Renesance

• Česko Renaissance (festivalový název) (více)

Černobílý animovaný film, který bývá po vizuální stránce přirovnáván ke snímku Sin City – město hříchu, se odehrává v Paříži roku 2054. Ilona Tasujevová, mladá a talentovaná odbornice na genetiku, je unesena a nadnárodní společnost Avalon, pro kterou pracovala, ji chce za každou cenu dostat zpět. Případ dostane na starost důstojník Karas, kontroverzní policista a specialista na vyhledávání rukojmích. Ten se vydává po stopách zmizelé dívky do labyrintu velkoměsta. V průběhu vyšetřování je špehován a zastrašován, postupně mu umírají svědci a někdo se ho snaží zabít. Karas si přestává být jistý, kdo je vlastně objektem jeho pátrání: oběť, anděl, nebo monstrum? Vypátrání Ilony se pro něj stává otázkou života a smrti… „Paříž nám od začátku přišla jako samozřejmé dějiště příběhu i jako hlavní postava filmu. Chtěli jsme vytvořit fantastický obraz Paříže, který by byl tak silný jako Los Angles ve snímku Blade Runner,“ říkají tvůrci. (oficiální text distributora)

fallangell

Vskutku barvite vyliceny pribeh leku na nesmrtelnost. Je az neskutecne kolik emoci se da vylicit dvema barvami a lehkym odstinem. Pribeh ani chvilku nenudi a az do posledni minuty neni jiste jak vse skonci. opravdu skvele povedena animace, u ktere jsem se na vysost bavil ()

Fanucci

Parádní noirovka, která se rozjíždí velmi pomalu...na můj vkus až příliš. Silný závěr ale vše zachrání a film vytáhne do nadprůměru. Animace jsou jedním slovem úžasné a bylo vidět, že si s ní tvůrci vyhráli (super scéna např. se zhasínáním v archivu) ()

Carlossss

Vizuálně silná stránka je to první, co mě zaujalo. Popravdě mi sice několik minut trvalo, než jsem si zvykl na tu podivnou hru světla a stínů, ale jak jsem se rozkoukal, tak to stálo za to. Jak je temné okolí, tak je temný i příběh. Renesance není žádná sračka spíchlá rychlou jehlou... je to do posledního detailu propracovaná hříčka. Film si brzo určitě zopakuji, protože myslím, že i na víceré zhlédnutí neztratí svoje kouzlo. ()

honajz2

Příjemné překvapení. Zpočátku jsem moc nevěřil tomu tomu vizuálu, ale nakonec mě to naprosto strhlo. Bylo to napínavé, mělo to zajímavý a chytře napsaný příběh, sympatické postavy, i nějaká myšlenka v tom je (sice ne bůhvíjak objevná, ale aspoň něco)... Akorát ten svět šlo víc domyslet, ale jinak jsem dost spokojený. Někteří tu píšou, že zde forma hodně vítězí nad obsahem, ale zrovna tady jsem měl pocit, že je to vyvážené. Hlavně že u jiných filmů, kde to tak skutečně je, to málokdo napíše... Slabých 5* ()

Morloth

Předně mne zaráží srovnání tohoto snímku a Rodriguezova Sin City. Je pravdou, že nevím, jestli je předlohou k Renesanci nějaký komiks a upřímně mi je to šumák. Ale, jak se může srovnávat animovaný snímek a hraný film? To asi nepochopím. No, tak to jen mé zaražení, a teď co se mi líbilo, a co ne. Renesance je moc pěkně nakreslená. Je zajímavé, že si autoři v podstatě vystačili s paletou dvou barev (sem tam nějaká ta šedá) - pokud tedy pominu dětské barevné kresby, což je však jiný případ. Renesance má spoustu úžasných panoramat a nápadů (teď bych rád zmínil ty barevné dětské kresby). Renesance má příběh, který kdyby se zkrátil, více promyslel a rozhovory daly napsat někomu jinému, stál by možná za koukání. Renesance díky zajímavému použití "jen" černé a bílé roztírá rozdíly mezi postavami, které splývají v jednu, poznáme tlusťocha, ženu, muže a vrásčitého, ale kdo je kdo, chce moc přemýšlení na to, že zbytek žádné nevyžaduje. Renesance je pěkná, ale dlouhá a v podstatě nudná. Nemyslím atmosféru, ta se mi líbila. Jenže atmosféra nezachrání pochroumaný styl vyprávění, který vytře kdejaké klišé, aby se vše nakonec snažil zachránit již nefungující překvapivou pointou, protože ta z letargie bohužel neprobudí. ()

Lischai

Sci-fi noir o drsném detektivovi, který řeší svůj poslední velký případ. Vizuálně skvělé, i když kvůli tajemné hře světel, stínů a počítačových sci-fi vymyšleností není občas poznat, kdo je kdo a která postava právě vešla do místnosti. Závěrečná nečekaná pointa přidává hvězdičku. ()

