo ale zcela bezostyšně) s něčím co nehlásají ... tomu se říká zavlečení. Konkrétně mám na mysli postavu Kirei Kotomine, nebýt toho dal bych o jednu hvězdu více. Na druhé straně má tento seriál i svá pozitiva, ale děsivý mix bájných hrdinů, dle mého, k ním nepatří. ()

D.Snake

Tento seriál byl mojím prvním setkáním se studiem Type-Moon, takže mu dokážu odpustit ty menší chybičky. V některých detailech (často i docela důležitých) se liší od své předlohy, kterou mu byla slavná visuální novela, ale v době když sem na to koukal jsem to ještě nvěděl. Což o to, že originál je mnohonásobně promyšlenější a na docela jiné úrovni, k srdci mi to přirostlo tak jako tak... Svět F/SN a celkově i celé T-M universum jsem si zamiloval a od té doby jsem začal vyhledávat všechno, pod čím bylo toto studio podepsáno. Skvělé postavy, akce, unikátní zápletka a hudba. Tím si mě F/SN dostalo. 8/10 ()

Echelon1

Komentár obsahuje SPOILERY Cítim, že sa dalo z toho vyťažiť viac. Fate som si vyhliadol už dávno, ale odkladal som - fantasy a sľubované vysokej kvality? Tak to na príležitostné pozeranie teda nie. Saber bola neustále zobrazovaná v spojitosti s Epickou hudbou na YT, a to už som viac nemohol odolávať. Fate je fantasy na vysokej úrovni po všetkých stránkach – príbehom, akciou, postavami, ktoré sú zaujímavé a hlavná trojica je tiež podľa správnych ideálov - Saber šľachetná rytierka (síce neviem, prečo je kráľ Artuš kráľovná, ale nevadí), Širou sa snaží zachrániť každého, a Rin: dva culíky a "ničiteľka zla"? Sehr gut! Sehr gut, Fräulein! (jej kúzlenie v nemčine s japonským prízvukom síce bolo nezrozumiteľné, ale roztomilé. :-D )Najlepšia skladba: La Sola. ()

TaanStari

Taky vás tak iritují ty přehnaný pacifisti co jsou téměř v každým anime? Vynásobte si to pěti a dostanete hlavního hrdinu. Naštěstí to akce a celkově servanti dost vyvažují. ()

zabro

Prilis moc mluveni. Nez se neco stane tak tam probiha vysvetlovani. Prilis moc se tam mluvi o nicem. Jako da se to koukat, ale proste to neni nic co bu cloveka vtahlo a pak uz nepustilo. Celkem me bylo jedno jak to zkonci a jestli to vubec dokoukam :-) ()

Radek.SCH

Páni, Služebníci, Válka o Svatý Grál, to vše zasazené do současného Japonska, okořeněné o magii praktikovanou v němčině (proč??) Vůbec není vysvětleno proč vlastně ta válka existuje a kdo ji vymyslel (bůh; sami mágové). Saber je naprosto schématická postava (submisivní, sexuální symbol a zároveň sexuálně nevinná), která se vyskytuje snad v každém druhém anime (např. Mikuru Asahira z Haruhi). Jako kdyby si scénáristé sedli a nahodile vymýšleli jednu "parádní" scénu za druhou a pak to nějak seslepovali dohromady (Saber je v jedné scéně před Shirou úplně nahá a říká mu, aby ji nebral jako ženu, v další se červená, když se má přitisknout k Shirovi, přičemž se na ně dívá Rin [nádherná ukázka samoúčelnosti] no a nakonec vyhazuje Shiru z koupelny, protože se stydí za své nedokonalé, neženské tělo. Prostě psychologie postav veškerá žádná). A pro mě zjištění, že českým otaku stačí ke štěsní skutečně málo. - 50 % UPDATE po 4 letech: Ty voe, ten můj koment vypadá jak kdyby to psala 13-ti letá teenka a komentovala nějakou kolumbijskou telenovelu. Holt půl roku v prváku na vysoké (listopad 2010 - květen 2011) jsem byl posedlý anime a dělal očividně pěkné pytlovinky. ()

kubka4

Prvních několik dílů jsem si musel hodně zvykat. Přece jenom přechod z naprosto vážného a temného Fate/Zero na trochu více odlehčené Fate/stay night byl dost výrazný. Po několika dílech se ale všechny mé obavy a pochyby rozplynuly a já si to začal opravdu užívat. Má oblíbená Saber dostala snad ještě více prostoru. Ostatní postavy byly také výborné a je škoda, že jim nebylo věnováno více pozornosti. Je sice pravda, že co se týče animace a soubojů je jeho mladší příbuzný lepší, ale to je způsobeno velkým časovým rozestupem. A to co Fate/stay night ztrácí na technickém zpracování, to dohání svou romantickou stránkou a velice působivým koncem, u kterého nezůstane příliš očí suchých. Jediné, z čeho jsem nebyl zrovna nadšený, bylo, jak se Shirou nějak až příliš rychle přes všechno přenesl... Když přestanu s porovnáváním, tak je Fate/stay night výborné anime, které sice postrádá moderní animaci, ale za to nepostrádá myšlenku a emoce, což je dle mého mnohem důležitější... "Muž bez strachu nemůže být moudrý." - 95% ()

Secretus

Zajímavě aplikovaná světová mytologie, hezky to odsýpá, po celou dobu si to "udrží tlak na pilu", žádné citové vydírání či neopodstatněné opakování scén. Víceméně správné dávkování nových postav a faktů. Excelentní a efektní souboje. Žádná deus ex machina a ressurekce. Hádání původu servantů bylo zajímavé. Seriál tvoří uzavřený celek, s vyvedeným koncem. Animace je fajn, většina servantů je "cool" (=má skvělou výtvarnou stylizaci). Hudba je výborná, skvěle podkresluje atmosféru (hlavně když zabrouzdá do tónů napodobujícíh hudbu regionů servantů). Ale. Hlavní postava byla prvních cca 14 dílů idiot, což nemám rád. Je jedno jestli to je z osobního přesvědčení, traumat z dětství, spasitelského komplexu, či kdo-ví-čeho, ale hrozně mi to vadí a zabraňuje se s takovou postavou zžít, natož si ji oblíbit. Postav bylo až moc, některé byly schematické, jiné vykreslené povrchně. "Level" servantů i služebníků - ten/ta je nejsilnější, všichni ostatní můžeme ostrouhat mrkvičku (samozřejmě dokud v sobě neobjevíme Ultimátní Úder™). Neustálé omdlívání a probouzení hrdinů, následované nutkavou potřebou se vykecávat. Blbé pseudofilosofické tlachání. Angličtina, Němčina s pofidérní výslovností? Proč? Souhlasím s výtkami uživatele smeidler - jednou se Saber nestydí nahá, podruhé ji dělá problém objetí; kdo tu válku vymyslel a proč vůbec probíhá - navíc v Japonsku mezi středoškoláky, kteří o ní nemají nejmenší ponětí; znásilnění Svatého Grálu. Rétorická otázka: bojuju na život a na smrt s nejsilnějším hrdinou, co kdy kráčel po Zemi, vedle stojí desetiletá bezbranná holka, kterou když zabiju, tak nejsilnější hrdina přestane být mým nepřítelem. Co udělám? Kdybych se k tomuhle seriálu dostal dřív, tak bych hodnotil výš, ale už mám trochu nakoukáno, tak kiksy neodpustím. Ale rozhodně to není špatný seriál a zkouknutí doporučuju. ()