Nautila

Průměrná detektivka na pozadí budoucnosti, zabalená do přitažlivého komixového vizuálu. K dobrému filmu ale vizuál nestačí, ono totiž, kdyby se celý film z toho pěkného obalu vyndal, spadl by k těm podprůměrným filmům, vysílaným Novou za všedních večerů. A to díky své zdlouhavosti, fádnímu příběhu a spoustě chaosu a nelogičnosti. Navíc, nemůžu si pomoct, ale celý film na mě působil sterilně a odcizeně a to včetně "hereckých výkonů". Takže slabé 3*. ()

wampilenka

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Nevyváženost vizuální a příběhové složky mě mrzí. Příběh je podle mě klišovitý a některé dialogy pitomé. Marně jsem hledala prvky ironie. Hlavní hrdina patří do sorty mně nesympatických, tajemných drsňáků. Světlým místem filmu bylo dilema hrdiny, jak a koho zachrání. Vizuální prvek se mi zdál, především zpočátku, hodně zajímavý. Hlavní postavy mají díky "přepalu" takové vyhlazené, umělé ksichtíky. Svým vzhledem se příliš neliší od tváří z propagací korporace Avalon. Příjemně nepříjemné byly scény z "bílého" prostředí, kdy se postavy téměř ztrácely v oslnivém světle. (Pobavily mě některé figurky, které vzhledem připomínaly zvířata: chlapík-opice, japonský vědec-želva, ... někdo další? Možná kdybych podruhé vnímala film jako skrytou zvířecí alegorii, zvýšila bych hodnocení.) Můj úsudek je nejspíš ovlivněn neznalostí tradice žánrů, na kterou tento film navazuje: sám o sobě na mě nezapůsobil. ()

Aelita

Antiutopická kyberpunková noir renesance nesmrtelnosti člověka, která se nekoná kvůli smrtelnosti člověka. Ale ta stylizace je nesmrtelná. ()

apacka

Fantastickej noir. Nevím, jestli by to fungovalo hrané, a neumím posoudit, nakolik je styl animace - po bratru osmi letech - zastaralý. V předvečer premiéry Sin City 2 to ale šlapalo skvěle. ()

ad

Solidní napínavá sci-fi detektivka, která má v lepších chvílích k legendárnímu Sin-City blíž, než stejnojmený film... Během sledování si vzpomenete snad na všechny slušné antiutopické sci-fi, které jste kdy viděli a akční scény jsou také zajímavé...Jen mi místy opravdu vadilo, že ve filmu nehrají herci z masa a kostí a navíc začínám opravdu nenávidět násilně implantovaný milostní vztah, bez toho by se film určitě obešel... ()

C0r0ner

Napoprvé mě film tolik nechytl, ale napodruhé vypluly na povrch do té doby skryté finesy scénáře, které povýšily Renesanci o stupínek výš. Francouzi se s animací i příběhem vytáhli a poslali do světa slušného zástupce jejich kinematografie. Když se to srovná (identický styl animace) s Aloisem Nebelem, chce se Čechovi brečet. 90% ()

Topco

Čiernobiela animovaná snímka, vznikajúca 6 rokov kombináciou rotoskopie a motion-capture, vyniká nádherne temným, komiksovým vizuálom a futuristickou víziou Paríža! Tvorcom sa zámer – vytvoriť obraz Paríža tak silný a pamätný, aké bolo (upršané, zadymené a znečistené) Los Angeles v Blade Runnerovi – podaril excelentne. Labyrint veľkomesta tu hrá jednu z hlavných rolí. Spolu s Blade Runnerom, Shell in the Ghost a Minority Report obrazovo najkrajší, futuristický noir! ()

agathon

Nejak nechapu, proc je z toho tolik lidi tak na vetvi. PO dvaceti minutach jsem se nabazil te technologie a pak uz to byl jen velmi prumerny sci-fi thriller s noirove poucenym backgroundem. Muzi hranate brady, damy krasna sportovni silueta. Cele mi to prislo hrozne sterilni, az bezduchy a "matafyzicky" zaver jsem nebral jako poctu japonskemu anime s jejich okazalym finale, ale proste jen jako nabubrelou snahu to nejak bombasticky uzavrit. Jinak ale obrovsky smekam pred tvurci - to jak si vyhrali s prostredim, pohybem postav v zaberech a v ostrych kontrastech cerne a bile vycizelovali zaberovou kompozici... Vazne skvost. Na to, abych se brzy nenudil, to ale podle me nestaci. ()

asinus

Zaujímavá forma je neodiskutovatelná. Tvůrci ale měli v rukou (a v hlavách) další trumfy, které mohli zužitkovat i lépe. Občas probleskne úžasně dynamická sekvence, při které pomalu zapomenete kdo jste a jaký film sledujete. Většinu času ale na film koukáte z vnějšího světa a pozorování je to opět jen zaujímavé, nikoli plnohodnotné a strhující. ()

pakobylka

Vizuální stránka je v některých ohledech úchvatná - třeba padající déšť v jakékoli scéně nemá chybu, na druhou stranu je mnohdy nepřehledná díky dost tvrdým kontrastům mezi černou a bílou … a hlavně zpočátku mi v určitých momentech dělalo potíže rozeznat od sebe jednotlivé postavy. Scénář je maličko nedotažený, ale ne do té míry, aby to mělo podstatný vliv na celkové vyznění příběhu … 3,5* - po delším rozmýšlení zaokrouhleno na 4* - málo platné, Paříž budoucnosti vyhlíží velice stylově. P.S.: "Renesance" na "Sin City - město hříchu" nemá - ani náhodou, jenomže oba filmy jsou svým pojetím tak odlišné, že možná srovnáváme nesrovnatelné ... :-)) ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014